LED baterka do auta

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

LED baterka do auta

Příspěvekod wawrik » sob srp 9, 2014 5:41

Poraďte mi veľkú a univerzálnu LED baterku do auta. Musí byť čo najjednoduchšie dobíjateľná cez cigaretový zapaľovač alebo USB, najlepšie s nejakou inteligentnou elektronikou, aby to do siete mohlo byť pripojené dlho (a zároveň otrasuvzdorne, nech sa to na začiatku nabíjania samovoľne neodpojí). Blbuvzdorné nabíjanie je v podstate jediná nutná podmienka, na type akumulátora mi nezáleží.

Voľný výber ďalších (nie úplne nutných) požiadaviek:
- dĺžka tak do 25 cm, aby sa zmestila do lakťovej opierky,
- veľký dosvit (pre hľadanie cesty, kľudne aj 500-1000 m) aj široký kužeľ, takže asi zoom,
- nejaký slabý mód, nech mi to pri čítaní manuálu alebo drobnej práci nevypáli sietnicu,
- dobrý by bol nejaký magnet, aby som mal voľné ruky napríklad pri oprave defektu,
- pokojne to môže byť dobre konštruovaná Čína.

Skúšal som browsovať po lampičkových eshopoch, ale z fotiek sa ťažko dá určiť veľkosť, a otvárať každú položku len kvôli tomu, aby som zistil, že je na jednu AA baterku, je dosť zdĺhavé...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod pepek » pon srp 11, 2014 14:17

Dosvit 500 - 1000m je myslím si zbytečně přemrštěný požadavek, i kdyby tam svítilna dosvítila, tak na takovou dálku neuvidíš zrovna moc zřetelně, jedině by sis ke svítilně přibalil i dalekohled, a pokud bude jen trochu méně průzračný vzduch, uvidíš i tak prd. Jak píšeš, dobrý dosvit a zároveň možnost širokého světla mají fokusovatelné svítilny, čili koukni na nabídku LED Lensera, jestli tě tam něco osloví. Jinak nabíjecí svítilna s výborným výkonem a nadprůměrným dosvitem je například JETBeam DDR30, JETBeam DDR26, Klarus RS11, Sunwayman V60C....
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod wawrik » stř srp 13, 2014 8:45

Ten dosvit som asi trochu prestrelil, ale na hľadanie cesty by sa zišiel. Už som bol v situácii, keď by ma výhľad na most vzdialený ca. 600 metrov vytrhol.

Medzičasom som sa už trochu rozkukal. Klasický thrower s úzkym silným lúčom nie je zrovna to, čo potrebujem. Radšej niečo so širším kužeľom aspoň trochu plynulým do halo (to znamená, že to asi nesmie mať hladký reflektor, ale OP, však?), ale nech je vidno aj trochu okolo... No tých 250 metrov je fakt minimum, s 300 m by som už bol celkom spokojný.

Ako rozumný kompromis mi zatiaľ príde Xtar R30, oproti Klarusu alebo DDR26 má OP reflektor, predpokladám, že osvieti väčšiu plochu, aj keď s menším dosvitom. Ale 1×18650 asi nie je úplne na osvetlenie väčšej plochy vo väčšej vzdialenosti, mýlim sa? Jetbeam DDR30 má podľa videí na youtube celkom pekný kužeľ aj správny počet akumulátorov, ale baterky, kde zapnutie aj vypnutie trvá 2-3 sekundy mi trochu iracionálne lezú na nervy.

Led Lenser ma celkovo nejako nezaujal, zdá sa mi príšerne drahý na to, čo ponúka.

Možno by som sa mal skôr poobzerať po baterkách, ktoré kombinujú reflektor na ďaleký dosvit s druhým na blízko, čo myslíš? Existuje viac takých bateriek ako trebárs Imalent Eu06? Tá ma dokonca aj tretiu - červenú diódu, čo mi na také to táborovo-vyhľadávacie svetlo, ako hľadám, príde ideálne. Len tento konkrétny model nie je nabíjací a je iba ne jeden Li-Ion akumulátor...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod pepek » stř srp 13, 2014 15:26

Ohledně reflektorů... OP reflektory (s jemnými hrbolky) měly opodstatnění především v dobách, kdy se ve svítilnách používala ledka Cree XR-E, která měla tendenci vytvářet v hladkých reflektorech dosti nepříjemné artefakty a měla značně intenzívní ohnisko. S nástupem nových LED se situace změnila, např. Cree XM-L dělá kvalitní kužel i v hladkých reflektorech. Je třeba si uvědomit, že na vlastnosti světelného kuželu má největší vliv tvar a nikoliv povrch reflektoru, plynulý přechod světla lze docílit především jiným tvarováním parabolického reflektoru (odchýlením od tvaru ideální paraboly, například reflektor na pomezí kuželu a paraboly má velmi plynulý přechod intenzity světla ze středu do krajů), případně také umístěním ledky mírně mimo ohnisko. Čili svítilna s OP reflektorem nutně nemusí mít plynulejší světlo než jiná svítilna s hladkým r.

Značkové 18650-ky utáhnou i svítilny s poměrně vysokým výkonem, ale když je ve svítilně jen jeden, tak ho to holt brzo vycucne (s přibývajícím odběrem klesá akumulátoru napětí a využitelná kapacita). Problémy spíše vznikají, když si tam nějaký šetřílek nastrká nějaký shity z čínskýho e-shopu.

Svítilen se dvěma reflektory je jak šafránu, navíc reflektor na blízké svícení bývá často osazen méně výkonnou ledkou.
Dobře to má řešeno Fenix TK51, ale tato svítilna není nabíjecí.
Zmíněná XTAR R30 má poměrně mělký reflektor, čili dosvit je jen průměrný
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod Indy » stř srp 13, 2014 22:34

potrebujes celovku, magnet je na nic
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod vonkreuz » ned úno 22, 2015 21:16

Řeším podobný problém jako Wawrik, ale základní požadavek je svícení při práci. Tedy nepotřebuji dosvit, ale spíše větší rozptyl a trochu světla okolo. Protože po 3 hodinách práce s čelovkou s užším kuželem ve stodole bez el. energie mám dost narušený prostorový vnímání a cítím negativní vliv na rovnováhu/stabilitu. Proto čelovku vylučuji.
Našel jsem např. toto noname nebo toto Emos noname. První dost drahá na dost nízkou dobu svícení. Druhá se mi pozdává více.
Nějaká jiná doporučení?
Napadla mě autobaterie a 12V led panel o rozměrech např. 20x40cm, ale s elektrotechnikou si moc netykám. :oops: Ikdyž nějaké to zbastlení bych asi také zvládl.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod booze » ned úno 22, 2015 22:02

Mam totok, ale konec je do cigozapalovace. Na spodni cast jsem pridelal megaultrasuperekobio magnet. Lepsi nez celovka.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: LED baterka do auta

Příspěvekod wawrik » úte úno 24, 2015 7:40

vK: Ja mám v aute akumulátorové montážne svetlo z Lidlu za pár eur, asi tak 6 :) Boli k tomu adaptéry na 220 V aj 12 V do zapaľovača. V kuse som to nikdy nemal zapnuté, malo by to vydržať tuším 4-5 hodín. Toto vyzerá byť tiež ono, a nemusíš čakať na akciu v Lidli.
Obrázek
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Zpět na Světla a čelovky