rozlepené Garmont

rady a porady pro opravy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » ned bře 25, 2012 17:59

Z necelé tři týdny odlétáme chodit po Peru a já jsem si zapoměl nechat opravit boty. Mám staré, ale skoro nenošené, kotníčkové, kožené, goretexové boty Garmont. Na jedné špičce jak, navazuje podrážka na gumovou obsázku, se mi to rozlepilo. Pravděpodobně horkem, když na mě čekaly boty týden v kufru auta.
Bydlím na Praze 3. Měl byste prosím někdo tip na obuvníka, co by to uměl v dohledné době zalepit?
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod jonza » pon bře 26, 2012 12:09

nechci malovat certa na zed, ale aby ti nezkazily boty za 2tis cestu do peru. Ja bych radeji koupil nove. Tyto muzes pouzivat nekdy potom.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » pon bře 26, 2012 13:55

jonza píše:nechci malovat certa na zed, ale aby ti nezkazily boty za 2tis cestu do peru. Ja bych radeji koupil nove. Tyto muzes pouzivat nekdy potom.


Nepřijdou mi jako špatné boty. Koupil jsem si je před mnoha lety (11 a víc?) na cestu do Julských alp. Tenkrát jsem je použil a vytáhl až minulý rok na nějaký týdenní přechod hřebenu v Rumunsku. Ani mi nepřišlo, že tou dírou dovnitř teče. Taky se mi moc nechce v Peru nějakými novými boty vzbuzovat dojem, že mám víc peněz. A jestli shánět boty na inzerát do toho se mi moc nechce.

Tenkrát stály kolem 5ti a měl jsemje na dvou týdenních výletech. Jinak byly v botníku a jednou bohužel v teple v kufru.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod ketrin » pon bře 26, 2012 14:20

Tyhle staré Garmonty jsou fakt držáky. Mám je taky, 11 let staré, nebýt ošoupaného vzorku tak v nich ještě chodím i do hor.
Co se týče opravy, manžel si jednou posílal boty sem http://www.restday.cz/cs/oprava-treku ale chvíli to trvalo..
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » pon bře 26, 2012 15:40

Díky za tip. To už bohužel nestihnu.

Máte někdo zkušenosti s opraváři bot v různých obchodních centrech?
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » pon bře 26, 2012 17:29

timi.m píše:Nepřijdou mi jako špatné boty. Koupil jsem si je před mnoha lety (11 a víc?) na cestu do Julských alp.

Tohle muze (a nemusi) byt potencialni pruser. Zalezi na tom, ze ceho je podrazka. Jestli ma polyuretanovy tlumici blok, tak je velice pravdepodobne, ze se ti na akci rozpadne. Vubec nezalezi na tom, jak moc a jestli vubec jsi v nich chodil. Jde o chemicky pochod a vysledek je ten, ze se podrazka znicehonic rozsype na prach. V podstate bez varovani, znam nekolik lidi, kterym se to stalo. Podle vyrobce se to deje u bot starych 8 - 10 let, v realu nekdy i driv. Odlepenou obsazku si zalepis i sam, ale s timhle neudelas vubec nic a v terenu to taky nespravis. Osobne bych si overil, z ceho podrazka je (nejspis dotaz na vyrobce) a v pripade nejistoty poridil nove boty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Indy » pon bře 26, 2012 19:38

zabyva se tim restday, a hobluj, akorat to stihnes.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Víťa » úte bře 27, 2012 6:00

Pokud vím, tak s rozpadem mezipodešve/tlumící vrstvy měly jenom Meindleovky. A to jenom některé. Sám jsem toho teď byl svědkem o víkendu, kdy bráchovi upadly obě podrážky, protože mezipodešev se prostě rozpadla na prach. Jinak mám jedny Meindly už asi 13 let a pořád držej. I další boty mám rok výroby tak cca před deseti lety a žádný problémy jsem u jiných značek neregistroval. Ovšem abych se vrátil k dotazu tak neznám rozsah odlepení, ale je pravda, že odjíždět na delší akci s vybavením, a to hlavně s botama, na který se nemůžu spolehnout je fakt potenciální průšvih. Poškozenou podrážku v terénu neopravíš a bez bot jsi nahranej. Navíc lepení u ševce je dobré tak na boty do města, ale ne na pohorky. Takže bych doporučil nové boty.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » úte bře 27, 2012 9:04

Víte někdo jaká značka vyrábí botu spíš na širší chodidlo? Mám takovou podivnou nohu. Široký a vysoký nárt přes klouby a dlouhej palec. Většinou kupuji boty okolo 42 EU rozměru. Abych si mohl najít prodejnu kde tuto značku prodávají a v ní to porovnal. Tuším že italové dělají spíš užší boty.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Vachon » úte bře 27, 2012 9:12

Pokud si dobře vzpomínám, byli takoví docela old-school ševci u Anděla, tuším na Lidické, na opačné straně ulice než je Hudáč.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » úte bře 27, 2012 12:48

Vachon píše:Pokud si dobře vzpomínám, byli takoví docela old-school ševci u Anděla, tuším na Lidické, na opačné straně ulice než je Hudáč.


