Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte říj 24, 2017 18:05

Cekal jsem to :D

Menis akorat jedno riziko za jine, ale z nejakych duvodu ho ignorujes. Rizika chozeni bez nahradni baterky vidim takhle:

Baterka sama o sobe:
- muze uplne chcipnout nebo se samovolne vybit. Riziko je male, ale v neobvyklych podminkach (mraz) stoupa. To druhe jsem zazil. Pred odjezdem jsem nabil a vyzkousel nahradni baterku do mobilu, vodotesne zabalil a kdyz jsem ji po tydnu vytahnul, byla na nule. Co se stalo nevim, po navratu a nabiti normalne fungovala.
- muze se snizit kapacita tak, ze nebude stacit. Riziko je stredni a aby ses mu vyhnul, musel bys kapacitu prubezne sledovat. Kdyz na to dojde, jde to pomerne rychle, ale pri beznem pouziti si toho nemusis vsimnout. Udelala mi to baterka v GPS, sla asi na tretinu a vsimnul jsem si toho az v Alpach, protoze jednodenni vylety porad zvladala. Ted mi to udelala ta cinska do fotaku, jeste v srpnu mi prisla v pohode.

Baterka v celovce (resp. libovolne pristroji):
- muze se zapnout v batohu. Riziko je velke.
- elektronicke vypnuti pristroje se nemusi uplne povest (nevypne se nejaky funkcni blok) a z nepodstatnych mikroamper klidove spotreby muzou byt treba desitky miliamper. Nemas sanci si toho vsimnout a navic duvod, proc se to nepovedlo, muze trvat i pres dalsi zapnuti a vypinani az do doby, nez uplne dojde stava (pak se vybijou i parazitni kapacity, ktere to muzou zpusobit). Pri nejakych 10 mA vytluces 18650 za 10 dni i bez dalsiho pouzivani. Riziko je obecne male, ale u konkretniho bazmeku muze byt i velke.

Oboji resi mechanicke odpojeni baterky, ale tim prichazis o antiblbost a riziko, ze zapomenes, je vetsi, nez ze si nevezmes nahradni baterku, kdyz jdes pro vodu. Tohle se mi ted stalo poprve, zapomenout povolit zavit uz vickrat. I ted jsem jeden vecer zjistil, ze jsem zavit rano nepovolil, nastesti se v batohu nezapnula.

Soucet vsech tech rizik je pro mne neakceptovatelny, bez nahradni baterky bych proste nejel. U meho pouziti je jen jedine, prave to, co se stalo. Samozrejme moje blbost, ale mela svuj duvod. Misto jsem znal a pocital s tim, ze jen sebehnu dolu k potoku, naberu vodu a za 5 minut jsem zpatky. Jenze letos to bylo s vodou spatne a zvuk klamal, odrazel se od sten a dole nic neteklo, takze jsem musel sestupovat dal rokli a to uz bylo na dyl a obtiznejsi. Nekolik dnu predtim jsem ve stejne situaci nahradni baterky vzal a vzal i GPS, protoze jsem na tom bivaku byl poprve a vodu jsem musel hledat. GPS mi pak s navratem celkem pomohla. Navic beru tuhle prihodu jako varovani a budu si to pamatovat. Celovka plus nahradni baterky je v ziplocu a ten je stabilne ve malem skladacim batohu, se kterym chodim pro vodu. Priste z nej holt ziploc vyhazovat nebudu, jen prihodim flasky na vodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon lis 20, 2017 10:52

Konečne som sa rozhúpal a k lítiovým AA batériam, čo mi ležia v šuflíku, som kúpil aj Zebru H53Fw. To „zmenené“ UI je stále rovnako dementné, IMHO je to pri používaní slušná brzda. Bolo OK v časoch, keď tých 6 programovateľných úrovní malo pokryť rozsah zhruba 0-100 lm, ale pri 0-320 je to naprosto zúfalé.

Jediná dobrá vec sú 3 užívateľské skupiny, medzi ktorými sa dá prepínať 5- až 7-klikom, čo síce znie desivo, ale je to v pohode - aspoň si to človek neprepne náhodou. Dve z tých skupín sú užívateľsky nastaviteľné, na všetky úrovne (H1, M1, L1) a podúrovne (H2, M2, L2) sa dajú naprogramovať intenzity podľa potreby. Takže keď čelovku používa mladý, má nastavenú svoju skupinu, v ktorej má naprogramované len úrovne do 30 lm, s čím si sietnicu vypáliť nedokáže :D A keď náhodou čelovku potrebujem ja, len si prepnem na svoju skupinu a môžem používať celý rozsah.

Ale používať to UI na treku je za trest.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 20, 2017 23:56

Tak mi konecne prisel Fenix HL35, vybehovy model, z Amazonu. Nejspis jeden s poslednich. Pro pripadne zajemce (moc celovek na 2AA s dodatecnym cervenym svetlem a IP68 krytim na trhu neni) par postrehu ze zimni Male Fatry o vikendu, kde jsem ji "pokrtil".

    velmi prijemny rozptyl a kuzel svetla, skvely na chozeni i cteni i orientaci. Krasne plynuly.

    neutralni bila (teplejsi a vyssi index barev) je skvela, lepsi do mlhy i snezeni i v lese, lepe se s ni subjektivne chodi. Celovku priste uz jen s Neutral White (i kvuli foceni).

    cervena sviti porad na muj vkus trochu moc, snesl bych mozna i nizsi (udavaji 1lm).

    2xAA je akorat, ~18h pri 30lm nebo ~9h pri 70lm, a ma 0.5lm moonlight na cteni ci do stanu. 30lm je pro mne akorat na normalni chuzi v terenu, ~70lm na slozitejsi teren, takze i v tomhle ok.

    450lm burst (s nabijecimi Li 14500, 260lm s NiMH/Alk) pripadne 200lm v Hi je pro mne na celovku (se sirokym kuzelem svetla) tak akorat, vic u sirokeho kuzelu subjektivne nepotrebuji, na vyhledavani beru neco se superuzkym kuzelem typu Olight Javelot).

    UI by chtelo jeste revizi, pro vypnuti svetla drzite spodni (velke) tlacitko 0.5s, pro prepnuti na burst 1.2s (z jakehokoliv modu). Problem je, ze kdyz chcete burst, svetlo se na tech 0.7s vypne, nez se zapne burst. Kdyz si chcete nahle prisvitit na kosodrevinu, co vypada jako medved, dostanete mezitim maly infarkt :D

    K UI bych preferoval, kdyz uz ma zvlastni tlacitko na cervene svetlo, aby se dalsim kliknutim neprepinalo do tech zatracenych SOS a cykloblikatkovych modu, ale proste kliknutim zaplo, kliknutim vyplo. Kdyz potrebuji cervene blikatko, muzu ho treba podrzet a pod.

    Nejvetsi nevyhoda je pro mne nemoznost svetlo natvrdo vypnout, protoze kvuli konstrukci drzaku 2 baterii (udajne pro zajisteni IP68 vodotesnosti), i kdyz je sroubovaci, je tam hlavni kontakt tycka, ktera drzi kontakt i pri mirnem vysroubovani vicka. Takze ji uz nehodim pres den do batohu lehce vysroubovanou, protoze se muze preci jen zapnout sama. Coz neni zadna novinka pro uzivatele Petzlu :D

Celkem zatim spokojenost, s vyhradami. Vzhledem k tomu, ze na trhu je asi jedina alternativa (Nitecore, zase jen zase s jednim tlacitkem pro vsechno, od cerveneho po bile), tak az si zvyknu na ovladani, pujde HL21 z vybavy do supliku. Dokud nekdo neudela lepsi :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 2:59

FrantaKrajta píše:Dokud nekdo neudela lepsi :D

Mozna prave udelal ;-) Nabíjecí zaostřovací čelovka Fenix HL40R

Jsem z ni trochu rozpacity. Na jednu stranu konecne!, na druhou...
- zaostrovani vypada v malem rozsahu. Pri 300 lm ma dosvit 96 m, coz je skoro stejne, jako HL21 pri 97 lm. Naopak, flood mode maji jen 75 stupnu. Coz mi na prvni pohled moc nesedi s dosvitem ve flood modu, ale nechce se mi to ted pocitat.
- vestaveny akumulator. Na prvni pohled blby napad, ale zas ma 2000 mAh (tj. 7.4 Wh) a dioda ma nizsi spotrebu, takze pri 70 lm vydrzi 22 hodin a to by mohlo na podzimni tyden nebo letni dva stacit.
- baterka se neda vyndat, ale zas to ma zamek proti zapnuti v batohu. Akorat podrzet obe tlacitka 3 sekundy mi neprijde uplne bezpecne, to by mohl Japonec Setosamo zvladnout.
- je tezsi (130 g), ale zas ma vylepseny pasek (vzadu zdvojeny), ktery by to mohl vyrovnat
- nepamatuje si posledni mod, ale zas se zapina do 70 lm, coz by u mne asi byl nejpouzivanejsi rezim
- vypada srandovne, jako maly fotak :)

Dost by mne zajimalo, co presne znamena:
The runtime of the headlamp is configured to allow constant brightness per stage, meaning that as battery level decreases, brightness will be downshifted in order to maintain good runtime. This ensures that your headlamp will continue to deliver light for a long time while outdoors.

