Petzl Tikka XP, XP2

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Stony » pon zář 14, 2009 13:52

jj, nejsem sebevrah, kde končí mé možnosti už po několika bolestivých zkušenostech vím, to kličkování mezi dřevinami přenechám mladším a odvážnějším..
Stony
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned srp 17, 2008 11:06
Bydliště: Bruntál

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 19:43

Stony píše:hlavně ten udávaný dosvit 60 metrů při solidní výdrži baterií...[/color]

Myslis toto: Maximální režim: 60m, svítí 80 hhodin?

Prelozeno z marketingovstiny do cestiny to znamena, ze s novyma baterkama to bude prvnich nekolik minut svitit tech 60 m a pak bude dosvit plynule klesat a po 80 hodinach bude svitit asi jako unavena svetluska. Pouzitelne s alkalickymi baterkami prvnich 10 - 15 hodin, s lithiovymi dele. Na pro chuzi, na bezky to bude min. Kdysi jsem sjizdel par km nocnim lesem z mirneho kopce na bezkach a ve stope s Tikkou plus a byl to nezapomenutelny zazitek. Zasnezenou vetvi pres hubu... ;-)

Proste myslim, ze se to na bezky nehodi, pokud teda nechces kazdou chvili menit baterky. Dokud se panove od Petzlu neprobudi a neudelaji regulaci vykonu, tak jsou tyhle celovky dobre akorat na chozeni. Coz je skoda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Zdéňa » pon zář 14, 2009 19:57

Tak celej dnešek uvažuji, že bych si jí koupil, je malá, lehká, měl bych jí na chůzi, případně na běžky a jako doplněk na kolo (tam mám ale primárně na řídítkách Fenixe L2D) ale po přečtení mikeho příspěvku a po zauvažování, že má vlastně pravdu, mě to zase přešlo :mrgreen: Ta regulace výkonu je fakt výborná věc, z baterek to vyždíme maximum a člověk vidí až do posledního konce:)
Ale na chůzi, jako záložní čelovka si myslím že není špatná :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 20:31

Na chuzi bude urcite dobra. Jen je obcas potreba ty baterky vymenit a odhadnout kdy neni uplne jednoduche. Svou Tikku Plus jsem vloni v horach proklinal, protoze baterky uz mely hezkych par hodin odsviceno a blbe znacena cesticka v neprehlednem terenu se mi nehledala dobre. Vzala si to osobne, jelikoz jsem ji od te doby uz nevidel ;-)

Regulace vykonu je fajn vec, ale chtelo by to taky indikator stavu baterii. Jinak to znicehonic chcipne a jsi v prusvihu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Zdéňa » pon zář 14, 2009 20:42

To je fakt, regulaci výkonu spolu s indikátorem nabití jsem asi pohromadě ještě neviděl. Ale zase vždy sebou alespoň jednu sadu náhradních baterií beru, bez toho ani ránu!
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod ZbynekN » pon zář 14, 2009 20:45

Nevím, co si přesně představit pod regulací výkonu, ale mám na čelovce dvě intenzity svícení, takže si ždímu dle stavu baterií buď naplno nebo na méně, indikátor stavu tam mám taky (červená ledka, rozsvítí se dostatečně dlouho před smrtí)
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Zdéňa » pon zář 14, 2009 20:51

Regulaci zajišťuje elektronika, která i při snižování napětí v bateriích posílá na výstup stejný proud, dokud baterky neexnou úplně. Takže baterka svití furt na plný výkon a pak přestane svítit úplně. Z baterií to vytříská maximum.
Snad sem to podal aspoň trochu srozumitelně :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Petras » pon zář 14, 2009 21:04

Zdéňa píše:...posílá na výstup stejný proud...

[-X ...napětí... :wink:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 21:09

Nebud detalista. Stejne napeti znamena i stejny proud, takze co je stejne? Dodavany vykon :) Protoze on ten regulator muze dodavat taky pulsy a vetsinou to i dela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod jirik » úte zář 15, 2009 0:20

Napsal jsi to správně. U svítilen a čelovek s konstantní regulací výkonu se používá elektronika, která udržuje konstantní proud do LED. Nikoliv napětí :)

Je to důležité kvůli variabilitě různých kusů LED (každá má mírně odlišnou VA charakteristiku). Jednou ledkou při napětí 3,5V poteče proud 300mA a druhým kusem poteče 1000mA. A protože je světelný výkon LED závislý na protékajícím proudu, tak by nám jaksi konstantní regulace napětí byla k ničemu. :wink:
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod šíp » úte zář 15, 2009 8:48

mám fungl novou čelovku Tikka, přesný typ momentálně netuším, ale je to ve verze BELT.
Garantovaný dosvit 60m, s posilovačem 80m /dle popisu, nezkoušeno/. Má to možnost přepínání rozptylkou a indikátor stavu baterií. Ten indikátor stavu baterií je geniální. Jako geniální již ovšem nepovažuju tu rozptylku. Když ji mám sklopenou, je umístěná tak debilně, že se paprsek odráží rovnou do brýlí a oslnuje. Musím ji tedy nosit v poloze aktivní, jedině tak mi to nevadí. Jenže v té poloze se světlo rozvrství na větší úhel, za cenu nižšího dosvitu do vzdálenosti. TEdy nejsem schopna dosáhnout garantovaného dosvitu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Zdéňa » úte zář 15, 2009 9:01

Ja si myslim, ze to je proud, proto jsem to tak napsal :wink: Je to genialni vec, ale jak pise mike, kdyz tam neni indikator vybití baterek, ta baterie dojdou zpravidla v nejmene vhodnou dobu a jeste ke vsemu se vybiji naraz!
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Petras » úte zář 15, 2009 12:18

jirik píše:Napsal jsi to správně. U svítilen a čelovek s konstantní regulací výkonu se používá elektronika, která udržuje konstantní proud do LED. Nikoliv napětí :)

Je to důležité kvůli variabilitě různých kusů LED (každá má mírně odlišnou VA charakteristiku). Jednou ledkou při napětí 3,5V poteče proud 300mA a druhým kusem poteče 1000mA. A protože je světelný výkon LED závislý na protékajícím proudu, tak by nám jaksi konstantní regulace napětí byla k ničemu. :wink:


To co jsi napsal ovšem popírá ohmův zákon :((
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod jirik » úte zář 15, 2009 12:40

Petras píše:To co jsi napsal ovšem popírá ohmův zákon :((


Nepopírá. Ledka není rezistor :) Její odpor je nelineární (diferenciální) a mění se s procházejícím proudem/napětím.
jirik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: čtv říj 11, 2007 22:23
Bydliště: u Turnova

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Petras » úte zář 15, 2009 17:18

@jirik-Dík ,já v tom spěchu úplně zazdil že dioda není rezistor :oops: (zpět do školy se mnou)
Takže by to mělo fungovat zhruba tak, že vložím do obvodu třeba tranzistor a pokud zmenším proud na bázi tranzistoru zmenší se tím i proud procházející LED a tím i jejich svit ?

Pokud ano ,tak regulátor výkonu v čelovce vlastně jen upravuje VA charakteristiku obvodu až do té doby kdy není odkud brát :D
Což může v některých situacích ,být bez varování značně nepříjemné :?
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod horis » úte zář 15, 2009 17:35

Stony píše:Čau máte už někdo tuhle Petzlovic novinku?
Vybírám si novou čelovku a tahle mne narozdíl od její starší sestry zaujala, hlavně ten udávaný dosvit 60 metrů při solidní výdrži baterií. Myslím, že na kolo a lážo plážo běžky či skialp by mohla stačit. Ale papír snese všechno.. Uvítám všechny postřehy z jejího používání, díky.

zkrácen odkaz a.



Taky už ji mám vyhlídlou :o)))
Uživatelský avatar
horis
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: pon úno 23, 2009 11:29
Bydliště: Havířov (Ostrava)

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod Zdéňa » úte zář 15, 2009 17:36

To právě píšu, tahle funkce by měla smysl s indikátorem stavu baterky, bez ní je to fajn že svítí furt na max, pak ale najednou z ničeho nic vůbec :((
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP

Příspěvekod šíp » úte zář 15, 2009 18:07

tak jsem zjistila, kterou čelovku to vlastně mám
(akorát, že ta moje kupovaná před měsícem stála asi o 1/3 míň :-..
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod terkad » čtv zář 17, 2009 10:08

Tak od včerejška mám Tikuu XP 2 doma. Teď uvidíme, jak bude sloužit. Ale řekla bych, že budu spokojená :D A má to i píšťalku :mrgreen:
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod Zdéňa » čtv zář 17, 2009 10:18

Když už tedy máš tu novou XP2, tak mám dotaz, intenzity svícení se mění od nejmenší do největší nebo naopak? Vim že u původní Tikky XP to bylo od největšího světla po nejmenší a to mi moc nevyhovuje :((
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod terkad » čtv zář 17, 2009 10:24

Je to silné-slabé-blikání. Ale to slabší tam máš hnad, jen zmáčkneš dvakrát. A co se mi líbí (nevím, jestli to měla i první verze) je, že jedním stisknutím tlačítka se to vypne úplně a není potřeba proklikávat všechny režimy.
Jinak na červené světlo se přepíná jedním delším stiskem tlačítka a buď to svítí nebo bliká.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod Vilík » čtv zář 17, 2009 10:28

O kolik je to výkonnější? Jestli je ten rozdíl znát nebo ne...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod terkad » čtv zář 17, 2009 10:33

Starou jsem neměla, nemůžu posoudit. Ale svítí to pěkně.
TADY máš veškeré info od výrobce
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod Vilík » čtv zář 17, 2009 10:46

To jsem si našel... Ale nenašel jsem tu tabulku, co tam mívali s dosvitama a tak. A ani jsem už na petzlových stránkách nenašel nic o těch starých. Přemýšlím o upgradu mojí stařičké Tikky Plus, na kterou sice nedám dopustit, ale holt kužel chybí...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod poldík » čtv zář 17, 2009 11:58

xp má jen minimální nárust výkonu oproti první genereci. hlavní nárust je spíš u tikka a tikka plus kde je to dost podtatný. oproti 1 generaci. :wink:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod poldík » čtv zář 17, 2009 12:01

jinak např. taková tikka plus a tikka xp druhý generace jsou výkonem naprosto stejný. jediná věc která je u XPéčka navíc oproti plusku je rozpylová čočka pro širokej kužel. :wink:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod poldík » čtv zář 17, 2009 12:04

Vilík píše:... Přemýšlím o upgradu mojí stařičké Tikky Plus, na kterou sice nedám dopustit, ale holt kužel chybí...
no když už by jsi přemýšlel o něčem výkonějším tak bych šel už rovnou do nějakýho výkonýho tříwata. jako Myo XP, BD Icon, nebo nebo vymáklej jednowatovej mamut TX1 :wink: :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod Stony » čtv zář 17, 2009 18:16

Hoj, tak nakonec to u mne vyhrál poldíkem posledně jmenovaný Mammut Lucido TX1, těch sedm stovek navíc není zase taková hrůza a je to o třídu lepší stroj. V úterý jsem ji objednal a teď už jen nedočkavě čekám. Jinak dík za vaše názory.
Stony
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned srp 17, 2008 11:06
Bydliště: Bruntál

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod Schnappi » čtv zář 17, 2009 21:58

terkad píše:A co se mi líbí (nevím, jestli to měla i první verze) je, že jedním stisknutím tlačítka se to vypne úplně a není potřeba proklikávat všechny režimy.
Můžeš to, prosím, popsat trošku obšírněji? Nějak nevím, co si pod tím představit...
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Petzl Tikka XP, XP2

Příspěvekod terkad » pát zář 18, 2009 8:39

Znamená to, že v bílém světle to má tři režimy za sebou (silné svícení, slabší svícení a blikání) a jen jedno tlačítko na ovládání.
Pokud svítíš na plný režim, tedy první mód a chceš vypnout, nemusíš proklikávat i další dva (slabší a blikání), ale jedním stiskem se to vypne.
Prostě není to jak u blikaček na kolo, kde mám u té své asi šest režimů blikání a když to chci vypnout, musím se proklikat všemi ostatními až do režimu ''vypnuto''.
Napsala jsem to dostatečně srozumitelně?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky