Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Off road brusle (kolečkové)

život v jedné lajně

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Off road brusle (kolečkové)

Příspěvekod Cruisova » pát črc 8, 2016 12:59

Ahoj, uz tři roky uvažuji o koupi off road bruslí. Loni se mi stal úraz s kotníkem, takže jsem byla rok mimo. Zákaz sportu úplně. Ted uz zase zhavim internet a koukam, že jsou novinky s brzdou apod. Chci jezdit u nás.ale silnice jsou derate. Pokud chci projet vesnicí musím pres kostky. Zdálo se mi to jako dobra volba. Mate někdo zkušenost s těmi brzdami. Ja jestli si mam priplatit za nový model. Po tech lesních cestách to opravdu funguje? A prý se dají vyměnit kolečka za normální. Jak se vám líbí brusle bez pridelanych bot a s? Uvažují o koupi powerslidu, protože mam blíž pobočky a dají se pak případně dokoupit náhradní díly. Děkuji za rady a zkušenosti ;)
Cruisova
nováček
nováček

Příspěvekod Buca » čtv črc 14, 2016 9:45

Ahoj, zkušeností je tu spousta, na rady třeba taky dojde :-)
Zaprvé - asi to vzhledem k objemu trhu, niky nebude úplně bez much a není to levné.
Dneska máme k dispozici dvoje brusle vhodné pro ježdění mimo pěkný hladký asfalt. SUV od Powerslidu s třemi kolečky 125mm a pak "letní běžky" ať už PS nebo Skike. Je na tobě si rozmyslet, co chceš, jestli "něco spíš jako běžky" nebo inline na nafukovacích kolech. Zatím nevím o nikom, kdo by měl osobní zkušenost s těmi SUV, jen videa z youtube. Třeba Bill Stoppard (youtube kanál Pinto Pony productions) je dobrý recenzent a tester bruslí (rád dělám tak 3/4 toho, co on a dobře se mi to srovnává). A nedávno je testoval: video 1, video 2
Na otázku jestli s botou nebo bez - taky nemám osobní zkušenost s powerslide, ale více lidí říkalo ne. Buď zkoušeli nazouvací inline na boty doop nebo Skeleton nordic brusle (stejná bota), verdikt byl "nic moc, možná s jinýma botama", od všech, dokonce i z půjčovny bruslí na Olešné. Skike zrovna uchycení nohy v botě mají líp vychytané.
Odkud vůbec jsi? Jestli někde blízko Orlických hor, někde tam byla půjčovna, kterou Hejduk sport (dovozce PS) zásoboval a daly se tam půjčit nordic brusle. Akorát bude potřeba jim zavolat a zeptat se, odkaz na hejduksport.cz už nefunguje.

Edit: našel jsem funkční odkazy na místa, kde se dá zkoušet:
Lanový park Deštné - půjčovna PS Nordic (typy neznámo)
Půjčovna Nordic Trainer v Praze - půjčují kamkoli, dá se odesílat a vracet poštou a peníze na účet
Testcentra Skike, nevím, jak fungují, zavolej a poptej se
Kolečkové lyže JOVE, pokud bys chtěla něco víc jako běžky, dělají na míru
Naposledy upravil Buca dne čtv črc 14, 2016 11:37, celkově upraveno 1
...let the good times roll...
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod Buca » čtv črc 14, 2016 10:00

lojzmen píše: Ideál je něco, co se chová jako dobře připravená běžka :-)

Ideál je nedosažitelný :-D K tomu mu chybí min. metr do délky, dřevěné jádro, vrstvená konstrukce a skluznice.
I když nějak to jít musí, nedávno jsem viděl propozice závodů na rollerski, je tam zakázané bruslení a kolečka nad 7cm průměru.
Na druhou stranu, pan Vejnar (výrobce JOVE) píše, že použití classic typu při bruslení kazí techniku odrazu na sněhu a doporučuje na tréning bruslení verzi bez jednosměrných ložisek. Otázka je, nakolik je to pro nás relevantní nebo spíš informace pro opravdové profíky...
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 14, 2016 22:05

Cruisova - jak píše Buca, malý trh.
Takže koupí něčeho takového jdeš do rizika, že jsi průkopnice v širokém okolí.

Mám vyzkoušeno na starých Skike, že lepší to je v botech nad kotník.
Problém byl, že ve volnějších botech skákala/nadzvedávala se pata. Ty brusle váží dvě kila. Snad už to upnutí dnes mají zmáknuté, nevím.
Nejdůležitější je přijatelně upnout nárt a horní obvod boty nebo kolem lýtka.
To musí splňovat i ty skeletony od powerslide, i boty k tomu použité. Na těch botech hodně záleží.
V lehkých pohorkách na Skike to bylo skvělé, ale děsně se mi potily nohy.

Jezdím v drtivé většině na Powerslide Trainer, jsou tam obyčejné boty z inline a dnes pro pohodlí jezdím trochu na kvedlačku.
Kdybych dělal nějaké vylomeniny, musel bych taky řádně utáhnout.

Ty obyčejná kolečka asi myslíš Powerslide Roadrunner 150mm. No, je to lepší, než obyčejné inline, ale drncá to taky.

Ptala ses na brzdy - tady na těch terénních bruslích s velkými koly je to naprosto jiný level, bez problému.

Díval jsem se, že i JOVE má dobré brzdy, to není marné, jezdíš-li po silnici.

Má zkušenost, může vadit delka brusle v obci při přejíždění obrubníku.
lojzmen
účastník
účastník

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 14, 2016 22:08

Buca píše:Ideál je nedosažitelný ...
nakolik je to pro nás relevantní ...

Já už nemám výkonnost a přecházím na šupiny... takže v klidu :-)
lojzmen
účastník
účastník

Příspěvekod Buca » čtv črc 14, 2016 23:05

lojzmen píše: přecházím na šupiny... takže v klidu :-)
A kam ty šupiny na bruslích montuješ?

Skike už to na VX vychytané má, na botech ale stejně záleží. Když pořádně chytneš vrch kolem lýtka a máš volnou patu, pobere to tenhle kloub, bota s bruslí na patě nelítá.
První jízdu na těch svých jsem jel v klasických outdoorových teniskách, tj. masivní široká bota. Upnutí bez problémů, ale když nedrží bota pořádně na noze, nejde nastvit poloha chodidla a lýtka. Teď používám klasické sportovní boty na běhání a vše je OK. Dokonce myslím, že zvolnili úsilí a skoro celý ten psycho mechanismus upínání račnama je zase u V08 nahrazený pásky se suchým zipem. U mně zubaté pásky jdou z obou stran, na polstrování jsou dvě patrové spony s račnama, aby se v těch patrech pásky minuly a nekřížily.
Jinak, k pevnosti konstrukce: povedlo se mi nějak při poslední jízdě ztratit povolený střed kloubu u kotníku na jedné brusli. Zaprvé-i s jedním rozpojeným kotníkem jsem dojel z Pustkovce do Vřesiny přes Myslivnu, jen to chtělo trochu zvolnit tempo a víc dávat pozor na techniku (při stoupání fakt šlapat rovně, ne trochu šejdrem a při bruslení důsledně odraz z celého chodidla). Zadruhé- díky tomu, že je to oranžové, jsem vše kromě šroubku druhý den našel, když jsem šel po svých stopách. I když to asi už není moc použitelné. Navíc v krabici byly zrovna tyhle dílky ve dvou náhradních sadách.
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod cihoun » pát črc 22, 2016 12:05

Cruisova píše:Ahoj, uz tři roky uvažuji o koupi off road bruslí. ... Uvažují o koupi powerslidu, protože mam blíž pobočky a dají se pak případně dokoupit náhradní díly. Děkuji za rady a zkušenosti ;)

