Čelovka HL30 - Test

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Jirka K » stř črc 11, 2012 12:02

Otestoval jsem čelovku Fenix HL30. Je to čelovka na dvě tužkové baterie s maximálním výkonem 200 lumenů s regulovaným napájením, voděodolnost IPX-6. Specifikum této čelovky je hladký široký světelný kužel (nebyl použit reflektor, ale byla použita čočka). Čelovka je dobrá v tom, že nemá hotspot a svítí do velkého úhlu 80°, takže je dobrá pro pomalý pohyb jako je turistika, skalní lezení, feraty atd...

Test je dost podrobný a je na adrese: http://jiri-kratochvil.9e.cz/index.php?vybersekce=Recenze&vyberpodsekce=&vybernazev=Fenix%20HL30

Takže jestli máte nějaké dotazy?
Jirka K
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte lis 1, 2011 16:33

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Wolfi » stř črc 11, 2012 13:17

test podrobnej to jo.

Co udávaný dosvit 40m je reálný? Kupříkladu na hledání značek v terénu se mě to zdá dost málo.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod oodoow » stř črc 11, 2012 13:31

Pěkný test, taky by mě zajímalo porovnání s HL21, co se týče dosvitu. Jestli to dobře chápu, tak tohle je spíš na velký rozptyl oproti HL21, která svítí více do dálky. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod pepek » čtv črc 12, 2012 11:56

Zdravím. Je fajn, že testuješ dál, doufám, že nebude vadit nějaká ta konstruktivní kritika :)

Mnoho čínských výrobců, nejen firma Fenixlight, uvádí ročně několik nových svítilen na trh, například Sunwayman nebo Spark v letošním roce již přišli s několika novými svítilnami (tvé tvrzení částečně může být pravda pro evropské výrobce).

"Čelovka má velmi hladký a široký světelný kužel, který velmi pozvolna klesá na intenzitě směrem ke stranám, což je dáno použitím čočky (a malinkého reflektůrku) místo velkého reflektoru. Samotný klasický reflektor totiž dělá hotspot (intenzivní světlo uprostřed kužele) a halo (rozptýlené světlo)."

Tohle je velmi nepřesné. V čelovce Fenix není použita čočka ani "reflektůrek", je v ní použit kolimátor, neboli TIR optika.
A reflektor nemusí nutně dělat světelný kužel tvořený ohniskem a halo, záleží na konstrukci, např. kuželové reflektory vytvářejí světlo bez hotspotu.

Podle fotky (beamshotu) bych očekával jiný graf světelného kuželu, ten tvůj mi na ten beamshot moc nesedí.

Dle mého názoru je Fenix HL30 krok správným směrem, použitý kolimátor dělá široké světlo, které pokryje celé periferní vidění, ale ponechává zesílený střed (ohnisko), což je pro outdoorovou čelovku potřebné, neboť umožňuje vidět do větší dálky. Na manuální práci lze koupit vhodnější čelovku, stejně tak na sport s rychlým pohybem, ovšem toto je díky svému světlu mimořádně univerzální a myslím, že pro běžného turistu ideální čelovka.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Jirka K » čtv črc 12, 2012 21:20

Příspěvekod Wolfi » stř črc 11, 2012 13:17
test podrobnej to jo.
Co udávaný dosvit 40m je reálný? Kupříkladu na hledání značek v terénu se mě to zdá dost málo.


Ten dosvit reálný je, protože čelovka trošku hotspot má. Na hledání značek si právě můžeš přisvítit na 5 minut na 200 lumen, těch 100 lumen na hledání značek moc není. Na hledání značek je dobrá fenix PD32 :-D, ale to neni čelovka :-(. Ale když jdeš po cestě, tak je komfort chození po tmě výborný jelikož tě z téhle čelovky nebolí oči právě díky širokému světelnému kuželu (tvé zornice budou mít stále konstantní poloměr ať se koukneš kamkoli :-) ).
Naposledy upravil Jirka K dne čtv črc 12, 2012 21:27, celkově upraveno 1
Jirka K
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte lis 1, 2011 16:33

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Jirka K » čtv črc 12, 2012 21:24

oodoow píše:Pěkný test, taky by mě zajímalo porovnání s HL21, co se týče dosvitu. Jestli to dobře chápu, tak tohle je spíš na velký rozptyl oproti HL21, která svítí více do dálky. :)


Děkuji. HL21 má max intensitu světla 100lumen, s touhle si můžeš přisvítit na 5 minut na 200. Dosvit stejně potřebuješ jen když se pohybuješ rychle, nebo když hledáš značky - takže ta možnost si přisvítit při pohybu v přírodě je výborná. Ale co ti dosvítí dál ti nepovím.
Jirka K
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte lis 1, 2011 16:33

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Jirka K » čtv črc 12, 2012 22:00

pepek píše:Zdravím. Je fajn, že testuješ dál, doufám, že nebude vadit nějaká ta konstruktivní kritika :)

Mnoho čínských výrobců, nejen firma Fenixlight, uvádí ročně několik nových svítilen na trh, například Sunwayman nebo Spark v letošním roce již přišli s několika novými svítilnami (tvé tvrzení částečně může být pravda pro evropské výrobce).


Dobře, tak než většina firem.

pepek píše:"Čelovka má velmi hladký a široký světelný kužel, který velmi pozvolna klesá na intenzitě směrem ke stranám, což je dáno použitím čočky (a malinkého reflektůrku) místo velkého reflektoru. Samotný klasický reflektor totiž dělá hotspot (intenzivní světlo uprostřed kužele) a halo (rozptýlené světlo)."

Tohle je velmi nepřesné. V čelovce Fenix není použita čočka ani "reflektůrek", je v ní použit kolimátor, neboli TIR optika.
A reflektor nemusí nutně dělat světelný kužel tvořený ohniskem a halo, záleží na konstrukci, např. kuželové reflektory vytvářejí světlo bez hotspotu.

1.TIR - Děkuji. 2. To nemusí - proto píši klasický, když se s optikou moc nemažeš nasadíš na diodu reflektor tak podle mě budeš mít ve většině případů jakýsi hotspot a halo, jelikož je přes reflektor vidět přímo dioda. Takže polovina světla se ti od reflektoru neodrazí (hallo) a polovina odrazí (hotspot).
Podle fotky (beamshotu) bych očekával jiný graf světelného kuželu, ten tvůj mi na ten beamshot moc nesedí.

To ti nesedí kvůli tomu, že v grafu je jiná závislost a to je intensita světla v závislosti na úhlu svícení. Samotný graf světelné stopy je zbytečný jelikož to každý vidí sám z fotografie.
Dle mého názoru je Fenix HL30 krok správným směrem, použitý kolimátor dělá široké světlo, které pokryje celé periferní vidění, ale ponechává zesílený střed (ohnisko), což je pro outdoorovou čelovku potřebné, neboť umožňuje vidět do větší dálky. Na manuální práci lze koupit vhodnější čelovku, stejně tak na sport s rychlým pohybem, ovšem toto je díky svému světlu mimořádně univerzální a myslím, že pro běžného turistu ideální čelovka.


S tímhle souhlasím :-) a děkuji za kritiku :-).
Jirka K
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte lis 1, 2011 16:33

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod wawrik » pát črc 13, 2012 8:18

Nie je priťažká? S baterkami by mala mať okolo 150 gramov, čo mi už pre pohyby typu prudké otočenie hlavy, doskok na zem a podobne príde celkom dosť... Bez stredového popruhu sa asi nosiť nedá, však?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod TimTaylor » pát črc 13, 2012 22:04

díky za test, poprosím o ní Ježíška, za cenu cca 1000Kč je to podle mě nejlepší čelovka pro turistiku
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod fps » ned črc 15, 2012 9:33

škod že jsem před nedávném koupil Fenix HL21, jinak bych koupil Fenix HL30, na turistiku asi jasná volba
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod pepek » ned črc 15, 2012 13:03

wawrik píše:Nie je priťažká? S baterkami by mala mať okolo 150 gramov, čo mi už pre pohyby typu prudké otočenie hlavy, doskok na zem a podobne príde celkom dosť... Bez stredového popruhu sa asi nosiť nedá, však?

Je pravda, že čelovka nepatří mezi nejlehčí, takže odstranění středového popruhu by bylo na úkor komfortu nošení, protože hlavní pásek pak musí být dostatečně utažen, což může být při dlouhém nošení nepříjemné. Pokud však místo NiMH akumulátorů použiješ lithiové AA baterky např. Energizer nebo levnější Raver které jsou skoro o polovinu lehčí, pak by se asi dalo.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 18:12

pepek píše:...lithiové AA baterky např. Energizer nebo levnější Raver které jsou skoro o polovinu lehčí, pak by se asi dalo.

Mas s tema Raverama nejake zkusenosti? Zajimalo by mne hlavne porovnani s Energizerem, jestli jsou horsi a o kolik. Protoze s nima jsem naprosto spokojen, jen by mohly byt levnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » ned črc 15, 2012 19:13

Precetl jsem si recenzi (uzitecna, diky) a jsem rozpolcen. Na jednu stranu vypada skvele, na druhou ma maly dosvit. Rozptyleny kuzel je na chozeni fajn, ale obcas je potreba se kouknout do dalky. Hledani znacek a hlavne cesty v neprehlednem terenu. Zrovna jsem si to prakticky vyzkousel s HL20 a obcas byl i maximalni vykon malo. Pritom je papirovy dosvit vic nez dvojnasobny, nez u HL30. S argumentama v recenzi souhlasim, na lezeni a feraty je rozptylene svetlo idealni, tam na HL20 pouzivam difuzor. Proste mi prijde jeden univerzalni kuzel nedostatecny. Nejlepsi by bylo plynule zaostrovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod pepek » pon črc 16, 2012 10:40

Kurňa chlape, nepříjemná záležitost na tom ledu, tak hlavně, že seš OK...více-méně :)

Baterky Raver jsem před cca rokem měřil a byly dobrý, oproti Energizerům měly jen trochu vyšší vnitřní odpor, pokusím se najít výsledky měření ve svým bordelu :)

Skloubit příjemné široké neoslňující světlo s dalekým dosvitem dost dobře nejde. Ono je to fajn vidět do dálky, ale chodit delší dobu s takovou čelovkou je dost opruz, jakmile posvítím na blízký předmět tak mě silné ohnisko oslní a pak 3 minuty vidím prdlajz. Fokusovatelné čelovky, jako třeba LED Lensery, jsou sice fajn, ale jejich světlo je trochu specifické, světelný kužel nemá ohnisko, takže je vidět jen na blízko a při zoomování se netvoří ohnisko, ale zužuje (a tím zesiluje) se celý kužel, takže pak sice je naprosto fantastický dosvit, ale po stranách je tma jako v pytli, takže dobrý je přizoomovat si když je třeba (a kouknout co vyvádí Franta na protějším ledovci :) ) a pak zase světlo rozšířit. Mně se osvědčila čelovka společně s ruční svítilnou, potřebuju-li šajn do dálky, tak sáhnu do pouzdra a rozžhnu svoji kapesní šajnovačku.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod wawrik » pon črc 16, 2012 11:18

pepek píše:Skloubit příjemné široké neoslňující světlo s dalekým dosvitem dost dobře nejde.

No, mne príde, že Petzl Nao to skĺbil celkom slušne... Kombinácia technológie Petzlu so širokoúhlou optikou Fenixu by mohla byť vysoko použiteľná.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod pepek » pon črc 16, 2012 12:49

Pokud se nepletu, tak Petzl Nao upravuje charakter světelného kuželu tím, že mění poměr světla skrz širokoúhlou a úzkou optiku (má dva reflektory). Takže nevím, jak to myslíš tu kombinaci s optikou Fenixu. Uvidíme, jak jim to bude fungovat v tvrdém otdoorovém reálu, pokud se šířka kužele přizpůsobuje podle nějakého odrazu světla, tak se stejně asi krátkému oslnění neubráníš :-k
Copak Petzl, občas má dobrý nápady, jen kdyby ty svý vychytávky vždycky nezazdil přemrštěnou cenou.
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod TimTaylor » pon črc 16, 2012 14:53

hlavně koukni na cenu, Petzl Nao stojí cca 3100Kč a tenhle Fenix cca 1000Kč, takže pro mě jasná volba, určitě jí koupím.
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 15:11

@pepek: chodim s HL20 a s uzsim kuzelem nemam problem. Difuzor pouzivam jen v opravdu obtiznem terenu, na skalach apod. Idealni je pri slezani dolu, jelikoz je videt pod nohy i bez zamerovani. Je to sice asi dost neefektivni, ale to v tomhle pripade nevadi, jelikoz staci videt v okruhu nekolika metru. Takze mi to svym zpusobem prijde optimalni.

Vyssi dosvit je podle mne nutnost. Uznavam, ze muj sestup s ledovce byl extremni pripad, ale uz jsem zazil vickrat, ze jsem potreboval videt co nejdal. I u nas, znacky obcas byvaji docela daleko od sebe nebo od krizovatky. V tom mem pripade jsem sestupoval volnym terenem, ktery nebyl technicky az tak obtizny (plotny, police, rampy...), ale jen v pripade, ze jsem sel spravne. Stacilo uhnout par metru ze spravne stopy a najednou jsem byl nekde na skale, ze ktere bych tezko slezal i bez zlomene kosti. Sel jsem podle GPS, kde jsem mel zaznam trasy nahoru, ale i tak jsem se hodnekrat kus vracel, jelikoz par metru odchylky neni hned videt. Normalne zadny problem, ale tentokrat stala kazda mala zachazka spoustu casu. Celovku jsem obcas zapnul na maximalni vykon a propatraval teren, abych odhadl, po ktere rampe se mam vydat. Dvojnasobny vykon bych docela ocenil, nekdy by pomohlo videt pres 100 m daleko. Treba kdyz bylo potreba prejit nekolik potoku a kazdy se dal jen v jednom miste a na GPS nebylo videt, jestli tam vede jedna rampa nebo druha par metru vedle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod oodoow » pon črc 16, 2012 15:53

ad Petzl a čelovky - To bude trvat ještě několik let kladných recenzí, jestli se opravdu zlepšili, než si zas koupím čelovku od petzlu, zatím je to pro mě čelovka od petzlu synonymum sousloví "předražený šmejd". :roll:

@mike: tos měl možná spíš pořídit HP11, sice je to oproti HL už docela obr, ale pokud s čelovkou neběháš a nechodíš přes celou noc, abys ji musel mít na hlavě spoustu hodin, tak to nevadí.
Já mám HL21 protože je malá a lehká, ale když někdy v noci zmateně běháme po lese a hledáme značku, tak pak přijde někdo, kdo má HP11, udělá * a hned je jasné kudy se má pokračovat. Jsou samozřejmě i lepší světla, proti kterým i HP11 bludička, ale ty už jsou cenově úplně někde jinde.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3094
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 16:23

Jenze ja s ni obcas chodim celou noc ;-) Tentokrat jsem dorazil asi v pul ctvrte a mel ji na hlave pres 6 hodin. HP11 je velka a tezka jako krava (minimalne 240 g) a k tomu hromada nahradnich baterek, nic pro mne. HL30 by byl dobry kompromis, kdyby umela svitit do dalky. Vaha jeste pouzitelna, dve baterky taky a dvojnasobny maximalni vykon proti HL20/1.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod wawrik » pon črc 16, 2012 16:47

mike píše:Jenze ja s ni obcas chodim celou noc ;-) Tentokrat jsem dorazil asi v pul ctvrte...

:(( Prečo? Osobne si v neznámom teréne dávam sakra pozor, aby som skončil do zotmenia. Občas to síce nevyjde, ale chodiť programovo v noci mi príde ako koledovanie si o prúser...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 16:53

Protoze jsem si tu kost zlomil nejak kolem seste odpoledne a sestup, ktery by mi normalne trval hodinu nebo hodinu a pul jsem sel 9 hodin. V planu to opravdu nebylo, ale rychleji to holt neslo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod mike » pon črc 16, 2012 17:03

:) nastesti jsem rano do baglu prihodil nahradni baterky i kdyz jsem vubec nepocital s tim, ze bych celovku potreboval. Menil jsem v pulce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod fps » pon črc 16, 2012 18:41

já taky občas při turistice v noci potřebuji pořádný dosvit na hledání značek, byl jsem dlouho zvyklí na petzl tikka 2, která dosvítila maximálně 30 m při úplně nových bateriích, ale jednou jsem sní v noci dost bloudil, tak jsem koupil Fenix HL21 která má doopravdy dosvit cca 90 m, a ještě se mi nestalo že bych nenašel turistickou značku, difuzor jsem zkusil, ale když chci svítit pod nohy, tak raději sklopím čelovku než používat difuzor, takhle sklopenou čelovku můžu taky přepnou na 43 lumenů, a je to dostatečné, Fenix HL30 má dosvit jenom 40m i na těch 200 lumenů? co se mi zdá docela málo na hledání turistických značek, takže asi bude na turistiku Fenix HL21 lepší než Fenix HL30, ale chtěl bych Fenix HL30 zkusit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod Zdéňa » pon črc 16, 2012 21:10

Pořídil jsem si k mé stávající HL20 ještě HL30. SPíš to bude tak, že jedna bude pro přítelkyni a jedna pro mě. Zatím jsem nedělal nějaké přímé srovnání ve volné přírodě - mám ji od minulého týdne, ale HL20 má určitě delší dosvit. Sepsal bych to asi takhle:

HL20:
O dost delší dosvit.
Přijde mi bytelnější přístup k baterii
Tlačítko na boku se lépe hledá
1AA beru pořád jako velký klad, nejde jen o váhu na hlavě, ale o to, že člověk tahá 1+1 baterii a ne 2+2.

HL30:
Plynulejší přechod světla od středu ke kraji - nemá ten reflekor nastavený tak do dálky - proto menší dosvit, ale na chození mi to přijde daleko lepší než u té HL20. HL20 má ten difuzor, ale tohle má HL30 vyřešené lépe.
U mojí HL30 mám o dost lepší barvu světla jak u HL20 - asi trošku teplejší odstín LED diody. U té HL20 mi ta barva jde malinko do "zelena"

Osobně by mi přišla ideální metoda zoomování reflekoru a podle toho nastavitelné světlo dodálky/pod nohy.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod karitapepe » úte črc 17, 2012 11:01

pěkný testík =D> ,já mám Fenix HL21 R3 a úplna spokojenost
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Čelovka HL30 - Test

Příspěvekod zdenki » úte črc 17, 2012 11:17

@Zdéňa: když porovnáš režimy ,,Low'', HL20-3lm a HL30-4lm.Je tam vidět ten rozdíl,že by HL30 dávala aspoň trochu víc světla?
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava


Zpět na Světla a čelovky