Rozptyl světla u petzlovek myo

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » úte led 10, 2012 23:35

Na skialpové závody potřebuju čelovku s dlouhým dosvitem ale dlouhý úzký kužel mi nebude na nic.
Jaký je teda rozdíl mezi myolite 3 a myo xp v šířce světelného kuželu? Halogen/ xenon neřešim, závod je max na 2h.
Cenově to nejlepší co mužu sehnat, výš teda nejdu a kvalitově taky, ale kdyby přece jenom - diky za rady.
Diky za odpověď.
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod womastec » stř led 11, 2012 0:31

nevim, ale ja bych šel do Fenix hp11, třeba mio xp udává až 150lumenů ale to je jen na krátkou dobu, pak to elektronika sama stáhne proti přehřátí, nevim jak je to u toho druhýho petzlu, ale fenix nemá turbo omezeno a cenově to už neni takovej rozdíl... ba dokonce doporučujou: Čelovka je vhodná pro různorodé sportovní aktivity (běh, cyklistika, lyžování...) http://www.kronium.cz/led-svitilny-fenix/led-celovka-fenix-hp11/prod_476.html recenze http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108342-celovka-fenix-hp11...
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod frd » stř led 11, 2012 14:50

Pokud chceš rozptyl a zároveň vidět daleko, HP11 bych určitě nedoporučil, protože má velmi úzký kužel a s rozptylkou zas nesvítí moc daleko. Podívej se na Spark ST6-500CW / ST6-460NW nebo ZebraLight H600. Petzl na toto rozhodně ne, protože nemá ani dost světla, ani dost široký kužel.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod pepek » stř led 11, 2012 20:18

Já si nemyslím, že HP11 má velmi úzký kužel. Halo (vnější část sv. kuželu) má běžnou šířku, ohnisko je užší (na čelovku), s tím lze souhlasit, ale není to nic dramatického. Zmíněné čelovky Spark a Zebralight mají ohnisko širší, což je pro čelovku vhodnější a při svícení na blízko a na střední vzdálenosti příjemnější, ale logicky to trochu omezuje dosvit do dálky (i když tyto čelovky mají i dosvit výborný díky svému výkonu).
pepek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: ned dub 24, 2011 15:18
Bydliště: Liberec

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » stř led 11, 2012 22:29

...je pravda, že právě petzly sou vidět na závodech minimálně, na špičce uš často vydím ty velké s cenovkou 5000 a víc, možmá bych zatim měl vzít něco za 400 a časem lepší (teda uš to co chcu). Co mám teď je opravdu ubohá - spíš polohové světlo. Další věc je, že já se orientuju podle: 200m - dost, 50m - málo; 350lumen - dost, 100lumen - málo ale celkově mi to nic moc neříká. Nevim teda jestli bych v této cenovce našel uš něco co mi vyhovuje nebo ještě stále nějakou provizorku.
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » stř led 11, 2012 22:46

Teď se na to dívám... ten fenix HP11 se mi zdá jako perfektní podel subjektivních údajú v porovnání s petzlem - v čem je teda ten problém? (jakože vždycky tam je) :D a je něco ještě výkonějšího od Fenixu, cca podobné?
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod oodoow » stř led 11, 2012 23:14

@soty: Podle mě nic silnějšího než HP11 v téhle kategorii neexistuje. Háček je v tom, že musíš mít na hlavě váhu čelovky + 4xAA, ale ty dvě hodiny to asi přežiješ. Na skialpech člověk neposkakuje jako při běhu, kde by to mohlo vadit. Jinou nevýhodu v tom nevidím. V porovnání s Petzlem (Myo XP) je o tolik lepší, že to ani nejde porovnat. :) Problém u Petzlu je v tom, že jim v čelovkách už ujel vlak, jinej problém v tom není. Na youtube se dá najít test HP11, tam uvidíš jaký to má rozptyl a jak moc to svítí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod womastec » stř led 11, 2012 23:32

mam pár svítilen, a každá má svůj kužel do dálky ale i okolo toho je osvětlená plocha, neni tak intenzivní ale bych řek, ale stačí...Na prohlížení přírody přece u závodu stejnak neni čas ne? prohlídnul bych něco na youtube... http://www.youtube.com/watch?v=-itveqcNQPE ,
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » stř led 11, 2012 23:45

jo, to videjko sem si pustil a jestli je to opravdu HP11 tak docela předčí moje očekávání a je to téměř dokonalé. Nejspíš ju koupim.
Moc diky za rady, jinak bych blbec kupoval petzla z polovičnim výkonem.
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » čtv led 12, 2012 0:04

teď sem konečně identifikoval jeden často používaný "reflektor" - SILVA XCL, někde ji maj za 3000, to neni aš tak moc abych na to sehnal, víte o ní něco?
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod frd » čtv led 12, 2012 1:00

Ve srovnání se Sparkem (XM-L dioda) má HP-11 podle mě opravdu velmi úzký kužel (mám obě, tak vím co říkám). Sice dohodí světlo dál, ale se Sparkem toho před sebou celkově vidím víc. Na hodně velkou dálku stejně vidím blbě. Ten Spark rozhodně není jenom na svícení na blízko nebo střední vzdálenost (bez mléčného sklíčka). Dosvítí hodně daleko při příjemně širokém kuželu. Proto na ho preferuju před Fenixem třeba na kolo, což bude obdobné na lyžích. Mám ST6-460NW. 500CW svítí ještě víc. Zmíněnou Zebru jsem v ruce neměl, ale rozhodně stojí za úvahu, pokud ji lze vůbec sehnat. Tolik moje dobře míněná rada.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » čtv led 12, 2012 19:57

Kdybych měl porovnat z toho, co sem viděl na vikejkách, tak máš určitě pravdu, to osvětlení bylo komplexnější, ale když sem to měl porovnané tak bych řekl že ten fenix mi bude sedět líp. To by sme se taky mohli vrhnout do debaty, co vlastně za světelný kužel potřebuju při rychlé jízdě z kopce po sněhovém poli, příp. mezi stromama. Ten fenix svítí daleko a mírně okolo, v případě, že musím rychle zareagovat na překážku - spíš se na ni můžu připravit, no svoje ukáže až praxe. Praktičtější mi příde ta velikost i provedení (spark), esteticky - nelíbí se mi :wink: :lol: :lol:
P.S. :já sem taky zastáncem "na barvu to nejezdí" ale 710g Dynastary Pierra Menta Pro si chcu sehnat protože se mi ty lyže prostě strašně líbí :ú
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod frd » pát led 13, 2012 15:10

Chybu neudeláš. HP11 je moc dobrá čelovka a mám ji rád.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Rozptyl světla u petzlovek myo

Příspěvekod soty » ned led 22, 2012 21:33

Takže podávám info pro případné závodní skialpinisty ale samozřejmě taky pro všecky kterří potřebujou svítit.

Čelovku Fenix HP11 sem objednával v nedělu aj s baterkama Sayno 2700 (NiMH) z obchodu kronium.cz (někde tu psali o dobrých skušenostech s reklamací, navíc to je přímo dovozce, nakonec sem měl ještě poštovné zadarmo) a v úterý mi čelovka bez problému došla. Ještě sem kupoval přulbu Stubai Folow Plus - chvilku mi trvalo neš sem se popasoval s relatyvně pevným uchycením ale nakonec čelovka sedla celkem pěkně. Před závodem sem to ještě pojistil lepící páskou. Na první stoupání sem zapl na 55 lumenů (s rozptylkou) a na rozdíl od závodu v Jasnej sem stopu bez problému a dokonale viděl. Do sjezdu sem šel samozřejmě na plný výkon 277 lumenů a byla to nádhera - aspoň prví relatyvně rovinka, jak sem to rozjel z kopce musel sem silně přivírat oči, protože kromě sněžení ještě foukalo a nevzal sem si dobré brýle - jenom jedny tmavé a navíc obalené sněhem, takže sem plně nevyužil výhody velkého světla ale i tak sem na cestu viděl pěkně, jenom párkrát odklopil rozptylku abych se podíval, jestli předemnou nestojí závodník. Podobně to vypadalo aj druhý výstup, jeno sjezd uš byl celý na sjezdovce, takže sem to o to ví pouštěl ale o to víc sem stejně tak neviděl. Čelovka je celkem lehká, múžu teď konečně trénovat aj v noci - hlavně na běh ale aj kolo, jakože to během krátkých dnů jenom za světla nestačí.

Jinak osobně ze závodu moc šťastný nejsem, v Jasnej sem kvuli technickým problémům nemohl celkem ukázat na co mám, ale teď uš bylo všechno v pohodě. Podle rady sem se ne celkem nesoustředil na závod - dopadlo to tak, že sem celkem zanedbal výživu, zahřátí a úplně se nesoustředil, takže příště jinak. Podle předběžných výsledků sem teda sedmý z osmi juniorú a příčinu vidím jasně: poslední dobou mi začaly tréninkové časy klesat, navíc uš netrénuju celkem ideálně, kdybych se byl scopný držet tréninkového plánu ze září/řína (15h na týden) tak by to určitě vypadalo jinak ale to moc kvuli škole a počasí teď nejde.
Todle je uš docela vedlejší ale jen tak pro představu.
soty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 20, 2011 21:52


Zpět na Světla a čelovky