Muze to byt klasicke prepnuti na nizsi level, kdyz uz baterka nestiha nebo podvod s postupnym snizovanim "konstantniho" jasu...

Zaroven prisli s HL12R a HL32R, ktere vypadaji podobne (divne), ale nemaji zaostrovani a lisi se diodou a drobnymi detaily, HL12R pak ma i polovicni baterku. Nevim, jak je to mineno, asi jako cenove dostupnejsi alternativa?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 3:06

Jinak to vypada, ze Fenix uz je zavedena znacka, u ktere se zacaly delat padelky. Coz je u cinske firmy celkem ironicke :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » úte lis 21, 2017 10:43

Tak jsem se na to podival a par komentaru chronologicky podle mikovych bodu:
- 22hod pri 70lm z 2000mAh baterky neverim - to bude podobne "regulovany vykon" jako u Nitecore NU30, ktery take rychle klesa. Nechce se mi to pocitat. Petzl Reatic s 1800mAh baterkou uvadi pro konstantnich 80lm vydrz 6h. Vim, ze si o Petzlu myslis, ze jsou sto let za opicemi, ale zas tak velky rozdil to nebude :twisted:
- vaha: 130g vepredu je uz dost. Mam ted Petzl RXP a ta je se 115g na beh hranicni. Navic ma vzadu skutecne zdvojeny pasek. U Fenixu si nemohu pomoct, ale nic takoveho nevidim.
- vzhled je fakt hnusny (v tom jedinem se s tebou shodnu)

Ale jinak ta celovka vypada zajimave, jen je fakt otazka te vahy. Me se kvuli vaze skoro vic libi ta HL32R se 108g. Na druhou stranu pri behu jsem na hmotnost a pohyb celovky haklivejsi nez pri turistice, na turistiku muze ta HL40 vyhovovat.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » úte lis 21, 2017 10:58

- pasek: nakonec jsem nasel, ze fakt maji zdvojeny pasek podobne jako ty Petzly (porad mi to Petzlovo reseni prijde v detailech lepsi, ale clovek toho z jednoho obrazku Fenixe moc nepozna)
- vydrz: Fenix HL26 s 1600mAh baterkou vydrzi na 60lm 12hodin. Trojclenka mi nikdy moc nesla, ale jestli neprobehla revoluce v LED diodach, tak ta HL40 musi opravdu nejak snizovat vykon. Otazka je, jak a kdy to dela a jak moc to vadi. Snad se v budoucnu dockame nejakeho podrobneho testu na CandlePowerFofums s grafy poklesu vykonu
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » úte lis 21, 2017 11:00

Tiež ma tie čísla zarazili. Marketingové oddelenie Fénixu nedávno nastúpilo na cestu čínskych lumenov a čínskych minút, 70 lm/22 hod je pri 2000 mAh čistá utópia. Zebra so svojimi superefektívnymi drivermi (asi najefektívnejšími na trhu) má pri kapacite 3500 mAh len o polovicu viac - 33 hod.

Inak čelovka je to zaujímavá, len by fakt mohli písať reálne hodnoty. Obzvlášť by som chcel vidieť, ako vyzerá ten kužeľ zoomovacej TIR optiky. To by mohlo byť oproti Led Lenseru o dosť použiteľnejšie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte lis 21, 2017 14:02

Mike, ty jsem videl, ale nahrada to uplne neni, cervene svetlo ma jen HL32R a HL12, a vsechny jsou to ty nove fenixove plastaky s max IP66. Preci jen preferuju stare dobre kovove bomb-proof fenixy s IP68. Ale pro spoustu lidi muzou byt akorat, a ovladani jak jsi psal take vypada zajimave. Otazku vydrze ted pocitat nebudu. Li-poly akumulator (3.7V, 2Ah tj 7.4Wh) by na akce i celkem stacil. Ale pro mne to neni.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 21:24

mitau píše:- vaha: 130g vepredu je uz dost. Mam ted Petzl RXP a ta je se 115g na beh hranicni.

