Ložiska, kolečka - rady

život v jedné lajně

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Dwayne Johnson » pon srp 16, 2010 2:32

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jaké ložiska jsou suprová do bruslí. Jestli keramická (v obchodě mi týpek řekl, že to je prej to samé, jako kdybych si koupil kvalitní Abec 7/9, akorát ty keramický jsou předražený a nevidí důvod je kupovat, tak jak ?), Abec-7/-9, SKF STUNTmaster, ILQ 9 Pro, Rollerblade SG9 nebo máte jiné návrhy/značky ? Jo a ještě mi týpek říkal, že prej si mám kupovat jen ty, co jsou zakryté z jedné strany, že prej ty se rychleji točí, tak jestli je to zas taková výhoda oproti krytým na obou stranách ?

Letos jsem si koupil kolečkové brusle po hodně dlouhé době. Ale bruslení mi nedělá problém. Rád na nich jezdím rychle, ne závody, a taky skáču a tak podobně, ne zas nějak extra agressive na velká U-čka a skoky do výšky víc než metr a půl nezvládám, pak po městě a tak no. Hlavně manévrování a rychlá změna jízdy, to je moje.

Tak proto se ptám na ty ložiska, protože se toho hodně napsalo a i bylo mi řečeno, ale nějak jsem se nezařadil mezi takové to rozdělení podle typu ježdění. Chci nějaké, které vydrží dost můj nápor a rychlost, když jedu např. z kopce.

A potom, jaká kvalitní kolečka ? Vím, jakou chci tvrdost, do mojich bruslí se vlezou 72mm kolečka, víc sem nezkoušel, nějaká dobrá značka ? Bylo mi řečeno, že Kryptonics, tak jestli jít do nich a nebo něco jiného.

Hledal jsem na netu hodně diskuzí a bruslí atd., ale vyloženě forum o bruslení jsem našel jenom toto. Tak doufám, že se tu něco nového od Vás dovím. Děkuji odpovědi.
Dwayne Johnson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 16, 2010 2:12

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » pon srp 16, 2010 10:21

Díky za důvěru a zdravím do Kyjova nebo odkud jsi :wink: Máš pravdu, moc aktivních a kvalitních diskusí a diskusních for o bruslení není, ale určitě se dá něco na netu najít. Na OF je inline jen okrajově "díky" mně :oops: a já zvláštní expert nejsem. Keramická ložiska jsou pro Tebe zbytečná, zvláště na skoky, navíc jezdíš na 72 mm, rychlost bruslení nemusíš řešit. Takže bych Ti doporučil SKF Stuntmaster, SKF obecně určitě. Jestli ABEC 7 či 9, či ILQ9, to také neřeš. Hlavní je údržba ložisek, tj. jejich čištění hlavně v případě použití v prašném a/nebo vlhkém prostředí. Ložiska si kup s vazelínou, dobře uzavřená (tj. pro běžného uživatele neotevíratelná a neúdržbová) jsou od Rollerblade. Pokud máš levný přístup k průmyslovým ložiskům, tak také neváhej. Jako diskusní forum na freestyle a aggresive bych Ti asi doporučil Tika, tj. http://www.brusle.info .Je to dejme tomu cajzlovské, ale dobré forum, i pro fitness, a jako zajímavost - admin nemá rád speedaře :mrgreen:

Edit: v kolečkách pro aggresive se nevyznám, Kryptonics jsou obecně snad dobré...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Dwayne Johnson » pon srp 16, 2010 14:51

Wow, já se zmínil o Kyjovu ? Nějak nevím kde :D. Ale díky :).