Ahoj, můžu posloužit zkušenostmi s POWERSLIDE XC Path 2.0 (pevná bota na podvozku) a POWERSLIDE X-Plorer 2.0 (kolečkové lyže). Jak už tu bylo napsáno, záleží hlavně na tom, kde chceš jezdit a jestli to má být spíš zábava nebo trénink na zimu (běžky).
PS XC Path 2.0 jsem měl 2 roky a najel na nich ca. 1500 km. Výhody: super pohodlné boty, velmi dobře fungující brzda, Nevýhody: pevná pata (nevýhoda jen pokud je to příprava na běžky), při intenzivním ježdění po čase odejdou boty, zatímco podvozek bude pořád jako nový a nové boty se těžko shání.
POWERSLIDE X-Plorer 2.0 mám druhý rok (najeto přes 1600 km) a jsem z nich naprosto nadšený, protože splňují přesně to, co jsem původně chtěl od XC Path i to, co jsem u nich postrádal. Mají stejná nafukovací kola průměru 150 mm jako XC Path, ale jinak jsou to kolečkové lyže, tzn. s běžkařským vázáním pro běžkařskou botu. Průchodnost terénem stejná jako u XC Path díky stejným kolům, ale na dobrých cestách je to úplně jiné svezení díky volné patě (lepší odraz, delší skluz, vyšší rychlost). Daň za to je o něco menší předozadní stabilita, stejně jako u běžek - pokud ovšem chceš trénink na zimu, tak tím líp. Navíc X-Plorer 2.0 má pružné šasi, takže se chová jako skutečná lyže a energii danou do odrazu vrací zpět. dokoupil jsem druhou brzdu kvůli stejnoměrnému vyvážení obou podvozků, navíc se výrazně zvýší brzdný efekt (dá se brzdit oběma nohama současně a zastavit skoro na místě i z prudkého kopce) a při dlouhém sjezdu se dají střídat nohy.
Kdyby tě zajímalo něco dalšího, tak dej vědět.
cihoun
nováček
nováček

Příspěvekod lojzmen » pát črc 22, 2016 23:37

cihoun - jaké brzdy jsi použil na Pvs. X Plorer? Ty, co se nýtují na boty? A jaké boty jsi použil. Běžkové, nebo speciální na kolca?
lojzmen
účastník
účastník

Příspěvekod cihoun » čtv zář 8, 2016 13:51

lojzmen píše:cihoun - jaké brzdy jsi použil na Pvs. X Plorer? Ty, co se nýtují na boty? A jaké boty jsi použil. Běžkové, nebo speciální na kolca?

Brzdy jsou stejné jako u např. XC Path, tzn. Calf Brake II. Boty mám skejtové na běžky, ale na kolcích dostávají docela zabrat. Příští rok si asi pořídím tu letní verzi od Botasu.
cihoun
nováček
nováček

Příspěvekod cihoun » čtv zář 8, 2016 14:16

lojzmen píše:Cruisova - Ty obyčejná kolečka asi myslíš Powerslide Roadrunner 150mm. No, je to lepší, než obyčejné inline, ale drncá to taky.

Osobně docela zrazuji před výměnou nafukovacích kol za PS Roadrunner. Tahle PU-kola jsou z mého pohledu řešení o ničem. Mluvím z vlastní zkušenosti, touhle slepo uličkou jsem se taky vydal, když jsem podvozky z XC Path předělal na běžkařské vázání a myslel, že výměnou kol za PU získám v podstatě běžné kolce, ale díky větším kolům 150 mm budu moct jezdit na horším asfaltu. Chyba! Větší kola sice přejedou větší nerovnosti, ale stejně jako jiná PU kola téměř netlumí vibrace. Naopak na větších kolech jedete rychleji a na horším povrchu byly ty vibrace skoro nesnesitelné, po pár kilometrech jsem skoro necítil nohy. No a pro jízdu na kvalitním hladkém asfaltu nemají tak velká PU kola smysl, protože už se ta rychlost nedá "upíchat" a člověk stejně jenom bruslí bez hůlek jak na závodních kolcích. Takže zbytečně vyhozené 2 tisíce. Navíc i na těch nafukovacích kolech to docela odsejpá, hustím je v podstatě podle doporučení, na dobrý asfalt trochu přifouknu na ca. 100 PSI a průměrná rychlost 15 km/h na 30 km vyjížďku není problém, tzn. že rovinky jezdím kolem 20 km/h.
cihoun
nováček
nováček

Příspěvekod Kuprt » pon zář 12, 2016 15:19

Zaprvé-i s jedním rozpojeným kotníkem jsem dojel z Pustkovce do Vřesiny přes Myslivnu, jen to chtělo trochu zvolnit tempo a víc dávat pozor na techniku (při stoupání fakt šlapat rovně, ne trochu šejdrem a při bruslení důsledně odraz z celého chodidla). Zadruhé- díky tomu, že je to oranžové, jsem vše kromě šroubku druhý den našel, když jsem šel po svých stopách. I když to asi už není moc použitelné. Navíc v krabici byly zrovna tyhle dílky ve dvou náhradních sadách.[/quote]

Jezdím na Skike po Porubě téměř denně a nikdy jsem neviděl nikoho na něčem podobném (Skike, Powerslide, ...). Tož, to chce společnou vyjížďku, pořád někoho tahám ze známých, ale pro cyklisty jsem pomalý a bruslaři... no ti jezdí jen malé okruhy (sraby). Obvykle vyjíždím od Duhy....
Kuprt
nováček
nováček

Příspěvekod aleSkate » pon zář 12, 2016 17:22

Zdravím všechny příznivce offroadových bruslí. Jsem hrdým majitelem koleček už dva roky, ale až toto léto jsem sportu naplno propadl. Najel jsem stovky km. Jezdím v Polabí a Českém ráji. Hledám sportovce se stejnou zálibou. Nemám problém jezdit sám, ale přeci jen ve skupině by to mohlo mít taky rozměr. Mám v plánu zkusit např. Krkonoše, Jizerky, Šumavu či jakoukoli jinou oblast, která je pro brusle vhodná... Jistě doporučíte. Pokud má někdo z Vás zájem o kolektivní bruslení, prosím o zprávu na a.bushman (zav) seznam.cz Těším se, Aleš
aleSkate
nováček
nováček

Příspěvekod lojzmen » pon zář 12, 2016 22:00

Kuprt píše:Jezdím na Skike po Porubě téměř denně a nikdy jsem neviděl nikoho

Sorry, já jsem letos jen teoretik, mám asi 20km. Jezdil jsem dost večer od Domu sester k hvězdárně 2x a ze Svinova do Polanky 3x.
lojzmen
účastník
účastník

Příspěvekod Buca » stř zář 21, 2016 20:45

Kuprt píše:Jezdím na Skike po Porubě téměř denně a nikdy jsem neviděl nikoho na něčem podobném... Obvykle vyjíždím od Duhy....

Čau, vítej mezi Porubskýma offroad bruslařema.
Tak to jsem asi viděl 2x za poslední 3 týdny já tebe :-)
Jednou tak před těmi 3 týdny někdy odpoledne na Martinovské na cyklostezce u beznínky (jel jsem autem) a jednou minulý týden jak sis to svištěl po Pustkovecké dolů kolem rybníka (vynášel a vozil jsem suť do sběrného dvora).
Bydlím u rybníka, ale momentálně jsem na tom asi jako Lojzmen - samá teorie. S pořízením skike twin jsem odložil powerslide do kouta a mezitím jsem při stěhování ztratil ty vypodlkádací klínky mezi podvozek a botu. Takže PS jsou momentálně mimo hru a skike po té poslední příhodě taky, protože byly důležitější věci na práci jako třeba rekonstrukce kuchyně. Snad o víkendu už dám obojí do kupy a udělám nějaké testovací jízdy. Pak se ozvu, třeba by mohla klapnout nějaká ta společná vyjížďka. Počasí momentálně inlinům nepřeje (ty jediné mi zatím zbyly jako funkční varianta :-)), takže je pomalu na čase foukat kolečka.
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod Madrave » úte říj 4, 2016 13:34

Zdravím pánové,
ani jsem nečekal kolik lidí v Ostravě jezdí na skejtech :) Mám PS Nordic trainer už třetí rok a celkově spokojenost. Jezdím nejčastěji Hrabůvka-Hrabová-Vratimov okruh cca. 10 Km a zatím jsem tam nikoho podobného nepotkal. Sem tam vyrazím i v Jeseníkách trasu Stará ves - Žlutý potok, a největší hardcore jsem dal letos v létě Stará ves - Alfredka - Mravencovka - Nová ves - Stará ves. Jinak semo tamo Lysá, Travný, Javec a párkrát i Smrk po svážných z jižní strany (z Ostravice cca. kilák pod sedlo). Tyčky jezdím karbonové z jarního výprodeje u Drapy s dokoupenými hroty Red creek. Celkově asi za 1200,- Navíc jsem si dodělal blatníky. Origa jsou drahé a zadní moc nefungujou. Počasí neřeším tak se ložiska snažím pravidelně čistit - rozeberu, vymyju v naftě a máznu mazivem třídy 00 . Sice má vyšší viskozitu - pomalejc jede, ale líp maže a chrání (původní ložiska). Gumy nenafouknu víc jak na 80-100 psi, nemám pumpu na vidle, ale stačí to a je to pohodlnější. Letos najeto asi 250 km, ale příprava na zimu teprve startuje :) Tak ať vám to fičí
Madrave
nováček
nováček

Příspěvekod Buca » čtv lis 3, 2016 14:15

Je to tady!!! Nástupce RB coyote!!! Ročník 2016, asi pro příští rok udělali v powerslide brusle na 150 mm kolečkách!!! O tomhle jsem přemýšlel víc než dva roky... Poslední obava byla k tomu, že asi ty kolečka budou praskat (insider info o PS megacruiserech na PU 125mm). Ale zase když na nordicách jsou kolečka jen 2 a tady 3, třeba to mají domyšlené. Začínám přemýšlet o home-made prototypu. Když mám 5 koleček ze 6, investice je čas, matroš a 490 korun za šesté kolečko :-). Když na to přijde, můžu namontovat na zkoušku na každou brusli jedno skike kolečko :-D
Jestli je někdo strojař, prosím o radu. Standardní frézovaný podvozek z duralu na obyč bruslích má na hraně u koleček tloušťku cca 2,5 mm. Tohle vypadá o něco hrubší. Jakou tloušťku by měl mít ocelový plech, aby byl podobně pevný?
Moje idea je, že bych vzal 4 plechy té tloušťky, na hrubo vytvaroval a vyvrtal díry na kolečka. Rozvor by byl asi trochu delší, na zpevnění bych použil podobný systém jako je u PS nordic/skike - šrouby se spacerem mezi kolečkama a platformy na přidělání boty k tomu přišroubovat. Moje PS nordic podvozky to tak mají, mám i normální brusle se stejným systémem řešení, vydržet by to mělo.
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod Buca » čtv lis 3, 2016 14:35

Madrave píše:Zdravím pánové, ...

Zdar i tobě, další nordic lyžníku od nás :-)
Prosímtě, jak jsi řešil ty blatníky? Uvažuju nad nějakým gumovým páskem odpovídající šířky, který by byl připevněný na dvou místech něčím jako dílkem z Merkur stavebnice.
Ty jesenické trasy, to jezdíš po lesních cyklostezkách nebo po asfaltu?
A Beskydy - ten Smrk po asfaltce od školy nahoru mezi chaty? Kam dál? stejnou cestou zpět nebo se dá ještě jinam? Travný "dokola" po běžkařské magistrále?
Ať ti to fičí taky!
Buca
nováček
nováček

Příspěvekod Madrave » stř lis 9, 2016 0:28

No blatníky jsem vyřízl z plastového přebalu firemního sešitu. PE folie cca. 0,8 tloušťka, vyrobil jsem papírovou šablonu co mi tak nějak pasovala a vyřízl finál. Nic moc pohledově, ale účel světí prostředky :) Travný jezdím bývalý běžkařský okruh,proti směru hodinových ručiček (z kopce se vracím přes horní stanici lanovky) se zajížďkou na "letiště", tj. posezení cca. 1km nad partyzánským bunkrem. Je tam krásný traverz a pokud zrovna nestahujou dřevo i čistý asfalt. Smrk je dost napi** co se týče povrchu. Jezdím od nástupu červené značky(parkoviště) přes osadu Skalka kopcem nad Šance,pak po žluté, která ti po asi kiláku uhne do lesa,protraverzuješ svážnýma až se na ni zpátky napojíš pod sedlem. Pak pěšky přes sedlo po červené dolů. Jeseníky jezdím hlavně po lesních asfaltkách, krom teda letošního sjezdu z Alfrédky na Mravencovku. To jsem čuměl co se na tom dá sjet :)
Madrave
nováček
nováček

Předchozí

Zpět na In-Line v outdooru