Stránka 1 z 1

Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 1:24
od Scifoun
Ahoj, potřeboval bych čelovku. Nutnou podmínkou je červené světlo. Popravdě, kdyby svítila jen červeně a bílé světlo vůbec neuměla, asi bych se s tím vyrovnal. Rovněž potřebuji zapínat a vypínat červené světlo, aniž by se mi do toho připletlo bílé.
Prostě, když má čelovka jen jedno tlačítko po jehož zmáčknutí začne smažit bíle na maximální výkon (kdo to vymyslel #-o ), totálně mě oslní a upozorní na mě půlku republiky, a až dalšími stisky se snad propracuji k neoslňujícímu červenému světlu (přes spoustu různých blikaček), tak je to špatně.
Naprosto ideální by byla plynulá regulace intenzity, ale to už bych chtěl asi moc.
Asi rok a půl vlastním Vartu X4 (nebo něco hodně podobného) a v zásadě mi vyhovuje. Má šoupací vypínač, v prostřední poloze vypnuto, na jednu stranu bílé, na druhou stranu červené světlo. Sice funguje dobře, ale už je trochu ochozená a třeba jednotlivé polohy vypínače už nejsou striktně odděleny a dá trochu práci trefit vypnutí a nepřejet na světlo druhé barvy.
Pro sichr bych si chtěl koupit druhou čelovku, zatím plánuji druhou stejnou (protože o jiné nevím), ale kdyby někdo věděl o čelovce řekněme vyšší kategorie (ale ne moc předražené), která splňuje mé podmínky, rád si dám poradit. Díky

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 7:11
od vonkreuz
Čelovky Black Diamond. Když máš přepnuté na červené a čelovku vypneš, tak při dalším zapnutí (klidně i po více dnech) ti stále svítí červené světlo...

Jo a přepsal jsem název vlákna.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 7:55
od Miras
Přihodím čelovky Fenix. Samostatnou červenou LED spínanou zvláštním tlačítkem mají HP25R, HL30 a HL15. Ale nemají u červený LED regulovatelnej výkon, jen přepínání mezi konstatním svícením a blikaním. Pak by mohla vyhovovat HP30, která sice nemá samostatnou diodu, ale jde na ní nasadit červenej filtr.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 12:53
od wawrik
Čeloviek s červeným svetlom sú mraky, okrem spomenutých napríklad Petzle, Led Lenser SEO atď. Bohužiaľ je to asi všetko neregulované.

Pokiaľ chceš intenzitu červeného svetla regulovať, tak mi napadá akurát Zebra H502pr alebo H502r, rozdiel je len vo vlnovej dĺžke použitej diódy. Obe sú ale iba čisto červené, biele svetlo nemajú. Zato sa dá intenzita regulovať v šiestich krokoch (plus ďalšie 4 programovateľné), prípadne použiť ako blikačka. Kužeľ je skvelý na blízku prácu, na to je úplne dokonalý - rovnomerný kruh bez akéhokoľvek zdôraznenia a zaberie aj celé periferné pole. Zato do diaľky bohužiaľ veľmi nesvieti. A nie je ani najlacnejšia, Zebra patrí medzi top značky a nechá si to patrične zaplatiť.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 15:14
od Scifoun
Díky vám, moc jste mi pomohli. Že čelovek s červeným světlem je spousta vím, ale bohužel ne každá mi vyhovuje logikou ovládání.
Do finále postupuje Fenix HL30 a HL15 (z dosud jmenovaných). Samostatné tlačítko na červené světlo mi přijde šikovnější než pamatování z minula (čelovka si to třeba pamatuje, ale já si to pamatovat nebudu a budu se divit). Cena přes 2000 je už na mě moc. Zebry mě rozhodně zaujaly, ale ačkoli červené světlo na blízko používám častěji, bílé na dálku se taky může hodit, tak zatím vemu něco méně specializovaného.
Z těch dvou se mi i přes nemalý cenový rozdíl více líbí Fenix HL30, čekám že s většími AA tužkovkami vydrží déle a stejné baterky mám i v navigaci, takže jich stejně na delší výlety tahám větší množství.
Je někde zakopaný pes? Nebo je to úplně v pohodě dobrá čelovka?

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 15:37
od fps
kdyby sis přečetl téma Výběr nové čelovky, tak by si se na kvalitu čelovek Fenix nemusel ptát

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 15:51
od Miras
Mám starší revizi HL30, ještě s diodou Cree R5 (svítivost 200/100/45/4lm) a ta by ti možná vyhovovala ještě víc, protože neumí červenou diodou blikat, ale tím tlačítkem, kterým se při zapnutý čelovce mění režimy se při vypnutý čelovce červený světlo opravdu jen zapíná/vypíná. Novější revize s XP-G2 diodou má ovládání už zase trochu překopaný, jak je vidět z videa.
A co jinak k ní napsat? No, svítí :-) Světlo je distribuovaný spíš do šířky, než do dálky, takže vidíš dobře okolo sebe i do stran, ale s maximálním dosvitem to až tak slavný není. Tuším mike zmiňoval u čelovky občasnou potřebu dohledávání značek ve vzdálenosti x-desítek metrů, tak na to by to asi nebylo úplně to pravý. Na běžnou turistiku, kdy nepotřebuješ zírat daleko ale naopak oceníš dobrý osvětlení bližšího okolí je super.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte pro 13, 2016 17:47
od mike
Jo. HL30 jsem zkousel a porovnaval s HL20, ktera sviti spis do dalky. Idealni mi prislo, kdyz svitily obe najednou. HL30 urcite pouzitelna a kvalitni je, jen je holt poplatna trendu sirokych kuzelu, za ktere se plati mensim dosvitem.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: stř pro 14, 2016 0:56
od mitau
Zkoušel jsem párkrát HL30 a přišel mi ten kužel moc široký (pro využití na chůzi/běh). Při srovnání s Petzl Tikka II, která není regulovaná, má menší výkon atd., tak ten rozdíl v komfortu byl minimální. Na krátkou vzdálenost asi velmi pohodlné, ale běh potřebuje zkrátka alespoň nějaký zvýrazněný střed (u výkonu v této cenové relaci). HL15 jsem neměl v ruce.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: stř pro 14, 2016 12:20
od Scifoun
Po zkouknutí videa (díky za odkaz) jsem bohužel musel vyřadil model HL30 XP-G2, červená blikačka mi nevadí, ale ta bílá po ní hodně. Naštěstí se mi ještě povedlo objednat starší variantu HL30. Kdyby to s ní neklaplo, půjdu do HL15, která má červenou blikačku, ale tu bílou naštěstí ne.
Děkuji za shrnutí kladů a záporů Fenixu HL30, myslím že to chápu a že nejsem tak náročný (i když na lepší se asi zvyká dobře) a budu spokojen. Pokud náhodou nebudu spokojen, pravděpodobně to bude z jiných důvodů. Má stávající čelovka má údajně 22 lumenů a dostřel 18 m, a to jen s novými bateriemi, přesto mi to až tak nevadí.
Novou chci hlavně proto, abych měl pro jistotu dvě, obě použitelné v červeně svítícím režimu. Když ta nová bude mít možnost silnějšího bílého světla, což plánuji využívat jen v neplánovaných situacích :) , je to příjemný bonus. Na červené regulavatelné čelovky od firmy Zebra zkusím nezapomenout, přístě na ně třeba dojde.
Já osobně už mám asi všechny informace, které jsem potřeboval a z mého pohledu je smysl vlákna naplněn. Děkuji ještě jednou

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: stř led 10, 2018 14:38
od Droight
Chtěl bych si koupit čelovku s červeným světlem, HL30 je asi ideál, ale nějak se mi to nezdá ten argument výše, proč Scifoun zvolil starší verzi HL30. Pochopil jsem tu funkci jinak: Svítím červeně, podržím tlačítko - vypne se. Pak se opět zapne v červeném režimu. Copak vážně musím projít přes červené blikání a bílé blikání?
Druhý dotaz mám ohledně intenzity červeného světla. Zkušenost mi říká, že při 4 lumenech bílého světla se chodit dá. Jak je to ovšem s chůzí při červeném světle 1 lumen? Tedy jak to reálně svítí v režimu červené? Šlo by s tím příležitostně někam dojít? Některé modely mají v červené 0,2 lumenu, což je asi fakt jen na to čtení v mapě atp.

Děkuji za odpovědi na oba dotazy.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: úte kvě 8, 2018 18:10
od Droight
Neví někdo? viz dotaz výše

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: stř kvě 9, 2018 10:04
od booze

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: stř kvě 9, 2018 14:12
od sobb
Droight píše:Jak je to ovšem s chůzí při červeném světle 1 lumen? Tedy jak to reálně svítí v režimu červené?
Mám HL60R, která má červené světlo 1 lumen a na chození to aspoň pro mě moc není. Snad na známých cestách nebo po chalupě. Celkem to šlo i na sněhu.

Re: Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: ned lis 10, 2019 22:38
od Droight
Snad se budou někomu hodit moje postřehy: Vyzkoušel jsem čelovku TREK500 (Decathlon) s červeným světlem 4lm za 479 Kč. Chodit v lese bych s tím nechtěl, ale technicky možné to je. Zdá se, že světelný výkon je nižší, než deklarovaný. Ale je to asi dáno tím, že světelný kužel je dost široký ve srovnání se starým Fenixem.

Největší nevýhoda je ale nekvalitně provedené uchycení čelovky v kloubu - snadno vypadne. Dá se to dobastlit, kdo máte kutilské sklony. A dobíjecí baterka může být výhoda a zároveň nevýhoda.

Když vezmu v potaz nízkou cenu, že to svítí, že to má to rozumné ovládání, a že ušetřím několik sad baterek... tak si říkám, že snad okay, ale o nějaké kvalitě, nebo "úžasně výhodné koupi" se mluvit nedá.

Čelovka s červeným světlem

PříspěvekNapsal: pon lis 11, 2019 6:10
od budo
"Zdá se, že světelný výkon je nižší, než deklarovaný. Ale je to asi dáno tím, že světelný kužel je dost široký..."

Pokud jsi to neměřil, je fakt jen zdání. Tipovat světelný tok okem se fakt nedá.

Párkrát jsem ji držel v ruce a díky ceně přemýšlel o koupi, ale velikostí, tvarem i provedením (právě ten kloub) je fakt přímo odpudivá. Stejně jako další příbuzné modely. Tuhle čelovku nedoporučuji. Ani při té ceně. Jen o pár korun dražší Nitecore NU-25 je zcela jiná liga. S tou jsem spokojený a zdá se být jako téměř dokonalá čelovka na běžnou turistiku i jako EDC. Téměř - právě kvůli nemožnosti vyměnit baterii.