rumunsko retezat?

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

rumunsko retezat?

Příspěvekod honzadave » ned črc 25, 2010 22:00

Ahojte vsichni. Moc touzim jet jeste s cca dvema kamarady na turu do Rumunska, nejvic se nam asi libi Retezat. Planujeme to na prvni tyden v zari. Mam nejake zkusenosti s hikingem v Oregonu a na Tenerife, ale s vicedennimi pochody moc ne. Na dovolenou budeme mit asi tyden +/- den dva, radi bychom krome hor videli i na jeden den nejake mesto (Bukurest? nebo aspon Temesvar) a mozna se i na den mrkli vlakem k Cernemu mori, i kdyz to neni nutne. Tzn. na hory nam zbude tak 5 dnu (pripadne se tedy v horach muzeme rozhodnout, ze se nam libi a ze nikam dal se nechystame).

Jake hory byste mi doporucili? Da se byt v Retezatu treba jen 4 dny? 1 den vystup, 1 den sestup, a dva dny na hrebeni? Kde nejlepe vyjit nahoru a kde sejit? Je tech mist vic, nebo je nutne prejit cely hreben?

Jo, a je nutne mit nejaky specielni stan? Nebo staci obycejny Coleman Nevada? Diky za pripadne odpovedi.
honzadave
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 25, 2010 21:38

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Ladics » pon črc 26, 2010 10:44

4 dny ti na Retezat stačí, ale asi jen na velkej, pokud chceš projít i malej retezat, tak připočti tak den dva .. Ale záleží na tom, jak rychle půjdete, možná se to dá stihnout i s tím malým .. Taky můžete vynechat některý vrcholy (Vf. Retezat, Vf. Peleaga), ale to by podle mě byla škoda.
My jsme kdysi šli nahoru z vesnice Gura Zlata, ale cestu dolů si už nepamatuju.

Stan ti stačí obyčejnej, nahoře není žádný extrémní počasí, akorát počítej s tím, že tam docela často prší ..
Uživatelský avatar
Ladics
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 21, 2010 7:24
Bydliště: Brno

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Boulderman » stř črc 28, 2010 11:46

Ahoj, nejlepší je utábořit se u jezera Bucura a odtud vyrážet na jednodenní výlety.

já mám zkušenosti z výstupu od chaty Gura Zlatna, ale je to dost nízko položené a nástup je zdlouhavý a náročný. Lepší je nástup od severu, kde jsou dvě (respektive 3) vhodná místa. První je chata Rausor (1105 mnm), kam lze dojet taxikem z Hategu. Buď po modrém kříži nebo červ. bodu vystoupáš na hřeben Lolaia a po něm budeš pokračovat po žlutém pásu na jih přes vrchol Retezat (2482 mnm), odtud přes vrchol Bucura a některou ze tří cest k jezeru Bucura. Tento nástup je jedním z nejkrásnějších a hned ze začátku navštívíš jedny z nejhezčách míst a nejvyšších vrcholů. Je to ale opravdu hodně náročné fyzicky i technicky.
Snadnější možností je dojet k chatě Carnic Cascada (1005 mnm) a pak pěšky k chatě Pietrele (1480 mnm) po silnici. Je zde zákaz vjezdu, ale třeba vás taxikář veme až sem, nicméně bych s tím nepočítal. Od chaty Pietrele vede modrá značka k chatě Gentiana a výstup do sedla Bucurei a pak k onomu jezeru Bucura. Ze všech cest na Retezatu je tato určitě nejsnadnější.
Od chaty Pietrele lze také jít po modrém trojúhelníku pod hřeben Lolaia a napojit se na první alternativu (několik možností výstupu nahoru na hřeben), nebo ještě jedna velmi náročná trasa vede po žlutém trojúhelníku údolím Valea Rea a pak do sedla Pelegii. Pak se musí nahoru přes nejvyšší vrchol Peleaga (2509 mnm) k jezeru Bucura. Je to také extrémně náročná túra, halvně ten výstup nma Peleagu (neskutečně strmé suťovisko). Samotný výstup údolím je však velmi pěkný, trasa je málo chozená a dost zarostlá.

osobně bych dnes zvolil výstup tou nejsnadnější cestou a pak dělal výlety na zmíněné vrcholy. taky bych možná jel i jinam, retezat je skutečně přeplněný turisty, v rumunsku jsou k vidění hory mnohem opuštěnější. mnohem lepší je třeba Paring, kam si lze cestu ukrátit lanovkou a pak kráčet sám asi třídenní trek přes podobně krásné a vyšší hory. přesto přeju hodně štěstí
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Ladics » stř črc 28, 2010 14:03

Boulderman píše:... nejvyšší vrchol Peleaga (2509 mnm) k jezeru Bucura. Je to také extrémně náročná túra, halvně ten výstup nma Peleagu (neskutečně strmé suťovisko)....


To můžu potvrdit, my jsme to šli natěžko od zmiňovaného jezera Bucura a bylo to docela o držku. :roll:
Peleaga stojí zato, ale je opravdu lepší tam jít nalehko, případně z druhé strany .. Btw. k jezeru Bucura se dojde z Gury Zlate za cca 2 dny pohodovou chůzí natěžko (ale možná se to dá stihnout i za jeden den), ale bývá tam dost "přeturistováno" ..
Uživatelský avatar
Ladics
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 21, 2010 7:24
Bydliště: Brno

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Boulderman » stř črc 28, 2010 14:52

lze to i za den, já jsem ale na guře zlaté zapomněl v hospodě peníze a doklady, tak jsem se musel vracet a nakonec jsme museli nocovat mimo oficiální tábořiště u salaší radesu ještě před jezerem zanoaga... naštěstí se v rumunsku už nekrade, tak tam zůstalo všechno (všichni zloději z rumunska jsou teď u nás)...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod brhel » stř črc 28, 2010 19:28

Boulderman píše:Ahoj, nejlepší je utábořit se u jezera Bucura a odtud vyrážet na jednodenní výlety.

ale předem to chce prostudovat všechny weby českejch cestovek, protože to u Bucury je jak v devadesátých letech na Bibione. Všude samej Čech a dobrý místo na stan žádný.

