Luxeon

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod sx02 » stř led 30, 2008 11:58

Simi píše:Uz jsem to tu nekde psal, ale muzu doporucit Tikku XP. Mam ji sice jenom asi pul roku, ale jsem s ni naprosto spokojeny - mala, skladna, velmi slusne sviti. Jedinou vyhradu mam, ze by mohla mit sudy pocet baterii, coz bohuzel nema ani vetsina jinych celovek.

Tak tak, jsem s ni taky na vysost spokojenej. Je tam sice tusim jen 1w dioda ale me to bohate staci.
Ty novy trendy jsou sice hezky ale kdyz ta baterka pak vydrzi na jednuu akci - tak to mi prijde clekem na prd.
Takhle mam celovku rok v supliku, nemusim se start jestli je nabita, proste kdyz ji potrebuju tak ji vemu. Coz si myslim ze u tech novejsich (a zravejsich) neni samozrejmost.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod Vilík » stř led 30, 2008 14:02

jirik píše:MYO XP NEW s novou ledkou.


Uvadi na trh... Nevis, za jak dlouho bude k dispozici v rozumne cene v CR?
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Cvrk » stř led 30, 2008 14:12

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""Milý""""""""""""""""""""""""""""""""""" Polky, já vím, že bys na to určitě přišel sám, protože jsi jistě inteligentní kluk, který se zřejmě hodně nudí a tak furt rýpe, ale že jsi to ty, tak ti to prozradím, na co třeba to blikání je. Například se to dá použít jako blikačka na kolo. To je, co!
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Polky » stř led 30, 2008 14:16

a ako na kole ti nevadi ze to blika? Akoze vidim-nevidim-vidim-nevidim, ty tak jazdis na kole? Alebo ta vodici slabsie vidia ked to svieti normalne? Mna to ako vodica totiz obcas dost vyrusuje ked mi to tak debilne blika do ocu... :?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Vilík » stř led 30, 2008 14:29

Uznavam, ze to blikani muze byt pro ridice neprijemny, ale ja kdyz du v noci po ceste, tak taky blikam.. Je to vyraznejsi a tudis je vetsi sance, ze si me vsimne a nesejme me... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » stř led 30, 2008 14:31

zpátky k tématu Luxeon

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod zonn » stř led 30, 2008 15:42

Cvrk píše:
zonn píše: ...mám BD Spot, ale žádné blikání neumí.......já jí kupoval někdy v říjnu 2007 :((


Tak to já jsem ji kupoval asi v srpnu 2007 a kromě postupných tří intenzit svícení, kdy se spínač lehce namáčkne, je jako čtvrtá taky blikačka. A to jak u luxeonu, tak u těch tří ledek pod nohy. Jestli to ta tvoje neumí, tak asi něco není v pořádku. :((

Tak jsem jí teď pořádně prozkoušel...........a ejhle, ona to umí........jen jsem to do této chvíle netušil :oops: Díky moc....holt každej den je znát :lol:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16
User is Online!

Příspěvekod jirik » stř led 30, 2008 15:47

sx02 píše:Ty novy trendy jsou sice hezky ale kdyz ta baterka pak vydrzi na jednuu akci - tak to mi prijde clekem na prd.
Takhle mam celovku rok v supliku, nemusim se start jestli je nabita, proste kdyz ji potrebuju tak ji vemu. Coz si myslim ze u tech novejsich (a zravejsich) neni samozrejmost.


To jsi prave nepochopil to co jsem psal. Nove ledky jsou efektivnejsi. Na to aby nova ledka svitila stejne jako bezny luxeon III, tak ji staci polovicni az tretinovy prikon -> vydrzi svitit stejne silne 2x az 3x dyl a nebo stejne dlouho, ale mnohem silneji.

Vilík píše:
jirik píše:MYO XP NEW s novou ledkou.


Uvadi na trh... Nevis, za jak dlouho bude k dispozici v rozumne cene v CR?


to bohuzel nevim.
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Příspěvekod chonda » stř led 30, 2008 16:34

Já řešil před půlrokem podobné dilema...Nakonec jsem se rozhodl, že si koupím českou čelovku z Bateria Slaný s 1W LED za 400 a počkám si, až se významněji rozšíří Cree LEDky. Přeci jen - proč si kupovat starou technologii, když nová už existuje a není dražší, akorát ještě chvilku nebude dostupná? A až se objeví, tak si starou čelovku dám třeba do auta nebo na chalupu...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Kall » čtv led 31, 2008 21:25

při nákupu čelovky s Luxeonem, je třeba přihlížet k tomu, jaká má bejt funkce, jestli chvíli posvítit, nebo jet na kole 2 hodiny.
Pak je třeba koukat čím se to pohání.Jestli je výkon 1W, tak u 3xAAA je na to potřeba okolo 300 mA, což si tato baterka nechá líbit asi 2 hodiny, AA o něco dýl.Pak výkon klesá,i když to není moc znatelný.Někteří výrobci max výkon modulu tzv boost limitují elektronicky třeba na 20 sec., vědí proč.Jeden z nich je taky vývoj tepla, kterej je při miniaturizaci přístroje, třeba nějak a někam odvýst.Taky záleží na tom,jakou teplotu má baterka a jak je pak ochotná vydávat energii.
Další věc je, jestli s tím budu venku nebo v jeskyni, kde je opravdová tma.
Z vlastní zkušenosti vím, že najít v noci tmu, kdy opravu není nic vidět je v terenu někdy kumšt.Pro pohyb v terenu je vhodnej červenej filtr,kterej šetří adaptaci na tmu ,což ostatní barvy světla nikoliv.
Na většinu činností v terenu používám čelovku s obyč diodama,TACTIKKa
v kapse pak třeba toto:http://www.inovalight.com/x.html
když ju na několik dní pak toto:http://www.led-lenser.cz/led-lenser--v--178--serie.php která vydrží vkuse cca 20 hodin.
Kall
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 6, 2006 16:29
Bydliště: Olomoucko

mierny OT

Příspěvekod Polky » pát úno 1, 2008 8:48

Pro pohyb v terenu je vhodnej červenej filtr,kterej šetří adaptaci na tmu ,což ostatní barvy světla nikoliv.
Mozes prosim ta toto trochu vysvetlit? Vzdy som sa cudoval naco su v katalogu Petzl tie cervene filtre na celovku :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Re: mierny OT

Příspěvekod teoretic » pát úno 1, 2008 8:53

Polky píše:Mozes prosim ta toto trochu vysvetlit? Vzdy som sa cudoval naco su v katalogu Petzl tie cervene filtre na celovku :mrgreen:
jednoduchý - červená barva tě prostě laicky řečeno neoslepí - když si posvítíš ve tmě na něco baterkou a pak zhasneš, tak chvíli to trvá, než se tvůj zrak zase přizpůsobí na tmu (šero..) - ty červená barva tohle nezpůsobí

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Polky » pát úno 1, 2008 8:55

aha. A o kolko je potom slabsie to svetlo ked je na nom ten filter?
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod teoretic » pát úno 1, 2008 8:58

Polky píše:aha. A o kolko je potom slabsie to svetlo ked je na nom ten filter?
nedokážu říct...mně to přijde celkem o dost, ale určitě v tom budou rozdíly na síle filtru...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Polky » pát úno 1, 2008 9:02

Ok dik.
OT-Ende :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Re: mierny OT

Příspěvekod Ježo » pát úno 1, 2008 9:12

teoretic píše:jednoduchý - červená barva tě prostě laicky řečeno neoslepí - když si posvítíš ve tmě na něco baterkou a pak zhasneš, tak chvíli to trvá, než se tvůj zrak zase přizpůsobí na tmu (šero..) - ty červená barva tohle nezpůsobí


Přesně tak. Proto červené světlo používají astronomové amatéři - neoslepuje a "nezruší" adaptaci jejich očí na tmu. (Akorát že standardní LED blikačky na kolo jsou pro tyto účely moc jasné.)

edited by mod: upravena citace ;)

t.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » pát úno 1, 2008 13:21

Myslim, ze slaby cerveny svetlo se vyuziva i pri praci s fotomaterialem kdyz na to potrebujes aspon trochu videt...

Jinak se cerveny svetlo hodi i kdyz potrebujes, aby nebylo videt moc daleko... Nevim cim to je, ale cerveny svetlo je z vlastni zkusenosti vzdycky videt na nejkratsi vzdalenost...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Simi » pát úno 1, 2008 14:18

Vilík píše: Nevim cim to je, ale cerveny svetlo je z vlastni zkusenosti vzdycky videt na nejkratsi vzdalenost...

Mam pocit, ze je to dany vlnovou delkou toho svetla. Cervene ji ma nejvetsi.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Som to najprv povazoval za OT...

Příspěvekod Polky » pát úno 1, 2008 14:23

Vilík napsal:
Nevim cim to je, ale cerveny svetlo je z vlastni zkusenosti vzdycky videt na nejkratsi vzdalenost...

Mam pocit, ze je to dany vlnovou delkou toho svetla. Cervene ji ma nejvetsi.
Nie nahodou skor s citlivostou ludskeho oka na svetlo rozlicnej vlnovej dlzky?

Myslim, ze slaby cerveny svetlo se vyuziva i pri praci s fotomaterialem kdyz na to potrebujes aspon trochu videt...
Toto bude skor o stabilizacii cb fotomaterialu na rozne vlnove dlzky - ja som to chapal tak ze vyrobca urobil material necitlivy na urcitu vlnovu dlzku, aby sa prave dalo nou osvetlovat pracovisko pri vyvolavani... ale mozno sa mylim. Pri cb by to pri 99.9% nametov nevadilo ked by napr cervene svetlo vychadzalo ako cierne. Neviem...
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod jirik » pát úno 1, 2008 15:05

Polky: myslim ze v obou pripadech mas pravdu.

Obrázek

Scotopic - citlivost oka prizpusobeneho na tmu, vidime, ze nejcitlvejsi je na svetle zelenou a modrou, nejmin na tmave cervenou
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Příspěvekod pripluv » pát úno 1, 2008 15:08

cca 640nm = R
cca 540nm = G
cca 450nm = B
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Som to najprv povazoval za OT...

Příspěvekod Vilík » pon úno 4, 2008 18:45

Polky píše:
Vilík píše:
Nevim cim to je, ale cerveny svetlo je z vlastni zkusenosti vzdycky videt na nejkratsi vzdalenost...

Simi píše:
Mam pocit, ze je to dany vlnovou delkou toho svetla. Cervene ji ma nejvetsi.
Nie nahodou skor s citlivostou ludskeho oka na svetlo rozlicnej vlnovej dlzky?


Toto je ale pravej opak toho, jak se chova atmosfera... Jeji vlastnosti je to, ze rozptyluje modrou (nejkratsi) a proto je nebe modry... Kazdopadne to vase vysvetleni je celkem logicky...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon úno 4, 2008 19:30

Za všechno co vidíš může světlo a vlnové délky :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mareku » úte kvě 13, 2008 6:30

Mám 2 otázky:
- ak výrobca(napr. DB ICON) udáva že je použitá 3W lux. na 3AA=3,6V , tak mi odber vychádza cca 0,83A , ale niesom elektrikár :-) , potom nerozumiem tým 140hodinam prevádzky v max. režim :-)
- vie niekto posúdiť rozdiel medzi svietivostou 5W halog. a 3W lux. , skôr má zaujíma dosvit
Dík
mareku
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 29, 2008 17:56

Příspěvekod hasty » úte kvě 13, 2008 6:49

v pripade DB sa asi jedna o BD :wink: , ale k veci - slovo vyrobcu:
Icon

Equipped with a three-watt LED spotlight, four proximity LEDs and seven different brightness settings, the Icon illuminates like no other. Go ahead, burn the three-watt LED all night long—when paired with the NRG Rechargeable Battery Kit (not included), the Icon can be used at full strength without stressing about the money for batteries. When deep in the wilderness on an expedition or multi-day climb, use alkalines and the four proximity LEDs for more than 160 hours of burn time. The Icon’s battery-power meter is dual-purpose: displaying via a green, yellow or red LED either the amount of battery power left or the charging status of the NRG rechargeable battery.

=> vyrobca to udava pre najsetrnejsi rezim
Ak nieste tam kde chcete byt, nieste nikde
Uživatelský avatar
hasty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: sob led 26, 2008 21:45
Bydliště: Praha/Presov

Příspěvekod jirik » úte kvě 13, 2008 8:40

Většina výrobců výdrže strašně přehání. Takže pokud udávají výdrž 140 hodin. Tak to znamená, že dobře to bude svítit hodinu, pak ještě tak 5 hodin jakž takž a dalších xxx hodin už to bude svítit malinko.

3W luxeon na tom bude asi dost podobně jako 5W halogen, ale hlavně záleží na použitém reflektoru. 3W Cree je z vlastní zkušenosti o něco lepší než 10W halogen se stejným typem kuželu.
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Příspěvekod mareku » úte kvě 13, 2008 12:15

jirik píše:..... 3W Cree je z vlastní zkušenosti o něco lepší než 10W halogen se stejným typem kuželu.

tak to by bolo fajn keby si nejakú čelovku s touto žiarovkou poradil :wink:
mareku
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 29, 2008 17:56

Příspěvekod mareku » úte kvě 13, 2008 12:45

tu som našiel info že dosvit na 3Wluxeon je 100m, to si snáť robia srandu :lol: , ale keď nie, už neváham a ICON kupujem :wink:
mareku
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 29, 2008 17:56

Příspěvekod jirik » úte kvě 13, 2008 13:58

Taky to chce se trochu popřemejšlet, jestli dosvit je to nejdůležitější. Je hezký mít "laserovej paprsek" místo čelovky, ale k čemu to je, když si s ní neposvítíš pod nohy :wink: Teď to nemyslím nijak konkrétně, spíš jen jako obecný námět k zamyšlení :mrgreen:

Jinak například u téhle čelovky tvrdí, že má Cree (i když jen na 1W) http://www.sbaleno.cz/index.php?main_pa ... 50ee07ec1c

Ale zatím jsem ji v akci neviděl a trochu mě zaráží, že v zahraničí se o Cree verzích zatím nepíše :((
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Příspěvekod mareku » úte kvě 13, 2008 14:02

jirik píše:Taky to chce se trochu popřemejšlet, jestli dosvit je to nejdůležitější....

dosvit je pre mňa dôležitý min70m :wink: , ale BD icon má aj LED na blízku vzdialenosť :wink:
mareku
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte dub 29, 2008 17:56

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky