Off road brusle (kolečkové)

život v jedné lajně

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » ned dub 6, 2014 22:10

VladaS píše:No a blatníky nemám a také by se hodily

Ty origoš blatníky Skike jsou dost náchylné na odlomení, raději si tam dodělej něco rukou opravitelného, drát a folii, či co.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » čtv dub 10, 2014 18:19

Lojzmen: abychom sjednotili terminologii, měl jsem na mysli ty distance :-). Všem mým distancím chybí mezi vnitřníma hranama ložisek nějaký milimetr +- pár desetin. Jinak ložisko na dříku vypadá v pohodě a šrouby s delším dříkem jsem nesehnal, bohužel. Každopádně po tom pekle, co způsobily staré zubaté podložky, je to dost luxus i kdyby na straně závitu ložisko trochu vůli mělo. Problém byl ten, že předchozí majitel měnil kolečka za ty tvrdé PU 150mm, cos měl na svých skike a podložky po několika cyklech de/montáže osek přestaly plnit svoji vymezující funkci. Posun toho 6mm šroubu v 8mm díře když "ustoupil" působení síly byl sakra znát. Bruslit se na tom nedalo (skoro se kouslo kolečko) a při soupaži se šroub opřel o hranu díry a oska se povolovala.

Erbe: Předně díky vám oběma za kritiku bot phuzion, měl jsem za to, že jsou vymakané a mnohem lepší než ty moje. Už o nich nemusím snít ;-)
Ona asi žádná z těch bot nebude úplně to pravé, protože to jsou primárně inline boty a těžko říct jak moc je PS testuje na namáhání na offroad podvozcích. Nevím, inline od PS jsem nikdy nezkoušel, mám Rollerblade, které jsou pevné i pohodlné. Přestože rozteč děr sedí, neodvážil jsem se tam ty boty namontovat, protože je mám rád a nechtěl jsem je zničit. Jsou to urban brusle a styk bota/podvozek je zajištěný šroubem v čudlíku na podrážce, který pasuje do vybrání v podvozku - detail z desky aggresive bruslí. Muselo by se vymyslet a udělat něco na podložení kolem toho čudlíku, aby spoj nebyl tak namáhaný. Jiné RB botičky by se tam asi namontovat daly bez problému, PS samo montuje několik bot na různé podvozky - Virus/Phuzion/Doop jsou i fitness i nordic.

Bolero: Ona ta nejednoznačnost bude daná tím, že aktivně se tady o tom bavíme 3 a další přispívající bys spočítal na prstech jedné ruky :-D. Každý má svoje zkušenosti a zrovna tyhle hračky ani nestojí pět korun ani nejsou na každém rohu k vyzkoušení. K modelům powerslide, já mám XC Trail (ty nejlevnější s masivnějsím podvozkem a růžovými fleky) - furt se mi ty názvy pletou :-(. Vzhledem k tomu, co jsem s nima zažil, kdybych si měl kupovat nové, asi bych šel do Skeletonů, které obouváš s vlastní botou - přece jen, od kloubu nahoru je to víc jako brusle a ne jako skike, kde to je lepší s tuhou vysokou botou. Přijde mi to na pohled jako dobrý kompromis - tam, kde je riziko otlaků a puchýřů největší, máš chycenou vlastní pohodlnou botu. Chvíli jsem dokonce uvažoval o tom, že těm svým uřežu špičku a zkusím to zbastlit. Moje bota je tak velká, že bez vnitřní botičky jsem do ní vlezl s obutou tretrou na kolo, ale na ostatní boty to bylo úzké.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » stř dub 30, 2014 15:16

Chlapi, jdou nějak jednoduše (nedestruktivně) vyměnit ty silniční kulaté hroty za klasické běžkařské s trnem? Nebo výměna obnáší zničení současných hrotů a nasazení nových? Stal jsem se nečekaně majitelem delších běžkových hůlek než mám na brusle a na běžky už budou asi moc dlouhé.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » stř dub 30, 2014 22:25

Kulaté hroty - máš na mysli hroty, jejichž obrázek je na sedmé straně této diskuze v mém příspěvku z 1. září 2012?
Nebo hroty Leki - plast s třemi vidiovými hroty?