Děkuji za tip.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » úte bře 27, 2012 17:12

Víťa píše:Pokud vím, tak s rozpadem mezipodešve/tlumící vrstvy měly jenom Meindleovky. A to jenom některé. Sám jsem toho teď byl svědkem o víkendu, kdy bráchovi upadly obě podrážky, protože mezipodešev se prostě rozpadla na prach.

Odpoved Meindlu na podobne formulovanou stiznost byla nasledujici:
- podrazky dela Vibram a oni za nic nemuzou
- stejne problemy maji i jini vyrobci
- problem je v materialu tlumiciho bloku, ktery tohle proste dela a neda se tomu zabranit

Víťa píše:Jinak mám jedny Meindly už asi 13 let a pořád držej.

Ano, material podrazky menili nekdy v te dobe, takze mas nejspis jeste stesti a mas tam gumu, ktera sice hur tlumi, ale nerozpada se. Presne tak to meli rodice. Boty kupovane priblizne ve stejne dobe. Tatovi se podrazky rozpadly vloni, mame porad drzi, protoze tam ma vrstvenou gumu. Rozdil ve stavbe i materialu je patrny na prvni pohled.

Co si pamatuju, tak i tady na foru se vyskytlo nekolik reportu o stejnem problemu u jinych znacek (Asolo?). Muzes zkusit hledat. O Meindlu je toho nejvic nejspis proto, ze v kriticke dobe zas takovy vyber bot, ktere vydrzi pres 8 let, nebyl. A taky byl Meindl nejspis jeden z prvnich, kdo zacal ten polyuretanovy tlumici blok pouzivat. Ted uz to maji kazde snad druhe boty, takze reportu bude pribyvat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 10:40

Než abych šel k nějakému opraváři vycházkových bot koupím raději nové. Přesvědčili jste mě. Až se vrátím, zkusím se informovat přímo u Garmontu, jestli se to vyplatí nechat opravovat.

Dnes jdu zkoušet nové. Líbí se mi všeobecně kožené boty, které mají málo švů. A nejspíš i membrána, abych neměl prvních pár let, než popraská, mokrý nohy. Dříve jsem chtěl i obsázku, ale po tom co četl už na ní netrvám.

Ještě bych se rád zeptal po jak tvrdých botách bych měl koukat. Všeobecně chodím rád v sandálech keen. Na běžné procházky po kopcích používám nízke boty nebo ty sandály. A když už jedeme na vícedenní přechod po kopcích s těžkým batohem, beru ty rozšklebené Garmonty. Nerad bych koupil zbytečně tvrdou botu a až mi budou v obchodě radit ať alespoň tuším jestli dobře.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Indy » stř bře 28, 2012 13:55

na zacatku jsi psal ze odletas za 3tydny, pritom cca za 10dni jsi mohl mit boty opraveny zpet, coz by davalo dost prostoru na to je testnout, pripadne koupit nove...

uplynuly tri dny a jdes kupovat novy.

hm.

taky je kazda rada problem.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 14:16

njn, jenže já bych měl hrůzu z tohu, že se to na něčem zasekne a i kdyby mě ujišťovali, že se to stihne, raději bych to nikam před odletem neposílal. Neboť se znám a při případném nezdaru bych si narychlo nové vybrat neuměl.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Indy » stř bře 28, 2012 14:19

logistika tohohle pripadu rika ze plan B se muze uskutecnit az selze plan A, ale Ty jsi mu pro jistotu ani nedal sanci :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 14:25

jj, máš pravdu.
Odrazuje mě od toho ještě malá drobnost je brát sebou. Po 10ti denním pochodu, kdy jsme ušli s 20ti kg batohem na zádech denně cca 20k jsem zjistil, že mě sice netlačí. Ale jen s průsvitnými tenkými ponožkami. Jelikož se hodně potím, měl jsem je pořád mokré. Asi se mi od mého pořízení nějak zvětšila noha. Nebo je to tím, že jsem 10kg přibral?
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Indy » stř bře 28, 2012 14:49

anebo se Ti podobne jako me rozjela pricna klenba...

jinak pudr tohle celkem jisti.

protoze tlustsi ponozka neznamena sucho, ale jen vetsi bazen.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2012 15:08

timi.m píše:Než abych šel k nějakému opraváři vycházkových bot koupím raději nové. Přesvědčili jste mě. Až se vrátím, zkusím se informovat přímo u Garmontu, jestli se to vyplatí nechat opravovat.