My kvůli většímu množství sněhu nakonec tábořili u Cabany Buta a lozili jsme na Malý Retezat. Nádhera!
A od Buty to jsou dvě hodinky ostré chůze do civilizace (hlavní silnici), kde každou hodinu jezdí bus (s přestupem) až do Petrosani.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Boulderman » stř črc 28, 2010 19:46

to ano, buta a i malý retezat je lepší, ale na velký je to zase hodně daleko. od buty doporučuji určitě východní část hřebenu malý retezat, ten je skoro nechozený, ale moc pěkný. Právě proto jsem navrhoval ten paring. je o pěkná hřebenovka, spousta jezer, ale halvně samota :)
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod honzadave » čtv črc 29, 2010 23:40

Díky moc za odpovědi. O těch horách se ještě rozhodneme, možná si vybereme něco jižněji, blíž Bukurešti a moři. Nicméně vzhledem k nedostatku zkušeností (já teda umím vylézt vysoko, ale nikde jsem ještě nenocoval a vždycky jsem znal cestu) nám civilizovaný Retezat možná bude vyhovovat. I tam je přece možné zažít samotu a potkat divoký koně, ne? Navíc se dá sehnat průvodce a mapa a to by se nám dost hodilo.

P.S. Ještě stále platí "americký" cigarety jako bakšiš? Nebo už je to notmální komerční záležitost s rumunskou měnou? Co proti ovčáckým psům, když budeme jen tři? Klacek, kámen nebo nějakou zábavní pyrotechniku - pro všechny případy. Nechci ublížit němý tváři, ale byl bych nerad, kdyby němá tvář měla ublížit mě.
honzadave
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 25, 2010 21:38

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Luke » pát črc 30, 2010 8:22

honzadave píše: P.S. Ještě stále platí "americký" cigarety jako bakšiš?

Letos v červenci na Paringu a Capatiny jsme cigarety moc nevyužili. Co si pamamtuju, tak jen jednu krabičku, za kterou jsme dostali asi 4 kila bryndzy. A pak z dalších jsme jen nabídli bačům, když jsme je cestou potkali. Spíš vem nějaký "pamlsky" jako čokoláda, sušenka, to mají v horách rádi, a možností jak to tam sehnat moc není..
Zbytek cigaret jsme rozdali při stopování zpět do ČR.

honzadave píše: Co proti ovčáckým psům, když budeme jen tři?

Nám stačili trekový hůlky, popřípadě klacek. Zabírá i jen náznak toho, že zvedáš kámen ze země. Když se blížíte ke stádu, tak se drže u sebe a snažte se nedostat mezi stádo a psy.
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Ladics » pát črc 30, 2010 8:34

honzadave píše: ... I tam je přece možné zažít samotu a potkat divoký koně, ne? ...


Samotu možná, ale koně tam těžko potkáš, možná tak na malým Retezatu. Za to o kousek vedle, na pohoří Tarcu se jich prohání dost ..

Jinak cigarety (koupený až tam, ve vesnici za směšný ceny) jsme taky měnili za jejich "pochoutky" - mlíko, sýry, kukuřičnej chleba .. Proti psům opravdu stačí, jak bylo zmiňováno, ohnout se pro šutr, případně mávat hůlkama / klackama a držet se pohromadě, oni si netroufnou.
Uživatelský avatar
Ladics
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř črc 21, 2010 7:24
Bydliště: Brno

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod Boulderman » pát črc 30, 2010 10:42

dobrý proti psům je vrhání šutrů, trefit se nemusíš, oni utečou sami. my měli i petardy, ale pro všechny případy se hodí i pepřák. Koně jsme potkali i na velkém retezatu, dokonce víckrát, ale jsou k vidění spíše v západních částech.

mapu paringu koupíš i v česku v pohodě, jak už jsem psal, je to snadněji dostupné, než retezat - nahoru do 2000 metrů tě vyveze lanovka a orientačně je to naprosto bez problémů. jde se stále po hřebeni.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod honzadave » pon srp 30, 2010 1:08

Ještě jednou díky všem za cenné rady. Bohužel, dva lidé nám odřekli. Nevím, jeslti má cenu jet ve dvou, vzhledem k civilizovanosti Retezatu nám to nepřipadá nějak moc nebezpečné, nicméně radši bychom lidí víc. Kdyby se někdo rozumný chtěl přidat ke 2 klukům .... mohl by to být fajn výlet.
honzadave
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned črc 25, 2010 21:38

Re: rumunsko retezat?

Příspěvekod brhel » pon srp 30, 2010 20:38

honzadave píše:JNevím, jeslti má cenu jet ve dvou, vzhledem k civilizovanosti Retezatu nám to nepřipadá nějak moc nebezpečné

Rumunsko je bezpečná země a chlap tam může jet klidně sám.

Co se týče hor všeobecně, tak by se ve vyšších horách mělo chodit alespoň ve třech.

potkal jsm v Rumunsku dvoučlenné české skupinky, takže když nikoho neseženete, tak asi jeďte ve dvou ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo


Zpět na Balkánské státy