Ono je to vlastně jedno.
Obvykle jdou hroty sundat teplem.
Buď to pořádně zahřeješ ve vařící vodě, nebo prohřeješ horkovzdušnou pistolí a pak to rychle sklepneš.
A nápodobně s nasazováním. Pokud je konec hůlky tenčí než dutina hrotu, dej tam tavné lepidlo.
Některé hůlky jde zkrátit na straně rukojeti. Rukojeť sundáš buď silou - otáčením a tahem, nebo teplem.

Originální plastové košíky s hrotem běžkových hůlek nevydrží údery do asfaltu a rozštípou se (čest výjimkám).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » pon kvě 5, 2014 18:37

Díky. Mám ty z tvého obrázku, ale mám pocit, že ty těla jsou plastové, ne kovové (hůlky mám taky Birki).
Hroty Leki, jak je popisuješ, jsem asi nikdy neviděl - mám jejich trekovky a tam je to samé, co na těch Birki na bruslení. Jsou nějak zásadně lepší, má smysl uvažovat o výměně?
A přežijou to nahřátí a sklepnutí i ty talířky z běžkových hůlek? Chtěl bych je použít, protože svoje současné hůlky na běžky brousím na brusce několikrát za sezónu a stejně jsou po pár kilácích tupé a na tvrdším podkladu (udusaný sníh) podkluzujou. Ten matroš hrotu je jak máslo :-(
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod ratel » pon kvě 5, 2014 20:33

Buca píše: Ten matroš hrotu je jak máslo :-(


kup si letní vidiové , je to něco úplně jiného , třeba SWIX , průmer 10.3 mm, talíře nepotřebuješ, na co taky ...

Hrnec s vodou o pravém úhlu, ponořit, nechat 1 min, otáčet a stáhnout starý, stejně tak nasadit nový, popřípade trochu tavného lepidla dovnitř. Možno opakovat x krát.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » úte kvě 6, 2014 22:44

Buca píše:... na tvrdším podkladu (udusaný sníh) podkluzujou. Ten matroš hrotu je jak máslo :-(


Já vyrozuměl, že se jedná o běžkové hůlky na běžkování.

I tady je možné sehnat klasické běžkové hůlky s košíky a vidiovým hrotem. V sezóně obcházej obchody a najdeš.
Já takové obyčejné hůlky koupil za asi 500.
Vidiový (slinutý karbid) hrot poznáš podle toho, že má naprosto přesné tvary a hrany. Barvy bývá stříbřitě matný. Je tvrdší než sklo, pilník se nechytá, bruska jen speciální kotouč. Původně jsem si myslel, že slinuté karbidy jsou nemagnetické, ale mám hroty na které slabounce chytá magnet.

Na hrotech z oceli bývá vidět mírná prohnutí, nestejná kvalita hran, zaoblení jedné hrany, vše následky vystřihování hrotu z plechu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod ratel » stř kvě 7, 2014 5:45

lojzmen píše:
Vidiový (slinutý karbid) hrot poznáš podle toho, že má naprosto přesné tvary a hrany. Barvy bývá stříbřitě matný. Je tvrdší než sklo, pilník se nechytá, bruska jen speciální kotouč.


