Co to je za brusle?

život v jedné lajně

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » ned bře 16, 2014 14:26

Vyhrabala jsem doma brusle, o kterých jsem si vždycky myslela, že jsou mi malé, ale asi to tak nebude, spíš jsou akorát. Jako patnáctka jsem měla holt jiný pohled na pohodlí, které jsem od nich čekala :) Možná jsou mi i trošku větší, lyžáky mám 265 mm, tohle je 270 mm.
Jde mi o to, že jsou to už celkem staré kousky, doba se posunula a mě by zajímalo, jestli se na nich nebudu spíš trápit a není lepší raději zainvestovat do nějakého rozumného základního modelu.

Kolečka jsou tam nějaká měkká (ne obyčejný plast) o průměru 76mm, na bruslích je i napsáno cosi jako název modelu, XTRA 5.0, ale nic jsem o tom na netu nenašla. A ani se nedivím, ty brusle mají tak 12-13 let.
Šněrování viz fotky, tam si taky nejsem moc jistá, jestli mi v tom nebude moc lítat kotník. Tuší tedy někdo, co je to za brusle? Co se inlinů týče, jsem začátečník a neplánuju nic komplikovanějšího, než stezku. Lyže zvládám bez problémů, tak předpokládám, že tohle by neměl být takový problém.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Wocass » ned bře 16, 2014 14:36

Pokud chceš začít jezdit aktivněji (více než jednou za měsíc :) ) rozhodně bych volil nové brusle. Z fotek vypadají, že minimálně budou potřebovat nové ložiska a kolečka. Otázka je jak velké se tam vejdou což bych řekl, že moc velké ne. Jak píšeš na těchto se hrozně nadřeš a mohlo by se stát, že zase skončí ve skříni. Navíc mají jen sucháč na vrchu a tkaničku, což je dost bídné fixování nohy a na fitness bruslení je lepší mít dobrou oporu v kotníku. Investice na nové brusle pro "začátečníka", které budou pohodlné a dostatečně rychlé pro menší námahu, už dnes není tak velká a myslím, že si tím i snížíš riziko úrazu.
Wocass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned bře 16, 2014 14:14
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Miras » ned bře 16, 2014 14:57

Já bych zas tak pro nový brusle do krámu nepospíchal. Jestli si to chceš jen vyzkoušet a zatím ani nevíš, jestli tě to bude bavit nebo ne, klidně to zkus párkrát na těchhle. (teda za předpokladu, že se jim ještě točí kolečka :D ) Žádných závratných rychlostí na tom dosahovat nebudeš, ale to pro začátek ani není potřeba. A až se trochu rozjezdíš a budeš mít pocit, že tě starý brusle brzdí v rozletu, můžeš nový pořídit vždycky. A třeba si pak troufneš rovnou na 90mm kolečka, který bych na fitness viděl jako ideální kompromis, nicméně začátečníkovi bych je asi nedoporučil.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod lojzmen » ned bře 16, 2014 23:31

Souhlasím s Mirasem.
Já začínal na devadesátkách. Vůbec to nedoporučuji. Ono se to rozjelo raz dva a já nevěděl, co dělat.
To, co je na fotkách, je asi nějaká hrůza ze supermarketu. Ale na začátek ti to bude stačit. Možná ani tomu ty kolečka nepůjdou vyměnit, budou mít divné rozměry.
Já bych to očistil, prostříkal ložiska nějakým mazadlem na řetěz či WD a po oschnutí tam kápnul normální olej.
Pokud to nebude ničit nohy - dobrý.
Jo, pro začátečníka velmi vřele doporučuji chrániče zápěstí a při jízdě udržuj mírně pokrčená kolena tak, abys měla koleno nad špičkou boty.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » pon bře 17, 2014 0:13

Jsem sice začátečník, ale jako dítě (13-15?) jsem v tom drandila po městě, takže se na tom udržím, jen techniku bych chtěla trochu pozvednout, přeci jen jsme to tehdy nikdo neřešil. Minimálně se na tom neklátím jako zombie, což předvádí 80% lidí na inlinech na stezce.
Dnes jsem se ještě při nákupech stavila v Intersportu a vyzkoušela nějaký lepší model od Rollerblade, 90mm kolečka, místo tkaniček lanko, suchý zip přes kotník, nějaké výztuhy a plastová přezka nahoře. No bylo to něco naprosto jiného, noha držela skvěle a i ta kolečka se oproti těm mým jaksi točila...Taky za ně chtěli 3 tisíce, původní cena prý přeš 4, to už si nepamatuju.
Chrániče mám komplet, kolena, lokty, zápěstí, bez toho a bez přilby bych nevyjela, na to se mám moc ráda.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 1:00