Jinak keramická na skoky...jakože já neskáču a ani nejezdím agressive...ale sem tam se prostě naskytne příležitost si skočit atd, a kolečka agressive taktéž nemám. Na bruslích jsem měl 72mm, to nejsou ještě na agressive. Jinak ty Kryptonics bych si nějak vybral tu velikost, tak aby se mi vešly do brusle, ale bylo mi řečeno, že je to super značka a tomu odpovídá cena. A když si nejsi jimi jistý, tak jaká potom vybrat ?
Jestli ABEC 7 či 9, či ILQ9
neřešit ? To proto, že rozdíl je minimální ? U některých jsem četl, že jsou určený pro velké zátěže a velkou rychlost. Já kupuju ložiska buď z aukra nebo ebaye, je to tam levnější a velký výběr. Teď mám ty průmyslová ložiska na zkoušku, tak to uvidím, až je zkusím, jaké budou. Dík za odkaz, jinak já nejsem speedař :D...jen rád jezdím rychle, z kopce atd :D.

Mělo by cenu kupovat tyto ? http://cgi.ebay.com/Twincam-ILQ-9-Class ... ltDomain_0 ...ikdyž vyrobce je v zemi, ze ktere nevim, jestli to mam objednavat...prej je dost rozdil, kdyz nekdo dela loziska v Evropě nebo v Hongongu...četl jsem, nemám tu zkušenost.

Takže říkáš tyto ložiska http://www.skf.com/portal/skf_cz/home/s ... 81&lang=cs ... už jsem si je tak nějak vyhlídl, ale ještě jsem se na ně i zeptal. Takže si je tam můžu objednat.
Pak jak jsem psal, tak jsem četl o těch, jak zmiňuješ, Rollerbladech,
Kód: Vybrat vše
Rollerblade SG9 -> Nejkvalitnější ložiska pro největší zátěž. Kvalitní provedení bez počátečních výrobních vad.


Sice taky nejsem nějak v tomto extra mistr, ale které z těchto bys doporučil ? Nebo si stojíš za těmi SKF STUNTmaster ? Škoda, že ty zrovna na ebay nejsou...snad jsem to sepsal srozumitelně... :D
Dwayne Johnson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 16, 2010 2:12

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » pon srp 16, 2010 15:58

Dwayne Johnson píše:skoky do výšky víc než metr a půl nezvládám
To já nezvládnu ani ten půlmetr (do výšky) :oops: :mrgreen: To víš, staré rozbité klouby.
ILQ9/ABEC 9/SG9 - by měly být díky stejné přesnosti stejně kvalitní. ILQ 9 jsem měl mám, stejně jako SG9 koupené na polospeedařských Rollerblade Marathon. Jak jsem psal, SG9 jsou tak zapouzdřené, že jsou dost odolné, ale á la USA po použití zahodit, šikovný zámečník je dejme tomu otevře...O SKF se říká, že nižší třída přesnosti je tak kvalitní, jako u jiných výrobců třída ABEC vyšší. Kup si co chceš, ale myslím si, že kupovat z HK je zbytečné. Jak říkám, takový kos asi nejsi, abys potřeboval superrychlá ložiska, navíc jezdíš na malých koečkách, bo preferuješ změny směru, skoky. Napíšu to i jinak, podívej se na mazání ložisek, speedařská jsou olejíčková, ostatní jsou většinou vazelína (grease). Ačkoliv já jsem si také jednou naběhl s olejově mazanými Labedami... Olej je rychlejšíí, ale vysychá a ložiska se musí častěji čistit, mazat nebo rovnou vyhazovat.

P.S. STUNTMaster mají v Heliasportu, z ciziny se Ti to díky poštovnému prodraží nad ceny u nás, ni? Prostě googluj a uvidíš, jsou různé akce, zrovna nedávno jsem viděl zajímavou nabídku na jednom serveru, ale omezené množství.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Dwayne Johnson » úte srp 17, 2010 0:08

ILQ9/ABEC 9/SG9 - by měly být díky stejné přesnosti stejně kvalitní. ILQ 9 jsem měl mám, stejně jako SG9 koupené na polospeedařských Rollerblade Marathon. Jak jsem psal, SG9 jsou tak zapouzdřené, že jsou dost odolné, ale á la USA po použití zahodit,

Ok, aspon nejaka uzitecna rada :D...ale opravdu jsem nechtel slyšet/číst, kup si co chceš :D to není moc velká rada...pujdu do těch SKF a uvidím, jak se osvědčí. A díky, že to nemám brát z Améru.