Obrázek
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Erbe » stř kvě 7, 2014 11:52

Ahoj,nejlevnější vidiový hroty jsem našel tady: http://www.tomsport.cz/hledat
No s tím broušením tady,nemají tak pravdu.
S normálním pilníkem to taky jde,ale připrav se na nepřetržitý přesný dvacetiminutový broušení,už nikdy více:)
Na normální brusce to také jde,ale pak to musíš zahladit buď diamantovým smirkem(vopruz) nebo na gumáči(jemný brusný kotouč)
Poslední a nejlepší varianta je si koupit malý diamantový pilník a jednou za 3-4 jízdy jemně dobrousit.Když budeš na něj hodně tlačit,méně vydrží.Otázka 5-deseti minut,podle otupení.
Používám http://www.naradi-naradi.cz/pilniky-diamantove-jehlove-senator-6-dilna-sada-jehlovych-pilniku-v-pvc-baleni/d-73970/,tedy ten první zleva,ale mám ho z práce,ale myslím že nebude problém ho sehnat v nějakém železářství
Erbe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 27, 2014 17:42

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Erbe » stř kvě 7, 2014 12:04

Soory,píši z mobilu:).V tomsportu zadej do vyhledávání bodce,cena 250Kč za pár,levnější snad nikde nejsou
Erbe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 27, 2014 17:42

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » stř kvě 7, 2014 20:53

Mám dvoje hole, do terénu s válečkovými hroty Birki a na dobrý asfalt hůlky s nacvakávacími zobáčkovými hroty, viz obrázek:
hrot_nordic_blading.jpg
hrot_nordic_blading.jpg (5.07 KiB) Zobrazeno 38738 krát

Tyhle hroty jsou z carving-sport a jsou nějak děsně tvrdé. Teprve loni po dvou letech užívání jsem je ostřil na brusce a moc to teda nešlo. Budu si muset koupit kotouč na broušení soustružnických nožů.

Když jsem dal do Seznamu vyhledat "hrot hůlky", nabídl jen Birki. Zato Gúgl hned první odkaz bingo, velký výběr.

Birki se mi taky trochu otupily, tam to řeším pootočením rukojeti hůlky.

Teď nejezdím, opět se učím na inline O:)
Přestup z dlouhých bruslí je trochu šok. Furt se to vrtí a nic to neodpustí. O paralelním zatáčení jsem si musel něco zase přečíst, teď zkouším brzdění "T".
Proč to? Myslím, že jsem na terénních bruslích neohrabaný, nezlepšuji se.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod VladaS » stř kvě 7, 2014 21:14

Zatím jsem jezdil jen právě také na těhle hrotech a spokojenost - mám už tedy druhé, ty první se (ale jen trochu) ztupily a je zajímavé, že ty novější se ani po skoro 2 letech neztupily skoro vůbec, i když jezdím na pořád stejném asfaltu, tak nevím jestli se u nich nějak lépe povedl (zřejmě o něco kvalitnější) materiál či co ...

Jenom je u nich docela nutnost (i preventivně) na celou tu spodní část pod košíčkem nasadit kousek trubičky ze staré hůlky a vylít epoxy, aby koukal jen ten kovový hrot - tak to vydrží docela dlouho, jinak je to (bez té úpravy) o hodně náchylnější k vylomení hrotu na prasklinách v asfaltu.

Kupoval jsem je na http://www.haven.cz/eshop/hole/wolframovy-hrot/
ale pozor, mají 2 druhy, ještě i měkké ocelové (ty jsou méně zahnuté) a ty jsou opravdu tak po staré babky na walking... #-o :lol:
Uživatelský avatar
VladaS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte kvě 3, 2011 13:48

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Erbe » čtv kvě 8, 2014 7:06

Ahoj lojzmen, VladaS
Mám to chápat tak,že ty hroty nejdou použít na klasické hůlky třeba o průměru 10mm,ale že mají mechanizmus na zacvknutí pro konkrétní typ holí,tedy Haven?
Vidiové hroty jsem zatím použil dva páry,každé od jiného výrobce a co do tvrdosti a broušení na tom byly stejně.
Takže mi vychází podle vašich zkušeností,že ty wolframové vydrží o dost více a že se jen tak neotupí.
Erbe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 27, 2014 17:42

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod VladaS » čtv kvě 8, 2014 10:17

