Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » ned lis 26, 2017 9:40

mike píše:... Na 2000 mAh baterku mu to jelo 18 h 36 minut, z cehoz mi vychazi pri 3400 mAh 31.6 h. Pouzil jsem sice obskurni trojclenku, ale omlouva mne, ze on udelal to same, akorat pro 3500 mAh, proto mu vyslo vic. Jenze ja jsem to bral podle toho, co pise Zebra, casy jsou pro baterku ZL634 a ta ma 3400 mAh.
Užasné. Mohol by si, prosím, urobiť rovnaké výpočty pre úrovne H2B a H2C? Lebo mne trojčlenkou z nejakého neznámeho dôvodu pri
- H2B vychádza doba svietenia 5,24 hodiny (výrobcom udávaná je 4,3 hod.)
- H2C vychádza doba svietenia 13 hodín (výrobcom udávaná je 12 hodín).

A to všetko pri vyšších svetelných tokoch, ako udáva výrobca:
- 390 lm pre H2B (výrobca udáva 360 lm),
- 170 lm pre H2C (výrobca udáva 160 lm).

O náväzných obskúrnych výpočtoch (360×4,3 / 390×5,24) ani nehovoriac, lebo mi vychádza, že merania sú o tretinu (!) lepšie ako špecifikácie výrobcu :-k

Ale to mi je v zásade jedno, pretože na tom, že Zebralight má superefektívne drivery (čím myslím vzhľadom ku konkurencii), to nič nemení. A či má nejaký mód o 4 lm menej alebo o 10 lm viac je úplne egál. Je to kus od kusu a bez presného merania tie odchýlky zistiť nedokáže nikto. Preto som aj uvádzal porovnanie s Armytekom - tam ide skoro o polovicu. Pár lumenov alebo minút hore-dolu merito veci nemení. Merania toho Armyteku si zaiste dokážeš vygoogliť sám.

Takže s tvojím láskavým súhlasom sa ďalšieho žonglovania s číslami (ako obyčajne) nebudem zúčastňovať, nadbytkom voľného času fakt netrpím :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned lis 26, 2017 18:42

wawrik píše:O náväzných obskúrnych výpočtoch (360×4,3 / 390×5,24) ani nehovoriac, lebo mi vychádza, že merania sú o tretinu (!) lepšie ako špecifikácie výrobcu :-k

Z cehoz plyne akorat to, ze hodnoty udavane Zebrou jsou naprosto neduveryhodne a vyvozovat z nich cokoliv o ucinnosti driveru je nesmysl.

wawrik píše:Je to kus od kusu a bez presného merania tie odchýlky zistiť nedokáže nikto.

Kus od kusu je dioda a baterka. Kdyz je oboji stejne, mely by odchylky vyjit stejnem smerem a ne jako tady. Zebra proste publikuje hausnumera, coz mne docela neprijemne prekvapilo, povazoval jsem je za solidni firmu. Mereni efektivity driveru se da udelat velmi presne, ale ne takhle. Musel by se merit vykon odebirany z baterky a prikon diody. Jestli to nikdo neudelal, tak smula. Holt se smirim s tim, ze se to nedozvim, ty si ale klidne zustan u svych baji a povesti :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 18:38

Vcera mne zas jednou prekvapila celovka. HL20, lithiova baterka, stredni mod. Svitila uplne normalne a pak najednou jak kdyz otocis reostatem. Behem asi jedne sekundy poklesl jas plynule na nulu. To jsem myslim jeste nevidel :) Byla celkem kosa (tak -3 az -5) a foukalo, ale uz mi dosla baterka ve vetsi zime a par sekund na shozeni batohu a vytazeni nahradni baterky mi to snad vzdycky dalo. Asi nejaka povedena baterka, co drzela az do posledniho okamziku :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pon pro 4, 2017 20:58

