Celovka a drobne zamysleni

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Celovka a drobne zamysleni

Příspěvekod Zapomel_jsem_svoje_heslo » čtv úno 16, 2006 10:33

O celovce obecne
Tak jsem se po dlouhe dobe odhodlal k tomu, ze si i ja koupim celovku. Vzhledem k tomu, ze se ridim nadpisem clanku uverejnenem na svetoutdooru.cz "S holu ritu nejdal dojdes" a moje outdoorove oblecni je ze stanku ci z vyprodeje za par korun, tak jsem se snazil najit neco, co by korelovalo s timto vybavenim. Po projiti asi 3 zelezrstvi jsem narazil na skvelou celovku od firmy "Bateria slany" (od zadnych vietnamcu). Celovka ma 7 LED (pouze jeden moc svidceni - vsechny), je na 2 tuzkove baterie a ma otocny kloub. Pasek na uchyceni je kolem hlavy, ale taky nahore pres. Vyrobce uvadi, ze je narazuvzdorna a vodeodolna. S tim narazem nevim, ale vodeodolna bude, protoze vsechny spojovane casti maji tesneni. Dilenske provedeni se zda byt opravdu kvalitni a sviti FAKT JAKO DABEL. V baterce je (dle meho mineni) zabudovan DC-DC menit, coz je skvele, kdyz uvazime fakt, ze ji dostanete za 195,-Kc (vcetne baterii).

Foto: http://b-age.cz/karel/celovka/

Informace pro kutily
Vse je rozebiratlne. A to ne pouze jednou. Spoje at uz secvakavaci ci sroubovaci jsou kvalitni a nejevi zadne znamky ochoty rozpadnout se. Da se odcvaknout kryt s tesnenim od vypinace, lze sundat predni sklo a sejmout hlinikovy reflektor. LEDky jsou naletovane na plosnem spoji, ktery je (opet dle meho mineni kvalitne) prisroubovan. Mezi vypinacem a LEDkami je nejaka elektronika (odpory, civka a par dalsich veci), z cehoz usuzuji (obzvlaste z te civky), ze tam bude DC-DC menic. To lze take vydedukovat z toho, ze vetsina 5mm LEDek je na vetsi napeti, nez dokazi dat plne nabite alkalicke baterie. Tato informace je ale bez zaruky. Co je ale velmi zajimave, tak LEDky jsou na plosnaku samostatne a ta elektronika je mimo zalita v nejake pryskyrici, takze lze provest vymenu LEDek ci toho druheho nezavisle na sobe. V podstate celou baterku lze pouzit jako odrazovy mustek k vlastnimu dokonalemu zarizeni.

Zaver
Otazkou je, zda znackova celovka, ktera stoji 700, udela opravdu vetsi sluzbu nez tato moje za dve stovky. Znovu pripominam, ze sviti fakt dobre a neni od vietnamcu. Ja bych si tipnul, ze ne. Pak samozrejme existuji vyssi kategorie, ale myslim, ze jen velmi malo lidi vyuzije silu luxeonu (a to si pak rovnou muzu koupit zase levnejsi halogenku). V dnesni dobe existuje ohromna rada funkcnich veci, ktere nam usnadnuji pohyb venku v prirode . Je ale otazkou, jak moc jsou tyto veci potreba. Ja bych to prirovnal k autum:Ja se s felckou dohrkam vsude tam, kam ten manik v BMW. A za podstatne mene penez. Outdoormani (driv se jim rikalo trampove) se bez problemu taky dostali vsude a nedisponovali veskerym tim funkcnim oblecenim a podobnymi vymozenostmi/nezbytnostmi/hrackami/srackami (nehodici se skrtnete). Nechtel bych se totiz dockat toho, aby pozitek z meho vybaveni byl vetsi nez pozitek z vlastniho cundru (trochu nadsazeno). Drahe veci take prinasi starost, abych to nahodou neznicil, kdyz jsem na to pul roku setril. Ja kdyz nahodou nekde "spotrebuju" kus sveho vybaveni (nebo si do nej jenom proste utiram mastne ruce), tak me to proste memrzi. A take se snazim, aby me vybaveni splnovalo podminku "co nemam, to nepotrebuju".
Zapomel_jsem_svoje_heslo
 