Ano, nevím jak ty ostatní, ale ty wolframové Haven opravdu mají "bajonet" i na hůlkách a tedy "protikus" a takový jako "zacvakávací zobáček v drážce" právě aby se daly snadno vyměnit - nevím jestli by to drželo i na samotném kuželu, protože to bývá naražené docela pevně (riziko vypadnutí by tak ale asi bylo přecejen větší) a jedině zjistit na tom Havenu, jestli neprodávají i ten protikus na hůlky...
Uživatelský avatar
VladaS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte kvě 3, 2011 13:48

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Erbe » čtv kvě 8, 2014 11:48

Ahoj,díky za odpověd.Mám to do Havenu asi 30 km,tak si udělám výlet na kole :)
Erbe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv bře 27, 2014 17:42

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » pát kvě 9, 2014 21:01

Díky všem za rady. Až budu mít cestu do MB, asi taky zabrousím do Havenu a vyptám se na všecky ty hroty.
Jinak, moje situace je následující: S offroad bruslema (vel. 46) přišly i hůlky (150cm) - můj skromný názor je, že to byl jeden z důvodů, proč se ty brusle prodávaly na aukru jako nevhodný dárek - brusle jsou obří a hůlky krátké. Když se odrážím při bruslení, cítím, jak to podkluzuje, protože nejsem schopen na ty hůlky dost tlačit ve fázi, kdy ruce jdou za trup. Když jedu soupaž a hodně se předkláním, výrazně se to zlepší. Jsou to Birki s kulatým hrotem, který si myslím, že z hlediska materiálu je OK.
K tomu mám jedny 150 cm hůlky na běžky, které mají asi ocelový hrot, který se fakt tupí (za dvě sezóny broušené x-krát a po dvou hodinách běžkování to podkluzuje znova). Na běžky je mi ta délka 150 akorát.
No a teď jsem se dohrabal k dalším běžeckým hůlkám ve výprodeji, jsou to 155cm, kde čekám zlepšení při jízdě na offroad bruslích. Takže záměr je, prohodit hroty z nordic Birki s hroty z těch 155cm běžeckých, pokud se ukáže, že je dobrý materiál. Nechce se mi kupovat další pár hůlek, když mám doma obstojné a sedící, které potřebujou jen vyměnit hroty. Přece jen, je pořád rozdíl, koupit celý pár hůlek za litr nebo hroty za dvě stovky/pár (i kdyby se ukázalo, že ty hroty z těch nových běžeckých jsou taky z "ocelového másla" a bude třeba koupit i běžkové nové). Závodník ani na offroad bruslích ani na běžkách nejsem, abych řešil, jestli jsou karbonové hůlky za dva litry lepší než duralové za osm kil, bo o 150g/pár lehčí.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod VladaS » sob kvě 10, 2014 11:49

Vypadá to, že Tě ten nákup (anebo shánění) nových hůlek stejně asi bohužel nemine - možná na "klasické" běžky byly akorát,
ale kromě moc měkkých (zřejmě jen ocelových) krotů jsou na bruslení určitě moc krátké.
Nevím kolik měříš, ale délka by měla být někam jako na "skate běžky", mně vyhovuje že teď jsem stál na zemi bos a horní honec hůlky jsem měl akorát u nosu - nevím jak máš vyskoké brusle, nechce se mi teď obouvat, ale na bruslích to bude tedy zřejmě asi tak někam ke bradě a chce to zkusit co vyhovuje nejlépe, anebo hůlky teleskopické - jen nevím jak které vydrží, ale u těch Skater Roller už se mi strhl vevnitř ten (plastový) závit, vyřešilo to zalepení drátu do závitu, už asi 2 roky to zatím drží, ale naštěstí už mám nlezenu délku, která mi nejlépe vyhovuje a nepotřebuji to tedy (raději) znovu povolovat - raději tedy po nalezení správné výšky už moc nepovolovat (nebo hůlky od jiného výrobce), anebo (nej)raději klasické, ale předem hlavně dobře zjistit tu vyhovující délku...
Uživatelský avatar
VladaS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte kvě 3, 2011 13:48

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » stř kvě 14, 2014 22:51

každý ma jiný styl - přilep tavným lepidlem Birki na delší hůlky, vyzkoušej optimální délku přehmatáváním si na rukojeti níž, a podle toho uprav délku uříznutím horního konce.
Mám jedny hůlky naboso do půl čela a mám je raději, než ty po nos. Ze začátku se mi zdály příliš dlouhé, ale později ne, asi jsem zlepšil techniku, nebo si jen zvykl.
Podotýkám, že delší hůlky mají "horší" úhel u země a válečkové hroty Birki obecně víc podkluzují.
Je třeba zkoušet.