A ty kola nic ? Ve značkách a jejich dobrém jménu o kvalitě koleček se nevyznám...nechci je hned sjet nebo aby praskali...atd.

Jo a ty stránky nic moc, jsou tam staré příspěvky a nic nového jsem se nedozvěděl.


PS: neodpověděl si mi na ten Kyjov :D
Dwayne Johnson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 16, 2010 2:12

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Dwayne Johnson » pon srp 30, 2010 16:06

To se tu víc nedovím ? xD..
Dwayne Johnson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 16, 2010 2:12

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Jimm22 » pon srp 30, 2010 17:53

Moc ti neporadím, jen co jsem vyzkoušel.
Ložiska jak psal Zbuddy ABEC(ILQ) 9 a po sezóně je vyměníš za nové. Který jsou lepší těžko říct, ale na malých kolečkách to není zásadní věc, koupil bych Rollerblade, Powerslide nebo nějakou jinou známější značku a chybu neuděláš. Kolečka mám Rollerblade URBAN 80mm/80A a oproti všemu co jsem měl doteď jsou rozhodně nejlepší. Jen asi po 4 měsících jezdění se mi zešišatily zadní kolečka, jsou už dost sjetý a já taky nejsem nejlehčí (96kg). Na to co najezdily už si odpočinek zaslouží. Dřív jsem měl kolečka Tempish a co já vím jaký a opravdu hrůza. Po měsíci na vyhození, drolily se, extrémně sjížděly. Koupil bych spíš lepší kolečka a normální ložiska (ABEC 9).
Jinak já jezdím tak půl na půl město a delší vyjížďky. Nejvíc cca 40km, běžně 20km za den. Takže ty kolca už mají nalítaný hodně.
PS: jo a nejezdím denně, kdyby to tak vyznělo :-) ,ale asi 2-3x do týdne
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Dwayne Johnson » čtv zář 23, 2010 16:04

Díky, určitě si z toho něco vezmu. Jen mě i zajímalo, jak na tom, oproti tvým zmiňovaným, jsou kolečka Kryptonics. Jak jsem psal, že mi byli doporučovány.

Jinak já když můžu, tak i každý den :D. Ale ted to moc nejde, a když je jak a kdy, tak taky jak ty, tak 3x do týdne...
Dwayne Johnson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon srp 16, 2010 2:12

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Jimm22 » čtv zář 30, 2010 13:09

Ty jsem nikdy neměl, ale asi budou kvalitní. No vyzkoušej a napiš zkušenosti. Já letos možná dojezdil, křuplo mi v kříži sotva lezu. Chjo, ať už je jaro
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Aranwe » pát bře 11, 2011 18:09

Ahoj,
snad sem trefil spravny vlakno :) ... dneska jsem dostal jety koleckace K2 ( model ascent - vypadaj celkem slusne, kor v porovnani s mejma bejvalejma "vietnamkama" - znate nekdo ten model? ). Na co se chci ale zeptat - kolecka (obzvlast predni jsou uz celkem sjety - viz foto) ma je jeste cenu prohazovat a jak se maj spravne prohazovat, nebo jsou uz prilis sjety a nebude se na tom dat jezdit, pokud budou takhle "zkoseny" na druhe noze :) ... diky za kazdou radu :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Jimm22 » čtv bře 17, 2011 18:42

přehazovat se mají tak, aby na 1. pozici bylo nejméně sjeté kolečko a to nejhorší šlo vždy na pozici č. 3. Druhé nejlepší (druhé nejméně sjeté) kolečko se nejčastěji dává na pozici č. 2., případně č. 4. Já je přehazuju na pravé a levé brusli zvlášť, ale někde jsem četl doporučení přehazovat je i mezi sebou. To se mi ale neosvědčilo u levných koleček, začaly praskat a loupat se. Jedny kvalitní kolečka (rollerblade) mi vydrží celou sezonu, na kilometry to netipnu, ale hodně. To co je na fotce se dá, teda pokud to není to nejlepší kolečko. Většinou kolečka měním když začnou být šišatá (jak osma na kole).
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Aranwe » pát bře 18, 2011 18:06