Moje HL20 ma i lithiovou baterkou 85 g. S alkalickou tedy asi 100 g. Ani v jedne konfiguraci mi pri chuzi nevadi, ale behat bych s ni nechtel, to uz na cele poskakuje. 130 g je o dalsich 30 % vic, to bych si musel zkusit, ale zas tam je ten pasek a i vepredu je rozdvojeny, takze by mohla byt stabilnejsi.

mitau píše:Ale jinak ta celovka vypada zajimave, jen je fakt otazka te vahy. Me se kvuli vaze skoro vic libi ta HL32R se 108g.

Jenze tam zas nevidim zadnou "pridanou hodnotu" a duvod ji kupovat. Zasadni plus HL40R je zmena kuzele a jako bonus nova dioda.

wawrik píše:Zebra so svojimi superefektívnymi drivermi (asi najefektívnejšími na trhu) má pri kapacite 3500 mAh len o polovicu viac - 33 hod.

O kolik jsou efektivnejsi, nez jine? Neni to rozdil 99 % proti 98 %, ktery realne na vydrzi nepoznas?

Jinak z jednoduche trojclenky mi vychazi 2000 mAh u Zebry asi na 19 hodin, coz neni az takovy rozdil proti uvadenym 22. Snizovani tam asi bude, ale asi ne od zacatku. Kdyby to bylo az ke konci, rekneme pri poslednich 25 % kapacity, tak by mi to az tak nevadilo. Paradoxne proto, ze ma dobijeci baterku. Primarni clanky vysvitim nadoraz a o snizovani na konci nestojim. Dobijeci bych normalne dobijel driv, takze by na to nedoslo a kdybych na delsi akci nahodou na doraz jel, tak by snizovani bylo spis plus.

mitau píše:Petzl Reatic s 1800mAh baterkou uvadi pro konstantnich 80lm vydrz 6h. Vim, ze si o Petzlu myslis, ze jsou sto let za opicemi, ale zas tak velky rozdil to nebude

Podle Zebry mi 1800 mAh pri 70 lm dava 17 hodin, prepocet 70 na 80 lm uz je pofiderni (protoze zavislost lumenu na proudu neni linearni), ale zas je to celkem blizko, takze na odhad to staci a ten je skoro 15 hodin. Petzl je shit :twisted:

Zajdu se na ni podivat do Kronia, chci videt v realu, jak ta zmena sirky kuzele vypada.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » úte lis 21, 2017 22:33

mike píše:O kolik jsou efektivnejsi, nez jine? Neni to rozdil 99 % proti 98 %, ktery realne na vydrzi nepoznas?
Podľa toho, čo porovnávaš, často je to o desiatky percent. Napríklad čelovky na 18650 - Armytek Wizard Pro má pri 30 lm výdrž 50 hodín, Zebralight pri 32 lm 72 hodín. Pritom rozdiel v zdroji je 3200 mAh vs. 3400 mAh. Nehovoriac o kvalite driveru, ten armytekovský prepína pomerne skoro a vyššie úrovne s čiastočne vybitou batériou ani nezapneš, zebrácky drží ako kliešť a funguje aj pri nízkych kapacitách.

Aj tá Frantova 2×AA Fénix má (podľa toho, čo píše vyššie, nekontroloval som) pri najpoužívanejšom móde 30 lm výdrž 18 hodín, Zebralight H53Fw má s jedinou AA 29 lm/21 hodín. Pravda, nechce sa mi hľadať kapacitu, s ktorou to Fénix meral, ale s 2×AA by Zebra mala 42 hodín, to je sakra rozdiel aj keby boli tie kapacity batérií úplne iné. Jo, H53Fw je novšia generácia, ale ten rozdiel mi udrel do očí.

Škoda, že to u Zebry zabíjajú tým dementným UI.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2017 23:30

Hmm, nema Zebra taky nejaky stepdown? Mne se ty jejich casy uplne nezdaji, pozdeji zkusim propocitat, jestli je to realne.