Rozumny pristup, taky bych to tak udelal. Vloni se mi natahla oprava hodinek zadana s jeste vetsi rezervou a nakonec jsem ne vyzvedaval den pred odjezdem. Navic se ti bude hodit trochu casu na rozslapnuti.

timi.m píše:Ještě bych se rád zeptal po jak tvrdých botách bych měl koukat.

Jestli planujes 20 kilovy batoh, tak B/C, B uz by mohly byt malo. C uz je asi moc tvrde. Zalezi na terenu a na tom, na co jsi zvykly. Jestli spravne chapu popis, tak ty tve Garmonty jsou taky neco takoveho. V tom pripade se koukni ve vlakne, ktere tu na B/C boty mame. Nejdulezitejsi je, aby ti dobre sedly. Muj tip je Hanwag Alaska, ale jsou i jine.

timi.m píše:Asi se mi od mého pořízení nějak zvětšila noha. Nebo je to tím, že jsem 10kg přibral?

Muze byt oboji (klenba, jak pise Indy) nebo sis odvykl. Nove boty zkousej se silnymi ponozkami a pokud mozno v druhe polovine tveho dne, kdy uz jsou nohy trochu napuchle. Viz obecne zasady zkouseni bot.

Indy píše:protoze tlustsi ponozka neznamena sucho, ale jen vetsi bazen.

Tlusta ponozka dokaze pot akumulovat a lip odvadet, takze noha neni tak rozmocena. Tenke ponozky jsou prima cesta k puchyrum a rozmocene a odrene kuzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 15:12

Toto mě docela zajímá. Když jsem si byl kupovat běžecký boty, postavil jsem se na nějakou tabulku. Vytvořil se otisk chodidla. Pán se na to podíval a mimo jiný říkal, že mám takovou zvláštní nohu, že bych potřeboval botu urrčenou pro americký trh. Mám širokou a vysokou přes klouby a dlouhý palec. Taky zmiňoval něco o příčné ... a teď nevím co. A měl sem si zajít koupit taková srdíčka, která se lepí pod ty klouby dobprostřed. To jsem udělal, zalepil skoro do všech bot a začal s tím chodit. Dost mě z toho bolely chodidla při delším chození jakobych neuměl mít uvolněnou nohu a skoro do ní dostával křeče. Mimochodem měl jsem to na tom 10ti denním pochodu s těžkým batohem. Tak kapky odlepil a zase se to zlepšilo. Od té doby je raději nenosím, abych si nezničil nohy.
A k té vlhkosti. Na patách se mi kdesi pod několika vrstvy kůže při dlouhodobém namáhání odlepuje kůže a vzniká pod tím voda. Něco jako puchejř, akorát to tolik nebolá a spíš pálí. Po delší době to šlo dolů odstřiháváním a škrabkou.
Bylo by prosímtě nějaké doporučení?
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 15:20

to mike:
Často nechodím po kopcích. Ale jinak chodím dost. Vždy sem byl zvyklej nosit nízké a nebo keen sandály s uzavřenou špičkou. I v Tatrách sem v tom běhal a všichni na mě koukali jak na blázna. Čím sem starší tím víc se bojím o kotníky, tak se snažím oželit příjemý chládek a učím se nosit kotníkový.
Nakoupil jsem velké množství HighPoint ponožek, těch silnějších. Někde sem vyčetl, že dobře odvádějí pot. Jen mě v těch garminech z nich tlačí noha. A teď je v tom docela teplo. Tak nosil nejsociálnější šedivý průsvitný jako za mladšich let.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2012 15:25

Boty proste musis vyzkouset. Alasky ti nejspis nesednou, ty jsou trochu uzsi ve spicce. Mohly by ti sednout Meindl Islandy, ktere ovsem osobne doporucit nemuzu (ale jsou tu lidi s jinymi nazory).

Co se kuze tyce, myslis z boku nebo zespoda? Na boku je to normalni, pomahaji dobre silne ponozky (to je nejdulezitejsi), preventivni mazani a lepeni naplasti. Kuze si casem zvykne a prestane to, ale nejakych par let chozeni to trva. Kdyz uz se to stane, tak prelepit naplasti hned, jak na to prijdes. Vecer necim namazat, pouzivam kalciovou mast. I preventivne, po namahavem dni nohy umyju (kdyz je v cem) a namazu. Do rana se vetsina poskozeni spravi a co ne, to je potreba rovnou prelepit. Naplasti s poslstarkem a zafixovat jeste dalsi bez polstarku. Ale zas neprehanet, jinak se pod naplasti muze udelat vyrazka.

Ad ponozky: jak jsem psal, boty musis zkouset, se kteryma je budes nosit. Neni divu, ze te Garmonty se silnejsima tlacily. Na pohorky si casem zvyknes a na teplo taky. Ale nebude to hned.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 15:31

Právě že odspodu na patě. I když se snažím brousit kůži na patách, tak tam stejně taková tvrdší je. A pod ní se jakoby udělá kapsa. Ono to skoro nebolí. A když se to chytne nehty skoro odlepí se to a skro by to šlo odstřihnout. Tohle se mi dělá ale jen po delší době, když chodidla hodně namáhám.

Když jsem byl na základce a šli sme na celodenní výlet já měl čínské tenisky. Vrátil jsem se s puchýřema pod celými patami. Právě pod tou tvrdou kůží. Měli několik vrstev. Tenkrát mi na todávaly nějaké obklady s lihem, že se údajně něco vysuší. Samozřejmě že se nic nevysušilo a já to pak propichoval špendlíky z nástěnky, aby vody ubylo:-)
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod Indy » stř bře 28, 2012 15:39

v tom pripade se ti chodidlo posunuje v bote v okamziku doslapnuti, takze malo sesnerovana bota, nevhodna ponozka nebo nevhodna velikost...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2012 15:39

Aha, tak tohle neznam. Teda, driv mne kuze na chodidlech po delsich pochodech taky obcas palila (spis v predi casti), ale voda se tam nedelala. Casem ztvrdla, vytvorila se tam ochranna vrstva a uz to nedela. Vloni jsem si tu vrstvu obrousil chozenim po mokrem pisku naboso a pak mne to nejakou dobu zas otravovalo, nez se vytvorila znovu. Takze mi spis prijde, ze je lepsi neobrusovat, ale mozna je to individualni. Obcas se mi tam taky neco sloupne, to nevadi, jen se to chce vyhnout nasili a nutkani sloupat vsechno, co jde ;-)

Na tohle taky pomohou silnejsi ponozky. Pricemz i silne HighPoint mi prijdou moc slabe ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod timi.m » stř bře 28, 2012 15:46

Neumím si představit, že bych měl na noze silnější jak highpoint nebo nějaké moira trek. No nic, jdu na Vinohradsou do eliassu a pak do Hudy ve slezský a uvidím co mi bude sedět, ať mám o čem přemýšlet.
Zatím dík za pokec.
timi.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: stř črc 30, 2008 8:44

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2012 15:50

Kdyz nejsi zvykly, tak je to pochopitelne, taky jsem zacinal s podobnyma (od Lorpenu). Tak at nejake sednou :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod šíp » stř bře 28, 2012 16:54

timi.m píše:Neumím si představit, že bych měl na noze silnější jak highpoint nebo nějaké moira trek.

To jsem si donedávna nedovedla představit taky, pak jsem na radu mika začala nosit dokonce dvoje ponožky, a to Bridgedale a od té doby na tuhle kombinaci nedám dopustit. Nevím, jak je to možné, ale vůbec mi nebylo horko ani při teplotách kolem +15°C /ve vyšších ještě netestováno/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod mike » stř bře 28, 2012 17:12

To proto, ze se k noze horko zvenku pres ty ponozky vubec nedostane :twisted: Ja nosim tuhle kombinaci i v +30 a horko mi neni. Akorat mam po 40 - 50 km obcas cervene fleky na nohach od kotniku vys. Neco jako zarodek koprivky, ale nesvedi a obvykle do rana zmizi.

Ale jak uz jsem psal, k tomuhle se clovek musi postupne propracovat. Nevyhoda je, ze v na delsi akce s sebou musim tahat dvojnasobek ponozek ;-) Coz je vyvazeno pohodlim a absenci puchyru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rozlepené Garmont

Příspěvekod zdenki » stř bře 28, 2012 17:15

@timi.m: v tom eliassu doporučuju se kvůli širší špičce zaměřit na ty Islandy,jak píše mike a pak ještě na Scarpy Nepal, Weissmis, popř Triolety (ale ty už mají C podrážku).
@šipka: taky v pohodě používám i při vyšších teplotách :) , jako vnitřní mám tenké coolmaxové Lorpeny
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Další

Zpět na Jak co opravit