Fenix HP20

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fenix HP20

Příspěvekod teoretic » úte lis 9, 2010 21:12

Máte s ní už někdo zkušenosti? Click

Zajímalo by mě, kolik váží část na hlavě, protože 260 g bez baterek je už docela maso..

t.

Edit: Ještě české odkazy tady nebo tady
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Fenix HP20

Příspěvekod Ryba » úte lis 9, 2010 21:37

Bych řek, že to je váha celé čelovky včetně toho celkem robustního bateriového pouzdra (který máš v kapse). Takže na palici budeš mít zřejmě zas jen tak 10 deka, což jde.

(Ale je to teda kotrmelec, pro který já využití nemám - a 240 lm přitom na nějaký extra hardkor je stejně málo)

Ale zas cena dobrá - LUPINE piko X sice má 550 lm, ale stojí 4× tolik...
Naposledy upravil Ryba dne úte lis 9, 2010 21:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Fenix HP20

Příspěvekod teoretic » úte lis 9, 2010 21:40

To si právě nemyslím - přece to na hlavě musí vážit výrazně víc než prázdný pouzdro, alespoň si tedy myslím :((

Takže bych to šecoval na +- 180 g na hlavě, 60 g pouzdro, 20 g kabel...

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Fenix HP20

Příspěvekod Bossinko » sob lis 13, 2010 17:56

Batériové púzdro u HP10 váži 77g ,HP20 má na ňom tuším ešte spínač takže môžme rátať stále okolo 80-85 g ,kábel s ovládačom tipujem tak na 30-40g čiže to čo je na hlave takých 140-150g.Nemám ju tak to neviem presne,toto sú iba odhady...
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Fenix HP20

Příspěvekod teoretic » sob lis 13, 2010 23:14

Díky díky ;)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Fenix HP20

Příspěvekod ZbynekN » pon lis 22, 2010 16:58

ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fenix HP20

Příspěvekod Guraim » úte led 4, 2011 9:41

Tuto čelovku mám od Vánoc doma a rád se podělím o vlastní dojmy, které jsem zatím nabyl.

Jak je vidět na tomto obrázku, tak bateriové pouzdro není určeno pro nošení na hlavě na popruzích, nýbrž díky kabelu si ho dáte do kapsy. U tohoto druhu čelovek to bývá řešeno takto zejména kvůli kapacitě baterií při nízkých teplotách a mrazech. Na těle jsou baterky v teple a tudíž i víc vydrží.
Obrázek

Ovladač co je na kabelu mezi bateriovým pouzdrem a samotnou svítilnou je velice intuitivní na používání a rychle si na něj zvyknete.
Obrázek


K této čelovce jsem si ještě pořídil difuzér, neb kužel světla vydávaný bez něj je hodně úzký a ne vždy tudíž vhodný. Kdyby vás zajímaly přesné váhy jednotlivých komponent, tak napište a já to zvážím :)
Uživatelský avatar
Guraim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 22, 2010 11:19

Re: Fenix HP20

Příspěvekod @Martin@ » stř led 5, 2011 17:15

Guraim píše:Tuto čelovku mám od Vánoc doma a rád se podělím o vlastní dojmy, které jsem zatím nabyl.


Byl bych rád, kdybys vyzkoušel ten dosvit v praxi. Udávaný dosvit 167 m totiž znamená, že bys měl jasně vidět třeba psa na dálku cca jednoho a půl fotbalového hřiště! Co jsem koukal, tak většina testerů na webech testuje čelovky (a fotí kužely světla) na naprosto nevhodných místech a informační hodnota je pak mizivá. Např. fotí kužely světla čelovek s dosvitem kolem 100 m pouze v místnosti o délece 3m :D :D . Pokud chci skutečně zjistit dosvit, musím to testovat v naprostý tmě a svítit na něco konkrétního, co předem vím, jak je daleko. Ideálně se třeba při testu vzdalovat od hrany lesa či skály (a alespoň to pak odkrokovat).

Skvělý by bylo, kdyby se Ti chtělo vyfotit i třeba velkou prostoru s difuzérem (např. velkou jeskyni, halu, nějaké uzavřené prostranství). No přál bych si toho dost - vím :lol:

Čelovka vypadá naprosto skvěle. Jen jsem opět trochu zklamán tou složitostí. Ten přepínací spínač na kabelu - to se jim fakt nepovedlo. Místo zdroje potencionálního průseru. Zlatá jeskyňářská Peclovka, která se zapíná mechanicky (jen rozsvítit a zhasnout - ručně, otočením "packy"). Kdyby byl někde na té čelovce (přímo na hlavě) nějaký plynulý mechanický měnič intenzity světla (výkonu), tak by snad HP20 neměla chybu.

PS: Zvaž, jestli ji máš zvážit :D
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Fenix HP20

Příspěvekod ZbynekN » stř led 5, 2011 17:27

Testy celovek, HP20 tam asi nebude, ale mozna najdes nejakou, kterou mas ve vyberu. Dole se vybira prostredi testu, nahore pak svitidlo
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fenix HP20

Příspěvekod @Martin@ » stř led 5, 2011 19:08

Týjo Zbyňku, to vypadá fakt dobře! Na tohle jsem ještě nenarazil!

No - ale počáteční nadšení rychle opadlo. Vůbec tam nemaj testy čelovek známých firem :( - Ha, tak bych soudruhům křivdil. Musí se to trochu proklikat. Pár se jich tam začíná objevovat v různých testech.
Naposledy upravil @Martin@ dne stř led 5, 2011 19:27, celkově upraveno 1
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Fenix HP20

Příspěvekod ZbynekN » stř led 5, 2011 19:25

Chce to projít víc scén, které jsou dole. Najdeš tam nějaké od Fenixu, od Petzlu, Zebralight, Maglite, Black Diamond. Ne všechny jsou na všech testech. Stačí si najít srovnání HP 10 a nějakou malou Petzlovku :wink:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Fenix HP20

Příspěvekod Guraim » stř led 5, 2011 22:01

@Martin@ píše:Skvělý by bylo, kdyby se Ti chtělo vyfotit i třeba velkou prostoru s difuzérem (např. velkou jeskyni, halu, nějaké uzavřené prostranství). No přál bych si toho dost - vím :lol:


Dobrá, popřemýšlím, kde je nějaká taká vhodná prostora a nafotím :-)

@Martin@ píše:Čelovka vypadá naprosto skvěle. Jen jsem opět trochu zklamán tou složitostí. Ten přepínací spínač na kabelu - to se jim fakt nepovedlo. Místo zdroje potencionálního průseru.

Jaký druh průseru máš namysli? Mě se zdá právě velice dobře řešený a na přepínání mezi tolika režimy praktický.

@Martin@ píše:PS: Zvaž, jestli ji máš zvážit :D

Zvážil jsem vážení a zvážil jsem:
Náhlavní souprava (emitor světla+popruhy): 134g
Ovladač: 14g
Pouzdro s 4xAA NiMH bateriemi: 244g
Odnímatelný difuzér: 10g
Uživatelský avatar
Guraim
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 22, 2010 11:19

Re: Fenix HP20

Příspěvekod @Martin@ » úte led 11, 2011 18:17

Ad "Jaký druh průseru máš namysli?"
- jednoduše - jakýkoli přepínač je věc, kde se může něco pokazit. Vždy je náchylnější elektronická věc, než mechanická věc. U čelovek, kde je jen káblík a jednoduchý mechanický přepínač (vypínač, spínač:) ), tam skoro není, co by se pokazilo. A když se pokazí, vymění se jen káblík, nebo člověk pošteluje spínač.

Mám trochu nedůvěru ke všemu, kde je moc elektroniky (např. dnešní auta - něco se podělá a nikdo s tím nic neudělá jinde, než ve značkovým servisu - takový auto je dobrý k ježdění po městě a ve velmi civilizovaných zemích :D ).

Docela by mě zajímalo, jak by se firma Fenix postavila k tomu, kdyby mně ten spínač odešel po záruční době. Jestli by se vůbec obtěžovali věc opravit a jestli by nestála podobně, jako nová čelovka,...

Ale je fakt, že trošku důvěry to chtít bude, neboť různé režimy svícení budou asi výrobci cpát do všech čelovek a mechanicky všechny věci nejdou (nebo obtížně) :lol:

Přepínač u HP 20 na mě působí prostě ještě divněji, než řešení u většiny ostatních čelovek. Tam jsou přepínače obvykle alespoň přímo "na čelovce", dá se to i rozebrat a člověk vidí i ten tišťák,...
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Fenix HP20

Příspěvekod Ryba » úte led 11, 2011 18:32

Elektronický spínač bude vždycky řádově odolnější než mechanický. Uvědom si, že v tím káblem sviští proud kolem ampéru, který by musel ten mechanický spínač zkousnout. Takhle je tam nějaké umrněné tlačítko, kterým tečou mikroampéry a špinavou práci udělají polovodiče - takže žádné jiskření, opalování, přechodové odpory, zkraty - nic.

Mám 22 let starej DOD basschorus se spínáním jakýmsi klopným obvodem a přepíná furt jak o život. Spínače od efektů, co byly mechanický už jsou dávno v elektronickým nebi.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Fenix HP20

Příspěvekod charles79 » úte led 25, 2011 0:22

Guraim píše:K této čelovce jsem si ještě pořídil difuzér, neb kužel světla vydávaný bez něj je hodně úzký a ne vždy tudíž vhodný.

Můžeš prosím hodint nějakej odkaz, kde jsi koupil ten difuzer. Díky.
Uživatelský avatar
charles79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned říj 12, 2008 19:49
Bydliště: Praha

Re: Fenix HP20

Příspěvekod charles79 » pon bře 18, 2013 22:17

@Martin@ píše:Docela by mě zajímalo, jak by se firma Fenix postavila k tomu, kdyby mně ten spínač odešel po záruční době. Jestli by se vůbec obtěžovali věc opravit a jestli by nestála podobně, jako nová čelovka,...


Zrovna budu muset řešit. V přepínači nesedí kontakt a když se začne káblík, který do něj vede, hýbat, tak čelovka zhasíná :(

Mám to po záruce, tak nevim, jestli se do toho mám pustit sám, nebo zkusit opravu u Kronia, resp.Fenixu...
Uživatelský avatar
charles79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned říj 12, 2008 19:49
Bydliště: Praha

Re: Fenix HP20

Příspěvekod oodoow » pon bře 18, 2013 22:21

@charles: Mi vzali v Kroniu na reklamaci fenixe, kterýmu blblo tlačítko a opravili to. Přitom jsem neměl vůbec žádnej doklad o koupi, takže vlastně ani žádnej důkaz, že jsem to kupoval u nich. Asi by se to hodilo dát i do whitelistu. Takže určitě bych to zkusil vzít do Kronia, šťourat se v tom sám bych bral až jako druhou možnost.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc


Zpět na Světla a čelovky