Z čeho ta bota je?

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Z čeho ta bota je?

Příspěvekod pan.o » ned říj 6, 2013 11:04

Dobrý den, ahoj lidi,
mám tuto obuv http://panska-obuv.heureka.cz/aku-caman ... e/#section
a chtěl jsem si ji zodoilnit na podzim.
Bohužel nikde nemůžu vypátrat jaký typ kůže je na botu použit.
Dle nepřímých důkazů se asi bude jednat o nubuk, ale to je jen muj laický pohled, takže v první části otázky prosím , jestli je zde někdo kdo to dokáže říci jistěji o vyjádření.

Druhá část otázky směřuje k možnému odstranění tohoto krému : http://www.jadi.cz/Doplnky-k-obuvi/Krem ... arvy-50-ml
který jsem už stačil (dřív než sem se zamyslel) použít na zadní část boty. Pač až pak sem si přečetl upozornění na krému, které použití na nubuk zakazuje.
V popisu krému na netu se ale taky píše že je: "... pro hladké a jemné přírodní materiály (useň), které nemají povrchovou úpravu". Čímž se znovu dostávám k prvnímu dotazu.

Pokud se jedna o nubuk a já to blbě mázl, jaký to bude mít efekt?
Bota se "uzavře" nepropustí vodu dovnitř, ale ani ven, takže se ztrácí její paropropusný vlastnosti?
Lze to nějakým prostředkem k povrchu kůže dostat?

Díky předem za odpověd!
O.
pan.o
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon lis 1, 2010 7:49

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Vachon » ned říj 6, 2013 11:16

Asi to tady někdo řekne vědečtěji, ale u tohohle typu bot bych se s "koženými částmi" vůbec nezaobíral, prostě bych to občas celé nasprejoval impregnací na goretexové boty.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod apuka » ned říj 6, 2013 19:35

Podle fotek na tom odkazu se to nezda jako nubuk. Muzes napsat do Alpisportu, myslim, ze jsou dovozci Aku.
Ale jinak souhlas s Vachonem - pokud jsi namazal pouze kozene casti, nesnaz se to odstranit, je to uplne jedno, jestli bude kuze min prodysna, pres latku se vlhkost dostane, za chvili asi i vice, jak bys pral :D. Radeji pouzij pouze sprej - i kdyz uz mas kozene casti namazane. Pokud jsi namazal i latku, je to horsi, napadava me pouze horka voda, kartac a trpelivost - ale nezapomen potom pouzit na vysusenou kuzi kondicioner nebo sprej s kondicionerem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod pan.o » ned říj 6, 2013 20:36

Dík za info. Zkusím napsat.

PS: nevím jestli ti přesně rozumím. myslíš tím že krém na tuto kůži nemá žádný efekt?
pan.o
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon lis 1, 2010 7:49

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Indy » ned říj 6, 2013 20:54

nevypada to jako nubuk, na fotce to neni uplne zrejmy ale podobne vypada i mazana usen. to je nazev podle vyrobniho (ciniciho) postupu. obvykle to znamena kvalitu.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Vachon » ned říj 6, 2013 21:00

Ad efekt na kůži: Oba tím (asi) myslíme to, že kůže je jen na poměrně malé části boty, v podstatě kvůli její ochraně a držení tvaru/pevnosti, na celkovou prodyšnost nebude mít prakticky žádný vliv, to zde řeší membrána.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Indy » ned říj 6, 2013 21:23

ano.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod pan.o » ned říj 6, 2013 21:34

Vachon píše:Ad efekt na kůži: Oba tím (asi) myslíme to, že kůže je jen na poměrně malé části boty, v podstatě kvůli její ochraně a držení tvaru/pevnosti, na celkovou prodyšnost nebude mít prakticky žádný vliv, to zde řeší membrána.


Byť kousky kůže, jsou přece jen na místě mezi podrážkou a látkou, takže po jejich promazání (pokud dobře rozumím efektu zmenšení propustnosti vody) budou plnit funkci směrem k vyšší ochraně před vodou útočící ze spodu ;)
...
Čekam tedy na vyjádření alpisportu o přesném matroši.
pan.o
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon lis 1, 2010 7:49

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod apuka » ned říj 6, 2013 22:51

To asi mas pravdu, ale az tak velky vliv to mit nebude... Obycejnou vodu (mlaky, maly potok) ta bota zvladne i bez namazani, kdyz budes stejne osetrovat latkovou cast sprejem, tak to striknes i na kuzi. Problemovy "teren" (mokra trava, mokry snih) stejne zasahne i latkovou cast, ktera prosakne mnohem drive a potom Ti uz namazani kuze je k nicemu. Kym bude plne fungovat, tak je tam jeste membrana. Az prestane fungovat - budes mit mokro. Toto je zelezne pravidlo....

A co se tyce toho kremu, tak se nestarej - nech to na te kuzi, citelne hor dychat bota kvuli tomu nebude.

Ja jsem mel jedny kozene (nubuk) bagance od AKU a tam na pohled podobnou kuzi byla resena obsazka - misto gumene byla jeste jedna vrstva normalni kuze. A ta neco vydrzela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod pan.o » pon říj 7, 2013 7:30

Jasně. primarně mi šlo o to jaky je to typ kůže.
Toho kremu mam hodně, tak sem ho chtěl nějak využít, proto to furt řeším.

Chlapik z alpisportu odepsal že bota je z "broušené úsně 1,8mm" (další látkový matroš neřeším).
Krem zakazuje velur a nubuk.

Výsledek: Můžu beze strachu mazat krémem (viz odkaz výše) aniž bych výrazně zhoršil propustnost potu ven? Zvýším tím nějak odolnost vůči vodě?
pan.o
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon lis 1, 2010 7:49

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Indy » pon říj 7, 2013 8:46

Pod tou kuzi je i latka, to mi ver.

Krem jiste prodysnost zhorsi. Na latku idela silikonva impregnace, ale snih nebo mokra trava ji sundaji driv nez krem.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod pan.o » pon říj 7, 2013 9:14

OK. Mazat nebudu. Dík

Pro klid zvídavého ducha: V případě promazání, zatáhne se krém do kůže "nadobrno" nebo po nějake době odejde?
pan.o
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon lis 1, 2010 7:49

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod Indy » pon říj 7, 2013 10:47

nic neni na veky, i kdyz spojenectvi se sovetskym svazem vydrzelo docela dlouho...

neni tam chemicka vazba nebo ten krem nedela zadne vytvrzeni zaschnuti nebo tak neco.

takze bud brodenim ve snehu nebo chuzi v mokry trave to casem pujde ven, to mi ver.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod aaagul45 » čtv pro 18, 2014 8:37

Problemovy "teren" (mokra trava, mokry snih) stejne zasahne i latkovou cast, ktera prosakne mnohem drive a potom Ti uz namazani kuze je k nicemu. Kym bude plne fungovat, tak je tam jeste membrana. Az prestane fungovat - budes mit mokro. Toto je zelezne pravidlo....??
Get fast success in PK0-003 - latest dump and E20-002 - certkiller - braindumps.com exam questions by using our hawaii and www.usuhs.mil We also offer up-to-date Hodges University and answers for your
aaagul45
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv pro 18, 2014 8:05

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod apuka » čtv pro 18, 2014 12:33

Moje zkusenosti zase rikaji, ze chuzi v mokre trave neutahne ani GTX membrana pod kuzi.... Ani na fungl novych botach, kde neni poskozeny. Alespon pred x lety takto dopadl prvni celodenni vylet HW Alasek po mokrem travnatem hrebenu (nozka trava, tj. nenateklo zvrchu). Pri reklamaci zkouseli vsechno, bota nevykazovala zadne poskozeni (a ani standardni test nepromokavosti nic neukazal) a zamitli ji. Pravda, tehdy jsme vubec nevedeli, ze se i GTX boty maji necim impregnovat - pote uz ano a boty fungovaly jeste 8 let v pohode (ale v mokre trave tak dlouho se uz nezkoousely).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Z čeho ta bota je?

Příspěvekod mike » čtv pro 18, 2014 17:11

Klasika. Neimpregnovana kuze nasakne vodou, ochlazuje membranu a na te zevnitr kondenzuje pot. Clovek ma pocit, ze mu do bot tece, ac to neni pravda. Zrovna u Alasek je to hodne znat, protoze (jak uz jsme resili jinde), nejsou z vyroby moc osetrene a bez impregnace saji vodu jako houba. Taky jsem se takhle napoprve nachytal, jelikoz jsem uveril podavaci, ktery mi tvrdil, ze neni potreba nic delat, jelikoz jsou osetrene z vyroby #-o Po promoceni vazila kazda bota snad dve kila a vysychaly dva dny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Jak co opravit