Příspěvekod tuso » čtv úno 16, 2006 11:00

1.Nejdřív chci poděkovat za tip- jelikož potřebuju čelovku a letos jsem už jaksi rozházel dost peněz na vybavení, přijde mi docela vhod.
2.Ohledně vybavení: rozlišoval bych "čundr" a "sportovní výlety do hor" . Mám vybavení na hory za několik desítek tisíc korun, je to pohodlné a jsem rád, že ho mám. Nijak to nekazí moji radost z hor- spíš naopak- nemusím myslet na to, že mám mokrý záda jak od deště tak od vlastního potu, ve spacáku mi není zima a do stanu mi neprší. Na druhou stranu, když jedu na čundr- já pod tím rozumím stanování nebo pobyt na chatě za účelem nevázané zábavy u ohně, spojené s větší nebo menší konzumaci alkoholu, kytaru, opékání- tak si oblíkám staré hadry, do kterých si s klidem utřu umaštěné ruce a které můžu i propálit u ohně. V tom bych viděl hlavní rozdíl, proto bych neházel tyhle aktivity do jednoho pytle. Kdysi jsem taky chodil na hory v kanadách, maskáčích a s pláštěnkou, dnes už ne a jsem vděčný za vývoj, protože funkční prádlo je skutečně funkční a pod membránou jsem skutečně suchý- což jsem pod pláštěnkou nebyl- při námaze se dost potím.
Závěrem snad jenom k tomu přirovnání felda vs. BMW- samozřejmě, že se na místo dostaneš tak i tak- jde spíš o pocit pohodlí a určitou míru bezpečnosti, kterou ti felda nedá.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Návštěvník » čtv úno 16, 2006 11:22

add hory: Pokud jsi myslel nejake hodne vysoke hory, popripade na snehu/ledu na vic dni, pak je slusne vybaveni otazkou zdravi ci dokonce zivota. Ale ja jezdim bezne v lete do hor (Dolomity, Julky) a zatim jsem si vystacil s tim, co mam. A to uz taky neni jenom "oziracka u ohne". Pojmem cundr jsem mel na mysli "sbalit se a na par dni vypadnout", ne sedet nekde u chaty.

[url]ad poceni[/url]: Neexistuje zadny material, ktery by dokazal odvetrat zlomek toho, co ja vypotim (potim se HODNE). Mimochodem, nejradeji vzpominam na to, jak jsem sel 3 dny v desti zapareny pod plastenkou. Na prijemne zazitky se zapomina rychle a nejsou tak zabavne. :mrgreen:

add bezpecnost: Vedel jsem, ze s tou bezpecnosti nekdo prijde. To je samozrejme uplne jiny parametr. Pokud chci bezpeci, tak tu feldu vymenim za stary VW transporter a budu na tom opet lepe, nez v BMW. Nebot plati zasada, ze kdo sedi vys a vazi vic, tak je na tom vzdy lepe, bez ohledu na to, kolik vyztuh ten druhy ma ve dverich a kolik zaplatil za "moderni bezpecne auto".
Návštěvník
 

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 11:50

Každému co jeho jest.
Taky jsem chodil v kanadách a teď sem moc rád, že mám Hanwagy za 5500,- Kč.
Taky sem chodil v kapsáčích nebo dokonce v riflích a teď sem moc rád, že mám membránový kalhoty za 3500,- Kč.
Co se týká např. letních Julskejch Alp, taky nám tam v září napadlo půl metru sněhu a člověk byl moc rád, že má nepromokavý návleky, kloudný boty a nepromokavou bundu. Hmm, škoda, že jsem tenkrát nic podobnýho s sebou neměl a byl jsem škaredě promáchanej a zmrzlej a cestou sev. stěnou na M. Mojstrovku jsem několikrát pomyslel i na vrtulník :-).
No, jak říkám, káždý si pobyt v přírodě představuje jinak, někomu stačí starý čundrácký hadry někdo holt vrazí nějakou korunu do "lepšího" vybavení.
Jo a co se týče felicie - tchán ji má a když nebudu muset, už do ní nesednu, holt BMW je BMW.
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Rujir » čtv úno 16, 2006 12:45