:shock: me se to same s HL20 a nabijeci baterkou stalo v sobotu. Asi ten uplnek :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 5, 2017 17:18

mike píše:Vcera mne zas jednou prekvapila celovka. HL20, lithiova baterka, stredni mod. Svitila uplne normalne a pak najednou jak kdyz otocis reostatem. Behem asi jedne sekundy poklesl jas plynule na nulu. To jsem myslim jeste nevidel :) Byla celkem kosa (tak -3 az -5) a foukalo, ale uz mi dosla baterka ve vetsi zime a par sekund na shozeni batohu a vytazeni nahradni baterky mi to snad vzdycky dalo. Asi nejaka povedena baterka, co drzela az do posledniho okamziku :)


To jsme resili posledne u megadiskuse k Petzlum :) Zjevne si tahle serie s Li primarnimi clanky nerozumi, respektive nedokaze odhadnout pokles kapacity, prepnout na nejnizsi mod, ale vysviti se na stredni mod az do mrte. To mi dela HL21 s lithiovkama taky (v manualu je myslim nedoporucuji, asi prave proto). Jedina vada na krase. Zase v Etrexu funguji skvele, a pry uz nekdo dela konecne i lavinovy pipak, ktery je s nimi kompatibilni. Skoda, ale uz je v praci nefasujeme, tak mi to neni tak lito jako driv :D

Mimochodem, koukali jste nekdo na tyto clanky?

https://www.fenix-store.com/fenix-arb-l ... 0-battery/

14500 Li-Ion ale s 1.5V ??? (Normalni 14500 ma 3.6V) Napada vas nejaka vyhoda oproti klasickym NiMH? Mozna trochu vyssi napeti a mikroUSB dobijeni primo v clanku, ale stejne je to divna vec.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte pro 5, 2017 17:29

Jj, resili, psal jsem to ciste proto, ze mne prekvapila ta rychlost a plynule pohasnuti z plneho sviceni do nuly. To jsem fakt jeste nevidel. Normalne to spis prejde celkem rychle do nejnizsiho modu a ten pak pohasina par desitek sekund, nekdy i minut. Jindy zase zacne intenzita kolisat, klesne do nejnizsiho, trochu zesili, pak zas klesne. Asi to zalezi na teplote, cim tepleji, tim dyl to trva.

Pricina vypada jasne, ale booze pise, ze mu to same udelala nabijeci (NiMH?).

Ve velke zime se mi stalo, ze jsem celovku zhasnul a pak uz se nerozsvitila. Asi jak vychladla. To same mi obcas udela svitilna E05, ta se nekdy jeste po par minutach rozsviti, jak se baterka vzpamatuje. Uz jsem se naucil, ze kdyz zacne chcipat, tak se v zadnem pripade nesnazit setrit a nezhasinat :)

Jinak je to trochu jako s tema praskajicima hrazdickama u sneznic TSL 438. Taky je to neprijemne, ale furt vyhody lithiovych baterek zasadne prevazuji a s rychlym zhasinanim se da naucit rozumne fungovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » stř pro 6, 2017 4:01

booze píše:Nevim jestli se uz tady probirala celovka Skilhunt s difuzorem, ale zajimaly by me nejake zkusenosti. Jestli ji hodou nekdo nezkousel. [-o<


Drobná poznámka pod čarou - ta teplota chromatičnosti u této konkrétně je pořádnej humáč. Chce to nižší, teplejší barvu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Zdéňa » stř pro 6, 2017 7:55

Začíná doba, kdy se v čelovkách nahrazují výměnné baterie pevným akumulátorem. Na jednu stranu je fakn dobíjení z powerbanky, na druhou stranu nechci vidět jakou bude mít životnost třeba po třech letech. Fenix HL12a Fenix HL32
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » stř pro 6, 2017 8:08

Myslím, že ten trend je viditeľný už dlhšie a má svoju logiku. Tie čelovky sú populárnejšie, lebo prevažnej väčšine ľudí zvyknutej stále dobíjať všetko to príde praktickejšie.

Inak vymeniť zabudované batérie trebárs u Petzlu nie je žiadny problém. A väčšinou sú tie zabudované akumulátory nejaké štadardné, len mierne upravené - napájkované jazýčky atď.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » stř pro 6, 2017 9:28

Osobne si myslim, ze je to i kvuli tomu, aby mohli zjistit, kolik kapacity jeste aku zbyva. Tj. aby vedeli prepnout na nizsi mod dostatecne zavcasu a aby se jim nestalo to, co popisoval mike. Teda za predpokladu, ze ty akumulatory maji procesor a jsou alespon velice mirne inteligentni.
FrantaKrajta píše:pry uz nekdo dela konecne i lavinovy pipak, ktery je s nimi kompatibilni
Ty vole, umis si predstavir pipak, ktery Ti funguje (skoro) na 100% a v prubehu par vterin pipat prestane??? Idealne zrovna , kdyz jsi v lavine...
Zrovna tady je prave tato vlastnost nejnebezpecnejsi. Kdyz bude pipat stale slabeji - ale stale bude, stale mas nadeji. A to zeslabeni je postupne, a myslim si, ze dokazes to i do jiste miry konktrolovat pred akci. U Li baterek Ti vsechno bude OK, ale netusis, co se stane za chvili.

Nerikam, ze neni dobre vetsi vydrz, mensi vaha, atd. a ze se neda problem resit preciznim merenim pipani/vyhledani, atd. Ale problem, ktery nastane, kdyz to nevyjde/nekdo to nedela, je o rady vetsi nez s celovkou - pod lavinou baterku nevymenis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » stř pro 6, 2017 12:10

Tak ohledne pipaku jen kratce - jestli maji dobre poresenou detekci kapacity podle rozdilne krivky napeti lithiovek misto alkalickych, melo by to byt v pohode, ne? Problem lithiovych nenabijecich clanku neni to, ze jedou na fest a pak skoncej, ale to, ze maji proste jinou krivku (a ano, uznavam, je trochu plossi nez nimh tak se hur meri) nez jine chemie. A pochopitelne, kdyz s tim vyrobce nepocita a neumi je timpadem zmerit, tak muze nastat presne to co Mikovi a mn s HL20/21. Svitilna si mysli, ze ma jeste stavy dost, protoze pocita s krivkou poklesu napeti podle alkalickych clanku, ale ty lithiove maj porad dost napeti ale jsou skoro prazdne. Takze svitilna porad mysli, ze je dost kapacity, a neprepne se na nizky rezim. Vyrobce zminovanyvh pipaku je renomovany, maji nejake normy a testy, nez s tim prisli, ne? A samozrejme to musis xplicitne nastavit v menu, jaky typ clanku pouzivas, aby vedel, jak je ma merit. GPSku mam taky kompatibilni s lithiovkama, a taky musim nastavit v menu typ clanku, aby ukazovala sprave stav baterie. Akorat je ta elektronika asi drazsi, a holt u celovky zadne menu na volbu baterii (nastesti, krome celovek Petzlu s bluetooth pripojenim k telefonu a vlastni appkou :D) nemas, takze nastoupi autodetekce, ktera lithovky nepozna nebo splete s jinyma. Jinak jsou porad do mrazu nejlepsi, co zatim je, kdyz je pristroj umi. Vetsina pipaku umi jen alkalicke, ty v mrazu odchazeji velmi rychle. Cituji z manualu (mammut pulse): “Lithium batteries are extraordinary long-lasting , cold-proof and do not leak. The usable energy in low temperatures is higher compared to alkaline batteries. This battery technology is the best choice for the application in a avalanche rescue transceiv- er.”

Ale to se dostavame hodne daleko od celovek ;) Proste z nenabijecich clanku jsou lithiove (at cr123 nebo AA) nejlepsi, nejdele vydrzi a nevadi jim ani extremni mraz a jsou lehoucke, jenom s nima nektere celovky co je neumi nepoznaji stav baterie a vysviti se bez upozorneni ve vysokych rezimech do mrte.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř pro 6, 2017 15:31

:smt023 jeste dodam, ze jsou taky nejlehci. Vazi polovinu toho, co alkalicke, takze i s rezervnima ma clovek stejnou vahu, ale aspon ctyrnasobnou kapacitu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř pro 6, 2017 15:39

Zdéňa píše:Začíná doba, kdy se v čelovkách nahrazují výměnné baterie pevným akumulátorem. Na jednu stranu je fakn dobíjení z powerbanky, na druhou stranu nechci vidět jakou bude mít životnost třeba po třech letech. Fenix HL12a Fenix HL32

Zrovna tohle nemusi byt velky problem. Lithiove akumulatory maji obvykle nejakych 500 nabijecich cyklu pri poklesu kapacity na 80 %. Jak casto bys nabijel celovku? Zkousel jsem odhadnout, kolik asi za rok prosvitim a myslim, ze se s prehledem vejdu do 100 hodin. A to jsem nocni tvor, ktery vyrazi na vylety pozde a chodim za tmy. HL32R ma vydrzet v 70 lm modu 24 hodin, takze 4 dobijeni, coz dava nejakych 125 let :D I kdyz budes svitit vic, tak by to porad melo celovku prezit.

Vem si, jak casto nabijis mobil (denne?) a tam ty dva nebo tri roky akumulator vydrzi a taky uz jich ma spousta vestavene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod johny_r » úte bře 27, 2018 9:53

Ahoj,
přidám se s dotazem. Potřebuju novou/druhou čelovku. Teď mám starou Tikku XP, která mám pocit svítí míň než dřív. Navíc potřebuju druhou, protože žena svojí ztratila. Rychlým výběrem jsem vybral Petzl Actic Core, která
1. stojí přijatelných 1400 (nad 1500 bych šel nerad)
2. má deklarovaných 300lm, realitu neznám, ale v této cenové kategorii je to asi nejvyšší deklarovaný výkon. Rád bych, aby hodně svítila, abych mohl třeba na dálku (40m) posvítit někomu na cestu
3. má červené světlo, které se hodí, když si večer potřebuju posvítit ve stanu a spí mi tam dítě
4. má nabíjecí akumulátor a zároveň možnost AAA. Většina využití bude v kempu s možností nabíjení, nemusel bych s sebou tahat nabíječku na monočlánky, na druhou stranu možnost baterek je pro mě zásadní, člověk nikdy neví

Jak z uvedeného vyplynulo, použití bude převážně v kempu, občas nějaké chození v noci, ne běh, ne lyže, ne celonoční pochody. Podstatná je skladnost, chci malou čelovku, co strčím do kapsy, takže žádné trojité pásky a baterky na drátu.

A teď můj dotaz - pořídím za stejnou (nebo nižší) cenu něco lepšího co do výkonu/výdrže/užitečných funkcí?

Díky moc.

EDIT: Tak jsem se trochu vzdělal, co se týče čelovek a přehodnotil jsem požadavky. Nabíjecí akumulátor asi zase tolik nevadí, zejména, pokud se dá vyndat a vyměnit. Rád bych vyšší výkon, takže se asi smířím i s akumulátorem na zátylku. Nerad bych ale trojpáskový design. Asi chci možnost změny vyzařovacího úhlu - buď přepínání mezi dvěma reflektory nebo ostření. To mám na současné Tikka XP a používám to hodně. Cena kolem 2000 bude ok. Momentálně je mým favoritem Ledlenser MH10. Některé Fenixy vypadají taky zajímavě, ale jsou strašně hnusný a nepůsobí moc robustně :-(.
Narozdíl od toho, co jsem četl tady, se mi nezdá, že by Petzl byl sto let za opicema. Podle nějakých zahr. stránek taky používá Cree diody (nevím jaké generace) a na různých recenzních stránkách zaměřených na čelovky a běžeckých fórech je tato značka pořád považována za špičku. Ale je fakt, že v současné nabídce mají snad jen jeden model, který fakt hodně svítí a ten stojí bůra.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » pát dub 27, 2018 9:00

Ahoj, po samostudiu jsi asi správně vyřadil Petzl :D. Za ty peníze v dané kategorii lze snad vždy sehnat něco lepšího, záleží ale na tvých preferencích.

K tomu Led Lenset MH10. Nevypadá špatně, jen když se na ní rychle podívám tak si nejsem úplně jistý udávanými parametry. Nevím tedy jak kapacitní má baterku ale 600lm po 10 hodin mi přijde celkem dost. Málo režimů svícení 600lm je hodně, 10lmzase na většinu věcí málo. Pak už zbývá jen střed a to nevíme kolik je. Hodilo by se cca 150lm a třeba 50lm. Pro mě je málo odolná. Má nějakou diodu co neznám extreme led. Raději bych vzal něco známého, třeba T6 nebo Cree XHP50.

Jinak Fenix bych ti i celkem doporučil, některé modely jsou právě robustní až dost. Já mám třeba Armytek Wizard, případně se můžeš podívat na Zebralight. Kamarád na moje doporučení objednal čínu Imalent a je taky spokojený. Třeba právě ten Imalent svítí slušně a za 2tis máš dvě a ještě ti zbyde.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pát dub 27, 2018 9:34

Myslím, že se Petzl v poslední době celkem zlepšil a už to není taková hrůza jako kdysi, přesto bych se radši poohlídl po jiné značce jako Zebralight, Armytek, Fenix. Pokud chceš dobrou odolnost, tak si kup něco bez drátků, prostě všechno v jednom těle na čele. Mám velkou Zebralight H600 na 18650 baterii a stejně nepoužívám třetí pásek přes čelo. Pokud chceš menší, jsou v nabídce čelovky na jednu AA třeba Zebralight H52, což by bylo na tvou potřebu ideální.
Nic na 3xAAA bych nekupoval, to je největší opruz to měnit a tahat náhradní.
Jo a ta LedLenser nevypadá špatně, ale má to drátky, který se dřív nebo později pokazí a těch 600 lumenů po dobu 10 hodin jim nevěřím ani náhodou. Krom toho taky nemá ani úplnou nepromokavost, což je další mínus zbytečně složitého a křehkého zpracování.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod johny_r » pát dub 27, 2018 9:48

Tak nakonec jsem th MH10 koupil. Sice si nemyslím, že by Petzl dělal až tak tragické věci (všude mimo česká fóra je pořád považován za jednu z top značek a celkem nepochybuji, že i u nich došlo k nějakému vývoji a není důvod proč by měli používat zastaralou technologii, jak se zde tvrdí), ale nakonec jsem přehodnotil své požadavky a zjistil jsem, že Petzl nemá v nabídce to, co hledám.

Takže pár poznámek k té MH10 - třeba se to bude někomu hodit.

Používá LED Cree XP-L, takže žádný no-name.
7 let záruka
Má 3 výkonové stupně - 600, 250 a 10lm.
600 svítí jako blázen - má to takový ten "wow" efekt a kdo nezná moderní LED svítidla bude těžko chápat, že něco tak malého svítí tak moc. Nebál bych se to přirovnat k reflektoru auta. Efektivní dosvit přes 100m při zaostření na dálku je zcela reálný.
250lm úplně stačí na 90% využití (noční chůze, běh, natož pak nějaké kempování) a na první pohled a na blízko to nesvítí o moc míň než těch 600lm.
10lm je úplně dostačující na noční hrabání v báglu, čtení ve stanu když nechcete vzbudit někoho vedle vás.
Čelovka má transportní zámek a možnost nastavit, jestli se režimy budou spínat od nejslabšího nebo od nejsilnějšího. Co čelovká nemá je paměť posledního použitého režimu. Dvě tlačítka místo jednoho by nevadila a umožnila větší variabilitu ovládání. Ale je to o zvyku.