To fakt nikdo nez neznáte Bauery ??? :shock:
Prej hruza ze supermarketu ....
http://www.inlinepro.cz/koleckove-brusle-bauer-m/

Jasne ze jsou starsi, ale rozhodne je blbost je vyhazovat, jak uz pise Miras ...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » pon bře 17, 2014 1:52

Známe, ale nevíme, co konkrétně je toto zač. Kolečka jsou uchycená v plastu, což podle toho, co jsem se dočetla, není nic moc, ale asi se v nich zítra (dnes) zkusím projet a uvidím. Nejradši bych si našla nějaký kurz pro dospělé, na stezce se něco občas pořádá, tak by to mohlo být fajn. Minimálně bych se mohla naučit brzdit i jinak, než parodováním pluhu, vjetím do trávy, případně čekáním, až to samo zastaví :D
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Miras » pon bře 17, 2014 8:29

Na vyzkoušení ti to fakt myslím poslouží. "Jednou /dvakrát jetých a pak ve skříni ležících" bruslí jsou všude v inzerátech spousty. Asi to nějakej důvod má, že si na bruslích deset let nestála, teď najednou si říct "to mě bude bavit, jdu si koupit brusle za x litrů..." mi přijde fakt zbytečný a dost často to bohužel nedopadne. Třeba na kole můžeš jet kdykoliv kamkoliv, kdežto možností na bruslení zas tolik není. A motat se pořád dokolečka na pěti kilometrech přeplněný stezky taky není pro každýho.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 8:55

http://youtu.be/8jpVUYskX8w - celej ten spodek tyhle pistole (to s pazbickou kolem casu 20s) je plast...
Ze mas plast na bruslich - to nemusi absolutne nic vypovidat o jejich kvalite a rozhodne bych na to takhle nekoukal.
netusil jsem, ze i na tohle je mozny absolvovat kurz. Kazdopadne typek z kurzu at ti promaze kolecka a brusle budou slouzit dobre.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Wocass » pon bře 17, 2014 9:07

Dovolím si nesouhlasit, zaprvé na in-linech je člověk skvěle mobilní po celém městě i mimo něj. Jistě za předpokladu, že na nich trochu umí. Pokud ti jde o to si to jednou zkusit, tak proč ne naa těhlech, ale ono jak už jsem psal dokážu si živě představit jakým stylem pojedou ( bruslí jsem měl už mnoho) a moc dobře vím, jak se budeš cítit druhý den po hodině ježdění. Plastové nože že neřešit je také nesmysl, plast je plast a podle toho to vypadá, netvrdím, že každý má mít dural a pod, ale min hliník určitě.

Ale jak už tu bylo psáno, na těhlech to zkus poprvé zda tě to chytne a pak popřemýšlej, jestli chceš investovat. Na velké ježdění tyhle určitě nejsou, třeba už kuli špatné fixaci nohy.
Wocass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned bře 16, 2014 14:14
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » pon bře 17, 2014 13:26

Je fakt, že jako děcko jsem inliny nasadila doma na schodech a po kočičích hlavách se řítiladolů kopcem do města. Teď už mám pud sebezáchovy, takže bych spíš dojela na kole na tu inline stezku, přezula a kroužila tam :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 18:32

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » pon bře 17, 2014 18:46

Zvlášť výživný by bylo, kdyby hlavnímu aktérovi ujely nohy a hodil by záda
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 20:08

Seš pekne škodolibá. Nicméně za prve hlavní aktér není na bruslích, ale na zádech. Za druhé ten s bruslema není střevo a kdyz už něco takovýho děla, tak jen v případe, ze si je jistej v kramflecich. Což mj. znamená i pečlivý držení těžiště před tělem.


(tapatalked)
Naposledy upravil budo dne pon bře 17, 2014 20:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 20:13

Ps: ujeli jsme takhle 5 km a ani nechtěl slezt... Kus jsme dali i s kocarem. Příště už takhle půjdeme plánovaně a samozřejmě s helmou.


(tapatalked)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Miras » pon bře 17, 2014 21:04

@budo: Pěkný, kdyby mi to doma dovolily, taky bych do toho šel. Budu to muset zkusit nějak nenápadně nadhodit :D Ale malej je na to zatím stejně ještě moc malej, možná na podzim by se dalo nad podobnou zábavou začít uvažovat...
Kolik je hlavnímu aktérovi tady?
S tím těžištěm máš recht. Padnout na bruslích na záda vlastní vinou je imho celkem umění. Leda by do tebe někdo strčil, ale i tomu se dá do značný míry předcházet a stejně tak dobře se ti to může stát i jinde. Onehdá do mě vrazil nějakej blbec při vystupování z autobusu, když sem měl prcka v nosítku...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pon bře 17, 2014 21:11

Jaromírovi je 3 roky a 4 měsíce.

"vrazil nějakej blbec při vystupování z autobusu" - nic prijemnyho
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod zbuddy » čtv bře 20, 2014 11:31

Wocass píše:netvrdím, že každý má mít dural a pod, ale min hliník určitě.
Neviděl jsem nože označované jako duralové, Ty ano? A pokud ano, je mezi nimi výrazný kvalitativní rozdíl? :((
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » čtv bře 20, 2014 12:26

Tak vyzkoušeno, podporu kotníku bych si představovala trochu jinou, ale celkem to jde, chce to potrénovat :oops:
Každopádně brusle šly z domu a peníze do kasičky na nějaké lepší, takže časem něco pořídím. Teď to není priorita
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » čtv bře 20, 2014 18:30

Co si můžeme představit pod tou podporou kotníku ?


(tapatalked)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod terkad » čtv bře 20, 2014 19:21

Že se mi v tom noha na můj vkus moc hýbe do stran, prostě jak moc široký lyžáky v tom místě nebo jak to popsat.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » čtv bře 20, 2014 22:34

No, nevedel jsem jestli resis oporu do stran nebo ze predu do zadu. Ani v tech mych to neni do stran nic moc a mam utahovani na jeden zatah, neco jako tady ten speedslace, jen starsi typ - utahuje se na vnejsim boku boty. Nahore mam jednu prezku, jinak nic. A to je naprd. Ted koukam, ze uz tam davaj pres kotnik dalsi pasek v uhlu 45°a to uz asi bude celkem dobry. Tak az budes resit nakup, urcite bacha na to, co mam treba ja. To nestaci a chce to urcite aspon to stahovani na 45°. Nebo jsou urcite i jiny reseni. A kdyz tak o tom pri psani tohohle prispevku a shlednuti noveho utahovani premyslim, tak si tam hodim nejak samodomo aspon suchej zip. Kdyz si s tim pohraju, tak to urcite taky pomuze.

Jestli mate nekdo zkusenejsi nejaky rady, prosim podelte se. Urcite tu nezapadnou.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Wocass » pát bře 21, 2014 7:37

Lepší slitiny jsem myslím viděl u nějakých hodně drahých rollerbladeů, ale ve výsledku to asi vliv nemá a je to o dobrém pocitu.

Jinak k tomu zapínání, dají se sehnat brusle s pásky na obouch místech. Já mám např. přesku na kotníku a navrchu jen sucháč, ale jezdím už převážně urban a tam je potřeba opora v kotníku a noha z vrchu volná kůli lepším dopadům pozadu atd. Když jsem jezdil na rychlost, tak jsem zase měl kotník povolenej aby šel dělat double push. Takže je to individuální, ale na klasiku po cyklo si myslím, že je kombinace vrchní přesky a kotníkového sucháče ideální, když chce jet člověk třeba 10 až 20 km tak se navrchu trochu povolí aby si neodřel holeně a až bude chtět jet rychleji tak se dá dosáhnout dostatečné fixace aby se dalo případně "pohodlně" manévrovat ve vysoké rychlosti.

EDIT: Tak jsem to schválně hledal a rollerblade nabizí lepší než alu jen magnesium, tak nevím kde jsem na to narazil popř. jestli jsem si to s tím nepoplet.
Naposledy upravil Wocass dne pát bře 21, 2014 7:47, celkově upraveno 1
Wocass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned bře 16, 2014 14:14
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod zbuddy » pát bře 21, 2014 7:47

Ty lepší slitiny jsou hořčíkové.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pát bře 21, 2014 8:24

máte nějaký tipy na dlouhý cyklo/bruslo stezky?

