Baterie do čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod DAV » úte pro 27, 2011 20:58

Jako jo, samozřejmě už nevydrží jak za mlada, ale ano typuji, že ještě odsvítím jarní sezónu a končí. Hodně záleží na tom jak -čím- se nabíjí. Jo a záleží na štěstí předtím jsem měl GP2100 4ks a ty šly tak do roka :toimonster: , pravda tehdy jsem ještě nabíjel špatnou nabíječkou.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2011 21:20

DAV píše:Návratnost? Tam bude tolik proměnných...

KISS. Staci vzit porizovaci naklady na nabijeci clanky a spocitat, kolik za tu cenu prosvitis nenabijech. Pak uz je na kazdem, at si rozhodne, jestli se mu to vyplati. Pripadne jestli mu par stovek stoji za to ne/pohodli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod mike » úte pro 27, 2011 21:26

šíp píše:- světelný paprsek se mi zdá "příjemnější" z lithiových baterií - nevím, jak tohle popsat, ale světlo je prostě subjektivně jiné a více mi vyhovuje

Zajimave. Bud je to placebo efekt nebo mas celovku bez regulace a sviti jinak v zavislosti na napeti. Ktere je u litiovych vyssi, nez u beznych nabijecich.

šíp píše:Suma sumárum, neřeším finanční stránku věci, ale komfort a vedou mi Li baterie.

V podstate taky tak. Kdyby ten rozdil byl zasadni, tak se nad tim asi zamyslim, ale neni. Komfort je dulezity, pridal bych jeste opruz s nabijenim a vahu. Lihtiove jsou podstatne lehci, coz se na delsich akcich projevi. A to ani nepocitam vahu na kapacitu, jen vahu clanku (asi polovicni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 27, 2011 22:31

u NiMH je nabíjení tak trochu alchymie, když se nabíjejí pomalu nebo se delší dobu nepoužívají, tak jim krystalizací stoupá vnitřní odpor. Je vhodné je nabíjet rychle, AA alespoň jednou ampérou, spíš dvěma. Je to dobré i pro inteligentní nabíječky které mají ukončení nabíjení přes -ΔV - při malých proudech to nemusí nabíječka správně detekovat. Pokud jsou hodně "unavené", tak zformátovat - vybít skoro k nule a rychle!! nabít.

Osobně vidím velkou výhodu nabíjecích článků v tom, že můžu vždy brát dvě plně nabité sady, zatímco s primárnímy bych bral třeba jednu sadu na "dodělání", jednu na výměnu a třetí rezervní. Nebo na víkend jenom jednu sadu a po víkendu dobít, což jim prodlužuje celkovou životnost. Ale zase, chce to chytrou nabíječku.

Samovybíjení je dneska pasé, a dá se třeba udělat dobré kombo - klasické články s vyšší kapacitou jako hlavní v čelovce (před výjezdem nabít) a Eneloopy na výměnu.

Ale chápu, že to někdo nechce řešit, svítí málo nebo slabě a radši bere lithiové primárky.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod fps » stř pro 28, 2011 14:40

Do Fenix HL21 jsem dal akumulátory Sanyo 2700, co jsem před tím používal necelé dva roky do foťáku a do různých zařízení, na 97lm vydržela svítit 2h15min, je potřeba dvou akumulátorů Sanyo 2700, což je 150kč a dobrou nabíječku za 700kč, akumulátory mají vydržet 500 nabití? mam je necelé dva roky a nezdá se mi že ba ztráceli kapacitu.
Pořádné Lithiová baterie Energizer http://www.kronium.cz/baterie/lithiova- ... od_76.html stojí 49kč, a vydrží určitě svítit taky 2h15min na 97lm, za 850kč jich budu mít 17ks, což je 36h55min svícení na 97lm, ale je to jenom 18,5 nabytí akumulátoru Sanyo 2700, což je tak půl roku mého svícení na 97lm, z toho mi vyplývá že už půl roční používání akumulátorů Sanyo 2700 a dobré nabíječky se vyplatí, čísla jsou samo přibližná, ale i kdyby měli akumulátory vydržet rok, což Sanyo 2700 výdrží i dva roky, tak se vyplatí pořídit akumulátory a nabíječku, počáteční náklady na dva akumulátory a nabíječku je 850kč, což je velká částka, než koupení jedné pořádné Lithiové baterie?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod DAV » stř pro 28, 2011 15:12

Dr4k3 formátování mi nabíječka umožňuje, pokud tady nabíjím po měsíci,dvou tak tedy nabíjet s formátováním? V návodu je napsáno šalamounské slůvko občas. #-o
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » stř pro 28, 2011 15:42

DAV píše:pokud tady nabíjím po měsíci,dvou tak tedy nabíjet s formátováním?


to rozhodně ne, jenom když pozoruješ problém, popřípadě preventivně třeba jednou za rok (když beru v úvahu tvojí frekvenci nabíjení).
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod mike » pát pro 30, 2011 15:39

@fps: fajn, ja bych potreboval 4, takze pocatecni investice je asi 1000 Kc. Ma aktualni spotreba baterek je 200 Kc za rok (viz vyse), takze by se mi to vratilo za 5 let. To fakt nema vyznam vubec resit a pohodli lihtiovych baterek vede.