Ještě něco, jen tak narychlo, mám dojem, že na Skike se stojí o fous níže než na Nordic Trainer, takže vyhoví o fous kratší hůlky.
Naposledy upravil lojzmen dne ned lis 23, 2014 21:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » čtv kvě 29, 2014 13:00

Dík za odpovědi.
Jinak, měřím 175, ale dost se hrbím, tak v reálu díky tomu o něco míň. No, zkoušel jsem to naboso a 155cm hůlky mám tak někam mezi horním rtem a nosem. A to jsou nejdelší hůlky, co jsem kdy měl. Začínal jsem na 145 se starýma běžkama ze šopy a pak pomalu přidával s tím, že jsem se bál, abych je spíš neměl moc dlouhé, takže s delšíma hůlkama nemám žádnou zkušenost (kromě sjezdovek, kde to stálo fak za houby). Takže toho, že by ty 155ky byly moc dlouhé a bylo třeba řezat pod rukojetí se nebojím :-D. Červenec bude měsícem experimentů.
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Trasy kolem Ostravy

Příspěvekod lojzmen » úte čer 3, 2014 21:37

Teď jsem si dal do těla v Hrabyňském lese - od léčebny do lesa z kopce-cyklo 6199, starý asfalt strašné drncání (6bar), potom asfalt šílený dokopec na Jankovec-cyklo 6198, pak asfalt pohoda k Jankovec-rozcestí, pak po cyklo 6141 k Dubu v zatáčce (to bylo hnusné, spravená cesta s 2cm vrstvou jemného štěrku - občas soupaž), od Dubu dolů pěknou lesní k Přerovci(občas problém brzdit v marasu), a nakonec starý asfalt zpět nahoru a dolů po cyklo 6199 přes údolí Ohrozimy. Opačně by byl problém se stoupáním na lesní cestě od Přerovce k Dubu a padák od Jankovce.
Příště jedu jen po 6199 do Přerovce a zpět s odbočkou 6199 k silnici.

Další dlouhá trasa starý asfalt je kolem přehrady Šance v Beskydech.
Občas velmi špatný asfalt je u Slezské Harty od Roudna po zelené turistické k Červenému kříži a pak po modré k Nové Pláni.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod haty » úte črc 8, 2014 7:11

Ahoj,
přezbrojil jsem na novější model a nechce se mi mé osvědčene nordiky Powerslide Nordic Trainer uplně vyhodit. Nechce je někdo na náhradní díly(bez koleček)? Nabídněte. Jsou plně funkční s předělanou účinnou brzdou na ruční ovládání, ale mají už hodně nalítáno a je to na nich znát... Ať to jezdí. Haty z Jizerek 725 191 721
Přílohy
P1010104.JPG
haty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 19, 2011 9:45

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » úte lis 25, 2014 18:14

haty píše:Ahoj,
přezbrojil jsem na novější mode ...

Prosímtě, jestli ty ojeté Powerslide ještě máš, mohl bys mi vyfotit podvozky směrem odspoda? Vrtám se pořád ve svých, pořád to nějak není ono a poslední dobou se mi zdá, že jsou trochu křivé. Když odmontuju boty z podvozků, nevypadá to úplně symetricky.
Na starých ložiskách kolečka házejí ať dělám, co dělám - při bruslení (kolečka jsou zatížená) je to trochu lepší, ale celkově pořád nic moc. Začínám mít po dvou letech laborací pocit, že koupě nebyla až tolik výhodná, nešlo o žádný nevhodný dárek a předchozí majitel jim dal dost za uši a prodal až když se mu nechtělo investovat do nových ložisek atd. :-/
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » pát pro 12, 2014 1:35

Hodím pár otázek do placu:

a) Ohledně hůlek (zmiňováno pár příspěvků zpátky) - z běžeckých hůlek jsem sundal talíře s hrotem rukou i bez nahřívání, šlo to úplně samo. Problém nastal u nordic hůlek (Birki z karbonu), hrot je v kovovém pouzdře a ať jsem nahříval, jak chtěl (horká voda v kastrolu), nešlo to dolů. Bylo to horké jako prase, dokonce se z toho trochu ohřívaly sikovky, ale jediný pohyb byla vůle karbonu v krutu :-( Nepomohlo ani ledování karbonu těsně nad kovovým tělesem hrotu, ten matroš prostě tepelně nevede. Nějaké nápady? Nebo to zabalím a koupím druhé suchozemské hroty, které tam nacpu a bude...

b) jezdí někdo letní běžky s běžkovýma botama??? Problémy s blbou botičkou mě vedou na myšlenku montáže duralové desky s NNN vázáním (mám jedno navíc po zlomených běžkách). Mám dobré běžkové boty s kloubem na kotníku, ale s termoizolací a je to cítit. V lednu když je -10 stačí obyč. sportovní ponožky, ale třeba i při běžkování v +5°C (velikonoce) už se nohy potí jako prase... Takže obout si je v létě na výlet je asi dost nereálné :-(

@lojzmen: Zkoušels někdy napasovat skike kolečka do powerslide podvozku? Bývám v Ově jen so-ne a zatím jsem se v so dopoledne nedostal na Hulváky do toho obchodu, kvůli těm jednosměrným ložiskům :-( . Borec u Hejduka v HK pořád tvrdí, že powerslide to dodávají jen v kompletu s kolečkama s MOC 600/kus.
Na webu skike teď mají za 10E celý váleček (předpokládám, že to je L+P ložisko a spacer) pro skike kolečka. Sice "velmi doporučují" koupit 4 ks, ale sami píšou, že montáž na přední kolečka stačí. Jde mi o to, jestli jsou ty kolečka skike a powerslide aspoň částečně kompatibilní. Ty moje měly 150mm kolečka jako z koloběžky namontované vzadu a tys něco takového montoval kdysi do skike, aby to jezdilo po asfaltu, že? Bo momentálně je sada skike koleček na ebay.de za 60 korun, to by se šiklo k těm jednosměrným válečkům...

@ Haty: jak máš předělané ty brzdy na ruční ovládání? Projížděl jsem net kvůli nápadům a našel na ebay a i na českém webu nabídku koleček pro trailskate, kde se píše, že zadní ráfky mají bubny...
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » ned pro 14, 2014 0:55

Buca píše:a) Ohledně hůlek (Birki z karbonu), hrot je v kovovém pouzdře , nešlo to dolů.

b) jezdí někdo letní běžky s běžkovýma botama??? už se nohy potí jako prase...

@lojzmen: Zkoušels někdy napasovat skike kolečka do powerslide podvozku? Bo momentálně je sada skike koleček na ebay.de za 60 korun,

@ Haty: jak máš předělané ty brzdy na ruční ovládání? Projížděl jsem net kvůli nápadům a našel na ebay a i na českém webu nabídku koleček pro trailskate, kde se píše, že zadní ráfky mají bubny...


ad a) nevím

ad b) Ne, jezdil jsem na Skike v pohorkách. I nejtenčí ponožky jsem ždímal a boty mokré. Powerslide Nordic trainer má větrané boty, ale je to úplně stejné.

Záměna koleček. Kolečka za 60Kč. Skike koleček jsem se zbavil dřív, než jsem koupil Powerslide brusle. Powerslide kolečka byla asi o 5 milimetrů širší, Skike rám jsem trošku roztáhnul. Rám Powerslide je tužší, takže by sis musel pomoci podložkama po stranách kolečka.

Nevím, jakou šíři mají kolečka do koloběžky, ale zdálo se mi to použitelné.

Podle mne by z jednosměrného ložiska měla trčet opěrná páčka, podobně jako ze zadního náboje na kolo Torpedo.

S Trailskate už je celosvětově konec. Ale kolečka nabízená na carving-sport, se mi zdá, jsou dobrá.
Jen ta brzda u toho není a brzdový buben nevidím.

Ta ruční brzda - vysledováno z obrázků - jakoby to byl kousek řídítka na kolo s brzdovou páčkou.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod haty » pát pro 19, 2014 10:09

@ Buca:Uz je bohužel nemám, vyhodil jsem je, drzel jsem je asi mesic a nikdo se neozval. Popis brzdy: Bylo to zbastleny co dům dal, ale perfektne funkcni. Vezmu-li to od "zhora". Urizly kus vlaštovek (bikova riditka se stredem do U) tvoril základ ovladaci casti. Na ni bikovy grip + dvouprstova brzdova paka (serizovani delky bovdenu nutne!). Na konci ovládačky 2 prinejtovany pasky se suchym zipem (tusim ze ze starych prezkacu). Temi jsem ovládačku fixoval na bederni pasek batuzku nebo na ledvinku. Ovladacka je tak stále pripravena na stejnem miste u pasu a bovden nikde neprekazi. Jako spojeni s brzdou je klasicky cyklo bovden a ocelove brzdove cyklo lanko. Pohyb lanka jsem trochu omezil sirokym suchacem nad lytkem nohy. Z kotniku i boty jsem sundal puvodni vedeni. Tam jsem bovden zafixoval jen elektrikarskou stahovaci paskou. Mezi patu boty a brusli jsem pridal plech vycnivajici za patou, tam byla zavitova dira do které jsem zasrouboval puvodni doraz bovdenu z boty. Dal uz jsem nic nemenil. Jen lanko pripojis na puvodni místo, sestelujes a jedes. :-) Ucinnost a comfort je oproti puvodnim systemu uplne jinde :-). Delal jsem to v době kdy ještě nemel Powerslide lytkovou brzdu. Novy model co jsem si poridil uz lytkovku ma tak nemusim nic bastlit a jsem spokojen :-)
Zdar Haty z Jizerek
haty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 19, 2011 9:45

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod ratel » pát pro 19, 2014 15:30

Buca píše:Hodím pár otázek do placu:

b) jezdí někdo letní běžky s běžkovýma botama???


jo, jezdim v kombi alpinach Lukas Bauer NNN a v lete to neni nic moc, ale pokud neni 30 stupnu tak se to da. A ted je to uplne v pohode, bojim se ze to tak bude celou zimu :cry:

a delaji se NNN boty specialni na koleckove ski. http://www.alpinasports.com/product/esk_summer/31
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » čtv úno 5, 2015 11:50

Dík všem za rady a postřehy.
@ Haty - takže ty brzdy byla improvizace ještě než dodávali lýtkovou brzdu, jo? Jinak, žes staré vyhodil nevadí. Nějak se s tím poperu. Stejně jezdím s nářadím, tak budu zkoušet štelovat polohu boty a podvozku od oka venku.
@ ratel - na čem jezdíš a kde? Když máš napsané bydliště pod Ondřejníkem, mohl bys nám rozšířit obzory ohledně použitelných tras ne úplně daleko od Ostravy ;-)
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod ratel » čtv úno 5, 2015 21:27

Buca píše:
@ ratel - na čem jezdíš a kde? Když máš napsané bydliště pod Ondřejníkem, mohl bys nám rozšířit obzory ohledně použitelných tras ne úplně daleko od Ostravy ;-)


Jezdim na skate rollerski http://rollerski.jesenik.com/1149-kolec ... te-rc-100/

Tedy po ceste, nejlepe kvalitni asfaltove. Po nekolika letech se moje trasa ustalila na cestu HorniCeladna - Podolanky a zpet, popripade Celadna - sedlo pod Smrckem. Zkousel jsem i jine, treba na Grun, pod pustevnama ale to je vsechno daleko a moc z kopce :-).
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod lojzmen » úte úno 10, 2015 21:13

Loni na podzim byl dokončen nový asfaltový povrch na cestě severně podél Černé Ostravice, směrem na Bílý Kříž.

Je to od rozcestí zhruba 200m od zastávky Staré Hamry, rozc. Černá (49.4567083N, 18.4707708E) až po rozcestí (49.4946569N, 18.5284886E) cest z druhého břehu se zelenou turistickou značkou a na Bílý Kříž. Od odbočky na Košárky (49.4752644N, 18.5200239E) to více stoupá.
Ta cesta na druhém břehu se zelenou značkou byla předloni v létě v hrozném stavu, jel jsem to na pneumatikách 150mm do kopce a bylo to místy dost dobité.
Od rozcestí na Bílý Kříž to docela dost stoupá a je tam starý povrch.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Buca » úte kvě 26, 2015 19:40

Ahoj
Hlásím vcelku vyřešenou laboraci s vybavením.
hůlky: Vzal jsem ty nové (155cm), koupil za pár šupů "nordic hroty" v Helii. Jsou s mini talířkem a v plastovém loži, bál jsem se praskání, ale zatím drží (od března). Karbonové birki zabírají místo, protože hroty se mi nepodařilo demontovat za použití síly, kterou odhaduju jako nedestruktivní. Ono se jim využití časem určitě najde. Jinak, jsem rád, že používám duralové - než jsem sladil techniku, párkrát jsem si brnknul kolečkem brusle do hůlky a je křivá (vzbuzuje zvědavost, jestli bych při tom karbonovou neroztříštil) :-).

Brusle: blbá úprava úhlu podvozek-bota a je to nebe a dudy. Vrazil jsem mezi podvozek a botu klíny pod nábytek (takové ty odlamovací plastové blbince, co se cpou mezi nábytek a křivou podlahu) a utáhnul šrouby. Je to dost provizorní, některé občas vypadnou. Až bude čas, trvalé řešení bude zahrnovat stejné blbince, pilník a vrtačku, aby se klíny nastrčily kolem šroubu. Funguje to skvěle. Tam, kde jsem doteď po půlhodině trpěl a měl odřené nohy, najednou jezdím dvě hodiny v kuse a pohoda :supz: .

Technika - youtube videa jsou plné hovad a bláznů, ale funguje to. Při potlačení pudu sebezáchovy jsem se naučil skákat přes nízké gumové retardéry a skočit otočku 180. Inspirace tu :-). Časem bych se chtěl dostat tak daleko, abych skočil na chodník z cesty bez viditelné přípravy a přerušení tempa.
V březnu po oblevě jsem zkoušel sjiždět kopec u baráku, kde v zimě jezdí děcka na bobech (v Porubě u kostela pod školkou) a jde to. Je třeba jen dostatečně prudký kopec a když se to rozjede, přejede to fakt ledacos. Jen do kopce se to musí objet po pevném povrchu nebo vyzout a vynést. Ale to v těch videjích, které se v tomhle vlákně mihly, taky je.
Z cest - Hned jak se udělalo trochu teplo, vyrazil jsem zkoušet sjízdnost turistických tras a cyklostezek. Zatím jsem zkusil kolečko na chatě, výhledově zkusím cestu do vedlejší dědiny. Dál cestu z Morávky na Slavíč po modré, ale bylo to moc brzo (nahoře půl metru sněhu a cestou navíc štěrk a bahno z těžby stromů, tak jsem nenajel víc, jak kilák...). Následovat bude objevování nových cest, ale teď je nordic skating na vedlejší koleji, trénuju na inline Olešnou..
...let the good times roll...
Uživatelský avatar
Buca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pát dub 20, 2012 16:13
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na In-Line v outdooru