Tohle bylo asi to nejhorsi nebo 2. nejhorsi ... tak jsem to prohazel, jezdit se na tom da, ale je to trosku "divny", resp. ty brusle se mi zdaj celkem spatne ovladatelny ... budu muset pockat az si ty kolecka sednou ...
jinak diky, za radu :) ... skoda, ze si nemuzu jit ted zajezdit oooo kvuli tomu super pocasi venku :finga:
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » stř dub 20, 2011 12:08

Schémata prohazování jsou běžně dostupná na webu. Nejvíc sjeté kolečko (u mne a většiny chlapů) pravé zadní se prohazuje s kolečkem na druhém místě vpředu na levé brusli. Druhé kolečko je nejméně důležité, už jsem jel i desítky km bez něj, když se mi jedno ložisko porouchalo.
Při prohazování se zároveň kolečka otáčejí "obrázky dovnitř". Je nutno měnit včas, aby se kolečko neojelo na šikmo do hrany, "správně ojeté je pak dole rovné, bohužel jsem minulý týden vyhazoval stará kolečka do plastů, takže nemohu doložit...
Další prohazování pak dle situace, stává se pak v podstatě nahodilým, podle oka.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » čtv dub 21, 2011 15:09

Tak jsem z pilnosti pro ty, co si to neumějí vygooglit, našel to schéma. Znova říkám na rozdíl od předřečníka, že nejvíc opotřebené kolečko se dává na pozici č. 2 levé brusle (u praváků) a naopak...
Vlastně když se zamyslím, tak u žen a pro mne netypických mužů (a hokejistů, kteří jsou zvyklí se odrážet špičkami) teď nevím, zda fakt neplatí výměna nejvíce opotřebeného kolečka z poz. 1 na poz. 3 :(( :(( :((
Nikde jsem o této variantě nečetl ani neslyšel.
Přílohy
Schéma výměny bruslí.jpg
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » úte kvě 31, 2011 9:45

Tak jsem se u jednoho mého známého speedaře dozvěděl, že nejvíce se mu opotřebovává přední pravé kolečko. Takže nejen baby, hokejisti, ale i speedaři :lol: Ale ti s točením koleček poradit nepotřebují. Akorát se dohadovali, zda na první a poslední pozici dávat kolečko s lepším "gripem" a na 2. a 3. tvrdší a naopak. To jsou diskuse jak na OF :mrgreen: :mrgreen:, ale tento problém se místních inlinistů včetně mne netýká a nikdy týkat nebude :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod jimmike » ned úno 5, 2012 15:40

Čaute ja mam kolieska hyper XTR cervene, vid tu http://korcule.com/kolieska/pre-standardne-loziska su super, mam na nich dost km a stale drzia.
Loziska mam skf speedtrainer, su mazane gelom alebo dacim tuhym, neviem co to presne je. No ale podstata je v tom, ze nejsu olejove a netreba sa o ne tolko starat. ooo oooo
Inak vymienal som aj tie stredy v koleckach, tie vymedzovace. povodne som mal umelohmotne a teraz to mam alu.
jimmike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 18, 2012 21:32

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Mili » ned bře 11, 2012 10:03

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat.. Já mám kolečkové brusle Rollerblade Activa 360 a tam jsou ložiska SG9, tak jestli jsem dobře pochopila, tak až se mi nebudou zdát jízdní vlastnosti, tak si můžu leda koupit nové, ne žádné mazaní..?
Děkuji za odpověď
Mili
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 11, 2012 9:57

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » pon bře 12, 2012 12:00

Pochopeno celkem správně. Nebo najít šikulu, co vyrýpne krytku na jedné straně. Stejně si myslím, nechci Tě podceňovat, že při takovém tom domácím klouzání, ne v extrémním prachu a vodě, při občasném vnějším očištění, ta ložiska vydrží velmi dlouho. Jsou takto koncipována, mazána gelem, ne olejem.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Vachon » pon bře 12, 2012 12:12

I když se nevyměňují nebo nemažou ložiska, je docela dobré občas ty středy pořádně vyčistit, a samozřejmě přitahovat osy. To je ovšem běžná údržba, bez které odcházejí ložiska o dost rychleji.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod DArtagnan » stř srp 21, 2013 10:48

Ahoj, můj první příspěvek na tomto fóru a hned samozřejmě dotaz :-D

Přítelkyně má brusle, kde byly už při koupi první dvě kolečka průměr 80 a zadní dvě 84. Po pár letech používání jsou značně opotřebované a chceme je vyměnit. Vrtá mi hlavou, jestli je nutné opět nasadit tyto dvě velikosti nebo raději stejně velká kolečka. Zkusil jsme je prohodit (1 za 2 a 3 za 4 a samozřejmě mezi bruslema). Výsledek je že když vyzkouším brusle bez zátěže, druhé kolečko se samovolně točí, nedoléhá vůbec na povrch, poslední kolečko taky moc nedoléhá. Výsledkem bude nadměrná zátěž kolečka i ložiska na 1 a 3 pozici, což je nejspíš špatně. Brusle se mi teď zdají hodně pomalé.

Co by jste doporučili ? Koupit nové kolečka ve dvou velikostech nebo raději všechna stejná ?
Přítelkyně tvrdí, že když byly nové, líp se jí na nich bruslilo. Prý ji drží předkloněnou vepředu (což by mě naopak vadilo). Osoběn si myslím, že se i na nových kolečkách musí nadměrně zatěžovat jen 1 a 3 kolečka.
DArtagnan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 21, 2013 10:40
Bydliště: Zlín

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Miras » stř srp 21, 2013 12:03

Předpokládám že výrobce věděl co dělá, když na podvozek osadil kolečka různých velikostí. Geometrie rámu by tomu měla být přizpůsobená a nová kolečka by měla doléhat na zem všechna stejně. Osadil bych tak, jak bylo původně z výroby.
Že se kolečka na různých pozicích opotřebovávají různě je normálka, proto se mají kolečka průběžně prohazovat. To, že po prohození koleček některá teď nedosedají znamená jen to, že jste s prohozením otáleli moc dlouho - po nákupu nových koleček prohazujte častěji :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » stř srp 21, 2013 14:05

Nevím sice, které brusle se dělají 2x menší 2x větší kolečko, výrobci dělají Hi-Lo montáž tak, že pouze 2. kolečko je menší např. 90-84-90-90, 110-100-110-110, ale nevylučuji i to, co píšeš, zdá se mi, že jsem tento úkaz někde viděl. Smysl to má, nutí bruslaře do postoje s pokrčenými nohami a předklonem, což je správné, hlavně u začátečníků.
Co se týká výměny koleček, je to nutno dělat včas, zvláště u takovéto mix sady, kde je menší množství variant prohozu. Klidně to udělej tak, že se druhé nebo třetí kolečko budou točit volně, u žen bych řekl, že spíše to třetí, protože zabírají předními kolečky. Až se krajní kolečka sjedou, tak se to srovná.
Pro zajímavost: v sobotu jsem na Flaemingu jel s jednou bruslí pouze s 3 kolečky 58 km (zaměnil jsem doma jeden šroubek mezi různými bruslemi a pak mi na místě chyběl). Manželka se sice v půlce cesty zhrozila, že jsem ztratil kolečko, ale já jsem se smál. V podstatě se dá jet i na 2 kolečkách, ale ještě jsem to nezkoušel.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod DArtagnan » stř srp 21, 2013 21:10

Díky... cituji ještě odjinud vysvětlení. Ty naše brusle jsou skutečně K2:

NAOPAK malá vně, velká uvnitř nebo jedno malé vepředu se dávají pro zvýšení zatáčivosti (za cenu snížení předozadní stability) v hokeji nebo freeskatingu. Říká se tomu rockering a dělá to jako kolíbku, no. Některé brusle se čtyřmi stejnými kolečky mají v rámu takové excentrické vložky, takže se rockering dá nastavit i na nich. Brusle na led se taky brousí do kolíbky, žejo.

U některých K2 na fitness (pro hobíky) to je ALE něco jiného. Jsou tam na jedné brusli různé průměry 2+2 nebo 3+1, říká se tomu HiLo setup. V kombinaci 2+2 se dávají přední dvě menší (100 resp. 80) a zadní dvě větší (110 resp.84). JENŽE rám (nůž, nosič) to vyrovnává svým tvarem (nebo těmi vložkami), takže dole jsou - na rozdíl od těch hokejových - všechna v jedné rovině (tečně). Mám za to, že důvodem je použít v konstrukci co největší kolečka a přitom nezvýšit těžiště.

TAKŽE u fitness bruslí dvě velká dozadu a dvě malá dopředu a měla by být všechna čtyři dole v rovině.
DArtagnan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 21, 2013 10:40
Bydliště: Zlín

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » čtv srp 22, 2013 8:35

Já jsem montáž HiLo 2+2 nevyloučil, jen jsem chtěl říct, že dříve se dělala pouze 3+1. Takže ta Tvoje má něco jako K2 Electra Custom Fit 09, že? Já už teď ty nové typy moc nesleduji, není čas a důvod, bruslí máme doma dost.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod DArtagnan » čtv srp 22, 2013 18:49

zbuddy píše:Já jsem montáž HiLo 2+2 nevyloučil, jen jsem chtěl říct, že dříve se dělala pouze 3+1. Takže ta Tvoje má něco jako K2 Electra Custom Fit 09, že? Já už teď ty nové typy moc nesleduji, není čas a důvod, bruslí máme doma dost.


JJ, brusle byly K2 T:Nine Alexis a Hi-Lo rám
Po dotazování se v obchodech při shánění koleček by údajně na ten rám měly jít dát i stejně velká kolečka, u těch dvou předních se prý musí pootočit excentrický spacer, čímž se to kolečko posune trochu nahoru, a tím se vyrovná osa s těmi vzadu. Zjištěno fyzicky, je tam otočná oska s excentrickým spacerem.
Ta zmenšená přední kola se údajně dělala kvůli lepší manévrovatelnosti brusle, ale současné kolekce K2 už tenhle systém nepoužívají, tak možná se jim to zas až tak neosvědčilo :-))
Stejná kola by byla praktičtější i při nakupování a výměně. Přítelkyně už si ovšem na to Hi-Lo zvykla a moc se jí nechce do změny na všechna 84. Moc se jí nechce do větší rychlosti tak se zase bude konrcat v závěsu za mnou. To ale asi známe všichni pánové s našima drahýma polovičkama :-D
DArtagnan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 21, 2013 10:40
Bydliště: Zlín

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod Jimm22 » čtv srp 22, 2013 19:10

No všichni to neznáme, jel jsem s kamarádkou a dávala mi zatraceně zabrat. Na rychlost bych ji předjel, ale když jsme dojeli, tak ona byla suchá a já durch mokrej :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod DArtagnan » čtv srp 22, 2013 19:30

Jimm22 píše:No všichni to neznáme, jel jsem s kamarádkou a dávala mi zatraceně zabrat. Na rychlost bych ji předjel, ale když jsme dojeli, tak ona byla suchá a já durch mokrej :)


to je fakt, taky se občas najde světlá vyjímka, která mi na okruhu dá na prdel, na 9-10 km mě jedna dokázala dát o kolo, ta to brala fakt vážně :-P ale je to spíše vyjímka
DArtagnan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř srp 21, 2013 10:40
Bydliště: Zlín

Re: Ložiska, kolečka - rady

Příspěvekod zbuddy » pát srp 23, 2013 11:03

DArtagnan píše:[ Moc se jí nechce do větší rychlosti tak se zase bude konrcat v závěsu za mnou. To ale asi známe všichni pánové s našima drahýma polovičkama :-D
Moje polovička stíhá, když má den a já ne, mi dokonce i ujede ooo

Když si tak zvykla na HiLo, tak jí kup něco takového, jako Rollerblade Activa 100 s 3x100 + 1x90, pak se kodrcat nebude.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu


Zpět na In-Line v outdooru