Celovka a drobne zamysleni

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod wawrik » úte říj 16, 2012 19:16

mike píše:...prodavaci k tomu davali zasveceny vyklad, tak se prodavaji lip, nez Peztlovky.

Žiadny výklad by dávať nemuseli. Stačilo by ich zasvietiť :-)

Ja som si pre istotu kúpil namiesto Tikky (ktorej som po skúsenostiach s tou frajerkinou prestal veriť) novú Zebru H502, a zhliadol som svetlo na konci tunela :-) Teda skoro, lebo na koniec tunela nedosvieti, má široký kužeľ na blízko... Vodotesné puzdro, je kompaktná a ľahká, žiadne nastavovacie plastové zúbky, dokonale pevné a plynulé polohovanie. Reálna doba svitu prevyšuje udávanú.

Je to iný vesmír, len ma u výrobcov týchto "lepších" čeloviek zaujíma jedna jediná vec - prečo tam sakra nevymyslia zoom?! Môžem si kúpiť čelovku na blízko, alebo na ďaleko, alebo kompromis, ktorý poriadne nesvieti na blízko ani do ďaleka... ale takú, ktorá dobre zvláda oboje, takú si kúpiť nemôžem. Majú dokonale zvládnutú elektroniku, ale prečo sa nezačnú venovať optickej mechanike?

Led lenser nie je regulovaný a to široké ohnisko zrovna najširšie nie je, Petzl NAO je dobrý koncept, ale je veľká, ťažká a neefektívna, navyše oboje majú batériové puzdrá vzadu.

Už aby zaviali nové vetry aj u Fénixu, Sparku, Zebry...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Trafikant » úte říj 16, 2012 19:18

Byla to tuším stará Tikka Plus, už jsem ji přenechal na to svícení do kůlny rodičům, ale baterky jsem neměnil nijak často. Ale určitě častěji než třebas u Tactiky XP (stará Tikka XP s jednou diodou), to už taky není žádné dělo (40lm), ale tam sem měnil baterky jednou ročně při poměrně intenzivním používání. Boost režim párkrát pomohl.

Třebas ve VTatrách už ale ze zkušenosti vím, že to silnější čelovku chce (Tikku 2 XP třebas), i když i s tou Tactikou se to dalo, baterky na dranc, ale mužiky se nám dohledávat dařilo celou cestu na chatu. Uznávám, že s něčím výkonnějším by ten komfort byl jinde.

Mě šlo spíš poukázat mimo aktuální téma debaty na to, že výkonově stačí slabší čelovky i na běh a podobné skopičiny. Že to není primárně o tom výkonu. Klesající světelný výkon už má dnes taky Petzl ošéfovaný lépe, než dřív a kdo chce něco konstantního, tak vezme RXP, pořídí Core anebo šáhne po reaktivním Nao.

edit - a zrovna přes čelovky guru nejsem =) jedu s Petzlem už docela dlouho a rád to přiznám, nemám v tomhle segmentu nějaký extra velký přehled a jediné, co chci teď zkusit cizího je Storm od BD.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » úte říj 16, 2012 19:23

Jarilo píše:Mě šlo spíš poukázat mimo aktuální téma debaty na to, že výkonově stačí slabší čelovky i na běh a podobné skopičiny. Že to není primárně o tom výkonu. Klesající světelný výkon už má dnes taky Petzl ošéfovaný lépe, než dřív a kdo chce něco konstantního, tak vezme RXP, pořídí Core anebo šáhne po reaktivním Nao.

RXP a Nao je jina kategorie, vahove i cenove. Core mi prijde silene neprakticke na delsi akce a cenove je to dohromady s celovkou taky uplne jinde. Proste nevidim jediny duvod dat prednost Petzlu pred Fenixem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Trafikant » úte říj 16, 2012 19:26

Proste nevidim jediny duvod dat prednost Petzlu pred Fenixem.


Ale to já tady přece neřeším, to musíš na ty, co Ti v tomhle oponují =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » úte říj 16, 2012 19:27

wawrik píše:Žiadny výklad by dávať nemuseli. Stačilo by ich zasvietiť :-)

V obchode za svetla by nebyl rozdil tak moc videt ;-)

wawrik píše:Je to iný vesmír, len ma u výrobcov týchto "lepších" čeloviek zaujíma jedna jediná vec - prečo tam sakra nevymyslia zoom?! Môžem si kúpiť čelovku na blízko, alebo na ďaleko, alebo kompromis, ktorý poriadne nesvieti na blízko ani do ďaleka... ale takú, ktorá dobre zvláda oboje, takú si kúpiť nemôžem. Majú dokonale zvládnutú elektroniku, ale prečo sa nezačnú venovať optickej mechanike?

Jj, souhlas, taky bych plynule zaostrovani velmi ocenil. U HL20 mi celkem funguje difuzer, ale jsou to jen dve moznosti a navic jsou na nem velke ztraty. Na druhou stranu se bojim, ze s plynulym zaostrovanim bych porad jen zaostroval ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Brko » stř říj 17, 2012 12:52

zoul: přijde mně to jak ve školce, protože myslet si, že když se něco neprodává v Hudy sportu, tak se to neprodává je, nezlob se na mně, primitivní názor. Byl jsi třeba někdy v prodejně pro rybáře? Petzl tam nebude ani jedna. a zase by bylo primitivní, kdyby tu rybář napsal, že petzl je dobrý, ale nikde se neprodává, protože v jeho oblíbeném obchodě není.

Kde jsi na Petzl v ČR viděl reklamu? Neberu nový model NAO. Mnohem víc reklamy fičí na Led Lenser a Fenix.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » pát říj 19, 2012 0:36

Brko píše:zoul: přijde mně to jak ve školce, protože myslet si, že když se něco neprodává v Hudy sportu, tak se to neprodává je, nezlob se na mně, primitivní názor.

Tohle prece nikdo nepsal. Rec byla o regalu s Petzl bludickama v kazdem Hudy nebo RP, ktere si neinformovani lidi kupujou. Protoze ani netusi, ze by si mohli koupit neco jineho a v tom obchode jim ani nic jineho nenabidnou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Zoidberg » čtv říj 25, 2012 16:43

Pravda, u nás mají v jinak solidní prodejně taky jen petzlovky a na dotazy na Fenixe se na mě dívali jak na malomocného. I když, Tikku 2XP mám a nosím ji v kapse bundy každý den u sebe, ale na extrémnější věci to chce něco výkonnějšího.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod martan » čtv říj 25, 2012 18:24

zrovna jsem pořídil hl21 r3 a v tom nejslabším modu s rozptylkou svítí jak 10 roků stará tikka+ na nejsilnější světlo. myslím, že jsem dobře zvolil. =D>
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » čtv říj 25, 2012 18:27

Zvolils dobre :) Ale zas neprehanej, to by v te stare musely byt jeste puvodni baterky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod martan » čtv říj 25, 2012 18:28

ale houby. sou v ní enelupy asi dva roky staré
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » čtv říj 25, 2012 18:33

Holt je to chce obcas nabit ;-)

Beze srandy. Tikka+ s novyma baterkama sice nema ani na stredni mod HL20/21, ale chodit se s ni prvnich par hodin dalo, coz se o nejslabsim modu HL2x rict neda a s difuzerem uz vubec ne. Ten se hodi tak do stanu, na venkovni vareni mi uz prijde slaby.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod martan » čtv říj 25, 2012 18:51

právě, že po nabití.
čelovku jsem vyměnil, bo na vrchu prdla. a už z ní taky odpadávají čepy otvírání krytu. plešatí. :mrgreen:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » čtv říj 25, 2012 18:54

Tak je vyhod ;-) Jj, takhle prasklou Tikku+ uz jsem taky videl. Zabozroutska kvalita :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Happy » čtv říj 25, 2012 21:15

Dal jsem na vaše zkušenosti a objednal toho Fenixe HL21 R3. Už se teším jak malé děcko. *
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » čtv říj 25, 2012 22:19

Asi bychom vazne meli zacit vybirat od vyrobcu provize :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod lsdage » pát říj 26, 2012 15:05

mike píše:...ale chodit se s ni prvnich par hodin dalo, coz se o nejslabsim modu HL2x rict neda a s difuzerem uz vubec ne. Ten se hodi tak do stanu, na venkovni vareni mi uz prijde slaby.


Tak ja s HL21 R3 nemam problem. Na nejslabsi vykon jsem zatim zvladnul vsechno, co jsem potreboval: nocni chuze, nocni vareni, pohyb po stanu. Strednim modem osvetluju jenom kdyz potrebuju fakt hodne svetla (treba jemna prace s pinzetkou apod).
Uživatelský avatar
lsdage
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: ned dub 17, 2011 18:44
Bydliště: Brno

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » pát říj 26, 2012 18:14

Njn, kdyz ja uz nejsem nejmladsi a nemam nocni videni jako jelen ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod martan » pát říj 26, 2012 19:23

ty už jsi viděl jelena s noktovizorem? :mrgreen:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » pát říj 26, 2012 19:31

On ho ma vestaveny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod vonkreuz » pát říj 26, 2012 23:21

mike píše:Tohle prece nikdo nepsal. Rec byla o regalu s Petzl bludickama v kazdem Hudy nebo RP, ktere si neinformovani lidi kupujou. Protoze ani netusi, ze by si mohli koupit neco jineho a v tom obchode jim ani nic jineho nenabidnou.
Neurážej. :twisted:
Když to vyjde, budu mít za chvíli na krámě Fenix. Trochu Petzlu tam mám jen ze setrvačnosti. BlackDiamond mám raději.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod mike » pát říj 26, 2012 23:55

Super :smt023 ale kdybys nebyl na foru, tak o nejakem Fenixu nemas ani tuseni ;-) Takze tedy milion Hudy - 1 :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Rembrandt » pon lis 12, 2012 11:38

