čím lepit samonafukovačku?

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Spasitel » pon čer 4, 2007 12:16

Yopo píše:Inak musím povedať, že mne sa spalo dosť dobre aj na vyfúknutej karimatke. Akurát v zime to trochu vadí, pretože to neizoluje tak dobre ako nafúknutá.
A cim ju fukas? Ja som totiz cital, ze ked fukas ustami, tak sa vnutri tej karimatky zhromazduje vodna para ktoru mas v dychu, a tu samozrejme z karimatky uz nikdy von nedostanes. Dosledok je okrem toho taky, ze nafukovacka cim dalej tym horsie izoluje (lebo voda je dobry vodic tepla, ze ano...) a teda nafukovacka do zimy nie je nic moc :?
Spasitel
 

Příspěvekod Schnappi » pon čer 4, 2007 12:19

Spasitel píše:Ja som totiz cital, ze ked fukas ustami, tak sa vnutri tej karimatky zhromazduje vodna para ktoru mas v dychu, a tu samozrejme z karimatky uz nikdy von nedostanes. Dosledok je okrem toho taky, ze nafukovacka cim dalej tym horsie izoluje (lebo voda je dobry vodic tepla, ze ano...) a teda nafukovacka do zimy nie je nic moc :?

No, proč hned tak definitivně? Ven se pára samozřejmě dostat dá - když se vrátíš hezky domů, do tepla, tak karimatku s otevřeným ventilem jako vždy postavíš někam za skříň jako vždy - a pára se zevnitř zase odpaří.
A co se týče zhoršování isolační schopnosti - to je dáno tím, že vnitřní pěna nafukovačky se pomalu sléhá. Ale jak jistě uznáš, i klasická pěnovka je za pár let placatá - a narozdíl od nafukovačky ji už nedofoukneš.
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Spasitel » pon čer 4, 2007 12:32

Schnappi píše:Ven se pára samozřejmě dostat dá - když se vrátíš hezky domů, do tepla, tak karimatku s otevřeným ventilem jako vždy postavíš někam za skříň jako vždy - a pára se zevnitř zase odpaří.
Nechcem sa ta dotknut, si urcite hrdym majitelom samonafukovacky, ale domnievam sa ze je naivne tvrdit, ze cez ten ventil sa dostane vlhkost von. To si myslim ze je viac pravdepodobne, ze skor nez sa ta vlhkost cez maly otvor vo ventile odpari, sa v nej uchytia nejake mikroorganizmy a karimatka zvnutra splesnie :?

Schnappi píše:Ale jak jistě uznáš, i klasická pěnovka je za pár let placatá - a narozdíl od nafukovačky ji už nedofoukneš.
Ta moja penova je po 5 rokoch stale 10 mm hruba (no mozno bez nejakej desatiny :P ) To skor ma par dierok a podobne, ale na funkciu to vplyv nema. Bezne na nej spim na snehu, rozdiel som si nevsimol.
Ale chapes, keby aj sa nejako zlahla, tak jej cena bola oproti nafukovacej asi v pomere 1:10, cize by som ju nahradil s lahkym srdcom *
Spasitel
 

Příspěvekod pripluv » pon čer 4, 2007 12:40

sobb píše:
Přípluv píše:Já nosím pěnovku v batohu :ú ...


ta musi vypadat :twisted:

to jsme zkusili jednou - pri ceste letadlem bo jsme o ni nechteli prijit a moc se to neosvedcilo ... :?


Stačí se pořádně naučit balit batoh :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Yopo » pon čer 4, 2007 12:45

Karimatka sa nafúkne predsa sama, od toho sa vola samonafukovacia (síce to závisí na rôznych faktoroch, ale o tom inokedy). Je pravda že ju väčšinou dofúknem, a tým tam pustím vodnú paru, ale to množstvo čo sa tam dostane ma na izoláciu minimálny vplyv. Inak ta voda sa z karimatky dostane sama, ak necháš karimatku v miestnosti, kde je bežne vlhkosť vzduchu cca 35-60%. Samozrejme treba nechať otvorený ventil ako spomínal Schnappi. Mimochodom, vlhkosť ktorú pustíš dovnútra dýchaním je skoro zanedbateľná z pohľadu izolačných vlastností. Teória síce vraví, že voda je cca 25x vodivejšia ako vzduch. V praxi je to však pri spomínaných objemoch zanedbateľné. Robím totiž prácu o vplyve vlhkosti na tepelnoizolačné vlastnosti spacákov a tie objemy vlhkosti sa prejavujú na izolačných vlastnostiach až niekde na 3 mieste za desatinou čiarkou.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod tina » pon čer 4, 2007 12:50

Spasitel píše:...domnievam sa ze je naivne tvrdit, ze cez ten ventil sa dostane vlhkost von. To si myslim ze je viac pravdepodobne, ze skor nez sa ta vlhkost cez maly otvor vo ventile odpari, sa v nej uchytia nejake mikroorganizmy a karimatka zvnutra splesnie :?


Keby sa ta vlhkost nedostala von tak po case uz nosis taku malu vodnu postel, nie? :(( A plesnive mozno aj su, len tam nastastie nevidno :wink:
tina
účastník
účastník
 
Příspěvky: 220
Registrován: úte bře 6, 2007 13:38
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » pon čer 4, 2007 12:56

Yopo píše:Teraz ju mam potiahnutú zo spodnej strany PVC fóliou a robím na nej skupinový zjazd pokorených hôr, viď foto.

mas podobne genialni napady jako ja. pred par lety jsme takhle v brzkych ranich hodinach na Novy rok drandili na alumatce po jestedskych sjezdovkach :wink:
[quote="Spasitel"]hafi: dost casto spim na kamenoch, nic pre samonafukovacku... /quote]
a proc jako? nenasel sem zatim dost ostry kamen aby samonafukovacku propich. na velmi ostrem sterku, po kterem se ani omylen nedalo jit bez bot, jsem v pohode spal a nepropich.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Yopo » pon čer 4, 2007 13:01

Hafi píše:mas podobne genialni napady jako ja. pred par lety jsme takhle v brzkych ranich hodinach na Novy rok drandili na alumatce po jestedskych sjezdovkach :wink:


Heh, tak taký zjazd Ještědských zjazdoviek robím každý rok v zime aj ja :D samozrejme v nočných hodinách, keď je tam ľudoprázdno.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Schnappi » pon čer 4, 2007 13:13

Spasitel: Ať je to jak chce (prázdná lahev s úzkým hrdlem taky vyschne), na mé nafukovačce spím zvenčí, ne zevnitř. Netuším, zda je uvnitř plesnivá, ale spí se na ní dobře, takže nemám důvod to nějak řešit. A pochybuju, že by bakteriím chutnala pěnová výplň, takže ať si tam klidně žijí :)
Co se týče tloušťky karimatky po letech - vím, jak vypadala ta má, proto jsem ji taky vyměnil. I když měla víc než pět let (přesně nevím, ale kolem deseti).
Suma sumárum - poznal jsem pohodlí samonafukovačky, takže už bych neměnil. Spaní na pěnovkách ti milerád přenechám. ;) A jsem vděčný za zdejší rady ohledně zalepování, ačkoli doufám, že je nevyužiji.
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod conny » pon čer 4, 2007 13:17

Yopo píše:Robím totiž prácu o vplyve vlhkosti na tepelnoizolačné vlastnosti spacákov a tie objemy vlhkosti sa prejavujú na izolačných vlastnostiach až niekde na 3 mieste za desatinou čiarkou.


to sa hodi a ake vysledky si zistil pre perove spacaky?
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Yopo » pon čer 4, 2007 13:32

conny píše:
Yopo píše:Robím totiž prácu o vplyve vlhkosti na tepelnoizolačné vlastnosti spacákov a tie objemy vlhkosti sa prejavujú na izolačných vlastnostiach až niekde na 3 mieste za desatinou čiarkou.


to sa hodi a ake vysledky si zistil pre perove spacaky?



Meriam to iba na syntetike, pretože je to najviac rozšírený druh výplne spacákov. Momentálne sa nám však rozbila klimatizačná komora a tak to stagnuje. U peria musím konštatovať, že vo všeobecnosti by to malo byť horšie, pretože perie navĺha a voda naviazaná v štruktúre peria sa už môže prejaviť na izolácii predsa len podstatnejšie ako voda na povrchu syntetického vlákna. Inak bavíme sa o vzdušnej vlhkosti, ktorá sa tam dostane odparovaním vody z tela počas spánky a prípadne zo vzduchu z vonkajšej strany. Nejedná sa o spacák zmočený dažďom, kde je objem vody v takom štádiu, že sa to výrazne prejavuje na izolácii.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod šíp » pon čer 4, 2007 17:48

Schnappi píše:Suma sumárum - poznal jsem pohodlí samonafukovačky, takže už bych neměnil. Spaní na pěnovkách ti milerád přenechám. ;) A jsem vděčný za zdejší rady ohledně zalepování, ačkoli doufám, že je nevyužiji.


taky všemi deseti hlasuju za samonafukovačku-bucá se na ní jak v peřinkách , kdežto po spaní na evazotce jsem byla celá otlačená /tělesný tuk mě zase až tak nechrání před otlačením tělěsných paritií/
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » pon čer 4, 2007 18:25

šíp píše:
Schnappi píše:.....bucá se na ní jak v peřinkách


:(( to jsem slyšel vždy jen od Brňáka :wink: zajímavé
nic ve zlym :wink: :wink:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » pon čer 4, 2007 18:34

chonga píše:
šíp píše:
Schnappi píše:.....bucá se na ní jak v peřinkách


:(( to jsem slyšel vždy jen od Brňáka :wink: zajímavé
nic ve zlym :wink: :wink:


neumíš citovat, t jsem napsala já, ne Schnappi :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » pon čer 4, 2007 18:38

sakra to je podruhý :oops: tuten tejden co jsem se sek :oops:
próóómiň
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod šíp » pon čer 4, 2007 18:47

chonga píše:sakra to je podruhý :oops: tuten tejden co jsem se sek :oops:
próóómiň


nic se nestalo :mrgreen:
ale stojím si za svým-na samonafukovačce se bucá
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod zbuddy » pon čer 4, 2007 18:52

šíp píše:.....bucá se na ní jak v peřinkách


Chonga napsal :(( to jsem slyšel vždy jen od Brňáka

Já to slyšel i od jedné ženy od Ještěda. Vlastně i od jedné :twisted: z Dejvic.
Nepoužíval to slovo i Bohumír Hrabal? Nebo si to pletu se jménem Bucifal? :mrgreen: :mrgreen:
Naposledy upravil zbuddy dne pon čer 4, 2007 19:11, celkově upraveno 1
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Schnappi » pon čer 4, 2007 19:07

To je naprosto universální slovo :P
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod pripluv » pon čer 4, 2007 19:20

původem z Brna :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zbuddy » pon čer 4, 2007 19:38

Přípluv píše:původem z Brna :mrgreen:

Jako Hrabal.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod uplne jinej martin » pon čer 4, 2007 21:30

Schnappi píše:Co je to "SFky"? :D

SF je akronym "samonafukovačka " a ky je jako koncovka nebo přípona nebo jaksetenbazmekdoprdelemenuje
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Vojtos » pon čer 4, 2007 22:13

Spasitel píše: Nechcem sa ta dotknut, si urcite hrdym majitelom samonafukovacky, ale domnievam sa ze je naivne tvrdit, ze cez ten ventil sa dostane vlhkost von. To si myslim ze je viac pravdepodobne, ze skor nez sa ta vlhkost cez maly otvor vo ventile odpari, sa v nej uchytia nejake mikroorganizmy a karimatka zvnutra splesnie :?


Splenivelou karimatku jsem jeste nevidel a jestli je zevnitr tak to behem 5 let tu moji nekterak nepoznamenalo. Co se tyka propichnuti stalo se mi to nedavno takze po peti letech intezivniho pouzivani (cechy,indie, kanada, rumunsko, ukrajina) je bych rekl dobra bilance. No a pak nemam rad kdyz mam na batohu srolovanou rolu s linem :lol: :wink: Proto samofucku doporucuju
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Hafi » pon čer 4, 2007 22:17

uplne jinej martin píše: koncovka nebo přípona nebo jaksetenbazmekdoprdelemenuje

čerství maturand..kam to školstvý spjeě...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Hafi » pon čer 4, 2007 22:57

tak sem zalepil, nechal uschnout, ponořil...a...další dvě malý bestie!!! :evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Yopo » pon čer 4, 2007 23:12

Človeče Hafi, ponor celú karimatku do chemoprenu resp. silikónu a bude to jednoduchšie. Zabiješ všetky muchy jednou ranou. :D
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Hafi » pon čer 4, 2007 23:24

Yopo píše:Človeče Hafi, ponor celú karimatku do chemoprenu resp. silikónu a bude to jednoduchšie. Zabiješ všetky muchy jednou ranou. :D

pak bych potreboval nejakym podobne sofistikovanym zpusobem vyztuzit nosny system sveho batohu, abych to pak unes...no taky me napadlo, nekde vzit vhodny matroš a cely spode podlepit...ale pak mito prave prislo prilis hmotny. No vidim to jeste na jednu sezonu a pak napisu na seznam "to buy" thermarest prolite3
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8407
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » úte čer 5, 2007 7:04

Přípluv píše:
sobb píše:
Přípluv píše:Já nosím pěnovku v batohu :ú ...


ta musi vypadat :twisted:

to jsme zkusili jednou - pri ceste letadlem bo jsme o ni nechteli prijit a moc se to neosvedcilo ... :?


Stačí se pořádně naučit balit batoh :wink: .


Pouc nas jak na to * Sice noseni karimatky na batohu uz nezmenim (me to nakonec krome letecke prepravy ani nevadi), ale je dobre sbirat moudra zkusenejsich :wink: :(( *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » úte čer 5, 2007 7:36

To chce vidět :wink: :(( *
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » úte čer 5, 2007 7:39

No jestli to neni jen pro silne povahy ... :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod ToM » úte čer 5, 2007 7:39

Hafi píše:...no taky me napadlo, nekde vzit vhodny matroš a cely spode podlepit...ale pak mito prave prislo prilis hmotny.

A co napsat na seznam rovnou tohle? :((
ToM
účastník
účastník
 
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 13, 2006 10:48
Bydliště: OV

PředchozíDalší

Zpět na Jak co opravit