Toto je moja oblubena tema tak to by bolo, aby som sa nepridal :mrgreen:

ad celovka: Na temu celovka za par korun uz prebehlo mnoho diskusii a myslim, ze vysledok bol ten, ze na celovke su najdrahsie tie LED diody. Ak maju byt naozaj kvalitne tak ich za par korun nezozenies. Co je na tom pravdy netusim, nemam technicke vzdelanie, ale par ludi s lacnymi celovkami spominalo, ze diody boli to prve, co odislo. Ak by sa mi to stalo po pol roku a bol som prave na horach, tak by ma to asi nepotesilo. Inak uznavam, ze celovka pri turistike je skor o pohodli nez o nevyhnutnosti.

ad vystroj: Plne uznavam, ze na hory sa da chodit aj bez drahej vystroje. Ale na co, ked nemusim? Jasne, ze ani funkcne pradlo nestiha nasiaknut vsetko, co vypotim, ale stale viem, ze ked prestanem slapat do kopca, tak vyschne v priebehu par okamzikov, co sa o flanelke povedat neda. To iste plati o vselicom inom.
Je to asi ako s emailom. Jasne, ze mozem posielat klasicke listy postou. Ucel to splni, ale rozhodne to nie je take pohodlne. :wink: Takze drahe oblecenie je podla mna v prvom rade o pohodli (kto vravi, ze musim v horach trpiet?) a potom o bezpecnosti (ale priznajme si uprimne - kto mysli na bezpecnost, ked si kupuje bundu?). Howgh!
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tuso » čtv úno 16, 2006 12:52

Anonymous píše:...Nebot plati zasada, ze kdo sedi vys a vazi vic, tak je na tom vzdy lepe, bez ohledu na to, kolik vyztuh ten druhy ma ve dverich a kolik zaplatil za "moderni bezpecne auto".


Tak tahle zásada tak úplně neplatí. Terénní auta byli považovány za bezpečné pro masivní mříž vepředu- jenomže ta mříž se nedeformuje, nebo málo, a tak celá energie nárazu se přenáší na kostru auta- a nakonec na lidi v něm. Auto může vydržet,ale tobě se utrhne slezina, játra, ledvina nebo srdce v osrdečníku. Jenomže tohle téma nepatří na OF a navíc já jsem odborník na spravování lidí, ne na bezpečnost aut.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 15:49

Rujir píše:...Jasne, ze ani funkcne pradlo nestiha nasiaknut vsetko, co vypotim

prepáč, ale takový odborník na funkční prádlo a neví, že funkční prádlo NENASÁKÁ, ale odvádí... :mrgreen:
Jinak promiň za hloupou připomínku. ](*,)
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod pripluv » čtv úno 16, 2006 15:51

...respektive, odvede to někam, co pak nasákne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tulak » čtv úno 16, 2006 15:51

taky jsem chodil do hor s flanelkou a golfkama, spacákem za pár korun a klasickým řádně ošuntělým kletrem (asi 35-45l). potom jsem si začal věci vyrábět k obrazu svému. péřák francouzký typ jsem šil s mamkou celo sobotu a neděli, mrchu podle ptřeb při lezení, mačky z rolky používám dodnes i když jim upadl jeden zub (rámovky mám doma ještě nedodělané), a potom jeli kámoši, dva bráchové makáči na severovýchodní stěnu wetterhornu. byl začátek srpna a po třech dnech je chytla vánice a vytvořila se ledovatka. ze sedla nad grindelwaldem (už ani nevím jak se to správně píše) je pozorovali z chaty a po dvou dnech jim zapálili svíčku. třetí den je zaslechl jeden místní pasák krav a zavolal pomoc. odpoledne je svezl vrtulník. místní záchranáři jim řekli, že je všichni odepsali a že přežili jen díky perfektní výbavě. patřila do té skupiny samovýroby. od té doby nenechávám nic náhodě a na výbavě nešetřím. a dobrá čelovka se hodí i mezi suchákem a jabloným n.o když chcete stihnout noční vlak ........ :mrgreen:
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Návštěvník » čtv úno 16, 2006 16:11