Taky sem si na zdejší doporučení koupil Fenixe HL21 a dneska dorazil - spokojenost =D>
exitus acta probat
Uživatelský avatar
Rembrandt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: čtv zář 20, 2012 10:14
Bydliště: Ostrava

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod TimTaylor » pon lis 12, 2012 15:22

Souhlas, na doporučení účastníku tohoto fora jsem Ježíška požádál o Fenix HL30, přitom - nebýt vás- bych o jeho existenci vůbec nevěděl... Petzla rozhodně dál podporovat nemínim
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Skipp » pon lis 12, 2012 16:44

Já myslím, že byste si od Fenixe měli nechat zaplatit za reklamu, páč jsem si taky po pročtení tohoto fóra koupil HL30. :D
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Re:

Příspěvekod sobb » pon lis 12, 2012 21:54

Brko píše:
sobb píše:taky máme jednu malou čelovku za nějáký dvě stovky, shodou okolností vlastníme i originál Petzl, jehož je to napodobenina .... a musím říct, že v něčem se provedení té levné čelovky ukázalo jako lepší (konkrétně vypínač a kontakty) :)

Tak přesně tuto čelovku mám (mel jsem), protože jsem ji zahodil poté co se po drobném dešti zamlžila, že jsem si neviděl ani na špičky bot. Nehledě na to, že baterky vybíjela asi 5x rychleji než Petzl Tikka, jejíž napodobenina to byla. Doporučuju koupit si i tu Tikku, pak poznáš že tvé věty jsou nesmysl.

reaguji opožděně, bo jsem poslední měsíce neměla na of moc času a mezitím jste téma dostatečně prodiskutovali, takže jen doplnění od mě: ano, jednalo se o srovnání z roku 2008 - napodobenina vs Petzl (oboje ještě o nějaký ten rok starší než můj příspěvek)
a jak výše píšu - nebylo nutné Tikku kupovat - srovnávala jsem právě ji s kopií :wink:

NIkde obecně netvrdím, že levné kopie čelovek jsou lepší než originál, ale v tomto případě prostě kopie předčila Petzl v kvalitě vypínače a kontaktů, a jak to tak sleduji, tak to nebyl ojedinělý případ ... toť vše :wink:

Za sebe nemůžu posuzovat současnou kvalitu Petzlu, neměli jsme potřebu to zkoušet potřetí.

A co se týče tipů na lehká a spolehlivá světýlka fungující na AA baterie (v tomto případě baterii jedinou) - loni jsme pořídili lehoučkou a zdá se, že i velmi povedenou Zebralight H51, mohu jedině doporučit, mínusem je cena, ale v US se dá sehnat levněji, výrobce také nabízí více variant. K plánovanému amatérskému srovnání s Fenix HL20 bohužel nějak nedošlo, ale čistě vizuálně a subjektivně mi přijde kompaktnější a provedením o něco povedenější.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod natooristka » sob úno 16, 2013 13:51

pekný deň všetkým,
v čelovkách sa zrovna nevyznám, zatiaľ som vždy kupovala len ručné svítilny. Dlho som ju ani nepotrebovala, ale v lete už plánujem stráviť viac času v prírode, tak už je asi čas nejakú tú čelovku zohnať. Nechcem investovať nejak extra veľa, tak do 1300 - 1400 korún, hlavne aby vydržala niečo. Máte skúsenosti s dobrou čelovkou pre nenáročného užívateľa? Netreba žiadne špeciálne svetlá, ani farebné a podobne, radšej nech nežere veľmi baterky..Nejaké odporúčania :)
natooristka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 16, 2013 13:24

Re: Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Dr4k3 » sob úno 16, 2013 15:19

Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Re:

Příspěvekod juhele » sob úno 16, 2013 23:46

sobb píše:A co se týče tipů na lehká a spolehlivá světýlka fungující na AA baterie (v tomto případě baterii jedinou) - loni jsme pořídili lehoučkou a zdá se, že i velmi povedenou Zebralight H51, mohu jedině doporučit


Musím souhlasit, Zebru jsem si taky koupil - v mém případě to byla Zebralight H51 Cree XP-G LED - ještě jsem to tehdy konzultoval přímo s výrobcem, zda mám vzít verzi s klasickým reflektorem nebo s tou "pomerančovou kůrou" a doporučili tuto. Kupoval jsem přes Ebay odtud, clo ani dph jsem nakonec neplatil, stála mne před 3 roky necelých 60 USD, což bylo tehdy cca 1100 (v ČR stála cca o 400-500 Kč víc).

Tahám ji pořád v batohu v takové plastové krabičce, funguje výborně a s AA akku Sanyo Eneloop je pořád provozuschopná a stačí nabít jen občas. Klidně bych koupil tu samou zas, kdyby na to přišlo. Líbí se mi celkové provedení - mj. i způsob uchycení na pásek na čelo, který eliminuje riziko poškození - žádný pevný kloub, co by se mohl ulomit. Neměl by být problém dokoupit příslušenství jako pásek apod. i po letech.
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky