Jak ošetřit tarp (tropiko)?

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod budo » pát črc 6, 2018 16:27

Stalo se mi, že jsem po nějakém výletě zapomněl v batohu sbalený mokrý tarp.

https://www.sportisimo.cz/hannah/haven/34374/
Materiál: 100% polyester potažený vrstvou PU, vodní sloupec 4000 mm.

A zjistil jsem to až po 2 nebo 3 týdnech. Byly na něm malinké tmavé flíčky - je jasné, že plíseň. Naštěstí malé - 1 až 2 mm. Tarp jsem nechal na slunci vyschnout. Možná mi to jen připadá, ale mám pocit, že od té doby je materiál při dešti mnohem více smáčivý, než býval. Včera večer a v noci trochu pršelo a tkanina byla viditelně nasáklá vodou. Tarp Neprotekl, ale jak by se choval ve větší průtrži mračen, je otázka a mám obavu o jeho další spolehlivost.

Řešili jste to někdy?

Napadá mne:
- prostě to nechat být
- nebo stříknout to Savem a usušit - ale nevím, jestli by to Savo spíš nezhoršilo
- ošetřit to nějakou impregnací
- zatřít to po celé ploše štětcem domácí emulzí na zátěr švů na silnylonu - taky se obávám, jestli by to nerozpouštělo púvodní PU vrstvu
- no anebo se rozhoupat a koupit odkládaný DD tarp - zřejmě v rozměru 3 x 3 m

Pokud půjde ten Hannah nějak zachránit, byl bych raději. Už proto, že jsem na něj zvyklý a že se pod ním naštorc vyspíme 2 dospělý + 2 děti.

Díky za případné rady.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod apuka » pát črc 6, 2018 17:06

Pokud ted neprotece, "jen" se smaci svrchni material, tak vypada, ze PU-zater je jeste funkcni. V tom pripade bych zkusil zvrchu nastrikat impregnaci. V tomto pripade bud poradnou vrstvu silikonove napr. od Nikwaxu.
Ten tarp se nebude nijak extra zvenku odirat a taky nebude vadit, kdyz bude trochu min dychat. Nema porezni membranu, takze ani zaneseni poru membrany nehrozi. Proto muzes nastrikat vice vrstev - a neni tady nutna aktivace teplem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod booze » pon črc 9, 2018 12:56

Vyper ho s trochou sava. Nech poradne uschnout a pak natri NEUTRALNIM silikonem, ktery rozredis v lakovem benzinu. Na natirani je dobry maly chlupaty valecek.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod budo » pon črc 9, 2018 20:26

Jasně, to je ta domácí emulze, kterou zmiňuju. Ale nebude to rozpouštět tu PU vrstvu?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod booze » úte črc 10, 2018 8:04

Maji tam soudal sanitarni silikon, ktery obsahuje acetat (smrdi po octu). Spravne se ma davat silikon neutralni (alkoxy), ktery nesmrdi nijak a s white spirit nereaguje. Jinak PU v tuhem stavu rozpousti kyselina optofosforecna, ktera neni ani v silikonu ani v lakovem benzinu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Jak ošetřit tarp (tropiko)?

Příspěvekod budo » úte črc 10, 2018 21:26

Prima. Chlapi díky Vám oběma.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54


Zpět na Jak co opravit