Nejlblíž mám nějakou u Kolína, ale ještě jsem tam nebyl a nevím délku ... říkal jsem si, že bych s rodinou některý víkend zajel na nějakou delší ... u nás je jen 2,5km a to není moc ... omrzí jezdit sem a tam

A když tu byly zmíněný kurzy - jak řešíte brzdění z vyšší rychlosti?
Brzdu mám odmontovanou, jednak mi překážela, protože si rád hraju (jízda pozadu, otočky, různý vlnky, asi jsem i pochopil, co znamená výše zmíněný double push - to taky dělám, jen jsem nevěděl, že to má název). A taky jsem měl pocit, že takovou brzdou toho stejně moc ubrzdit nejde ...

Takže kdyz chci zastavit, tak si udělám pár vlnek stridave jednou a druhou nohou, behem nichz ostre vnejsi nohu zatizim a rezu s ni ostrej oblouk. Tim se trochu zpomalim. A pak si hodim chodidla do uhlu přiblizne 170° spickama ven s velkym pokrcenim v kolenou a soucasnim prenesenim teziste hodne hodne pred telo a na vytocenejch nohach opisu ostrou kruznici na fleku. Tim se zastavim. Ale pri rychlejsi jizde se to hure zvlada a pocitove od jistych rychlosti vys bych si na tenhle manevr netroufl. Rad se hejbu na jistotu.

Dalsim zpusobem je to, ze si hodim jednu nohu dozadu relativne kolmo chodidlem k pate predni nohy (ne uplne kolmo, musi byt trochu vytocena) a kolecka tahnu po zemi. Tim mirne brzdim a protoze noha neni uplne kolmo, tak se u toho kolecka protacej a tim se obrusujou kolem do kola stejnomerne a nedelaji se na nich plosky. Ale tohle delam tak v jednom pripade ze 100, protoze mi to i tak prijde hodne nesetrny.

Takze mate nekdo tip na nejakou dobrou techniku? Idealne link na video ... ? :wink:

EDIT:
aha, tak tady je ten druhy zpusob, tzv. Téčko http://youtu.be/osU84zUaL6s
a ten prvni asi taky nekde bude ...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Wocass » pát bře 21, 2014 9:35

Já z velkých rychlostí brzdím také téčkem ( teda pokud je špatnej povrch) jinak v 95% brzdim jako na ledě, prostě se vytočím bokem a jednu nohu brousím před sebou a částečně odlehčuju nebo zatěžuju. Video ale nemám. Jinak když si dáš na youtube Greg Mirzoyan, tak jeho stylem brzdí kamarád. To co dělám já je vlastně stejné, jen nemám obě nohy u sebe, ale druhou kolmo k té co brzdí pro rovnováhu.

Píšu z telefonu, tak se videa vkládají špatně.
Wocass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned bře 16, 2014 14:14
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou

Co to je za brusle?

Příspěvekod budo » pát bře 21, 2014 10:46

Čtu z telefonu a jsem na Edge. Tak se videa poustej špatně :-) az budes na pc, můžeš prosím dat link? Koukal jsem, ze ma těch videí hodně... Diky


(tapatalked)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Co to je za brusle?

Příspěvekod Wocass » pát bře 21, 2014 11:56

Večer ti to sem hodim. Myslím, že má i video kde to učí, tak to zkusím najít.

EDIT:
Tak přikládám video.

Tady v čase cca 2:00 je to krásně vidět.

http://www.youtube.com/watch?v=j7eu5oJ5QVk

To mé brzdění je jak jsem psal stejné, akorát tou pravou nohou udělám jakoby Tčko s tou levou (takže jede jakoby dále ve směru, ale pozadu) a nohy roztáhnu podle rychlosti, takže potřeby síly brzdění, kvůli rovnováze. Na to video, kde to učí se zkusím zeptat kamaráda, ten se to podle toho učil. Popřípadě pokud bude mít někdo zájem mohl bych něco malého natočit, až zase pojedu brázdat ulice.

Jinak závěrem, POZOR na povrch, určitě se to začít učit na perfektně hladkém povrchu aby se kolečka o něco nezasekly. Nerad bych aby si někdo vyvrt nohu v kotníku.
Wocass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned bře 16, 2014 14:14
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou


Zpět na In-Line v outdooru