Čelovka drží na hlavně skvěle, samotný reflektor je lehký, tu těžší část máte vzadu, ale nijak neobtěžuje. Při prudších pohybech drží i když se moc neutáhne. Konstrukce působí velmi kvalitně - plasty jsou pevné, nic se neviklá, reflektor je, mám pocit, kovový.
Jedním z důležitých parametrů u měl byla možnost zaostřování. To funguje skvěle, akorát na ovládání jednou rukou to je moc tuhé. Třeba se o ochodí. Pro mne nepodstatný detail.
V balení byla taštička a dva barevné filtry (červený a zelený). Filtry jsou samostatná sklíčka a musí se vsadit do objímky. Jde to ztuha, ale pak tam drží. Nasadit objímku s filtrem na čelovku taky není otázka pohybu jednou rukou, ale člověk to asi nestřídá každou chvíli. Pro mne dostatečné řešení. I s nasazeným filtrem lze zaostřovat.
Nabíjení pře USB funguje dobře, ale když jsem použil jiný než dodaný kabel, tak konektor ztrácel kontakt. S dodaným bylo vše OK, takže spíš problém kabelu. Toto je u microUSB kabelů celkem běžný problém i u telefonů, takže v pohodě. Stačít mít vyzkoušený kabel, který dobře drží.

Jako lehké mínus bych viděl rozsah ostření, kdy na širkoký úhel bych si uměl představit ještě širší pokrytí okolí. Na kempingové a pohybové aktivity to stačí, ale třeba v jeskyni mi chyběl trochu větší rozhled. Čelovka na to ale není určená, takže jen potvrzuji to, že do jeskyně se skutečně nehodí.

Za mě zatím 9/10, uvidíme, jak to bude s výdrží, 10h na plný výkon nevypadá moc důvěryhodně, ale v reálu je to pro mne zbytečné. Tak dlouho na plno mezi nabíjeními stejně svítit nebudu a možnost nabíjení většinou máme, takže jestli to bude míň, je mi to celkem fuk. Na střední výkon vydrží určitě dost, o 10lm nemluvě.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pát dub 27, 2018 14:46

johny_r píše:Některé Fenixy vypadají taky zajímavě, ale jsou strašně hnusný a nepůsobí moc robustně :-(


Plastove Fenixy neznam a nemam (asi budou srovnatelne s jinejma dobrejma plastovejma, na rozdil od 3xAAA starych petzlu kde s oblibou praskaly zobacky krytu baterii), ale ty klasicke v kovovem tele vydrzi snad vsecko. IP68 kryti, omlaceny je mam poradne, o skaly, utopeny v bahne, potopeny ve sr*ckach (doslova, exkurze do kanalu :D) a desinfikovany, a sviti porad :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát dub 27, 2018 17:20

Pierre111 píše:Nevím tedy jak kapacitní má baterku ale 600lm po 10 hodin mi přijde celkem dost.

Podle fotek bych rekl, ze ma standardni 18650 akumulator a pak je to nerealne. Nejspis taky podvadeji a postupne snizuji vykon. Stejne by to asi jinak neslo, pri 600 lm uz by se nestihala chladit.

Nebo ze by vubec nemeli konstantni regulaci vykonu? :-k Nikde to tam nevidim.

johny_r píše:250lm úplně stačí na 90% využití (noční chůze, běh, natož pak nějaké kempování)

250 lm je strasne a zbytecne moc. Na chuzi staci v pohode 50 lm, na beh treba 100. Jsou lidi, co chodi i s tema 10 lm. Potkat nekoho, kdo sviti 250 lm je na zabiti, oslnuje to vic, nez dalkova svetla auta. Pisou tam ale neco o individualnim nastaveni pres Smart Light Technology. Neda to zmenit? Presne tohle by bylo to, co bych zmenit chtel jako prvni :)

johny_r píše:Jedním z důležitých parametrů u měl byla možnost zaostřování. To funguje skvěle, akorát na ovládání jednou rukou to je moc tuhé.

Tohle je zajimave. Jaky to ma asi rozsah? Uhlu nebo vzdalenosti.

Jinak nevypada spatne, jako zasadni problem mi prijde ten kablik, jak pise oodoow. Slabe misto, ktere driv nebo pozdeji selze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod kaspartoman » pon kvě 28, 2018 11:01

Někdo zkušenosti s Petzl Zipka (ať už novější nebo starší verze)? Hledám něco lehkýho, s velkou výdrží a dostatečnou svítivosti, když se budu po tmě potácet po trailu (nasvítit fotbalovej zápas nepotřebuju :)). Možnost měnit baterky i dobíjet výhodou. Červený světlo výhodou.
U Zipky se mi líbí ta stahovací šňůrka, ale jak je to praktický v reálu jsem ještě neměl možnost vyzkoušet.
Popř. nějaký další doporučení?
Díky!
kaspartoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 27, 2015 10:12

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » pon kvě 28, 2018 11:54

Jak plánuješ tu čelovku nosit? Podle popisu to chceš na chození - pak klasický popruh na hlavu bude mnohem lepsi nez nejaka navíjecí šňůrka, která je praktická tak maximálně na přichycení čelovky na nějaký předmět, i když asi ani to není nic moc. Asi není náhoda, že prakticky nikdo jiný podobnou konstrukci nedělá.
Jinak u levných Petzlů musíš počítat s rychlým poklesem výkonu, takže čelovka nebude svítit 60h 100lm, ale s úplně novými baterkami chvilku těch 100lm bude svítit a pak rychle výkon spadne dolu. Podle normy se doba svícení počítá než výkon klesne pod 10% původního výkonu, takže většinu doby ta čelovka klidně může svítit jen 15lm. Zkrátka se nenech nalákat marketingovými řečmi Petzlu. Sám mám mimo jiné i starou Petzl Tikka s podobným výkonem a dlouho mi to stačilo, takže zas když člověk nemá porovnání s ničím jiným, tak mu i taková čelovka může udělat dobrou službu na občasnou chůzi v noci v lese.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon kvě 28, 2018 12:23

Petzl za ty prachy? Ani náhodou. Kdyby aspoň technicky jejich čelovky té ceně odpovídaly... Ale takhle?
Raději zvaž Onnight 700 nebo některou Kalenji.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 15:11

kaspartoman píše:Popř. nějaký další doporučení?

Jo, procti si tohle vlakno a pripadne dalsi. Treba odzadu, najdes spoustu tipu. Male celovky od Petzlu jsou takove predrazene retro, pomer cena/vykon hodne spatny.

Sam bych ti doporucil neco od Fenixu, protoze je mam rad, ale zalezi na tom, jak moc ti jde o ceny. Fenixy nejsou nejlevnejsi.

kaspartoman píše:Možnost měnit baterky i dobíjet výhodou.

Obvykle muzes v tenhle kategorii lehkych celovek bud menit baterky nebo dobijet ;-) Jeden tip na dobijeci: https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka ... _1717.html
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod kaspartoman » pon kvě 28, 2018 17:55

Díky za echo, pánové. Nastuduju pořádně vlákno a až pak vás budu případně otravovat.
Phoenix teď "jede" v naší čundr partě. Já je sice se svým Led Lenserem strčím do kapsy snad všechny dohromady, ale jejich čelovky aspoň nepotřebují doprovodný vozidlo.
Už po těch Phoenixech pokukuju, ale že udávají max. výdrž čelovky na základě "červeného blikání" mi přijde jako taktika ale Husky. No, nejdřív nastuduju, pak si budu stěžovat :D.
kaspartoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 27, 2015 10:12

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 18:24

Phoenix? Nemyslis neco jineho? To co myslim ja se pise Fenix a vydrz udavaji pro kazdy mod zvlast. Viz ta, co jsem odkazoval:
450 lumenů (1,5 hodiny) -> 130 lumenů (6 hodin) -> 70 lumenů (12 hodin) -> 30 lumenů (25 hodin)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod kaspartoman » pon kvě 28, 2018 19:57

Haha, jojo, myslel jsem Fénix. S takovou brzo začnu psát Černý Diamant.
kaspartoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 27, 2015 10:12

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 20:19

:)

Fenix byl prave v uvadeni casu asi nejpoctivejsi. Pisu byl, protoze ostatni podvadeli a Fenix bohuzel podlehl taky, protoze jine celovky vypadaly lip. U starsich celovek kdyz Fenix napsal, ze sviti 50 lumenu 6 hodin, tak to opravdu svitilo 50 lm celych 6 hodin. Petzl by misto toho napsal, ze to sviti 50 lm 150 hodin, coz ve skutecnosti znamenalo, ze to sviti 50 lm prvni minutu, za pul hodiny 10 lm a po dalsich dvou hodinach 0.5 lm az do uplneho chcipnuti po 150 hodinach. Coz je ti uplne nanic, ale na papire to vypada skvele.

Aktualni stav u Fenixu je, ze zacali prodluzovat vydrz za cenu postupneho snizovani vykonu. Je to rizene a neni to zdaleka tak drasicke, jako u Peztlu a podobnych, ale uz by to na konci nemelo 50 lm, ale treba jen 25. Navic je pomerne tezke najit skutecny prubeh pro konkretni celovku a lisi se to. Zacali s tim u HM50R, kde to pry bylo nejhorsi, novejsi celovky to maji taky, ale pry uz ne tak moc. Uz jsem se po tom nejakou dobu nekoukal, mozna se nekde na Netu daji najit zmerene prubehy. Co jsem slysel, tak ted s tim treba zacinaji az kdyz je (dobijeci) baterka na 50 %, coz se mi sice porad nelibi, ale nejaky smysl to dava. Idealni by bylo, kdyby si to clovek mohl nastavit podle sebe, sam bych to vypnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pon kvě 28, 2018 21:18

To jako že Fenix už nemá regulátor? Nebo lépe řečeno má, ale reguluje jenom napůl? That's a shame. :roll:
Jinak ten Petzl je samo předraženej a ještě na 3xAAA, což je úplnej úlet, ale stejně bych si to koupil radši, než to, co postoval Budo z Decathlonu, ale záleží na tobě, jak moc se bojíš tmy. :twisted:
Vybíral bych čelovku na 1AA baterii přímo v těle čelovky, tj. žádný drátky a další nesmysly, získáš tak odolnost a nepromokavost jako bonus. Značky Zebralight, Armytek anebo Fenix.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 21:27

Samozrejme, ze furt ma regulator :) Akorat naprogramovany tak, ze postupne ubira proud. Pomalu, takze prubeh je bud primka nebo schody dolu, ne obracena exponenciala jako u neregulovanych Petzlu. A muze to delat az po nejake dobe, treba, jak jsem psal, kdyz je baterka vybita na 50 %.

Muj vyber je taky celovka na jednu AA, ale pro nekoho muze byt lepsi vestaveny akumulator. Kdyz jdes maximalne na jednu noc nebo na vikend, tak to v pohode pokryjes a pak ji das nabijet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon kvě 28, 2018 22:21

Ale jo, sám má, taky Zebru, Fenix, Imalent.
Ovšem ty Decathlonovy jsem dost podrobné prohlížel a nejsou vůbec špatný.
Samozřejmě co se drátků týče, limit tam asi bude - zejména v hlubokých mrazech bych se bál praskání. O tom ale řeč nebyla, tak jsem nepředpokládal důraz na až takovou odolnost a extrémní počasí.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky