Čelovka za 10.000.- to už je teda úlet.

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Čelovka za 10.000.- to už je teda úlet.

Příspěvekod uplne jinej martin » čtv lis 12, 2009 15:58

Brko píše:@uplne jinej martin:
já osobně si myslím, že ten plast bude na těchto čelovkách pěkně drahý. Vyrobit formu na všechny části bude stát tak půl mega a víc. Prodejnost těchto čelovek zaměřených na úzký okruh lidí (orienťáky, záchrana) nebude nic moc. Při rozmělnění režijních nákladů to bude docela pěkná darda.

Psal jsem, že plastům nerozumím, nicméně tohle se mi zdá trochu přehnaný. Co jsem se na Amperu (veletrh elektro a spol.) zajímal o maloseriovou výrobu krabiček na zakázku, ceny za formy byly v řádech desítek tisíc.

Brko píše:Na jakémkoliv výrobku je ale jinak všeobecně nejdražší vývoj. Ti lidi, kteří jsou většinou vysokoškolského vzdělání to nedělají jako bokovku ani za to nemají hrst rýže jak se mnoholidí domnívá, i když to pochází z čínských továren, ale chcou seriózní a nemalý plat.

Nevím, jestli bych si dovolil tvrdit, že vývoj je nejdražší. To podle mě platí u opravdu netuctového zboží. Největší část ceny zboží tvoří marže přeprodejců. Píšeš, že "o tom něco víš, protože to prodáváš". U Verticalu (petzl) máš aspoň 45ku marži. Tzn. 30 % ceny zboží na pultě jde tobě za prodej. Dalších 20 % jde státu jako daň. (+/-). Jsme na 50 % ceny zboží na pultě. Z týhle částky musíš zaplatit marži velkoobchodu, dopravu zboží, reklamu a marketing; náklady na výrobu. A vývoj? Ten se směje na chvostu nákladů.


Brko píše:Prostě myslet si že platím za značku Silva nebo Petzl je dobře, ale je potřeba si uvědomit co ta značka vlastně znamená. Drsné je když i prodavač řekně, že platíte za nápis. Proč jsou teda ty beznápisové poruchové a z větší části nefuknční (prodávám to, vím o čem mluvím).

Ano, pokud máš osvědčenou značku, ta si nedovolí vyrábět šunt a ještě nemít výstupní kontrolu. Na druhou stranu, pokud někdo dělá něco kvalitně a je levnější jen proto, že nevydává každý rok stopadesátistránkový katalog na barevném papíru, nesype těžký prachy do reklamy, nesponzoruje audór závody, nemasíruje potenciální kupující, že jen výrobek jeho firmy musí mít...

Brko píše:Osobně jsem pár nějakých světel na kolo vyrobil a cenou jsem byl někde na 4000,- a nebylo to nic moc. Jenom naprogramovat a odzkoušet program do PICky mně trvalo měsíc. Materiál byl hliník, protože diody se musí samozřejmě chladit....

To je relativní. Za kolik pracuješ? Jak efektivně pracuješ? Jak rozmělníš náklady? Za kolik nakupuješ součástky?
Nechci být nezdvořilý. Ale jaký jsi programátor? Naprogramovat do pica PWM řízení není nic složitýho, nehledě na to, že se prodávají na to dělaný spínaný měniče, co mají přímo vstup pro řízení jasu. A je rozdíl "měsíc" po večerech když máš zrovna čas a náladu a "měsíc" 8 hodin denně na plný úvazek.

Brko píše:Proč já na takové blbosti vůbec odepisuju :)

Protože jsi obchodník a potřebuješ, aby lidi kupovali drahý vybavení. Čím vyšší cena, tím vyšší marže, tím vyšší zisk (no flame).
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Čelovka za 10.000.- to už je teda úlet.

Příspěvekod Brko » čtv lis 12, 2009 16:43

K tomu programování. Řešili se detaily, samozřejmě že to bylo po večerech a dělal jsem to pro někoho, takže já jsem něco udělal, mu se to nelíbilo a já jsem byl na začátku. Jinak borec se tomu věnuje 8hodin denně, ale co s ním až to vyvine. On chce ty prachy pořád. Ne jenom při vývoji jedné čelovky.

K té výrobě si stojím za svým. Je to prostě drahé. Právě asi měsíc zpátky jsem řešil šrouby do ledu. Ano CNC soustruh to zvládne bez problémů, na fréze se to jenom odpichne a patky z laseru se zalisují ručně. Sranda na 10 minut. Připočítáš par desítek tisíc za státní zkušebnu a zjistíš, že 1000,- od Raveltiku je sakra dobrá cena a pokud to chceš na kšeft, tak rozhodně nižší být nemůže, jinak bude návratnost v řádu desítek let. Stejně to bude i u čelovek.

Pokud to budeš dělat jen pro sebe a dokážeš bez zisku rozprodat cca. 300 ks šroubů, tak ti budou známí líbat ruce, protože cena bude perfektní. Stejně to bude i u čelovek.

Samozřejmě to vše za předpokladu, že jsi znalý věci a máš výrobní kapacity.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Čelovka za 10.000.- to už je teda úlet.

Příspěvekod uplne jinej martin » čtv lis 12, 2009 17:59

Co s ním až to vyvine? Bude dělat na jiným kšeftě. Outsourcing. Samozřejmě pokud firma platí borce co měsíc pracuje a zbytek roku se fláká, pak není divu, že má drahý produkty.

Ad šrouby -- myslím, že to je trochu jiná ves, sám píšeš, že je to práce na chvilku a hlavní část peněz dělá část poplatku zkušebně. Ale - opět - 1000 za šroub od raveltiku. Odpočítej min. 30 % za tvoji marži a 20 % za marži státu (resp. 19 %). Odpočítej náklady na zkušebnu, na sekretářky, na reklamu a jsi zpět na svojí (na koleně děláno) ceně.

Ale zpět k tématu. Když píšeš, jak jsou ty plasty drahý, když k tomu nebudou dávat plastovej kufr, bude to stát půlku. Na co kufr k čelovce? To je tak křehká, že transportní obal z kartonu nestačí? Děkuju, takovouhle čelovku nechci. Co s kufrem? Hodit do skříně.

Tady jde prostě o to, vzbudit v zákazníkovi jakejsit pocit výlučnosti, nadřazenosti... Kvůli tomu taková cena a kufr. Plasty a optika +/- stejný jako na "normální značkový" čelovce za patnáct stovek, princip funkce je úplně samej, akorát přidáš dvě ledky a pár součástek v měniči dimenzuješ na vyšší proud.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Předchozí

Zpět na Světla a čelovky