add zachrana vrtulnikem: Jasne, ale to patri do te kategorie, o ktere jsem psal, ze opravdu vyzaduje slusne vybaveni. A na ceste do jabloneho ti staci koncove svetlo od kola (vyzkouseno). :mrgreen:

add nekvalitni LEDky: Prave proto je tam ta cast pro kutily. Nic nebrani nikomu v tom koupit Nichie a priplacnout je tam. I tak to vyjde nekolikanasobne levneji. :mrgreen:
Návštěvník
 

Příspěvekod Návštěvník » čtv úno 16, 2006 16:27

Takze teze s menicem potvrzena. Dal jsem tam baterky, ktere mely dohromady 2.5 voltu a davalo to 3.1. A to to teda znamena, ze celovka bude svitit na plnou intenzitu az do uplneho vycerpani baterek. Pak s nejvetsi pravdepodobnosti dost rychle zhasne.
Návštěvník
 

Příspěvekod Návštěvník » čtv úno 16, 2006 18:30

Já bych tu nezbytnost "kosmického vybavení" tak nedramatizoval. Pokud vím, dá se na jižní pól dojít v pohodě s bavlněným stanem, Primusem a pár čoklama a na Everestu se cupkalo v 8500 v šetlandským svetru a gaberdénovým saku. Spíš jde asi o to KDO je v těch hadrech navlečenej. A buď na to má, nebo nemá.
A že se nám obchodníci snaží namluvit, že bez "nějakTexové" bundy nedá jít ani se smetím nemění nic na faktu, že (obzvláště v našich podmínkách) je to jen hodně předražená pláštěnka.
Návštěvník
 

Příspěvekod Cvrk » čtv úno 16, 2006 18:32

Já souhlasím s Rujirem, Tusem, Venou atd. Každý z vás má v něčem pravdu. Jenom mě trošku zarazilo, že většina z vás se kdysi a třeba i teď považovala za trampy a nevíte, jaký je rozdíl mezi čundrem a vandrem. Vím, že tyhlety výrazy poslední dobou už trošku splynuly, ale skalní trampové by mě asi kamenovali, kdybych nevysvětlil, že vandr se týká hlavně jakéhokoliv přemisťování v terénu a čundr je v podstatě to, co popsal Tuso, a s největším důrazem na ten chlast. A ještě něco. Co se týče oblečení, souhlas, že membrána je fajn atd. Ale s botama si už nejsem tak jistý. Myslím, že stejnou, ne-li lepší službu svedou i kanady. Ale stejně mám durasy :mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Návštěvník » čtv úno 16, 2006 18:37

Já bych tu nezbytnost "kosmického vybavení" tak nedramatizoval. Pokud vím, dá se na jižní pól dojít v pohodě s bavlněným stanem, Primusem a pár čoklama a na Everestu se cupkalo v 8500 v šetlandským svetru a gaberdénovým saku. Spíš jde asi o to KDO je v těch hadrech navlečenej. A buď na to má, nebo nemá.
A že se nám obchodníci snaží namluvit, že bez "nějakTexové" bundy nedá jít ani se smetím nemění nic na faktu, že (obzvláště v našich podmínkách) je to jen hodně předražená pláštěnka.
Návštěvník
 

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 18:48

Cvrk píše:Já souhlasím s Rujirem, Tusem, Venou atd. Každý z vás má v něčem pravdu. Jenom mě trošku zarazilo, že většina z vás se kdysi a třeba i teď považovala za trampy a nevíte, jaký je rozdíl mezi čundrem a vandrem. Vím, že tyhlety výrazy poslední dobou už trošku splynuly, ale skalní trampové by mě asi kamenovali, kdybych nevysvětlil, že vandr se týká hlavně jakéhokoliv přemisťování v terénu a čundr je v podstatě to, co popsal Tuso, a s největším důrazem na ten chlast. A ještě něco. Co se týče oblečení, souhlas, že membrána je fajn atd. Ale s botama si už nejsem tak jistý. Myslím, že stejnou, ne-li lepší službu svedou i kanady. Ale stejně mám durasy :mrgreen:

Musím přiznat, že v poslední době v mém případě, ty čundry a vandry opravdu splývaly a na vině byl ten zmíněnej chlast :mrgreen: .
Jeden příklad: ráno 8.30 příjezd do Ramzový, na rozjezd 6 piv a přemejšlení o taneční zábavě. 11.30 výhrál původní záměr dojít na Králický Sněžník - 30 km. Cestou zastávka v Petříkově 2 piva a na Paprsku 2 piva. Příchod Králický Sněžník cca 22.00 hod.
Zářný příklad spojení čundru s vandrem :-).
PS: nechci odradit případné kolegy do Rumunska, dnes už tolik nepiju :-).
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod pripluv » čtv úno 16, 2006 18:52

Vena píše:...nechci odradit případné kolegy do Rumunska, dnes už tolik nepiju :-).

vzhledem k tomu, kolik tam stojí pálinka, zase asi začneš :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod teoretic » čtv úno 16, 2006 18:53

Vena píše:...PS: nechci odradit případné kolegy do Rumunska, dnes už tolik nepiju :-).


:mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 19:50

Přípluv píše:
Vena píše:...nechci odradit případné kolegy do Rumunska, dnes už tolik nepiju :-).

vzhledem k tomu, kolik tam stojí pálinka, zase asi začneš :mrgreen:

teoretic píše:
Vena píše:...PS: nechci odradit případné kolegy do Rumunska, dnes už tolik nepiju :-).


:mrgreen:

t.


... Dobří holubi se vracejí ...

:mrgreen:
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Mudžahedin » čtv úno 16, 2006 21:20

Cvrk píše:nejsem tak jistý. Myslím, že stejnou, ne-li lepší službu svedou i kanady. Ale stejně mám durasy :mrgreen:

Ty boty mohu podepsat, celou zimu nosím klasické pohorky a nedám na ně dopustit. Zajímalo by mne, co udělá s membránou sůl, pokud teda někdo nosí goráčový boty do čvachtanice.
Uživatelský avatar
Mudžahedin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: čtv říj 6, 2005 16:43
Bydliště: Tora Bora

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 21:34

Mudžahedin píše:
Cvrk píše:nejsem tak jistý. Myslím, že stejnou, ne-li lepší službu svedou i kanady. Ale stejně mám durasy :mrgreen:

Ty boty mohu podepsat, celou zimu nosím klasické pohorky a nedám na ně dopustit. Zajímalo by mne, co udělá s membránou sůl, pokud teda někdo nosí goráčový boty do čvachtanice.

Jelikož mám membránu pod 3 mm kůže, tak s ní sůl nedělá nic. A nosím goráčový boty do čvachtanice.
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Mudžahedin » čtv úno 16, 2006 21:50

Mně se dostala obyčejná voda i přes membránu, ale boty byly pouze textilní.
Uživatelský avatar
Mudžahedin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 60
Registrován: čtv říj 6, 2005 16:43
Bydliště: Tora Bora

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 21:52

Mudžahedin píše:Mně se dostala obyčejná voda i přes membránu, ale boty byly pouze textilní.

