Noční osvětlení

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Noční osvětlení

Příspěvekod booze » čtv zář 14, 2023 6:21

Tak na LEDky mame vlakno a je tam fotka z denniho prubehu spektra
viewtopic.php?p=422826#p422826
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Noční osvětlení

Příspěvekod Quido » čtv zář 14, 2023 7:26

Já se zas zkusil poptat u lékařů, jak která složka působí na organizmus atp. - mně se třeba u modré dobře spí, tak nevím co je na tom světle "špatně" (?)...

základní atributy RGB složek podle očního lékaře a veterináře:
R (red)
- neoslňuje, lidské oko se nemusí ve tmě přizpůsobovat, zorničky se nestahují, proto je vhodné pro svícení např. ve stanu, či v táboře, aniž bychom si pak museli zvykat zase na tmu;
- na druhou stranu je vnímáno jako rušivé, nepříjemné a je vidět na velkou vzdálenost, proto se používá jako výstražné, zejména v dopravě;
- jsou při něm nezřetelné hrany a stíny, vnímání obrazu je jako by obraz byl rozmazaný, špatně se odhaduje vzdálenost
- neruší přístroje na noční vidění
- někteří dravci ho nevidí

G (green)
- využívají zejména lovci a zoologové k pozorování v noci, spárkatá zvěř jej nevidí;
- vůči lidskému oku podobné vlastnosti, jako modrá

B (blue)
- je kompromisem v přizpůsobení se mezi červeným a bílým , je příjemnější pro oko, které se přizpůsobuje jen částečně;
- oko rozlišuje přesněji a ostřeji, než u červeného;
- vhodné pro čtení z map a textu ve tmě (bez oslnění)
- je vhodné pro svícení v nepříznivém počasí, zejména v mlze, nebo ve vodě je vidět velmi daleko;
- také používáno lovci a kriminalisty (krev při něm fluoreskuje a mastné skvrny zčernají), nevidí jej např. psovité šelmy;

A našel jsem pár článků:
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/modre-svetlo/
http://chcibytlepsi.cz/cervene-svetlo-n ... je-spanek/
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Předchozí

Zpět na Světla a čelovky