Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 20, 2020 16:23

dudy píše:Pane Bože...

:D :D :D

Dudy:
Díky za reakci.Rozumím tomu, že pro člověka,který je v tomhle zběhlý, to může být iritující, když tomu rozumí. Mě to taky rozčiluje, když se mě někdo ptá na, z mého pohledu, triviality. Ale prosím o shovívavost, protože jé se tyhle věci okolo snažím teprve alespoň v základech nějak pochopit.

Já jsem dospěl k závěru, že těch 18650 je označení kapacity baterie stejně jako u powerbank. A těch 3500mAH je označení pro nějakou intenzitu svítivosti - jak moc je schopna ta svítilna osvítit okolí při stejné kapacitě baterie. To jsem si udělal závěr z toho, co tu popisujete.

No, tak jestli je to tak, jak píše Dudy, tak tím to pro mě padá, To je malá kapacita, ještě když to má být zdroj pro čelovku. Hlavně, když jsem volal do Fénixu, tak jsem se ptal na to, jestli ta čelovka s kapacitou 18650 je použitelná jako powerbanka a prý že jo.

Ale asi se tu stejně vyrojí plno protichůdných reakcí. To asi nezbude člověku než to zkoušet na vlastní kůži a peníze.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon črc 20, 2020 16:26

oodoow píše:verzi s USB-C, tím bych ušetřil kabel.

IMG_20200720_172436.jpg

Tímto taky, dva kabely v jednom, váha nic, cena okolo 100Kč, maj to na Kroniu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon črc 20, 2020 16:31

Dromedaro píše:Já jsem dospěl k závěru, že těch 18650 je označení kapacity baterie stejně jako u powerbank. A těch 3500mAH je označení pro nějakou intenzitu svítivosti - jak moc je schopna ta svítilna osvítit okolí při stejné kapacitě baterie. To jsem si udělal závěr z toho, co tu popisujete

18650 je označení typu článku. 3500mAh značí kapacitu baterie....
Baterie a svítivost nemají nic společnýho, svítivost ovlivňuje dioda a kolimátor
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon črc 20, 2020 16:37

oodoow píše:Jo, pochopil jsi to dobře, je to tahle věcička

Třeba pro mě absolutně k ničemu k nabití telefonu. Výstup 5V 1A mi není schopen nabít telefon, tak maximálně udržovat při životě, ale nabít ne. To mám odzkoušeno.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 16:53

oodoow píše:Jo, pochopil jsi to dobře, je to tahle věcička, vlastní to asi dost lidí z OF...

Zrovna tohle je od podvodniku a spameru, vetsina lidi ma doufam original, ktery je navic levnejsi. Zrovna se mi ho nechce hledat, ale linky tu nekde byly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon črc 20, 2020 16:55

Etheric píše:...A zase překrucuješ co někdo řekne. Já neříkal, že tam být nemůžou, ale že předpokládám, že ti lepší výrobci si nechají dělat vlastní články...



Etheric píše:
dudy píše:A co myslíš, že je v powerbance?

Technická: v powerbance nemůže být 18650. 18650 je označení konkrétního rozměru baterie. V powerbance je buď li-on, případně /v těch lepších/ li-pol článek


Etheric píše:...Jasně že "powerbanku" poslepuješ i z nabíjecích tužkovek...


A helemese, najednou poslepuju i z tužkovek co mají 1,2V.
Není to tak dlouho, co to nešlo z 18650 protože mají jen 3,7V

Etheric píše:Nejde vůbec o to, co tam je, ale jakej to má output. S 3,7V nabiješ kulový, můžeš s tím to zařízení maximálně udržovat při životě. Fenix 18650 je akumulátor pro svítilny, nikoliv powerbanka. Právě díky tomu výstupnímu napětí.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon črc 20, 2020 18:37

Nejlepší powerbanky snad maj mít svoje články, tak jako telefony, prostě akumulátor na míru ne? Tak jsem to myslel. Nemůže v takový powerbance bejt 18650. V těch levných ano, ale u těch top opravdu očekávám něco jinýho, lepšího.
Opravdu i ty nejlepší powerbanky jsou jen slepeniny obyčejných, běžně dostupných článků? Za ty prachy tam fakt nemůže být slepenejch několik 18650 :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » pon črc 20, 2020 18:50

Etheric píše:Třeba pro mě absolutně k ničemu k nabití telefonu. Výstup 5V 1A mi není schopen nabít telefon, tak maximálně udržovat při životě, ale nabít ne. To mám odzkoušeno.

No, pro tebe asi k ničemu, ale ostatní můžou mít i kvalitní telefon s kterým to půjde. Můj Samsung Galaxy to nabije úplně v pohodě.

Tu redukci mám taky, ale je to malý a lehce se to na cestách ztratí, zvlášť když to člověk pořád nandavá a sundavá. Prostě mít všecko v USB-C je čistý řešení.
mike píše:Zrovna tohle je od podvodniku a spameru, vetsina lidi ma doufam original, ktery je navic levnejsi.

Já tam viděl nějaký noname a tohle od nitecore, tak jsem schválně koupil to od nitecore. Lepší nějaká značka než žádná. Originál je od které značky?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 20:43

Miller. Puvodne se tu pouzival ML-102, ale vypada to, ze uz neni. Mozna je nejaka novejsi verze.

Spameri na N to obslehli, jak je jejich spatnym zvykem, pricemz ale uznavam, ze v tomhle pripade to vypada povedene. Chces je ale podporovat? Ted muzes cekat spam, protoze jsi napsal jejich jmeno, nedavno tady spamovali pres SZ.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 20:45

Etheric píše:Nejlepší powerbanky snad maj mít svoje články, tak jako telefony, prostě akumulátor na míru ne?

Ne.

Etheric píše:Nemůže v takový powerbance bejt 18650. V těch levných ano, ale u těch top opravdu očekávám něco jinýho, lepšího.

Proc? 18650 je prumyslovy standard a je to aktualne to nejlepsi na trhu. Jak uz jsem psal nedavno, tak se pouzivaji i v elektromobilech a to v tisicich kusech. Mas snad pocit, ze powerbanka je neco vic, nez Tesla za tri miliony? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 20:51

oodoow píše:No, pro tebe asi k ničemu, ale ostatní můžou mít i kvalitní telefon s kterým to půjde. Můj Samsung Galaxy to nabije úplně v pohodě.

Asi tak. Neni zadny duvod, aby 1 A nenabila telefon, akorat to bude trvat trochu dyl. Teda, jediny duvod by byl, ze by ten telefon mel stalou spotrebu vetsi, nez 1 A, coz je blbost. Nabijet se bude i ze standardniho USB, ktere dava asi 440 mA. Dlouho.

Hele, Ethericu, asi by ses nemel do elektrodiskusi poustet. Chybi ti celkem zakladni znalosti, coz chapu, ale pak to vede k pomerne nesmyslnym diskusim. Asi jako kdyz apuka diskutuje o pravu nebo o jazycich. Verim, ze jsi rozumnejsi ;-) Klidne se ptej, kdyz neco nevis, ale nedelej prosim nepodlozene zavery.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 20, 2020 21:13

To mi přijde dobrý s těmi baterkami a nabíječkou-powerbankou. Jestli to chápu správně, tak když jdete třeba na delší dobu pryč do přírody, vezmete si jednu tu nabíječku a třeba pět těch baterek? Jsem si říkal, že by to s tou čelovkou a 18650 kapacitní powerbankou s celkovou váhou 360g bylo nějak moc jednoduchý...
No a jestli to trvá déle to nabíjení s 1V, tak to asi ničemu na treku nevadí. Já nabíjím přes noc. To asi nijak nejde řešit, nějaké rychlejší nabíjení tímto způsobem, že? A ty lehoučké nabíječky a powerbanky v jednom na tu jednu baterku, to se u nás neprodává, to je možné jen přes to ALI atd sehnat?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 21:35

Ano. Vetsine lidi staci jedna nebo dve. Protoze se daji dobit, kdyz je moznost a ta jednou za cas obvykle byva (sam v Alpach dokupuju zasoby po 5 - 7 dnech). To je prave na tom to skvele, ze to vazi okolo 30 g a funguje jako nabijecka i powerbanka zaroven.

Neni to 1 V, ale 1 A a je to dano obvodem v nabijecce/powerbance (Miller ma tusim 1.5 A). Celkem o nic nejde, mobil se holt nebude nabijet hodinu, ale dve. Ostatni veci, jako treba GPS, stejne tolik nevezmou, takze tam rozdil nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » pon črc 20, 2020 21:55

mike píše: Celkem o nic nejde, mobil se holt nebude nabijet hodinu, ale dve.

Dvě hodiny i déle,to je normální nabíjecí doba pro můj současný mobil nabíječkou ze zásuvky.

Jen tak ze zvědavosti. Ty když jdeš nakoupit zásoby, tak tam nějak přespáváš nebo se delší dobu zdržuješ, že tam nabiješ dvě baterky? Nebo sedneš někde do hospody a dobíjíš? Nemám představu, jak dlouho to trvá, ale tak 4hod? Jsem přemýšlel, že bych si pořídil solární nabíječku,abych tohle řešil. Já když někde procházím, tak ne vždy je všude k dispozici zásuvka nebo se mi tam nechce někde čekat až se mi to dobije. Oni taky všude nejsou úplně ochotni nechat dobíjet různá zařízení ze zásuvek.

Jo, to je právě super ta váha a velikost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2020 22:03

Prespavam. Obvykle dorazim k veceru, kdyz uz jsou obchody stejne zavrene, a tak se nekde ubytuju. Umyju se, najim, dobiju vsechno, co mam. Rano se nasnidam, nakoupim zasoby a zas jdu nahoru. Druha moznost je to same udelat nekde na chate, akorat tam to s tema zasobama neni tak slavne, ale taky to nekdy delam. Pripadne se stavim jen na jidlo, kdyz to vyjde, a za tu hodinu, co tam stravim, se neco dobije. Samozrejme se zeptam, jestli muzu, v naproste vetsine pripadu jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 6:03

mike píše:Neni zadny duvod, aby 1 A nenabila telefon, akorat to bude trvat trochu dyl.

Co třeba důvod, že je telefon dělán na nabíjení s 4,5A? Tohle jsem opravdu zkoušel, s 1A nabití telefonu o 4-6% za hodinu v režimu klidu, což je naprosto šílený. S 2A mi nabití trvá taky dlouho, ale už se to dá..
A nabíjet z USB? Za 24h stále nebylo nabito. Ale zas uznávám, že drtivý většině telefonů 1A k nabití stačí.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » úte črc 21, 2020 7:22

Ach jo.

Telefon není dělán na nějaký nabíjecí proud.
Pouze je konstruován tak, že snese i vysoké nabíjecí proudy, takže podporuje rychlonabíjení.
T.j. není "dělán na nabíjení s 4,5A", ale je dělán na nabíjení AŽ s 4,5A.
To je jako tvrdit, že Ferrari neumí jet 30 kmh, protože má maximálku přes třista.

Tvůj Huawei P20 Pro má baterku 4000 mAh.
Můj starý Redmi měl baterii 4200 mAh a normálně se přes noc nabil z USB výstupu počítače...

Vždyť i v návodu k P20 Pro píší:

"Nabíjení zařízení pomocí PC
1 Připojte své zařízení k PC nebo jinému zařízení pomocí kabelu USB.
2 Když se na zařízení zobrazí dialogové okno Použít USB pro, klepněte na Nabíjení.
Pokud byla dříve nastavena jiná možnost, dialogové okno se nezobrazí. Potažením prstem
dolů ze stavového řádku otevřete oznamovací panel, klepněte na Nastavení a poté
vyberte možnost Pouze nabít."


Jediná možnost je, že ti na pozadí běží spousta spuštěných aplikací, které hrozně žerou.

Já třeba v lese vypínám vyhledávání WiFi, Bluetooth, mobilní data, vyhledávání polohy pomocí signálu, hotspot, synchronizace, zavírám prohlížeče, komunikační kanály...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 7:58

Rychlosti nabíjení jsem psal tak, jak jsem to zkoušel. Jsou to reálný časy, žádná teorie.
Ano, po připojení USB mi to ukáže možnost pouze nabít, ale to nabíjení je tak pomalý, že to je nepoužitelný.
S nabíječkou 4,5A nabiju doplna za hodinu deset minut, s 2A a 2,5h a se zbytkem tak, jak jsem psal. Ty časy nejsou vycucaný z prstu.
A ne, na pozadí neběží nic, nemám tam žádný Facebooky, Instagramy, messengery a nic podobnýho, aplikace co nepotřebuju jsou permanentně zakázaný a po ukončení práce na telefonu ho vyčistím, tj zavřou se úplně všechny aplikace, krom systémových procesů.
Proč to tak je nevím, ale je to tak
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » úte črc 21, 2020 9:24

@Etheric: Co máš za model? Psal jsi tuším, že nějaký Huawei? Ať vím, co určitě nekupovat :twisted:, že to nejde normálně nabít, je dost deal breaker.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte črc 21, 2020 9:54

Musim se tady zastat Etherica. Muze se stat, ze nejake zarizeni v nejake nabijecce s nejakym kabelem se nenabije, nebo je to silene pomale.

Taky bych to nikdy nerekl, kdyby se mi to nestalo doma, ze jsem zapomel USB-C rychlonabijecku k mobilu (origo Samsung k telefonu) v praci, tak jsem vzal USB-C kabel a strcil do nabijecky od tabletu Lenovo (dava, myslim 2A?). Nechal jsem mobil s 19% tam celou noc, asi 9-10 hod a rano byl hodne prekvapeny, ze je tam 20%. :((. Kdyz mobil dam pres USB-C do monitoru, tak mi to normalne nabiji, ale tady to nejak neslo. Stejne tak z notasu.
Pricemz nabijecka OK, to Lenovo ma asi 4000mAh, o cca tretinu vice nez muj mobil a nabije se za par hodin (nemeril jsem presne), prodluzka, kde byla nabijecka fungovala, protoze se vedle nabijel jiny mobil z jine nabijecky a ten se nabil.

Takze se to za jistych okolnosti (ale vubec netusim jakych) stat muze. A nemusi to byt ani primo tim telefonem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 21, 2020 10:18

A co třeba toto? Dohledal jsem, že to má váhu 39g, tedy o 9g vyšší než ty, co jste zde uváděli,ale zase to má nabíjení 2,1A a powerbanka 2,5A. Což zde nedělám znalce, jen z laického pohledu je to pro mě dvakrát vyšší hodnota, než tu řešíte ten 1A.

https://www.defendia.cz/baterie-a-nabijecky/nabijecka-armytek-handy-c1-ve/

Jinak teda kauza čelovky. Jsem zjistil, že tou volbou Fenixe místo Armyteku, kvůli tomu magnetu na konci, si vůbec nepomůžu, protože ona ten magnet má taky. Ale když se dívám na ten armytek, tak z toho chápu, že on lze dobít pouze pomocí té magnetické koncovky a nevím, jestli tam lze použít obyčejná nenabíjecí.

https://www.defendia.cz/outdoorove-svitilny/multifunkcni-svitilna-armytek-wizard-wr-magnet-usb--bile-cervene-svetlo/

I kdyby šla, tak mi furt přijde lepší řešení s tou HM61Ruby, protože ta může být nabíjená přes magnetickou koncovku, micro USB přímo na baterce nebo jednorázovými CR123A.

https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka-fenix-hm61r-amber/prod_2217.html

Je těžší asi o 40g, ale k tomu armyteku bych zase musel tahat ty magnetické koncovky,což je další kus + magnet navíc, který se mi v batohu může dostat k mobilu+váha a kus navíc. Takže bych si stejně asi moc nepomohl.
Když už ty čelovky nemají magnet, tak mají zase tu klesající intenzitu, kterou nechci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 10:25

@oodoow: Jde to nabít zcela normálně. Naopak mi přijde nenormální v roce 2020 nabíjet s 1A, což je hodnota, kterou se nabíjely ty úplně první dotykáče. Od tý doby dost technika pokročila, takže je zcela logický, že to na nejnovější zařízení stačit nebude ;) Výrobce snad ani nepředpokládá, že se to někdo bude snažit nabít pravěkou nabíječkou.
Mám P20 Pro, funguje skvěle, s moderní nabíječkou hodnou moderního telefonu. Všechny telefony /krom nejnižších modelů, ale i tam je to otázka několika let/ se už dělají s rychlonabíjením, už i hodnota 2A je mrtvá.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » úte črc 21, 2020 16:44

@etheric: No, to teda logický není, leda by doba pokročila v tom, že jak psal dudy, prostě ti to žere tak rychle, že pomalý nabíjení nestačí nic nabít. Můj Samsung má taky rychlonabíjení, ale to mi nebrání ho nabít pomaleji na 1A.

Zkoušel jsem googlit, jestli s tím má problém i někdo jiný, ale nic jsem nenašel. Takže budeš mít problém buď ve svém telefonu nebo v kabelu či koncovce, jak psal Apuka. Prostě normální to fakt není. :wink:
Btw. přímo na stránkách Huawei mají tabulku, kde píší, že na 1A by se to mělo nabít za asi 5 hodin. Z toho by tedy plynulo, že ti mobil se všema úsporama, které jsi tu popisoval Dudymu, vydrží jenom 5 hodin, což je teda žalostně málo.

@Dromedaro: Vida, už se to prodává i u nás a ještě v lepší verzi, která by snad fungovala i s Ethericovým mobilem. Nemít už jedno takové doma, tak to koupím hned.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Výběr nové čelovky

Příspěvekod Kjuba » úte črc 21, 2020 16:58

Sakra to jste to ještě nepochopili? Je úplně jedno kolik argumentů uvedete jako důkaz toho, že Etheric mele kraviny. Jakkoliv jsou všem ostatním jasné a zcela správné.

Jeho Huawei je nejlepší telefon, funguje suprově a všichni ostatní se mýlí. Slyšeli jste slovo Boží. Tak to je a hotovo.

Jediný, čeho tím argumentováním dosáhnete je to, že si bude muset vymyslet další nesmyslný důvod,proč to tak je. A budete se točit v kruhu.

Všichni přece víme, jak to funguje. Ale mýlíme se. Tak se už nebraňme pravdě, a přiznejme si.

ETHERIC MÁ PROSTĚ PRAVDU.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 17:27

oodoow píše:Z toho by tedy plynulo, že ti mobil se všema úsporama, které jsi tu popisoval Dudymu, vydrží jenom 5 hodin, což je teda žalostně málo.

A to jak z toho vyplynulo, že mi telefon vydrží 5 hodin? Nechápu, jakým způsobem jsi se dopracoval k výdrži 5h.To bysem nechtěl ani zadarmo.
Já popisoval doby nabíjení, ne doby výdrže. Ať to nabiju 2A nabíječkou, nebo originální 4,5A, vydrží to stejně, tj 4 dny na výletě. Nebo celej den od rána do večera na datech a hudbě.

Kjuba píše:ETHERIC MÁ PROSTĚ PRAVDU.

Každej má tu svoji, ať si to už přizná nebo ne :twisted:
A já rozhodně nemám pravdu ve všem.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Výběr nové čelovky

Příspěvekod Kjuba » úte črc 21, 2020 18:12

Ale to víš, že máš :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » úte črc 21, 2020 18:25

Etheric píše:A to jak z toho vyplynulo, že mi telefon vydrží 5 hodin? Nechápu, jakým způsobem jsi se dopracoval k výdrži 5h.

Je to prosté.
Pokud se telefon který se má za pět hodin nabít naplno a nenabije se vůbec, znamená to, že má stejně velký odběr jako je to nabíjení a tudíž se musí za pět hodin i vybít.
Je pravda, že jsi psal, že se ti jednou Ampérou nabije o 4-6% za hodinu (budeme počítat 5%), takže má o 300% delší nabíjecí dobu, než by měl mít, takže pokud přihlédneme i k tomuhle, měl by ti telefon vydržet max 6,25 hod.
Takže někde je něco divně.

Jinak nabíjecí proud se v průběhu nabíjení mění a i rychlonabíječky sice ze začátku jedou na 4,5A, ale končí na miliampérech...

Etheric píše:...Ať to nabiju 2A nabíječkou, nebo originální 4,5A, vydrží to stejně, tj 4 dny na výletě. Nebo celej den od rána do večera na datech a hudbě.

Moderní výkonnej smartphone, s výdrží čtyři dny?
To ho máš ale 50% času vyplej, nebo na něj vůbec nekoukáš ne?
Mám baterku 4500 mAh a pokud občas zapnu data, abych se kouknul na počasí a občas GPS v offline mapách kvůli orientaci, párkrát mrknu na hodiny a udělám třeba dvacet fotek, dám tak den a půl.
A celej den na datech a hudbě už je úplný hausnumero.

Etheric píše:A já rozhodně nemám pravdu ve všem.

Co se týče elektroniky, tak v podstatě v ničem.


Nevím na jaké úrovni se vyučuje elektrotechnika na "vysoké škole života" jejímž jseš absolventem...
Já drobátko utrpěl elektrotechnické vzdělání a jsem nucen se už víc jak třicet let, krom jiného, rýpat v drátech, abych měl na pivo, tak si troufnu tvrdit, že už jsem o tom něco slyšel...

Ještě předevčírem jsi netušil, co je 18650, myslel sis, že je to jen do čelovek, netušil jsi, že se z toho dá nabíjet, neslyšels o měniči a neměls ánung jak maká powerbanka a dneska nám tu děláš elektrokázání...

Mám z toho jakýsi pocit principielního Déjà vu.
Už jednou to tu bylo, když se jeden člověk ptal, jaký si má koupit spacák a boty, aby za půl roku poučoval Wawrika co projel půl světa, nebo tepal zdejší polárnickou elitu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2020 18:32

Etheric píše:Co třeba důvod, že je telefon dělán na nabíjení s 4,5A?

Viz dudy. Je to maximalni proud a funguje jen ve spojeni s rychlonabijeckou a to nejspis jen jednou konkretni. Tady se ale bavime o outdoorovem UL pouziti.

Etheric píše:Tohle jsem opravdu zkoušel, s 1A nabití telefonu o 4-6% za hodinu v režimu klidu, což je naprosto šílený.

Jo. Okamzite bych ten telefon reklamoval :twisted:

Trocha cisel, jo? Neprenasi se proud, ale vykon, takze je to na nej potreba prepocitat. Baterka v tvem mobilu ma 4 Ah x 3.7 V = 14.8 Wh. Nabijecka dava 4.5 A x 5 V = 22.5 W. Pri 100 % ucinnosti by se ti telefon mel nabit z 0 na 100 % za 40 minut a kdyz budeme pocitat realnejsich 75 %, tak za 52 minut. Ty ale tvrdis myslim 75 minut, coz by davalo nejakych 53 % ucinnost a tak spatny snad neni ani Huawei. Kde je teda hacek? Pripoj si USB merak mezi nabijecku a telefon a uvidis to sam. 4.5 A jede jen na zacatku a pak proud prubezne klesa. Ucelem rychlonabijeni je, ze se nalilo co nejvic energie do prazdne baterky, ktera to taky nejlip snasi, cim vic je nabita, tim vic se musi proud omezovat, jinak bys ji znicil.

No a ted zkusme 1 A tj. 5 W. To mi pri 75 % ucinnosti dava asi 4 hodiny tj. 240 minut, coz sedi s tou tabulkou od vyrobce, kterou posilal oodoow: 5V1A -> 210-300 mins. Spis tech 300, jelikoz i 1 A je ke konci nabijeni moc. Pro outdoorove UL pouziti mi to prijde naprosto OK. Jestli se ti za 5 hodin s 1 A nenabije, tak je s nim neco spatne. Se standardnim USB by se mel nabit za 10 hodin, tj. pres noc.

Etheric píše:Naopak mi přijde nenormální v roce 2020 nabíjet s 1A, což je hodnota, kterou se nabíjely ty úplně první dotykáče.

Uplne prvni dotykace se nabijely standardnim USB tj. 500 mA, realne spis 440. Meril jsem to.

Muj aktualni telefon ma rychlonabijecku, co dava 1.5 A, ale pri 7.5 V, coz dava asi 11 W a naprosto mi to staci. Baterka 3400 mAh a nabity je za neco pres hodinu, nemeril jsem to, jelikoz je mi to celkem jedno. Podstatne je, ze kdyz ho mam vybity a zapnu ho pri snidani na nabijecku, tak se nabije dostatecne na cely den.

Ono to fakt neni cim vic amper, tim vic Adidas. Baterky maji sve fyzikalni limity a nabijeni vyssim proudem snizuje zivotnost tj. je potreba hledat rozumny kompromis. Podobne u powerbanky, cim vetsi vybijeci proud, tim vic se baterka zahriva a snizuje jeji zivotnost. Plus nejspis klesa ucinnost a tu chci pro outdoor co nejvetsi. Takze ta 1 A muze byt klidne optimalni.

apuka píše:Muze se stat, ze nejake zarizeni v nejake nabijecce s nejakym kabelem se nenabije, nebo je to silene pomale.

Ano, to se klidne stat muze. Mobily se snazi (rychlo)nabijecky detekovat a kdyz se jim to nedari, tak prepnou na minimalni standard, coz muze byt tech 500 mA. Typicky treba iShity, ktere maji 2 A nabijecky, ale s jinou nabijeckou si vezmou jen 500 mA. Takze ti muze byt prd platny, kdyz mas powerbanku, co je schopna dat 10 A, protoze si mobil vezme jen 1 nebo 0.5. Tohle je potreba vyzkouset a hlavne zmerit na konkretni dvojici mobil/nabijecka, protoze strategie jsou ruzne.

Etheric píše:Každej má tu svoji, ať si to už přizná nebo ne

Pak ale nejde o pravdu, ale o nazor. Nektery je ovsem zalozeny na znalostech a jiny jen na dojmech. Uz ti ten apuka style docela jde :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte črc 21, 2020 18:40

dudy píše:Moderní výkonnej smartphone, s výdrží čtyři dny?
To ho máš ale 50% času vyplej, nebo na něj vůbec nekoukáš ne?

A celej den na datech a hudbě už je úplný hausnumero

Zaplej, jen vyplý data a všechny aplikace pracující s daty. Používám offline mapy a polohu to zaměřuje bez použití dat. Ještě taky Idos, tomu ty data nachvíli zapnu. Plus něco málo fotek. Ano, takto mi vydrží 4 dny. On si totiž sám určuje výkonnostní režimy podle toho, co zrovna dělám, neni nutný valit furt na plný kule.

Hausnumero... Jaj... Vždyť to používám každej den, nabiju večer a pak zas druhej den večer, celej den prohlížím web a pouštím hudbu do repráku přes BT. A vydrží. Vklidu celej den. Asi a především proto, že tam nemám žádný Facebooky atd, jede jen prohlížeč, data, hudba a BT. A baterie na celej den stačí. Žádný přehánění, nýbrž poznatek z každodenního používání.

Proč vždycky všechno vyzní úplně jinak, než to chci říct. Proč to všichni pochopí jinak, než já to myslel :(
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Krysha » stř črc 22, 2020 6:45

dudy píše:Moderní výkonnej smartphone, s výdrží čtyři dny?
To ho máš ale 50% času vyplej, nebo na něj vůbec nekoukáš ne?
Mám baterku 4500 mAh a pokud občas zapnu data, abych se kouknul na počasí a občas GPS v offline mapách kvůli orientaci, párkrát mrknu na hodiny a udělám třeba dvacet fotek, dám tak den a půl.
A celej den na datech a hudbě už je úplný hausnumero.


tady se musím Etherica zastat - jak jsem psal, mám Huawei P30 (kapacita baterie jen 3550-3650 mAh) a při běžném použití (na noc letadlo, jinak celý den data a používání různých messenger apps, mail, foťák, radar, občas mapy/gps) mi vydrží 3 dny
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky

cron