3 tyzdne v rumunskych horach

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod zuzuli » čtv dub 21, 2011 17:13

Ahojte!

Cez prazniny by sme radi isli do rumunska na hory, a preto teraz zhaname potrebne informacie. Chceli by sme ist na 3 tyzdne + nejaka rezerva na pobyt pri mori.
Padli dve varianty:

Retezat (5dni) - Paring + Carpatini (5/6dni) - (tu priamo nenavazuje, budeme musiet pouzit dopravu)- Fagaras(6dni) - Piatra Cralui(1den)/Iezer Papusa(2dni). Chcela by som sa spytat, ci sedia dane udaje v zatvorkach, o dlzke hrebenoviek,co sa mi podarilo na internete najst.

Tarcu (3dni) - Godeanu (1den) - Retezat (??dni) - Sureanu (??dni) - Lotru (?4/5?dni)- Fagaras - Piatra Cralui/Iezer Papusa. Ako je najlepsie prejst z Retezatu do Sureanu a potom zo Sureanu do Lotru? Kolko by to asi trvalo?

Odkial sa najlepsie zhanaju mapy? a za kolko sa daju kupit?

A ete jeden velky problem som mala: najst aktualne blogy o niektorom z tychto pohori. V roku 2004 to bol asi velky hit, lebo to ich existuje asi milion, ale najnovsi som nasla len z 2008. neviete o niecom, co by mi pomohlo?

dakujem velmi pekne za odpovede, na moje otazky:)
zuzuli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 21, 2011 16:28

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » pát dub 22, 2011 16:41

Ahoj, prošel jsem skoro vše, co tam píšeš, takže můžu srovnávat. Pro mně byly nejkrásnější hory na Paringu a Capatinech. Asi bych volil tu první variantu. Přechod Retazatu je taky krásný, ale je plný lidí, my jsme šli skoro celou hřebenovku a od chaty Buta jsme to střihli přes hřeben Malého Retezatu do Campu lui Neag. Poté autobusem do Pietrošani (u nádraží je výborná pizzerie - super ceny a obří porce). No a z měst alze vyrazit přímo na Paring. Obzvláště doporučuju východní Capatiny a zde NP Buila (nádherná vápencová kra trčící z lesů, snad nejkrásnější kout rumunských hor, co jsem viděl). Pak je tady druhý NP Naratu, kde je to největší a nejodlehlejší rumunská divočina. Vypadá to tam jako na Súlovských skalách, hluboké lesy, bílé skály, soutěsky, jsou zde snad nejnáročnější horské terény, co jsme v Rumunsku šli. Ale stojí to za to. Naratu ještě nikdo nezná, člověk se tam na 3 dny ztratí.

Fagaraš je krásný, ale také plný turistů, Iezer ani Piatru jsme nestihli, zradilo nás tam počasí. Takže nemůžu soudit. Pokud máš zájem o info z Retezatu nebo Capatinů, tak se na mě obrať, pošlu přesné popisy tras, jejich délky i záludnosti. Obzvlášť Capatiny mám docst prošmejděné.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » stř dub 27, 2011 7:19

Hoj Boulderman, do Capatin se chystáme letos. Nemáš nějakou slušnou mapu? Já mám jen prastarou, ne moc kvalitně naskenovanou ( autor Nae Popescu)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » stř dub 27, 2011 8:24

Ahoj, jinou mapu jsem ani zatím neviděl. K dispozici je ale mapa NP Buila. Svého času existovaly stránky o tomto parku, ale změnily adresu, tam byla ke stažení mapa v měřítku 1:30000. Šlo ale jen o Builu. My jsme to v Kapacinech šli zhruba takhle: http://treking.cz/treky/capatini.htm (psal jsem to já). Pokud to chceš podrobně, tak nástup byl v Brezoi a poté po velmi exponované trase červený bod (číslo 14) přes vrchol Viltureasa do sedla Tirsa (tam je první pramen po cestě a dobré spaní). Pak jsme šli po modrém kříi na jih až do Baile Olanešti - trvalo to den a půl. Většina tras je tu ale neznačená (začátek cesty z Brezoi a většina modrého kříže).

Z Baile jsme šli do sousedního údolí a poté po červeném kříži ke klášteru Pahomie (kde jsme spali) a dál k Patrunša. Pak do sedla Builei a standartní hřebenovku Buily k soutěsce Cheia (dost náročné). Prošli jsme soutěsku a další den po modré značce stoupali po modrém pásu směrem k sedlu Zmeuret na hlavní hřeben Kapacinů. Šli jsme kousek po hřebenovce, ale dost se zkazilo počasí, takže jsme to museli přerušit (není tam žádný orientační bod a v mlze se po těch pastvinách fakt chodit nedá). Po modrém trojúhelníku jsme klesli do vesnice Bistrica a prošli velice hezkou soutěskou, spali jsme pak v klášteru Arnota. Druhý den jsme šli po nové značce (červený pás n ahoru Arnota (pěkný vápencový kopec s krásnými výhledy) a prošli sousední soutěskou Costešti do vesnice Pietreni (tato soutěska za moc nestojí - není tam nic vidět). V Buile byly trasy většinou značeny velice dobře, hřeben Kapacinů už hůř. Trasy v jižních dolinách byly místy vyznačeny úplně nově, ale občas jsme šli třeba 5 km a neviděli jedinou značku.

Každopádně mě Kapaciny nadchly. Potkali jsme za 9 dní jedinou turistku (jakási rumunka s báglem), v těch východních oblastech jsme potkali mnicha, který nám říkal, že po té turistické trase už asi měsíc nikdo nešel a že jsme letos první cizinci (bylo září). Příroda tam je nádherná a scenérie byly jedny z nejkrásnějších, co jsem v Rumunsku viděl. Všude spousta klášterů, soutěsky, skály, hluboké lesy, samota... No prostě fantastické. Kam se hrabe profláknutý Bihor nebo Retezat :) Určitě se ale připrav ne bloudění a vem si hodně vody, je to tam velice suché a z některých míst k vodě nesestoupíš.

Boulderman
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » stř dub 27, 2011 11:25

Vypadá to zajímavě. Aspoň tu Builu někde nemáš? Kdyby jo tak na adresu olchor uzenáč seznam.cz
Díky
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » stř dub 27, 2011 12:59

večer pošlu leteckou poštou. teď jsem v práci
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » čtv dub 28, 2011 11:27

Dík. Nezkoušel jsi mapy z Pohali.org ? Tahle oblast je tam 1:50k, staré, ale dost podrobné?!
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » čtv dub 28, 2011 11:32

ty stránky mně nejedou. nicméně bohatě jsem si vystačil právě s tou starší turistickou mapou. zrovna rumunsko má dobré turistické mapy
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » čtv dub 28, 2011 11:41

už to jede, správná adresa je http://poehali.org/. docela mě překvapilo, že něco takovýho je k dispozici. mám doma stažené celé rumunsko 1:100000, tady je v měřítku 1:50000. problém ale je, že tu nejsou skoro žádné stezky. asi bych to nakombinoval s tou turistickou mapou, protože z té sovětské skoro nic nepoznáš. každopádně díky za užitečný odkaz. vidím, že každým rokem se zpřístupňuje stále víc map na netu.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » ned kvě 1, 2011 15:26

Jináč můžu doporučit Mehedinti na začátku léta, vápence, spousta kytek a kromě Domogledu bez turistů. (ale i bez značení). Dalo by se to spojit přes Osleu na Vilcan. Zajímavá je i oblast jižního podhůří za Baia de Aramá, krasové jevy.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » pon kvě 2, 2011 9:37

máš nějakou topografickou mapu mehedinti? to je snad jediné pohoří, které jsem nesehnal topograficky zpracované v rumunsku.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » pon kvě 2, 2011 11:27

Pár map mám, ale nic moc.
http://www.uloz.to/8848031/cernei-menedinti-jpg
http://www.uloz.to/8848032/mehe-omalovanka-jpg
http://www.uloz.to/8848033/mehedinti-jpg
Jedna je stažená z Alpinetu, další z osobního archivu pana Nevrlého a poslední z místních zdrojů. No a pak starý dobrý Pojéchali a google.
Značky, co jsou na těch mapách fungují v okolí Domogledu, dál je to jen zbožné přání. Trocha bloudění, ale stojí to za to.
me047.jpg
Přílohy
me068.jpg
me065.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » pon kvě 2, 2011 16:51

Díky za dobré odkazy, jednu z těch map jsem už viděl a mám ji staženou, ty další dvě mě docela potěšily. Podle fotek to tam vypadá jako někde v Jugoslávii :)
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » úte kvě 3, 2011 9:24

Nejhezčí je to za Pietrele Albe, volně propojené obrovské závrty, louky, koně... Taky Domogled a soutěska Tasnei stojí za zkouknutí, ale tam je víc lidí. My tam byli v půlce května, moc hezké. V létě už tam asi bude dost vyprahlo.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod brhel » úte kvě 3, 2011 19:02

zuzuli píše:Retezat (5dni) - Paring + Carpatini (5/6dni)

My jeli samostatně Paring + Capaciti, težce na pohodu a bylo to na 14 dnů.

Retezat dáš za 5 dnů jen zběsilým úprkem, celý Retezat je tak na 10 dnů. Ale záleží na Tobě, jestli se chceš kochat krásou hor nebo honit kilometry.

Z Retezatu doporučuji Malý Retezat.


Z Retezatu od cabana Buta jsou to 2-3 hodiny velmi ostré chůze k hlavní silnici, po které jezdí od rána do večera autobus přes město Lupení do Petršoni. V Petrošani chytneš taxi pod lanovku na Paring a ta tě vyveze až na hřeben.

Do Retezatu jezdil v sezóně teréní bus z vlakové zastávky Ohaba de sub Piatra přímo až ke cabaně Carnic-Cascada (leží pod cabanou Pietrele - u ní bacha na vodu, chytli jsme zde střevní chřipku).

odkaz na telefon na teréní autobus: http://www.pietrele.ro/05_contact.htm

mapy (vyšlo mi levněji koupit přímo na webu výrobce než v českém obchodě)
www.dimap.hu mají jak Retezat tak i Paring.

PS: Paring bylo moje první Rumunsko a asi nej.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » čtv kvě 5, 2011 13:36

retezat je strašně strmý. myslím, že fyzicky je náročnější, než fagaraš. jinak pokud se chce člověk dostat z buty k silnici do campu lui neag, tak mnohem lepší je hřeben piule. Stačí se držet značky vedoucí na jih (nejprve traverzuje hřeben malého retezatu, později ve velmi strmém žlabu vystopá na horu piule. je nejvyšší na malém retezatu a je z ní nádherný rozhled. k jihu vede úplně opuštěná krásná a místy i skalnatá hřebenovka, která později klesá do campu lui neag. zabere to asi půl dne a je to lepší, než jít po silnici údolím
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » čtv kvě 5, 2011 15:57

Pěkná je taky trasa Tarcu - Godeanu (nádherné trojmezí Tarcu-Cernei-Godeanu) - kousek malého Retezatu, do sedla Cerna a přes Osleu na Vilcan. Podle času se dá přidat Paring. Variantou je projít pod Osleou bočním hřebenem na jih do Closani ( moc pěkné louky, roztroušené osídlení) a do Baia de Aramá a pak podhůřím Mehedinti ( krasové jevy) , nebo hřebenem do Baile Herculane, vylízat si rány v termálech. Ale v létě nacpáno.
Ještě k těm Capatinám - na mapě jsou lázně Baile Olanesti - co je to zač? Termál by bodl.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Boulderman » čtv kvě 5, 2011 16:09

Jsou to lázně se sirnatými prameny. Ty prameny jsou v celém údolí nahoru a i v okolí vesnice Tisa a Cheia. Je to tam pěkné, my jsme se ale koupali kousek za vesnicí, bylo tam dost draho. Navíc v celých lázních není ani jedna pořádná hospoda, kde by měli Ursus!
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: 3 tyzdne v rumunskych horach

Příspěvekod Olchor » čtv kvě 5, 2011 16:43

No to je teda skandální. Už ani to Rumunsko není co zamlada...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Balkánské státy