Na takove porovnani ucinnosti driveru bys potreboval celovky s presne stejnou diodou (ucinnost se lisi i pro barevne varianty), pri stejnem sviceni a na stejne baterky. Myslel jsem spis, jestli to nekdo nemeril primo a nezverejnil rovnou cisla ucinnosti.

wawrik píše:Aj tá Frantova 2×AA Fénix má (podľa toho, čo píše vyššie, nekontroloval som) pri najpoužívanejšom móde 30 lm výdrž 18 hodín, Zebralight H53Fw má s jedinou AA 29 lm/21 hodín. Pravda, nechce sa mi hľadať kapacitu, s ktorou to Fénix meral

Na webu maji s alkalickyma AA 22 hodin a Zebra to ma merene s Eneloopama (ale bohuzel nepisou kapacitu). To uz samo o sobe muze udelat desitky procent. Moje stara HL20 ma na lithiove AA asi dvojnasobnou vydrz, nez je uvadena s alkalickyma. Plus ma HL35 diodu jine tridy (XP-G2 proti XP-L2), to taky dela slusny rozdil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř lis 22, 2017 2:59

Trochu pocitani. Zkusim spocitat potrebnou ucinnost LEDky pro uvadene casy a baterku. Pri 100 % vyuziti energie z baterky a s nulovyma ztratama na optice, takze realita musi byt horsi (netusim o kolik):

Fenix HL40R: 70 lm / 22 h / 2000 mAh Li-Pol -- 7.4 Wh / 0.34 W => 208 lm/W. Pouzita Cree XP-L HI ma maximalne 136 lm/W, takze jasny podvod (snizovani intenzity) :evil:

Zebra H600 Mk III XHP35: 70 lm / 33 h / 3400 mAh Li-Ion -- 12.6 Wh / 0.38 W => 184 lm/W. Pouzita Cree XHP35 ma maximalne 172 lm/W, takze taky mimo realitu, jen ne o tolik :evil:

Armytek Wizard Pro v3 XHP50: 30 lm / 50 h / mAh 3200 Li-Ion -- 11.8 Wh / 0.24 W => 127 lm/W. Pouzita Cree XHP50 ma maximalne 165 lm/W, konecne neco, co vypada realne.

Fenix HP12: 50 lm / 36 h / 3400 mAh Li-Ion -- 12.6 Wh / 0.35 W => 143 lm/W. Pouzita Cree XM-L2 ma maximalne 170 lm/W, takze slava, rozumne cislo u Fenixu. Jeste z doby, nez zacali podvadet (nebo nepodvadeli tolik).

Fenix HL20: 48 lm / 9 h / Energizer L91 -- 4.5 Wh / 0.5 W => 96 lm/W. Pouzita Cree XP-E ma maximalne 122 lm/W, takze taky rozumne cislo (tech 9 hodin je muj odhad z praxe, ne oficialni udaj).

Pekne, co? Driv poctivy Fenix zacal fixlovat a kdy zacala Zebra muzete zkusit zjistit nekdo jiny. Dodam, ze udaje o maximalni ucinnosti jsou z webu Cree a jsou zrejme pro nejlepsi LEDku dane serie, pricemz v celovce muze byt o neco horsi. Fenix sice uvadi konkretni bin, ale Cree nepise ucinnost pro kazdy bin, jen vseobecne pro celou serii.

Kdyz si spocitam ucinnost tech, ktere vypadaji realne, tak vychazi okolo 80 %. I to mi prijde trochu moc, ale budiz. Pak jsou ale ty nepoctive celkem desive (Zebra ~35 % navic, Fenix ~90 % navic).

Blbe je, ze ostatni casem nejspis zacnou podvadet taky, protoze jejich celovky budou vypadat proti jinym hur :? Nazorny priklad je v diskusi o kousek vys. Nakonec se zda, ze Zebra nema az tak skvely driver jako marketing. Fenix podvod aspon castecne priznava, u HM50R i se (zavadejicim) grafem, u HL40R tim kryptickym textem pod carou, co jsem citoval v puvodnim prispevku. U Zebry to nevidim, ale mozna to nekde na webu maji.

Mam chut napsat Fenixu hnusny mail. Kdo se prida?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » čtv lis 23, 2017 22:38

Mala poznamka k těm nabíjecím čelovkám - za mne je praktictejsi moznost vymenit baterii. Nez byt nucen vseho nechat a zdlouhave nabijet vestavenou baterku.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv lis 23, 2017 22:59

Zalezi na situaci. Kdyz ti baterka vydrzi s rezervou celou akci, tak dobiti doma neni problem.

Moje vyhrada je jina: kdyz neco selze, tak nemuzes baterku vymenit a baterka je IMO nejslabsi clanek. Uz jsem to tu parkrat psal, baterka na nule aniz by k tomu byl nejaky zrejmy duvod. Plus se neda fyzicky odpojit, takze pravdepodobnost selhani je vetsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát lis 24, 2017 11:18

Jinak Japonec Setosamo pobavil.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pát lis 24, 2017 11:27

mike píše:Zalezi na situaci. Kdyz ti baterka vydrzi s rezervou celou akci, tak dobiti doma neni problem.
Moje vyhrada je jina: kdyz neco selze, tak nemuzes baterku vymenit a baterka je IMO nejslabsi clanek


Souhlas. Proto kdyz nabijeci, mam radsi svetlo na (treba vyrobcem upravene pro vetsi bezpecnost) nabijeci 18650 ci 14500, ktere muzu vzdycky vymenit za rezervni, treba 2xCR123 misto nabijeci 18650, nebo AA misto 14500. Li-po baterie maji sice vyhodu vyssi kapacity pro dany prostor (clanek muze mit treba ctvercovy nebo obdelnikovy tvar misto valce), ale to neni u svitilny tak velky rozdil. A nevymenite ho (nebo jen za megadrahy druhy od vyrobce). Nabijeci 18650 mi vetsinou vydrzi s prehledem na celou akci, a porad mam zalohu v primarnich CR123, ktere snesou i veliky mraz, to same s 14500 a Li AA primarnimi. Zalozni clanky vazi par gramu, 34g za par CR123 opravdu neresim.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát lis 24, 2017 17:57

@budo: az ja ho jednou chytim... :twisted:

FrantaKrajta píše:Zalozni clanky vazi par gramu, 34g za par CR123 opravdu neresim.

Vzdy je to jedna Deli tycinka! Ze ty ani nemas urezany zubni kartacek? :twisted:

Jasne, to je rozumne paranoidni pristup. Proto mi vyhovuje celovka na jednu AA baterku. Jedna v celovce plus dve nahradni vazi jako jedna 18650, ktere bych musel mit dve. Nebo aspon ty dve CR123 navic, kdyz to celovka umi.

Vsechno ma sve vyhody a nevyhody, ale vestavena baterka ma vyhody hlavne pro vyrobce. Neda se vymenit, coz cloveka casem donuti koupit novou celovku (nebo mobil) a ne ze bude pouzivat jejich prvni model (jako ja HL20) jeste po 7 letech :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pát lis 24, 2017 21:15

Nevim jestli se uz tady probirala celovka Skilhunt s difuzorem, ale zajimaly by me nejake zkusenosti. Jestli ji hodou nekdo nezkousel. [-o<
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pát lis 24, 2017 21:45

mike píše:Pekne, co? Driv poctivy Fenix zacal fixlovat a kdy zacala Zebra muzete zkusit zjistit nekdo jiny.
Nemusi to byt vubec zadne lhani. Vubec nejsem na celovky odbornik, ani elektrotechnik ne, takze nechcite ode mne technicke detaily, ale nedavno jsem narazil na clanek (hledal jsem tam neco jineho, ale zaujalo mne to) o nejake celovce, kde popisovali zpusob, jak "vyrabi" svetlo.
Ma (mit) svitivost X lm, tak to delaji zpusobem, ze nejakou dobu sviti tema X lm, potom kratce mirne snizi vykon LEDky na Y lm (Y<X), zase zvetsi zpatky a to se opakuje. Proste maji takovou hranatou caru nahoru dolu, pricemz jeste obcas trvani intervalu kratky - dlouhy zmeni, takze ve vysledku nemas typicky mirne stroboskopicky efekt, ale pro lidske oko nepostrehnutelne kratkodobe snizeni vykonu, ktere se ale jeste pred zaregistrovanim okem znovu zvysi na puvodni hodnotu. Z hlediska videni (resp. oka) je svetlo konstantni, ale spotreba se o dost snizi. Tj. vyuzivaji nedokonale reakce oka - kdyz zhasnes svetlo, jeste kratuckou chvilku "vidis" (mas dojem, ze vidis) a navic se oko dokaze docela dobre prizpusobit zmenam svetelnosti, kdyz budou v docela malem pomeru, tak je ani nepostrehnes.
Kdyz vezmes takovou moznost, tak potom uz mohou ty casy docela sedet a nemusi se jednat o zadny podvod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Semo » pát lis 24, 2017 22:46

Mam H03 bez odklapacieho difuzora. Neutral white za cca $30+. Super, som spokojny. Fakt siroky, plynuly kuzel, super na chodenie alebo pracu. Nudzovo topouzivam aj na bikove dojazdy, ale fakt to na to nebolo navrhnute. Aj ovladanie mi vyhovuje. Manzelka pouziva ten najslabsi 4lm v noci (namiereny do stropu), ked koji/prebaluje malu.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob lis 25, 2017 0:13

@apuka: necetls to nekde vlevo dole? :twisted: V takovych pripadech bys mel davat odkazy, at vime, o cem se bavime. Napadle mi to pripomina PWM, coz se uz myslim u lepsich celovek nepouziva. Protoze oko to sice nevidi, ale nedela mu to dobre (nebo hlave) a taky to myslim nebylo dost efektivni. Navic muzes oblbnout oko, ale ne merak a Fenix uvadi hodnoty podle ANSI normy. Merak by ukazal prumernou hodnotu, ne maximalni.

Jinak jsem zkusmo spocital/odhadnul prumernou hodnotu pro HL40R a 70 lm a vychazi mi to asi na 37 lm #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » sob lis 25, 2017 7:36

booze píše:Nevim jestli se uz tady probirala celovka Skilhunt s difuzorem, ale zajimaly by me nejake zkusenosti. Jestli ji hodou nekdo nezkousel. [-o<
Skúšal som H03 s difúzorom aj s TIR optikou. TIR je fajn, skoro ako Armytek, ale UI mi na rozdiel od Sema prišlo blbé, najmä polsekundové podržanie na vypnutie. V praxi asi použiteľnejšie ako (IMHO) ultradementné UI od Zebry.

Difúzor H03F má kopec artefaktov, na čo som celkom citlivý, navyše keď ju mám na čele, oslňuje ma (lepšie povedané ťahá mi oči) buď kĺb alebo packa difúzora, lebo jedno z toho mám v zornom poli. Či to bude vadiť aj tebe neviem, posúdiš sám.

Jo, a reflektor je na môj vkus príliš vysunutý do boku, takže kužeľ je vyosený. To mi vadí tiež.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » sob lis 25, 2017 14:13

mike píše:Nakonec se zda, ze Zebra nema az tak skvely driver jako marketing.
Keď ja sa spolieham skôr na recenzie ľudí, ktorí sa v tom - na rozdiel odo mňa - naozaj vyznajú. A hlavne tie veci namiesto obskúrnych výpočtov, ktoré majú len potvrdiť nejakú pseudoteóriu, aj poriadne testujú. Napríklad tu je selfbuiltova recenzia na SC600III, čo je rovnaký driver aj dióda ako vo vyššie zmieňovanej čelovke H600III:
selfbuilt píše:Output/runtime efficiency remains top-of-class for the SC600-III. :smt023

A čo sa týka vierohodnosti špecifikácií a doby svietenia:
selfbuilt píše:
scs píše:Based on your experience with ZL lights and your current runtime tests, do you believe the light will achieve close to its advertised runtime of 33 hours at 70 lumens if the 3500mAh Panasonic GA cell is used?
Given my 2000mAh runtimes (18.6 hours), 33 hours is believable for 3500mAh.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » sob lis 25, 2017 18:11

mike píše: necetls to nekde vlevo dole? :twisted: V takovych pripadech bys mel davat odkazy, at vime, o cem se bavime.
Jasne, ze by odkazy byly vhodnejsi. Ale jak jsem psal, narazil jsem na to, kdyz jsem hledal neco jineho v souvislosti s Petzl Tikkou a jsem si to jen precetl jako zajimavost, bo jsem to jeste nikde necetl, ale pro mne to nebylo tak dulezite, abych si to ulozil.

Jinak mne tak jeste napadava (ale jak jsem psal nejsem odbornik ani elktronik, tak mozna jsem mimo), nemohlo to byt i vyuziti nejake latyence pri reakcich samotne LEDky, ze chvili jeste sviti stejne, kdyz vypnes/zeslabis proud? Jen nevim, jestli by nemel stejne tak zacit svitit zesilene taky az za chvili, kdyz zapnes/zesilis... Pokud by to ale slo, tak vypadky ani pristroje nemusi zaznamenat - ale skoro pulka vykonu to byt rozhodne nemuze.
Co se tyce reakce oci/hlavy - tak ty by mely byt hlavne, kdyz jsou ty intervaly stejne - stroboskopicky efekt -, prave proto tam mely ruzne dlouhe, dokonce prekladane i delsi stalou intenzitou na max, vykon.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod lojzmen » sob lis 25, 2017 19:32

Pokud LED používá luminofor -
Wikipedia: Bíla barva se u LED diod dosahuje mísením barev nebo fotoluminiscencí -
k dosvitu, tedy vykrytí doby nesvícení, může dojít.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob lis 25, 2017 19:38

