Jak správně nabrousit cepín?

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod poldík » úte říj 21, 2008 17:10

Zdarec mám dotaz na správný broučení cepínu, mám cep které je óplně tlupé a chcu ho nabrousit a jde o to jak ho správně nabrousit když chcu zboustit určitý množství materiálu, tak když ho budu na brusce zbrusovat jak správně chladit aby se nepřekalil atd.

Díky za veškeré vhodné rady, návody postupy. :wink:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod ZbynekN » úte říj 21, 2008 17:26

Asi bych to nebral přímo na brusku :(( Zkus kontaktovat Blacka, ten má tady asi nejvíc zkušeností s broušením
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod pripluv » úte říj 21, 2008 18:25

Bruska určitě ne, pěkně šmrdlat v ruce!

Turisťák moc ostrý být nemusí (do ledovce to jde zpravidla vždycky), zbraně jsou o něčem jiném, ale taky pouze ruka!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod krtenek » úte říj 21, 2008 19:32

Kup si oboustranej brousek se dvouma zrnitostma, to úplně stačí. U nás v železářství mají pohodovej za celých 39 Kč. :supz:
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod honzi » stř říj 22, 2008 5:56

Diamantový pilník.Jestli to není moc a stačí malý jehlový plochý,tak bych ti jeden trochu jetý mohl poslat ,až budu posílat kurýra pro nášivky OF.A budeš to mít na furt a nic nevyhřeješ.Když tak dej vědět.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod pripluv » stř říj 22, 2008 7:13

sel by nejaky presny odkaz na nejake zelezarstvi, kde se to da koupit? chtel bych to videt, i ja shanim neco takoveho (ale velkej :) )
Jestli to je obyc pilnik, tak se mi nesmejte, pac se zelezem nedelam :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod honzi » stř říj 22, 2008 8:41

Podle zásobovače je berem tady,po předchozí domluvě skladem je nemívají http://www.aruzicka.cz/ je to v Prachaticích u nádraží.
Ale berem pouze jehlové,tak nevím jestli mají i jiné.Neviděl jsem větší diamantový pilník nežli 250.Na co to chceš?Začistit hrany na tvých nových ,vyřízlých ,zbraních??To by mohl stačit jehlový a trpělivost. :D :D :D
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod Simi » stř říj 22, 2008 9:03

Teda musím přiznat, že jsem se při přečtení odpovědí docela nasmál. Někteří odpovídající pravděpodobně o broušení cepínů neví zhola nic - narážím na odpovědi s brousky a diamantovými pilníky... :-D

Nicméne k tématu. Cepín VŽDY brousit jen ručně. Použít na to naprosto obyčejný plochý pilník na železo.
Na turisťáku není třeba moc bádat nad tvarem a zbrousit CO NEJMENŠÍ množství materiálu. Při broušení se pokusit vytvořit tvar hrotu, co měl cepín původně. Jak tu zaznělo, tak nějaká zvláštní ostrost není potřeba.
Jiná kapitola je broušení hrotů zbraní. Tam zvlášt pro lezení v tvrdém vodním ledu jsou jisté faktory, které celkovou funkčnost zásadně ovlivní (např. šířka hrotu, sklon hrany ostří, zbroušení horní hrany hrotu atd.).
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod pavproch » stř říj 22, 2008 9:14

K simiho názoru (100% souhlas) ještě dodatek - kvalitnější zbraně mají na hrotech označení max. přípustného zbroušení, po zbroušení na tuto značku je bezpodmínečně nutno hrot VYMĚNIT!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod Dag » stř říj 22, 2008 13:19

Pilníkem, opatrně! Ostrý podle toho, jak na co. Nemá být moc ostrý, to by štípal led. Má mít místo ostří drobnou plošku, sražené hrany. žádná ostrá špička.... Zhruba! Záleží do čeho s tím jdeš. Ale ne běžné lezení, nikoliv na hranici extrému stačí aby neměl místo ostří bakuli. :wink:
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod Simi » stř říj 22, 2008 13:40

Dag píše:Nemá být moc ostrý, to by štípal led. Má mít místo ostří drobnou plošku, sražené hrany. žádná ostrá špička....

Pokud nemluvíš o turisťáku, ale o zbrani do ledu(mixu), tak si dovolím nesouhlasit. Tam naopak platí(nejen podle mě, ale především podle mnóóóóhem zkušenějších), že čím ostřejší, tím lepší. Třeba v mixu s plivanci ledu nebo glazurou si hodně ostrým cepínem můžeš dovolit s citem zaseknout to tý trochy ledu a zároveň tu trochu neposlat do doliny. Na druhou stranu se musí brousit s rozumem, aby člověk nemusel každý rok kupovat nové hroty... ;-)
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod Dag » stř říj 22, 2008 19:49

Ono je na to víc teorií a přístupů. Je fakt že dneska se často brousí vyloženě na ostro. Nevím jak se tohle změnilo s postupem doby a lezením čím dál těžších věcí. Je fakt, že nové cepíny, spec do ledu, jsou s postupem doby čím dál ostřejší. Také se zkracuje doba výměny zobáku.
Já jsem zaostal na "klasickém" nabroušení, tedy místo ostří 1mm ploška. A ohlazené hrany. Ale rozhodně na tom netrvám. :-)
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod pavproch » stř říj 22, 2008 19:55

Dagu, to sme dva.... teda jako s tím nebroušením až do žiletkového ostří... on totiž stačí jeden úder enem o kůsek vedle (pre bratov: jebnutie do skaly) a je po ostřině, že.... takže brousím zřídka jen velmi zlehka.... aspoň ušetřím na hrotech, že.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod krtenek » stř říj 22, 2008 19:55

Simi píše:Teda musím přiznat, že jsem se při přečtení odpovědí docela nasmál. Někteří odpovídající pravděpodobně o broušení cepínů neví zhola nic - narážím na odpovědi s brousky a diamantovými pilníky...
Já se tu hluboce omlouvám. :vom:
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: Jak správně nabrousit cepín?

Příspěvekod Tomík » stř říj 29, 2008 17:06

pavproch píše:Dagu, to sme dva.... teda jako s tím nebroušením až do žiletkového ostří... on totiž stačí jeden úder enem o kůsek vedle (pre bratov: jebnutie do skaly) a je po ostřině, že.... takže brousím zřídka jen velmi zlehka.... aspoň ušetřím na hrotech, že.... :mrgreen:

Tři :-)
Ale já vlastně skoro nebrousím. Ono to většinou není zas tak moc zapotřebí :twisted:
Takže shrnuto: potřebuješ normální pilník, svěrák se taky hodí; brousit co nejmíň - neubíráš tolik materiálu. Čím víc a častěji brousíš, tím dřív dáš vydělat obchodníkům, dovozcům, výrobcům, neb k nim musíš pro novou zbraň.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)


Zpět na Jak co opravit