Dřevěná rukojeť nože

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » ned úno 14, 2021 13:24

Mám krásnou finku, tvar rukojeti jsem upravil přesně aby mi seděla, už to mám i obroušený, zbývají finální jemný úpravy.
Ta rukojeť byla dle výrobce napuštěna lněným olejem, dle mě však málo a tím broušením je z toho vpodstatě surový dřevo..
Jako nejvhodnější jsem vybral lněnou fermež, našel jsem ve sklepě půlkilovku za 12 Kčs :lol:
kdo si pamatuje, kdy stála půlkilovka fermeže ve skle 12 Kčs? Může být stará jako já, možná trochu mladší, ale pořád funguje :)

Jde mi o následující - někdo po úpravě fermeží doporučuje přebrousit zlehka jemným smirkem. Mě by zajímalo, jakej by to mělo mít smysl, když už před úpravou byla rukojeť udělaná úplně na hotovo a po úpravě fermež na povrchu dokonale zaschla, přičemž se dokonale vstřebala... Díky za objasnění
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod pavproch » ned úno 14, 2021 13:28

Fermeží se "ztopoří" jemná vlákna dřeva (zamáčknutá broušením), proto po natření a zachnutí obrousit. To samé ale výrazněji (protože po zaschnutí ztvrdne víc než fermež) dělají laky a emaily.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » ned úno 14, 2021 13:51

Otázkou je, jak moc je to ztopoření jemných vláken na škodu. Jestli má vůbec cenu to zbrušovat. Případně jakou hrubostí smirku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod pavproch » ned úno 14, 2021 13:57

Nebude to "hladké" do dlaně.

Smirkový papír (ten je na dřevo, ne látka, ta je na kov) ca 180-220, určitě použij úplně nový (nezanesený předchozím broušením), jen zlehka promnout a opatrně - netlačit.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » ned úno 14, 2021 14:11

pavproch píše:Nebude to "hladké" do dlaně.

Hrubší struktura zas nebude tak klouzat, ne?
Viděl jsem i takový nože s rukojetí vyleštěnou jak zrcadlo, hezký to bylo, ale moc to v rukách klouzalo.
Jde mi o to, aby impregnace plnila účel a s nožem se dobře pracovalo :)
Třeba ani nebude potřeba brousit. Su zvědav, jak to bude vypadat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod honzi » ned úno 14, 2021 19:15

Ahoj. Vyhlazenou rukojeť jemně navlhči vlažnou vodou-houbičkou- nech uschnout. Tím se ti postaví zabroušená vlákna. Nyní vybruš nasucho šmirglem 500. A mužeš napustit horkou fermeží. ale spíš bych doporučil přímo lněný olej. A rukojeť nech pomalu uschnout.
Pokud natřeš napustíš fermeží a necháš postavené vlákna bude se ti to více špinit a nepujde to vyčistit.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » ned úno 14, 2021 19:35

honzi píše:ale spíš bych doporučil přímo lněný olej

Však to ta fermež je, lněný olej vařený, aby zhoustnul, urychlylo se vysychání atd..
Samozřejmě jsem brousil tak, jak píšeš. Brousil, umyl, nechal uschnout, zabrousil nedokonalosti co se ukázaly... Ještě koukám, že mě nějaký to broušení čeká. Ale to jsou už jen jemný úpravy. Nemusí to být esteticky dokonalý, neni to nůž do vitríny, ale do lesa :)
honzi píše:Pokud natřeš napustíš fermeží a necháš postavené vlákna bude se ti to více špinit a nepujde to vyčistit.
To jsem si myslel, jednoduchá fyzika.. V hrubým povrchu ulpí víc bordelu..
Každopádně ten nůž byl z výroby dost hrubej, asi aby neklouzal při použití v rukavicích? Byla vidět ztopořená vlákna, povrch byl opravdu hrubý a matný, což už teď není.. Opracování z výroby mi přišlo opravdu moc hrubé, ale zrcadlo z toho dělat nechcu.. Viděl jsem nůž od stejného výrobce vyleštěný opravdu do hladka, na pohled nádhera, na dotek moc kluzké.. Takže bych to viděl na zpracování něco mezi tím. Čili přebroušená rukojeť, o něco hladší, než byla z výroby, ale žádný leštění do extrému
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » pon úno 15, 2021 8:45

Budu to muset dodělat smirkem p400, jelikož doma už jiný není a teď nebo v blízké době ho těžko někde koupím. Leda tak objednat z netu, ale to mi přijde jako úlet, nechat si poslat několik archů smirku...
Hodila by se i brusná houba, což taky nikde nekoupím. Holt budu muset šmrdlat 400kou smirkem. Su zvědav, co z toho vyleze
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod honzi » pon úno 15, 2021 8:58

U nás jsou železářství normálně otevřený. Ale ta 400 by měla stačit. Houbička je dobrý nápad. Jinak právě, že fermež je zahuštěná dřevo ji hůř pije. proto je lepší olej nezahuštěný a teplý.Klidně i ten co se používá k malování olejem. Ale neřešil bych to i fermež je dobrá.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » pon úno 15, 2021 9:05

U nás v železářství maj jen smirky na železo, vodníky, kterých mám doma plnou p... a s kterými brousim nože, ale na drevo se to fakt nehodí.
Hardman, 3M a podobný obchody u nás zavřeno, pro fyzické osoby. Šmirgl si nekoupím, hlavně že cigára maj na každým rohu :roll:

S tou fermeží budu muset být opatrný, viděl jsem borce, kterej to v ní zahřál, nechal přes noc a po uschnutí byla kudla o 50g těžší :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » pon úno 15, 2021 9:11

Jsem si vzpomněl na bývalého kolegu, který rukojeti na nože vyráběl. Napouštěl to sekundovým lepidlem, k plný spokojenosti. Ale on měl úplně surové dřevo bez předchozí úpravy..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dřevěná rukojeť nože

Příspěvekod Etheric » pát úno 19, 2021 7:59

Tak jsem objednal brusný houbičky z netu... 400ky. Jde to tím skvěle, hlavně to zakončení rukojeti.
A nakonec jsem se rozhodl, že to napustim lněným olejem, jelikož ta fermež je hustá a já potřebuju, aby to nateklo úplně všude, i dovnitř, okolo zapuštěnýho trnu. Olej pokud vím by se měl ohřát na 30-40 stupňů a kudlu v tom nechat namočenou. Časy, který různí nožíři doporučují, se dost různí, takže to asi zprůměruju a výsledný čas použiju :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53


Zpět na Jak co opravit