Taky nejsem velkým zastáncem Gore-texu. Na svejch botech si vážím tej 3 mm kůže.
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod teoretic » čtv úno 16, 2006 21:56

to jsme zase hezky odbocili od puvodniho tematu, co :finga:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Vena » čtv úno 16, 2006 21:59

teoretic píše:to jsme zase hezky odbocili od puvodniho tematu, co :finga:

t.

ani ne, jen jsme téma rozdělili na čelovku a drobné zamyšlení a zrovna pokračujem v tom zamyšlení :-).
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod tuso » pát úno 17, 2006 7:41

Mudžahedin píše:
Cvrk píše:nejsem tak jistý. Myslím, že stejnou, ne-li lepší službu svedou i kanady. Ale stejně mám durasy :mrgreen:

Ty boty mohu podepsat, celou zimu nosím klasické pohorky a nedám na ně dopustit. Zajímalo by mne, co udělá s membránou sůl, pokud teda někdo nosí goráčový boty do čvachtanice.


Myslím si, že když máš syntetický pletený vršek na membráně, tak ti ji sůl musí zničit po jedný sezóně- stačí když se podíváš, co to dělá s karoserií aut. I když zase "umělá hmota" vydrží víc než kov /ve smyslu nepřízně počasí/
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Cezi » pát úno 17, 2006 8:36

zpět k původnímu tématu - myslím si, že rozdíl mezi levnýma a drahýma čelovkama určitě je, jde o to rozhodnout se, jestli se porovnání cena/výkon vyplatí (jako student bych si Tikku+ nekoupil, ale teď to nebyla až tak strašná zátěž).
U levnějších je nevýhoda, že si nemůžeš být tolik jist kvalitou. Znám pár lidí co má levnou čelovku v šuplíku, nějak najednou ne a ne svítit (baterkama to nebylo :wink: ), ale i ty, kterým dobře slouží.
No a spolehlivost = větší bezpečnost. Doba jde dál, včechny ty vychytávky mimo jiné umožňují, že se posouvají lidské hranice - i běžný turista si může vyrazit na Elbrus, s dobrým nosičem i na Everest...a to sebou nese zase další nebezpečí....trošku začarovaný kruh :((
Uživatelský avatar
Cezi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon říj 31, 2005 13:45
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod tuso » pát úno 17, 2006 8:53

Já si taky myslím, že argumentovat tím, že se kdysi na Everest nebo na sev.pól dalo dostat bez membrány nebo funkčního prádla je asi jako tvrdit, že můžeme žít v jeskyni, protože to v minulosti šlo a byl to zážitek. Navíc nesmíme zapomenout na tu úmrtnost badatelů, než se konečně na ten vrchol nebo pól dostali- myslím si, že i kvůli nevyhovujícímu vybavení.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vena » pát úno 17, 2006 9:13

Ne vždy, ale většinou se řídím heslem: Nejsem tak bohatej, abych si kupoval levné věci.
Už několikrát se mi to potvrdilo (auto, PC komponenty, trekové vybavení, zařízení domku, apod.).
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod teoretic » pát úno 17, 2006 9:25

Vena píše:Ne vždy, ale většinou se řídím heslem: Nejsem tak bohatej, abych si kupoval levné věci.
Už několikrát se mi to potvrdilo (auto, PC komponenty, trekové vybavení, zařízení domku, apod.).


presne tak to taky delam, uz jsem to tu taky myslim nekde psal - jsou proste veci, na kterejch, kdyz clovek setri, tak v konecnym dusledku neusetri. trekovy vybaveni, naradi, noze a baterky :) patri mezi to.

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pripluv » pát úno 17, 2006 10:12

Když mě chcípne baterka někde na Oslavce, tak mě to maximálně nasere.
Když mě chcípne čelovka v severní stěně Matterhornu, je to na vrtulník.

Jasně, přeháním. I ve stěně jde (někdy) počkat do svítání (nezkoušeno), ale i v lese se můžu zrakvit (vyzkoušeno :(( ).

Tož tak...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Další

Zpět na Světla a čelovky