@apuka: hele, mne se fakt nechce spekulovat o necem takhle z druhe ruky. Opravdu mi to prijde jako PWM, coz Petzl urcite u malych celovek pouzival a mozna jeste pouziva. V tom pripade nic noveho a nic, co by nejak zazracne zvysilo vydrz, normalni metoda rizeni vykonu.

edit: ctu tu recenzi Zebry a tam pisou: As with my other Zebralight lights, I don't see any signs of pulse width modulation (PWM) on any the lower output modes. The light appears to be fully current controlled at all levels. Tj. PWM je minus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob lis 25, 2017 20:23

wawrik píše:Keď ja sa spolieham skôr na recenzie ľudí, ktorí sa v tom - na rozdiel odo mňa - naozaj vyznajú. A hlavne tie veci namiesto obskúrnych výpočtov, ktoré majú len potvrdiť nejakú pseudoteóriu, aj poriadne testujú. Napríklad tu je selfbuiltova recenzia na SC600III, čo je rovnaký driver aj dióda ako vo vyššie zmieňovanej čelovke H600III

Pekna recenze. Ted jeste pochopit, co doopravdy nameril, ze? A porovnat to s mymi obskurnimi vypocty. Udelam to za tebe.

Dioda stejna, driver, rikas, stejny, takze muzeme porovnavat primo. Pri M1 modu (70 lm) nameril 65 lm a podle grafu cara mirne klesa. Prumer bude min, ale zas pise, ze absolutni hodnota nemusi byt presna, zustaneme u 65 lm. Na 2000 mAh baterku mu to jelo 18 h 36 minut, z cehoz mi vychazi pri 3400 mAh 31.6 h. Pouzil jsem sice obskurni trojclenku, ale omlouva mne, ze on udelal to same, akorat pro 3500 mAh, proto mu vyslo vic. Jenze ja jsem to bral podle toho, co pise Zebra, casy jsou pro baterku ZL634 a ta ma 3400 mAh.

Dalsim obskurnim vypoctem ( (70 x 33) / (65 x 31.6) ) dojdu k tomu, ze Zebra v tomhle modu nadsazuje o 12.5 %, tedy osminu. To neni az tak moc, ale z normalniho driveru to udela zazracny, co ma ucinnost pres 100 %.

Namerena cisla muzeme dosadit do meho puvodniho pseudovypoctu:
mike píše:Zebra H600 Mk III XHP35: 70 lm / 33 h / 3400 mAh Li-Ion -- 12.6 Wh / 0.38 W => 184 lm/W. Pouzita Cree XHP35 ma maximalne 172 lm/W, takze taky mimo realitu, jen ne o tolik :evil:

Zebra H600 Mk III XHP35: 65 lm / 31.6 h / 3400 mAh Li-Ion -- 12.6 Wh / 0.4 W => 163 lm/W a najednou mame cislo, ktere by mohlo byt realne. Ze by ten obskurni vypocet prece jen k necemu byl? Kdybys to porad jeste nechapal, tak k rychlemu overeni, jestli jsou uvadene hodnoty a vydrze mozne. V tomhle pripade nebyly, namerene hodnoty jsou.

wawrik píše:majú len potvrdiť nejakú pseudoteóriu

Podle sebe soudim tebe, ale nejsou vsichni jako ty. Nastesti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob lis 25, 2017 20:44

V te recenzi je taky pekne videt porovnani starsich a noveho modelu. Ve stejnem modu (70 lm) ma Mk II 74 lm, ale Mk III jen 65 lm. Autor pise, ze absolutni hodnoty nemusi byt presne, ale relativni ano. Takze Mk II sviti ve stejnem modu o 14 % vic, nez Mk III. Zaver si udelejte sami.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob lis 25, 2017 20:59

Nedalo mi to a kouknul jsem se na recenzi Mk II od stejneho cloveka. V diskutovanem 70 lm M1 modu nameril 16.6 hodiny na 2200 mAh baterku. Zebra uvadi 30 h na 3100 mAh baterku. Obskurni trojclenkou mi ale vychazi 23.4 hodiny, coz je nadsazeni skoro o 30 % :shock:

Jestli jde opravdu o stejnou svitilnu a neudelal jsem nekde chybu, tak je aktualni stav vlastne zlepseni, protoze driv Zebra lhala podstatne vic :? Recenze je 4 roky stara, ale dioda vypada stejna. Mozna ji od te doby Cree vylepsilo, ale zas o tolik se ucinnost nemeni...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky