Jakou čelovku?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jakou čelovku?

Příspěvekod Borsa » ned bře 27, 2005 22:45

Ahoj. Poradte mi prosim čelovku, měla by mít hodně velkej dosvit (kužel světla alespon 15m- myslím abych ve tmě rozeznal co tam je :)) , popřípadě i nějakou tu ledku třeba do stanu a podobně (není podmínkou). Neměla by žrát nějak extrémě baterky, určitě by měla mít sklopnej reflektor... Jo a taky za nějakou rozumnou cenu:) 2000 za to zase nedám : ) Bude to používáno na noční přejezdy s běžkama, na kolo, do stanu, a na noční lezení a letos v letě na Matteerhorn. Nevíte někdo o něčem vhodným?
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Paw » pon bře 28, 2005 8:21

No osobne si myslim ze dobry celovky jsou Petzl Myo - osobne preferuji jeste variantu MyoBelt (pozdro na baterie muzes vlozit do kapsy a tim baterie dosti setris). Navic maji Led diody na blizko a halogen nebo xenon zarovku na dalku.
http://www.sambarsport.cz/shop.php?acti ... uct_id=464
*
Paw
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2004 19:53

Příspěvekod benchamin » pon dub 4, 2005 18:51

chci si koupit čelovku petzl Myo5, a nevím pro který typ se rozhodout. Jestli pro typ belt, nebo klasiku. poraďte. Nemám žádné zkušenosti s čelovkou...ale osobně si myslím že asi výhodnější je mít těžké baterie někde v kapse, než na hlavě.
benchamin
 

Příspěvekod pripluv » úte dub 5, 2005 5:24

Nejde o jen to mít "těžké" baterie v kapse, protože na tý hlavě zas tak těžký nejsou ( v podstatě se jedná jen o 2-4 AA a kus nějakýho plastu). Jde ale hlavně o životnost baterek. Jak je známo, v zimě se vybíjejí o hodně rychleji (a to tak, že hodně rychle), nežli v teple. I vítr ochlazuje jak cip. Máš-li je v kapse (případně přímo na těle), zahříváš je a vydrží déle. A to ve všelijaký slotě hodně oceníš (i kdybys měl náhradní, vyměňuj se to někde na štandu, že jo :wink: ).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mifr » úte dub 5, 2005 10:45

Zda se mi,ze tech pozadavku na celovku mas nejak moc...Aby nezrala baterky a mela dobrej dosvit a byla levna...aby nezrala baterky-tak to chce LED - tam je ale horsi dosvit...kdyz chces u LED dobry dosvit, musis si priplatit...Jinak ty petzl jsou fakt dobry... tady je s nima inzerat http://www.svetoutdooru.cz/Users/Bazar/ ... 4_35_36_37
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lipon » pát dub 8, 2005 9:02

Přípluv píše:Nejde o jen to mít "těžké" baterie v kapse, protože na tý hlavě zas tak těžký nejsou ( v podstatě se jedná jen o 2-4 AA a kus nějakýho plastu). Jde ale hlavně o životnost baterek. Jak je známo, v zimě se vybíjejí o hodně rychleji (a to tak, že hodně rychle), nežli v teple. I vítr ochlazuje jak cip. Máš-li je v kapse (případně přímo na těle), zahříváš je a vydrží déle. A to ve všelijaký slotě hodně oceníš (i kdybys měl náhradní, vyměňuj se to někde na štandu, že jo :wink: ).


spis jen takovou technickou - jestli si dobre pamatuju ze stredoskolske fyziky, tak vitr sam o sobe rozhodne neochlazuje
ochlazuje odparovani tekutin, vitr pouze urychluje odparovani, a jinak vitr urychli tepelne salani lidskeho tela a clovek tak mam pocit ze je vetsi zima nez ve skutecnosti je
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod pripluv » pát dub 8, 2005 9:59

Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » stř dub 27, 2005 1:58

No, Petzl teď přišel s čelovkou na jednu diodu, která prej dosvítí nějakejch 40 metrů i víc. Ale zase stojí 2000. Já asi koupím Tikku plus a nebo tuhle. A v katalogu Petzl mají Tikku na jednu diodu, která dosvítí taky tak daleko, ale to jsem v žádným našem obchodě zatím nenašel. (Aspoň v inetovejch katalozích ne.) TAk možná koupím tu, jestli teda nebude přes dva, to bych dosvit oželel a TikkaPlus je tak za jedenáct stovek.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Poradte kdo vite

Příspěvekod Peter » sob kvě 7, 2005 11:40

Nevi nahodou nekdo kde by se dala koupit u nas celovka NOVA s 5W Luxeonem?
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Lipon » pon kvě 9, 2005 9:01

Přípluv píše:Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...

akorát baterkám je to jedno, jestli fouká nebo ne :wink:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod pripluv » pon kvě 9, 2005 9:07

Lipon píše:
Přípluv píše:Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...

akorát baterkám je to jedno, jestli fouká nebo ne :wink:


Jo, jedno jim to je, ale když fouká je reálná teplota nižší a to jim už jedno není... :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Lipon » pon kvě 9, 2005 10:13

Přípluv píše:
Lipon píše:
Přípluv píše:Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...

akorát baterkám je to jedno, jestli fouká nebo ne :wink:


Jo, jedno jim to je, ale když fouká je reálná teplota nižší a to jim už jedno není... :wink:

no s odkazem ny výše uvedené to není pravda, když fouká, tak reálná teplota je pořád stejná, jen se mění vnímaná teplota, způsobená "odfouknutím" tepla sálajícího z povrchu lidského těla

takže jak jsem už psal, vítr nemá na baterky vliv (přesnějí řečeno na jejich schopnost dodat dostatečné množství energie)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod pripluv » pon kvě 9, 2005 11:15

Lipon píše:
Přípluv píše:
Lipon píše:
Přípluv píše:Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...

akorát baterkám je to jedno, jestli fouká nebo ne :wink:


Jo, jedno jim to je, ale když fouká je reálná teplota nižší a to jim už jedno není... :wink:

no s odkazem ny výše uvedené to není pravda, když fouká, tak reálná teplota je pořád stejná, jen se mění vnímaná teplota, způsobená "odfouknutím" tepla sálajícího z povrchu lidského těla

takže jak jsem už psal, vítr nemá na baterky vliv (přesnějí řečeno na jejich schopnost dodat dostatečné množství energie)


Sakra, to sem se upsal, ne reálná ale efektivní. Myslím, že se pořád nechápeme (nebo jo, ale odmítáme to dát najevo). Na baterky má vliv kosa. Na kosu vítr. Nebo v tom mám už takovej zmatek? :-k
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod NAE » pon kvě 9, 2005 13:59

Řekl bych, že baterky mají dobrou membránu, tipnul bych windstopper. Nebo rovnou nějaký kov.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod Lipon » pon kvě 9, 2005 14:15

Přípluv píše:
Lipon píše:
Přípluv píše:
Lipon píše:
Přípluv píše:Takže jsme se pomocí fyziky dostali tam, kam jsem chtěl :wink: , zkrátka, když fouká je zima...

akorát baterkám je to jedno, jestli fouká nebo ne :wink:


Jo, jedno jim to je, ale když fouká je reálná teplota nižší a to jim už jedno není... :wink:

no s odkazem ny výše uvedené to není pravda, když fouká, tak reálná teplota je pořád stejná, jen se mění vnímaná teplota, způsobená "odfouknutím" tepla sálajícího z povrchu lidského těla

takže jak jsem už psal, vítr nemá na baterky vliv (přesnějí řečeno na jejich schopnost dodat dostatečné množství energie)


Sakra, to sem se upsal, ne reálná ale efektivní. Myslím, že se pořád nechápeme (nebo jo, ale odmítáme to dát najevo). Na baterky má vliv kosa. Na kosu vítr. Nebo v tom mám už takovej zmatek? :-k


vim jak to myslíš, ale myslím si, že nemáš pravdu - tak funguje to co říkáš u lidského těla jakožto živého organismu

pravdu máš v tom, že vítr má vliv na vnímanou teplotu, ale ne na skutečnou; příklad (čísla bez prosím s rezervou, exaktně jsem to nekontroloval ani nepřepočítával) když bude 10°C a bude foukat vítr řekněme 36 km/h, tak budu vnímat že je mi zima jako při 5°C bezvětří, i když bude pořád těch 10°C; zatímco u baterky coby předmětu neživého lze těžko hovořit o subjektivním vnímání teploty za větru, pro baterku bude pořád 10°C

je to to samé, jako když je řekněme oněch 10°C venku, je bezvětří, když začne foukat vítr, tak teploměr bude pořád ukazovat těch 10°C (pokud teda vítr nepřinese studenou frontu, tj. chladný vzduch, který pak ten teploměr-předmět ochladí)

samotné proudění vzduchu však na teplotu předmětu, majícího stejnou teplotu jako vzduch neproudící, vliv nemá
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Rujir » pon kvě 9, 2005 15:08

Jj, myslim, ze Lipon ma pravdu. Rozdiel medzi realnou a pocitovanou teplotou je uzitocny len pre zive organizmy a nie pre baterky, takze baterkam windstopperku kupovat nemusime... :wink:
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod NAE » pon kvě 9, 2005 15:37

No, myslím, že jsou v zásadě kovové a tak je vítr profoukne jen těžko.
NAE
Uživatelský avatar
NAE
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř dub 27, 2005 0:44
Bydliště: Levý břeh Vltavy

Příspěvekod pripluv » pon kvě 9, 2005 16:30

Jo, neprofoukne, ale ochladí.
Nicméně jsem nad tím přemejšlel a dospěl jsem k tomu, že něco bude na tom, jedná-li se o živý organismus, nebo taky ne. Protože do toho začínám dobře zabředávat, končím ze svý stranu tuto debatu (která se rozproudila až sem čučel :shock: ). Happy day...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Lipon » úte kvě 10, 2005 8:29

Přípluv píše:Jo, neprofoukne, ale ochladí.
Nicméně jsem nad tím přemejšlel a dospěl jsem k tomu, že něco bude na tom, jedná-li se o živý organismus, nebo taky ne. Protože do toho začínám dobře zabředávat, končím ze svý stranu tuto debatu (která se rozproudila až sem čučel :shock: ). Happy day...


podle mě srovnáváš nesrovnatelné - když jsi venku a fouká vítr, máš POCIT že je vetší zima, což je s ohledem na shora uvedené zcela v pořádku, neboť vítr rychle odebere teplo vyrobené a vyzařované tělem (sálající z povrchu těla) a ty si tak musíš vyrábet další a další, což samozřejmě nestíháš a začne ti být zima. Ale baterky které už mají teplotu okolního vzduchu se nemají větrem jak ochladit, vždyť vítr je ve své podstatě pouze proudění vzduchu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Vojtos » čtv čer 2, 2005 13:38

Novinka Lucido TX1 - uz jsem zvedav na prakticke zkusenosti a hlavne na kolik ta sranda prijde.

http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky ... clanku=869
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Lepsi je tohle

Příspěvekod Peter » pát čer 3, 2005 6:16

http://www.speleo.co.uk/advantagesrescue.htm

Je to 5W Luxeon, akorat ta cena je jak Everest.
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Petzl Myo 3 vs. Myo

Příspěvekod gepard75 » pon črc 11, 2005 7:02

Ahoj.
Nemate nekdo zkusenosti s temito celovkami?
Je tam nejaky vyrazny rozdil?
Dalo by se to vyzkouset v obchode,ale malokde maji nejakou tmavou komoru a na dennim svetle se nic nepozna :-(
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod norman_64 » pát zář 30, 2005 8:25

Chci kupovat čelovku na kolo (chci vyzkoušet noční ježdění terénem :rock: ) a pak taky na běžky... :mrgreen: ...Jenže nevím kterou...chtěl bych solidní svítivost a nechci moc platit... :(( a taky at moc neváží....Hodila by se mi rada od někoho kdo něco podobného s čelovkou provozuje...(kolo, běžky) *
díkes za rady...
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod mifr » pát zář 30, 2005 9:48

Tak se mrkni na: http://www.bartsport.cz/outdoor/shop/sa/10 - dobry ceny...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod norman_64 » pát zář 30, 2005 9:59

mifr píše:Tak se mrkni na: http://www.bartsport.cz/outdoor/shop/sa/10 - dobry ceny...

O tom vím, ale kterou vzít...diody nebo žárovku...atd....nebo s obojím(ale ty jsou drahe)...příjde mi že na dva druhy světla je stašně moc druhů čelovek a já se v tom klasicky ztrácím tak, že ani trošku z toho nejsem moudrý... :cry: :oops:
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod pripluv » pát zář 30, 2005 10:13

Petzl Tikka XP

http://www.bartsport.cz/outdoor/shop/de/3585

do tý bych šel ... a jednou asi i pudu :wink: !
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Dee » pát zář 30, 2005 11:31

Ja mam Tikka Plus a docela ujde.... efektivni dosvit to v realu ma tak 10 metru +- na kolik sou nebity baterky, akorat bacha

- neni vodevzdorna (teda, je vode odolna ale po pulhodinovym desti sem ji radsi vypnul)
- je na TRI AAA baterky. Nevim kterej blbec to vymyslel, protoze pouzivam dobijeci a ty se daj do nabijecky strcit pouze v paru :x
Dee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: ned čer 26, 2005 13:37

Příspěvekod pripluv » pát zář 30, 2005 12:44

Záleží na nabíječce ... ikdyž já bych taky preferoval sudej počet ... ale hlavně mám Tikku (tu ouplně první), mám ji rok a půl, používám poměrně často a monočlánky tam mám pořád od výrobce. Dobíjecí jsou zbytečněj luxus, myslím :ú ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod leggos » pát zář 30, 2005 13:29

Co říkáte na Petzl Myo Xp?
leggos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: stř zář 14, 2005 19:54
Bydliště: Pardubice- Mechov( tudíž HK)

Příspěvekod leggos » pát zář 30, 2005 13:33

Aha koukám , že se o tom už psalo. :ú
leggos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: stř zář 14, 2005 19:54
Bydliště: Pardubice- Mechov( tudíž HK)

Další

Zpět na Světla a čelovky