Jestli ti vydrzi 2:15 na Sanyo 2700, tak na Energizer e2 L91 vydrzi jeste dyl, jelikoz ma kapacitu priblizne 3000 mAh a vyssi napeti. Hrubym odhadem neco pres 3 hodiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Tulák » úte led 3, 2012 20:14

Pohled kam se "sunou" akumulátory přinesl nedávno časopis VTM.

http://vtm.zive.cz/baterie-budoucnosti- ... si-jen-aby
Uživatelský avatar
Tulák
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř bře 17, 2010 19:33

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod juhele » úte led 3, 2012 22:43

jj, eneloopy jsou super. Provozuju několik sad do zrcadlovky, další mám pak právě do čelovky Zebralight. Nakonec jsem dokoupil nabíjčku od Sanya - taková placatá cestovní, malá ale šikovná, co hlídá nabíjení každé šachty zvlášť - stojí cca 450,- - moc šikovná :D
batohy: Corazon Voyager 28l a Sahara 32l Cordura, Corazon Rock 75+
Můj veřejný profil na Tripadvisor.com
Uživatelský avatar
juhele
nováček
nováček
 
Příspěvky: 198
Registrován: stř úno 17, 2010 15:41
Bydliště: jeden vidlákov u Prahy

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » pát led 6, 2012 14:34

Eneloop + IPC-1 = NiMH nirvana.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » pát led 13, 2012 10:37

Mám tu nový eneloop, na balení píšou pre-charged, ale na netu jsem k nim dohledala, že jsou přednabitý na 40% kapacity, takže je potřeba je dobít. K tomu otázka - je nutný je nejdříve vybít anebo u těchto baterií paměťový efekt nehraje roli a je to fuk?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » pát led 13, 2012 11:20

V praxi je to fuk. Jsou přednabitý na ca 75%. 40% je dost málo, to maj když leží přes rok na krámě.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » pát led 13, 2012 11:31

ok, dík
přímo v textu prodejce k bateriím píše 40% - z výroby přednabité pomocí solární energie na 40% kapacity ... ledaže bych to blbě pochopila a ten zbytek byl nabitý nesolárně :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » pát led 13, 2012 12:15

XX jsou jiný. Tos nezmínil nebo jsem to přehlídl. Každopádně, v praxi je jedno jestli je použiješ a nabiješ, vybiješ, nabiješ a použiješ, nebo plně nabiješ a použiješ.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » pát led 13, 2012 12:20

nepřehlídl, typ jsem tam nepsala
šlo mi o to, že je chceme brát na vejlet a už bychom je před odjezdem nestihli vybít a znovu nabít (a nabíječka to neumí) - proto mě zajímalo, jestli tyhle polonabitý můžu hned dobít do plna
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » pát led 13, 2012 12:23

můžeš dle libosti, prakticky je to doporučeno v zájmu zvyšování životnosti aku
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » pát led 13, 2012 12:33

Nabíjet proudem 1000 mA pokud možno, nebo aspoň 700 mA, určitě ne moc nízkým jako 200 mA, aby nabíječka neprošvihla signál, že už jsou nabitý.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » pát led 13, 2012 12:37

díky oběma :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod mike » pát led 13, 2012 17:13

Nekde jsem cetl, ze 40% nabiti je nejlepsi pro dlouhodobe skladovani. Protoze pri tom baterka nejmin ztraci kapacitu. Tykalo se to Li-ion baterek, ale mozna to plati i pro ostatni typy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod @Martin@ » ned led 15, 2012 22:38

frd píše:Nabíjet proudem 1000 mA pokud možno, nebo aspoň 700 mA, určitě ne moc nízkým jako 200 mA, aby nabíječka neprošvihla signál, že už jsou nabitý.


Naprostej nesmysl. Čím vyšší proud, tím více se baterie zahřívají a tím více se zkracuje jejich životnost. To je úplně základní pravidlo, který se lze na netu dozvědět skoro všude! Nevím taky, co by měla nabíječka "prošvihnout" :D :D Možnáí nějaká dělaná na koleně, nebo stará 10 let. :)
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » pon led 16, 2012 0:02

@Martin@ píše:Čím vyšší proud, tím více se baterie zahřívají a tím více se zkracuje jejich životnost. To je úplně základní pravidlo, který se lze na netu dozvědět skoro všude! Nevím taky, co by měla nabíječka "prošvihnout" :D :D Možnáí nějaká dělaná na koleně, nebo stará 10 let. :)


Hele ty nesmysle, Sanyo má v datasheetu k AA Eneloop doporučený nabíjení 2Ax1.1h, v případě Eneloop XX pak 2.5Ax1.1h. Ony se totiž tyhle kvalitní články při nabíjení proudem 2A prakticky nezahřívají - všechnu energii pohodlně stíhají ukládat v chemických reakcích. Teprve až když se dostanou ke 100% nabití se začnou zahřívat, a zahřátí je právě ten důvod, proč nabíječka detekuje pokles napětí a nabíjení ukončí.
Když je malý proud, články se zahřívají příliš pomalu, pokles napětí je prakticky neznatelný (na úrovni tisícin voltu během minut) a nabíječce se úplně ztratí ve vzorkovacích chybách. Podle toho jaký je proud, jak blbá je nabíječka a jaká je teplota okolí se může klidně stát, že teplota článků poroste velice pomalu, ale dlouho a to jim rozhodně dobře nedělá (v tomhle máš pradu).
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » pon led 16, 2012 23:32

@Martin@, ty vůbec nevíš která bije. Dr4k3 (díky) ti to tady už začal vysvětlovat, tak nebudu ztrácet čas. Je to prostě tak jak píšu.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod @Martin@ » úte led 17, 2012 1:15

Odpověděl jsem, aniž bych zkoumal, o jaké přesně baterie jde. NiMh LSD mají odlišnou technologii. Ale že by se lišily až tak moc? Můžete sem hodit nějaký odkaz, který tuto problematiku rozebírá?
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » úte led 17, 2012 1:20

pokud vím tak ne-LSD fungují z tohohle hlediska úplně stejně. Nemám teď po ruce žádný linky, ale dá se toho najít spousta česky i anglicky a při troše snahy člověk přijde na to, co jsou fámy a co je pravda.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod frd » úte led 17, 2012 2:55

Aha, OK. Pročti např. tento thread: http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... and-BC-900
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » sob bře 31, 2012 20:53

Vzhledem k tomu, že mám novou sadu nabíjecích baterií, který nechci dodrbávat ve starých a už nespolehlivých nabíječkách, koukám po nějaké lepšejší nabíječce. Dívala jsem se na zde několikrát doporučovanou Voltcraft IPC-1, přičemž jsem zároveň narazila na Voltcraft Charge Manager 420. Je IPC-1 něčím lepší než Charge Manager, anebo je ten novějším (a zároveň i lepším) nástupcem? Případně jestli doporučíte jinou, pokud je v cenovém limitu do 1500 káčé něco lepšího - nabíjení AA i AAA, mám klasické Eneloop, XX Eneloop a k tomu řadu dalších nabíjecích baterií, z nichž mnohé si už zaslouží oživit (a v případě neúspěchu vyhodit nebo dát do budíka :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » ned dub 1, 2012 1:10

Já bych bral ten Charge Manager, protože umí dát 2A do všech čtyř šachet zároveň. A zažiješ kletbu modrého podsvícení, což je taky takové malé plus k vývoji osobnosti, pokud to ještě neznáš.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod sobb » ned dub 1, 2012 11:10

Díky za radu. Ještě se k tomu zeptám - "ocení" tuhle výhodu Eneloopy, aby se vyplatilo trochu připlatit za Charge Manager? Případně je u něj něco dalšího zásadnějšího, proč jít právě do něj (nebo naopak)?
Nějaké modré peklo? Nejspíš neznám, varuj :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Baterie do čelovky

Příspěvekod Dr4k3 » ned dub 1, 2012 11:37

Eneloopy tu výhodu ocení.
Modré peklo je stav, kdy v místnosti kde spíš máš několik elektrických přístrojů vyrobených po cca r. 2000, které neustále svítí v lepším případě silným, v horším případě pronikavě intenzivním bodovým modrým světlem, které nelze vypnout a neskutečně to ruší. Obrana v případě displejů jako je tenhle je jednoduchá - zakrytí papírem. V případě vodorovně umístěných LEDek (na vypínačích, kontrolkách) je třeba sáhnout k černé lihovce a když to nestačí, tak ke kombinaci náplast-lihovka.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky