Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » pát bře 12, 2010 19:53

Ahoj,
sháním novou čelovku na vytrvalostní závody. Moje požadavky by byly cena okolo 1500Kč, kvalitní provedení, regulace, dlouhá doba svícení a jako bonus by se mi líbila vodotěsnost, aspoň abych s ní mohl do vody a nezničil jí, ale to neberu jako kriterium.
Jakou čelovku byste mi doporučily...nejlíp podle osobních zkušeností...
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod multimotyl » pát bře 12, 2010 21:46

Běhám po nocích s čelovkou tikka xp a je to prostě dobrá čelovka. Kdybych ji ztratil, tak si koupím bez rozmýšlení tutéž.
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát bře 12, 2010 21:58

Tikka XP nema regulaci vykonu, coz je jeden z pozadavku.

@slavikz: i kdyz se obracis pouze na zeny, doporucuju ti kouknout se na vlakno o nove Fenix HL20. Pokud tedy staci 5.5 hodiny na stredni vykon.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod multimotyl » pát bře 12, 2010 22:10

mike píše:Tikka XP nema regulaci vykonu, coz je jeden z pozadavku.
No jo vlastně, já vždycky vytáhnu jednu nebo dvě baterky, když potřebuju aby svítila míň a když chci použít boost, tak místo mikrotužek použiju buřty... :-D
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » pát bře 12, 2010 22:16

mike píše:Tikka XP nema regulaci vykonu, coz je jeden z pozadavku.

@slavikz: i kdyz se obracis pouze na zeny, doporucuju ti kouknout se na vlakno o nove Fenix HL20. Pokud tedy staci 5.5 hodiny na stredni vykon.


Tak je to asi jednoznačný..jestliže se mi neobjeví jiný lepší kandidát na čelovku, kupuji Fenix HP10 + difuzor....
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát bře 12, 2010 22:23

@multimotyl: Uz se to tu diskutovalo, regulace neznamena zmenu stupne sviceni, coz ma snad kazda celovka. Regulace vykonu znamena, ze elektronika dodava diodam stale stejny proud bez ohledu na stav baterek. Takze celovka sviti na stejny stupen porad stejne, dokud nejsou baterky vybite. Narozdil od zastaralych celovek od Petzlu, ktere jsou pouzitelne prvnich par hodin a pak skomiraji desitky hodin jako bludicky. Mel jsem, uz nechci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát bře 12, 2010 22:26

@slavikz: mam pocit, ze HP10 uz nekoupis, nekdo psal, ze se uz nedela. Asi budes muset pockat na HP15, jestli chces tuhle kategorii. Proc vlastne HL20 nestaci? Zda se mi, ze sviti dost i na beh.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » pát bře 12, 2010 22:44

Aha, já myslel že HP10 je novinka a že je jen vyprodaná. Jinak sem ji chtěl kvůli lepším parametrům -> de-facto ve všem je lepší, ale vzhledem k tomu, že je nedostupná, tak bych si teda koupil HP15, když bude do měsíce na trhu.
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát bře 12, 2010 22:48

Je, ale taky je tezsi, coz na hlave mohlo by mohlo pri behu vadit. Mozna tu HP10 jeste nekde sezenes, osobne bych ale pockal na 15. Odkud mas to info o mesici? To jsem jeste nevidel a tusim to tu nikdo nepsal.

Moderatorska poznamka, jelikoz jsi tu novy: predchozi prispevek neni treba citovat, kazdemu je jasne, na co odpovidas. Je to prehlednejsi a lidem, co ctou forum na mobilu, zbytecne citace celkem vadi. Diky. (tvuj prispevek opravim)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » pát bře 12, 2010 22:57

Tím měsícem sem myslel sebe...za měsíc mám závody, kterou budou trvat řádově 30 hodin...tj. i přes noc, takže bych chtěl mít kvalitní čelovku...takže když do měsíce nebude, tak se asi rozhodnu pro něco jiného...

Nevíš proč se HP10 přestala vyrábět, jen přece to vypadá na kvalitní baterku, aspoň teda dle údajů výrobce.
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mamut » pát bře 12, 2010 23:03

Já mám Petzl Myobelt 5 a velká spokojenost. Ale neběhal jsem s ní (jestli se tím vytrvalostním závodem myslí běh). Elektronická regulace diod ano, je tam i klasický xenon (mimo téma: šli by zregulovat (upravit křivku svítivost/délka svícení) i halogen nebo xenon žárovky nebo je to pitomost - odpověď stačí SZ). Jako zdroj 4baterie AA po 2,5Ah, doba svícení bez problémů. Akorát u diod nejsou režimy intenzity svícení, což může být pro někoho problém.

edit: Tak režimy intenzity osvětlení diod má (aneb k čemu je dobré číst návody), jen je to skoro nepostřehnutelné (intenzita svícení).
Naposledy upravil mamut dne pát bře 12, 2010 23:19, celkově upraveno 1
mamut
nováček
nováček
 
Příspěvky: 112
Registrován: stř pro 31, 2008 20:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát bře 12, 2010 23:12

@slavikz: tak to by ti nemusela stacit ani ta HP15, na stredni rezim 10 hodin. Ona to neni nahrada HP10, jak jsem si myslel, ale o neco nizsi kategorie.

HP10 mozna vyrabet neprestal, jen nejsou skladem. Nasel jsem tohle:
Fenix has said that the HP10 will not be available until March. We'll be sure to try to get them as soon as possible.

Zkus se zeptat na Kroniu, jestli a kdy budou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » pát bře 12, 2010 23:32

Takhle, já nejsem blázen, který když se jen trochu setmí, tak zapíná baterku... takže doba svícení 10 hodin je akorát.
Jinak těmi závody jsem nemyslel běh, i když ten tam je taky, ale vytrvalostní chůze kde každých cca 20 km plním úkoly typu "sjeď tyhle peřeje, vylez na tuhle skálu apod". V reálu to je okolo 50 - 130 km.

Pošlu dotaz na Kroniu, jak to s těma baterkami je, resp. kdy budou. Tím ovšem nechci říct, že se bráním ostatním návrhům na čelovky.

K Petzl Myobelt 5...ta se mi líbí, bohužel má vyšší cenu, kterou naopak kompenzuje výdrž a pouzdro na baterky, které si můžu strčit do oblečení...jenom škoda že není vodotěsná... každopádně o ní budu uvažovat, když neseženu Fenix HP10.
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slavikz » sob bře 13, 2010 0:11

Tak Kroniu mi odpovědělo neuvěřitelně rychle...měl jsi pravdu, HP-10 se teď nevyrábí....

výroba čelovek Fenix HP10 byla přerušena začátkem roku, protože se výrobce rozhodl implementovat nějaké úpravy. Nyní je již aktualizovaný model připraven a probíhá jeho testování. Pokud vše proběhne hladce, budou čelovky HP10 opět v prodeji v dubnu. Nová čelovka Fenix HP15 zřejmě bude v dubnu také.
slavikz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát bře 12, 2010 19:35

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod hrasek » sob bře 13, 2010 0:24

Kurňa to jste mě nepotěšili, měl jsem v plánu zítra objednat HP10-ku - potřebuju ji do 14 dnů :( Tak mě napadá, nejste tu někdo z Brna kdo vlastníte HP10 a byli byste mi ji ochotní za 14dnů na týden za nějakou úplatu půjčit? Respektive nepohrdnu jakoukoli čelovkou, ale kdyby to byla HP10 tak bych ji aspoň vyzkoušel a to by mi pomohlo rozhodnout se zda ji v dubnu koupím či ne. Kdyžtak prosím SZ. Díky
Uživatelský avatar
hrasek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte lis 11, 2008 19:02

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob bře 13, 2010 0:30

slavikz píše:Tak Kroniu mi odpovědělo neuvěřitelně rychle...

=D> Kroniu i tobe. Vedly se zde na toto tema diskuse, ale jsi prvni ze zajemcu o celovku, kdo zjistil neco podstatneho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod bicák » sob bře 13, 2010 11:00

A Olomouc je pro tebe daleko?Nejsem úplně rozhodnut,ale uvažuju o prodeji HP10 i s difuserem.Mám ji od vánoc.Testoval jsem ji i nakole a dost luxusně svítí i pro rychlou jízdu.Asi půjdu do HL20.
bicák
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 16, 2009 19:31

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod hrasek » sob bře 13, 2010 11:49

Olomouc je pro mě 20km a bydlí tam přítel od ségry takže no problem. Jsem z jedné vesničky od Prostějova a v Brně jen studuju. Více na SZ.
Uživatelský avatar
hrasek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte lis 11, 2008 19:02

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod svetlovdusi » sob bře 13, 2010 13:09

Tady v tom eshopu maji HP10 skladem.

Není problém ji koupit ani na ebay.de za 60 euro. Poštovné 9 euro. Zaslání z německa, takže to tu je hned.

Difuzér se dá pořídit na britském ebay za 3a půl libry s poštovným zdarma. Ovšem zasílají to z honkongu, takže může být delší dodání.
Úsměv je plodem i příčinou. Sadař říká: "Plod dává stromy."

Pěstujte svůj smích.
Uživatelský avatar
svetlovdusi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon led 4, 2010 14:58
Bydliště: Praha

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » sob bře 13, 2010 13:27

info o Fenix HP 15:

Fenix HP15 Headlamp, 2 x AA, 180 lumens - Coming Soon

LED: Cree XR-E Q5
4 levels of output: 5 lumens (105 hrs), 50 lm (10hrs) 115 lm (3.5hrs), 180 lm (2hrs)
3 Extra Modes: Strobe, SOS, Flash
Throw beam over 105 meters
Driven by 2pcs 1.5V AA batteries
Waterproof to IPX-8 standard.
Head size: 54mm X 43mm X 33.5 mm
Head weight: 40g
Battery Case: 77mm X 36mm X 38.5 mm
Battery Case weight: 30g
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod @Martin@ » pát bře 19, 2010 18:29

slavikz píše:
K Petzl Myobelt 5...ta se mi líbí, bohužel má vyšší cenu, kterou naopak kompenzuje výdrž a pouzdro na baterky, které si můžu strčit do oblečení...jenom škoda že není vodotěsná... každopádně o ní budu uvažovat, když neseženu Fenix HP10.


Vodotěsný (do 5 m) jsou duobelty. Např. toto: http://www.auvieuxcampeur.fr/nos-produi ... t-led.html
Nevýhodou je ta halogenka. Ale dnes už se dá vyměnit za modul 1W led (http://petzl.com/en/pro/hybrid-headlamp ... ex-1-w-led). Nevýhoda modulu - cena. Ale pokud někdo začne dělat šroubovací ledky, které půjdou do normálních závitů čelovek (baterek), bude to revoluční krok. Věřím, že to přijde. O tomto tématu jsem něco našel i tady:
http://www.jeskynar.cz/technicka-sekce/ ... mment-1005

Kdo první najde "levnou" a použitelnou ledku se šroubovacím závitem (místo klasických žároviček), sem s tím !!! Pak to bude :rock: :-({|=
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod jirik » pát bře 19, 2010 19:41

Bylo by to asi hezké, ale má to jeden zásadní nedostatek. Výkonné LED je nutné chladit, jinak jim klesá výkon i životnost. Standardní závity pro žárovky nebyly s ohledem na potřebu chlazení navrženy. Nehledě na obvykle celoplastovou konstrukci čelovek, která chlazení taky nepomáhá. V takovémhle šroubovacím modulu se potom ledky doslova pečou ve vlastní šťávě.
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod @Martin@ » ned bře 21, 2010 14:08

No Petzl (a nejen on) už ukázali, že to jde. Rozhodně to nevidím jako "zásadní problém" (je to myslím jen drobný technologický problémek a ještě ne vždy). Petzl tu 1 W diodu vyvinul tuším právě jako náhradu za halogenku do "duo" čelovek. Duo čelovky jsou plastové a moc místa kolem pro odvod tepla zrovna nemají!

Spousta starých čelovek a baterek (včetně těch starých baterek, co se prodávaly za totáče - ty na malé či velké monočlánky - "buřty") mají velký prostor v reflektoru,...
Naposledy upravil amigo dne ned bře 21, 2010 14:41, celkově upraveno 1
Důvod: zbytečná citace
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod jirik » ned bře 21, 2010 18:36

Že to Petzl vyrábí ještě neznamená, že to není problém :)
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod jiri69 » pon bře 22, 2010 14:32

Od roku 1990 jsem vystřídal x typů Petzlovek, v podstatě vždy se objevil nějaký technický problém. Pak jsme celá rodina přešli na Lucido (už to patří pod Mammuta), máme tři typy, plná spokojenost. A cenově taky docela v poho.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mikup » stř dub 21, 2010 20:23

Ahoj, nevím jak je to s potřebami při běhání, ale já pro všechny činnosti používám čelovku od Zebralight H30-Q5. Nesvítí do dálky, na to mám fenixe, ale je to dobrá kvalitka. 80 lumenů na 2,5 hodiny na 1 baterii CR123A, 20 lumenů ti bude svítit celý den a 5,5 lumenu na cca 3 dny. Na těch 20 lumenů jsem šel noční výstup/sestup sněžky - bez problému. Malá, lehká, odolná. Má doma 2 a jednu budu prodávat. Můžeš mrknout do "Prodeje".

Obrázek
mikup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 20, 2007 16:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pavel_k » čtv čer 24, 2010 7:24

Ahoj všem,
mám naprosto obvyklý dotaz na výběr čelovky. Vím, že se to tu řešilo už milionkrát, ale nějak se nemůžu udržet, když už tu možnost se zeptat mám. Chci vyměnit stávající krám od Husky za něco kapánek spolehlivějšího. Účel je klasicky na takové to noční docházení, stavění stanu, vaření, balení atd...občas i nějaký ten noční pochod a pod - řekněme aby zvládla tak dva týdny na horách se vším co se může naskytnout a bez nutnosti nést deset kilo baterek. Momentálně mám dva favority Petzl Myo XP a LedLenser H7. A bohužel mezi těmito se nemůžu rozhodnout. Takže nemá někdo zkušenosti s oběma a třeba objevil nějakou vadu o které je dobré vědět? Podotýkám, že baterkám vůbec nerozumím. Předem díky
pavel_k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 22, 2007 8:05
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Mařena » čtv čer 24, 2010 7:38

Mám Led Lenser H7R (což je totéž jen s dobíječkou) a jediná vada je, že ten kloub, přes který se čelovka naklání, je dost volný, takže při větších otřesech (běh) se sklápí. Jinak super!
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Ryba » čtv čer 24, 2010 10:49

Účel je klasicky na takové to noční docházení, stavění stanu, vaření, balení atd...občas i nějaký ten noční pochod a pod - řekněme aby zvládla tak dva týdny na horách se vším co se může naskytnout

No pokud s tím nehodláš hledat na 100m slaňák, šel bych raději do kompaktu (všechno vpředu). Na takovýhle obyč šontání mi to přijde praktičtější.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pavel_k » čtv čer 24, 2010 20:16

Tak kompakt mi uzmula manželka a když už budu kupovat další, tak chci aby byla už kapku silnější. Ještě mi teď vrtá hlavou jedna maličkost. Jestli to dobře chápu, ak H7 má regulaci výkonu, ale jak to je s Myo se mi nějak nepovedlo zjistit. Ví to tady někdo?
pavel_k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv lis 22, 2007 8:05
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Světla a čelovky