Jak nastavit jízdní kolo?

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod iTonda » stř črc 11, 2012 17:27

Zdravím, měl bych pár otázek na donastavení mého kola před jízdou. Do kola pomalu dorůstám a už je mi tzv. štangla pod zadek, ale chci na něm odjezdit teď poslední prázdniny, ale toť otázky.

Jak si mám správně nastavit výšku sedátka a řídítek?

Je lepší mít měkčí kola nebo úplně tvrdé?

Díky za rady :-)
iTonda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 5, 2012 9:58

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod Vachon » stř črc 11, 2012 17:37

Hodně záleží na tom, jaké je to kolo.
Ale obecně sedlo tak, abys měl nataženou nohu do šlapky v dolní úvrati, kola na silnici co nejtvrdší jdou, do terénu nebo na nerovný povrch trochu míň (ale ne podhuštěná).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod martan » stř črc 11, 2012 18:46

dej pedál do pozice 6-12 hodin a na dolní dej patu. měl bys mít nohu téměř úplně nataženou
předozadní pozice sedla je cca na ruku od lokte na jeho špici po natažené prsty na krku vidle.
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod iTonda » stř črc 11, 2012 18:49

A řídítka? :tonqe:
iTonda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 5, 2012 9:58

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod terkad » stř črc 11, 2012 19:21

Třeba TU.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod iTonda » čtv črc 12, 2012 17:52

Budu více méně jezdit po lesních cestách a samozřejmě když budu muset, tak silnice, takže raději jaké duše?

A mám horské kolo s předním odpružením ;-) jinak změřit si přesně kolik tam mám baru nemám možnost nějak zjistit, mám obyčejnou hustilku :-)
iTonda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 5, 2012 9:58

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod terkad » čtv črc 12, 2012 18:18

Áha, takže jsi někde ve sklepě vyhrábl kolo a vlastně vůbec netušíš co a jak, chápu dobře? :)
Moc jsem nepochopila toto: "Do kola pomalu dorůstám a už je mi tzv. štangla pod zadek, ale chci na něm odjezdit teď poslední prázdniny".
To znamená, že ti kolo začíná být malé nebo že ještě chvíli a snad do něj dorosteš?
Jaké duše? Co tím myslíš? Chceš nové pláště nebo máš duše (pláště? O čem se tu bavíme?) zteřelé (protože kolo opravdu leželo x let ve sklepě) a opravdu se jen ptáš na nej značku?
Pokud máš autoventilky, tak na kolik máš nahuštěno můžeš poznat na benzínce, kde můžeš i dofukovat. Jestli galuskové ventilky, tak teda pumpičku s manometrem. Bez toho to ale taky půjde a to tak, že nahustíš do takové míry, aby se ti gumy při nasednutí na kolo propadaly jen malinko a nejel jsi po ráfku. (Fakt se to blbě popisuje) Nemáš ve svém okolí nějakého rozumnějšího cyklistu, co se ti na to mrkne a zkontroluje ti posed atd?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod iTonda » čtv črc 12, 2012 20:09

Tuším, ale ne až do takové míry, jako zde přítomní :) myslím si, že je zde dost zkušených lidí, třeba jako vy, co dokáží dobře poradit :wink:

Ad.1) Ano, začíná být malé O:)

Ad.2) Ptal jsem na to, že když někam vyjedu na kole (horském), tak jak tvrdé by měli být duše... *

Ad.3) Autoventilky mám, takže mrknu cestou na benzínce :wink:

Ad.4) Dnes jsem dal kolo do servisu, tak mi vše seřídi a doupraví :-({|=

Ad.5) Posed jsem dnes doupravil podle těch návodů, takže je už v pořádku \:D/
Naposledy upravil zbuddy dne pát črc 13, 2012 8:46, celkově upraveno 1
Důvod: necituj zbytečně celý předchozí příspěvek, je jasné, na co reaguješ!!!
iTonda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv črc 5, 2012 9:58

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod terkad » čtv črc 12, 2012 20:55

iTonda píše:Dnes jsem dal kolo do servisu, tak mi vše seřídi a doupraví :-({|=

Bezva, rozumný přístup. Tam se můžeš zeptat i na ty drobnosti ohledně tlaku, na jaký foukat, zkontrolování posedu apod. V každém normálním servise ti s tím rádi během minutky poradí a pomůžou seštelovat.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod Hafi » pon črc 27, 2015 21:20

jezdím tutam po Praze na starém Favoritu, ale jelikož je starý, tak se čas od času trochu rozpadá a jako necyklista se v tom nevyznám a jakákoli oprava v servise převyšuje výrazně cenu celého kola.

Nedávno najednou za jízdy koukám, že nemám řidítka kolmo na směr jízdy, tak jsem zastavil a při pokusu o srovnání jsem je ulomil. Abych byl přesný překroutila se ta svislá tyč kus pod řidítkama. Chvíli jsem hledal a zjistil, že to, co se porouchalo, se nejspíš jmenuje představec a obratem zakoupil nový na aukru.

Dejme tomu, že se mi podaří sundat starý z kola (zatím mi to moc nejde, ale myslím, že trocha násilí tomu pomůže...ale to až někdy jindy, teď by mě sousedi rádi neměli). Ale jak z toho kua vyndám řidítka? To musím sundat celou omotávku a ještě odmontovat brzdu? Nebo na to je nějaký civilizovaný fígl? Jsem prostě myslel, že odšroubuju, přendám, přišroubuju, ale jaksi to tak nefunguje dle představ.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jak nastavit jízdní kolo?

Příspěvekod mike » pon črc 27, 2015 21:38

:D bud rad, ze to nebylo Nedávno najednou za jízdy koukám, že nemám řidítka ;-)

Bojim se, ze to chapes spravne. Muzes zkusit povolit sroub co nejvic a mezeru trochu roztahnout pacenim (sroubovaku), ale tim vyresis mozna oplet, brzdu ne. Mel jsem takove kolo jako dite a delali jsme to takhle. Coz neznamena, ze neexistuje nejaky trik, ktery neznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Jak co opravit