Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pon srp 5, 2019 13:23

Ty difuzory jsou tri bila zelena a cervena.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pon srp 5, 2019 13:29

Na co potrebujes prosim cervene svetlo?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 13:34

Vzhledem k tomu, že jezdím na tábory, tak se hodí mít červené světlo na hledání po tmě, nebo při nočních akcích kouknout na šifru, do mapy, případně použít jako červené světlo dozadu na batoh, když jdu po silnici..
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pon srp 5, 2019 13:39

Tak to jo. Na mapu je vyborna klicenka s cervenym svetlem, kdyz uz.
Mrkni na tuto https://m.aliexpress.com/item/328219258 ... 4515433437
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 13:45

Všechno krom AAA ti splňuje ta Nitecore NU25 o jeden post výše nad Tvým dotazem.
A když si spočítáš kapacitu, zjistíš, že je to ekvivalent.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 13:59

U těch AAA baterií mi jde o to, že používáním "velká baterie" po 2 letech degraduje, bez ohledu na četnost používání.. Proto bych chtěl mít možnost obojího
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 14:19

Chápu.
Pak má ještě Decathlon to, co chceš. A má to Li-Ion baterii + nástavec jako alternativu na 3xAAA. Funkce dobrý, cena dobrá, jen mně osobně vadila velikost a design.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 14:25

U Decathlonu mám problém v té velikosti, výkon mi taky nepřijde nic extra, když to porovnám s čelovkami, které mi doporučují kamarádi (Black Diamond Storm, Petzl Actik/Tikka), všiml jsem si na zdejších fórech, že tu je řada lidí vysazená na čelovky Petzl, můžu se zeptat, proč? Popř. proč bych se neměl nechat ukecat kamarády na BD a Petzl?
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 15:43

Protože Petzl je na to, co umí, drahej jako prase.
V podstatě přestali vyvíjet a svého čase je technicky i cenově řádově přeskočilo několik značek, jako jsou Fénix, Zebralight, Armytec a další.
Naposledy upravil budo dne pon srp 5, 2019 16:58, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 16:46

a myslíte tedy, že Petzl Actik (mně zatím nejsympatičtější model, spolu s Tikkou) nebude vyhovovat mým představám? Ještě u nich teda zohledňuji to, že na MHFF budou pravděpodobně čelovky "velkých" značek levnější.
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 17:01

Svítí to a funguje to. Je to pěkný, kompaktní. Je jen otázkou, zda jsi za ty parametry platit ty peníze.

Actik je za 730 asi bernej. Jen jejich tabulka se mi zdá vycucana z prstu. Ale je do dojem, nikoli ověřene tvrzení.
Koukám, že se k tomu dá koupit Li-Ion 1250 mAh - cenu nevidím, ale je to další alternativa plus. A vůbec Paruky jsem vždy vídal výrazně dražší a teď koukám, že jsou asi ve slevách.
Naposledy upravil budo dne pon srp 5, 2019 17:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 17:17

Dobrá, ještě si ty čelovky pogooglim, díky moc!
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 5, 2019 19:30

Opisaurus píše:všiml jsem si na zdejších fórech, že tu je řada lidí vysazená na čelovky Petzl, můžu se zeptat, proč?

Podivej se treba ten Actic. Pri 300 lm ma svitit 60 hodin. To je totalni kravina a podvod zaroven. Ve skutecnosti to bude svitit poradne par minut, pak bude vykon prudce klesat a po par hodinach z toho bude bludicka, se kterou si uvidis sotva pod nohy. Tohle je ten zasadni rozdil, slusne celovky maji regulovany vykon a sviti furt stejne. Nebo aspon vetsinu doby. Petzl tam zadnou regulaci nema tj. predpotopni design, uz aspon 15 let pouzivaji slusni vyrobci regulaci.

No a pak takove veci jako IPX4... co udelas, kdyz ti zacne za tmy prset? Za 50 Kc na Alienexpressu by to mozna slo, ale tady je pomer cena vykon priserny. Tyhle "levne" celovky oz Petzlu jsou uz 20 let skoro stejne, zadny vyvoj. Koupil by sis snad dneska 20 let stary mobil za polovinu ceny smartfounu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 20:24

No, nechtěl jsem se opakovat, ale když už to mike nakousl, ta teda jo. Konkrétně s tím IP krytím - takové krytí má noname aliexpress čelovka asi za 1,5 USD, k nám dovážená pod obchodní značkou Emos, kterou jsem koupil dětem po 80 korunách a zmiňuju ji výše. Na druhou stranu musím říct, že ta Petzlovka Ti ani v dešti svítit nepřestane. Potápěl jsem se kdysi s předpotopní čelovkou (jakože) Energizer, kterou jsem pak viděl pod hafo jinýma obch. názvama a dodnes ji má Aliexpress. Mám ji tak 13-16 let. Dodnes funguje. Při potápění do ní natekla voda a jediný efekt, který nastal, že nešla zhasnout, tak jsem ji otevřelv vyndal baterky a nechal vyschnout.
Regulaci, kterou zmiňuje mike, má ta čelovka za 8 pětek stejnou, jako Petzl za 10x vyšší cenu - žádnou. Akorát že ta za 80 káblí je podle mne prostě fajn, protože kvalita odpovídá ceně.

A když se do toho pustím selskýma počtama, tak asi takhle (budu uvádět nějaký průměrný hodnoty).

Měrný výkon LED (dám nižší, na rozdíl od ostatních neuvádí typ LED - jistě vědí proč) ... 100 lm/W.
3 x AAA Li-Ion jednorázové 1200 mAh (naopak dávám vyšší) = 3*1,5 V*1,2 A=5,4 Wh.

Aby to dávalo 300 lm, muselo by to brát 3 W (a to nepočítám ztráty na optice).
A jestli ty baterie mají 5,4 Wh, tak to vydělíme 3 W a máme v ideálním případě za 1 h a 48 minut vymalováno.

Kde je teda těch 60 hodin při 300 lumenech nevím. Ale to bude asi ten můj nedobrej dojem z tabulky :wink: .
On holt papír a web snese hodně.

EDIT: teda takhle - ještě jsem nezohlednil ztráty systémy (driveru), ale i kdybych tam napálil nereálných 50%, tak to ani pak nevychází. A to řádově.

EDIT2: ono to teda nevychází ani u té Nitecore NU25, co jsem si objednal já. Ale né řádově. Akumulátor má 2,257 Wh a dioda (nenašel jsem S3) má 176 lm/W. Na 190 lm by to muselo brát cca 1,08 W. Takže by to mělo těch 190 lm dávat 2,09 h, zatímco oni uvádějí 5 h. Ale furt uvádějí 5 a né 50. Je jasný, že tam regulace udělá svý a 190 lm to trvale nebude. Ale rozhodně to nespadne 10x.
Naposledy upravil budo dne úte srp 6, 2019 7:06, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 5, 2019 20:39

Asi tak. Do stovky v pohode, ale za jejich cenu je strasne draha. Nemam problem si priplatit za kvalitni veci a za Fenixe klidne 1500 dam, ale polovinu za tohle ani nahodou.

Tech 60 hodin je priblizne misto, kde se krivka svitivosti uz neda rozeznat od osy x, se kterou je uz delsi dobu temer rovnobezna ;-) Proste klasicka otocena exponenciala nebo hyperbola nebo co to vlastne je. Kazdopadne to neni nic, co by clovek od slusne celovky chtel. Pred 20 lety to byl standard, ale od te doby celovky prodelaly jisty vyvoj a dneska uz to maji jen ty nejlevnejsi cinske. A Petzl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 5, 2019 20:47

Ad Nitecore, to je zas jiny pripad. Spameri a podvodnici. Regulaci vykonu maji, ale caruji s ni tak, aby vysly delsi casy. Prubeh neni obdelnikovy, ale ruzne schodovity nebo trojuhelnikovy. Nesnasim je, protoze si myslim, ze jsou to prave oni, kdo zpusobili to, ze i Fenixove zacali podobne podvadet. Viz HM50R a novejsi celovky. Nitecore je zacali kopirovat a udelali tohle, takze meli papirove delsi casy a na to neinformovany zakaznik bohuzel slysi. Tahle celovka sviti dvakrat tak dlouho pri stejnem vykonu. Az na to, ze ten vykon je stejny jen na zacatku...

Pekne je to videt na srovnani HM50R a HM51R od Kronia. Zvlast druhy graf, podvodna HM50R ma v tabulce na 130 lm 4x delsi dobu a v grafu je pekne videt, ze realne vetsinu doby nesviti 130, ale 30 lm :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Opisaurus » pon srp 5, 2019 21:02

A co čelovky od značky Black Diamond? S nimi máte zkušenosti jaké? Já mám stařiškou BD Gizmo (už se ani nevyrábí), tenkrát za 300 z bazaru a svítí dodnes, jenom mi přijde, že to z těch 3 hodin, co to vydrželo dřív, vydrží tak polovinu.. Ale je to zase po 5 letech občasného používání..?
Opisaurus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 5, 2019 12:56

Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 21:07

To je o bateriích (akumulátorech). Ale ne o době, kterou ti dioda svítí. LED (každý světelný zdroj) ztrácí s "motohodinama" účinnost. Defacto teda měrný výkon. Ale to se ti jednak na celovce při nízkých motohodinach neprojeví a kdyby, tak to bude svítit stejně dlouho, ale nižší intenzitou. Ale rozhodně ne kratší dobu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » úte srp 6, 2019 19:44

Opisaurus píše:a myslíte tedy, že Petzl Actik (mně zatím nejsympatičtější model, spolu s Tikkou) nebude vyhovovat mým představám?

Cervene svetlo se zapina prekliknutim z bileho. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » úte srp 6, 2019 19:55

Tak natolik jsem to nezkoumal, ale tím je ta čelovka svou výbavou k prdu. Tím je úplně stejná jako ta naše čajna za 80 káblí.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod JoseD » úte srp 6, 2019 21:49

Opisaurus píše:jenom mi přijde, že to z těch 3 hodin, co to vydrželo dřív, vydrží tak polovinu..


Existují součástky, jmenovitě elektrolytické kondenzátory, které s časem ztrácí své původní vlastnosti.
Tipoval bych, že výrobce se rozhodnul ušetřit, a použil je ve spínaném zdroji dotyčné čelovky.

S postupem času se zvyšuje tzv. ESR a kondenzátor se více zahřívá, a degraduje ještě rychleji. Toto je známý problém všech napájecích zdrojů.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pát zář 6, 2019 8:06

Celovka Boruit D10
celovky.jpg

Vaha celovky 54g
Vaha celovky s popruhem 74g
Vaha celovky s clankem 18650 li-ion 3.7v

Celovka je osazena LED XM-L2, ktera je dostatecne chlazena hlinikovym telem. Celovka se neprehriva v trech nizkych modech. Pri pouziti vysokeho a silne vysokeho modu je zahrati tela celovky znatelne.
vnitrek led.jpg

Mody:
5 modu sviceni ZAP/MESICNI SVIT/NIZKY/STREDNI/VYSOKY/SILNE VYSOKY
3 mody blikani SOS/STROBOSKOP/MAJAK do modu blikani se dostanete 2x rychlim stlacenim tlacitka. Da se do pameti ulozit, ze celovka bude startovat na strednim modu. Tlacitko je flourescencni. Svitivosti dodam do dalsi petiletky.

Cocka:
V celovce lze menit cocky, coz bylo pro me pouziti prioritou. Na chuzi pouzivam cocku 60°-90°, coz je optimalni. Pro praci ve tme me nejlepe vyhovuje cocka 120°. Cocky vhodne pro celovku maji prumer 18mm a vysku 10mm. Tim ze mam v celovkach vymenene cocky, neudavam svitivost celovky, nebot se tato hodnota meni.
cocky.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pát zář 6, 2019 8:24

Znaceni cocek
znaceni cocek.jpg


Nabijeni a vydrz clanku
Celovka umoznuje diky vestavene nabijecce nabijeni clanu 18650. Indikace nabijeni je indikovana vestavenou led. Cervena nabijim/zelena nabito.
indikace nabijeni.jpg


Jelikoz svitim pomerne casto a celovky dobijim pres den solarem, tak presne casy nevim. Na nabijecce 1A je celovka nabita za hodinu. Na budgetlightforum.com jsou nejake casy nabijeni a sviceni. Baterky pouzivam vytezene ze starych NTB, takze co kus to original.
Nabijeni.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pát zář 6, 2019 8:37

Porovnani
K porovnani jsem pouzil mou drive pouzivanou celovku Armytek Tiara A1 na 1ks clanku AA.
Porovnani s Armytek.jpg

Celovky po vymene cocky sviti obdobne. Svetlo je prijemne a celovka neproblikuje. Originalni pasek Na boruit s plastovym uchycenim jsem preventivne vymenil za gumovy, ktery zarucuje neznicitelnost pri padu nebo nesetrnem zachazeni. Lepe mi i vyhovuje uchyceni. Pokud nekomu nevyhovuje vestavena LED lze vymenit tu.
Odkazy:
http://budgetlightforum.com/node/58827
http://www.boruitled.com/
PMMA cocky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob zář 7, 2019 3:41

=D> no vidis, jak ti to jde, kdyz se chce ;-)

Cocky mne zaujaly. Zkousel jsi i tu 5 stupnovou? Jak daleko to s ni dosviti? To musi by slusny laser, ne? ;-)

To jich mas doma 8? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » sob zář 7, 2019 11:28

Ne nezkousel. Mam odzkouseno 30°-120°. Nejpouzivanejsi cocky jsou 60° a 120°. Techto celovek mam vic nez 8 :roll: :mrgreen:
Ty cocky se musi lehce po obvode zastrihnout. Maji po obvode lem. Operace asi na minutu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob zář 7, 2019 22:29

Sis zalozil pujcovnu nebo pionyrsky tabor? :twisted:

To jsi houby vyzkumnik, mas to doma a nevyzkousis #-o S 30 stupnema uz se chodit neda?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod GreyMouse » ned zář 8, 2019 8:47

Ženská solidarita mi nedovoluje zeptat se jestli nemá booze doma devítihlavou saň a nenakupuje ve velkoobchodě, aby se hlavičky nehádaly :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1978
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » ned zář 8, 2019 17:24

mike píše:Sis zalozil pujcovnu nebo pionyrsky tabor?

Fakani, v autech, ve fabrice, na chate, ve sklepe.... v zime jsem byl rad ze jich mam tolik. Solar moc nedaval a nemel jsem jak nabijet.
mike píše:To jsi houby vyzkumnik, mas to doma a nevyzkousis S 30 stupnema uz se chodit neda?

To odvolas... :twisted:
Hned to jdu objednat. :mrgreen:
Vadi mi moc ostry stred a pri pohledu na blizsi bod me to svetlo oslepuje, jak je silne. Uz i tech 30° je neprijemnych, ale do dalky vidim cca na 50m. Okolo stanu je tech 120° boozi na chozeni v technickem terenu 90°.

GreyMouse píše:jestli nemá booze doma devítihlavou saň

Chladnokrevnou bestii, ktera mi neustale pije krev. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned zář 8, 2019 20:10

booze píše:Hned to jdu objednat.

Moment, myslel jsem, ze se objednava sada, kde jsou vsechny uhly. Ted koukam, ze asi ne a reknes si, ktery chces. Ale stejne to objednej 8)

GreyMouse píše:Ženská solidarita mi nedovoluje zeptat se jestli nemá booze doma devítihlavou saň a nenakupuje ve velkoobchodě, aby se hlavičky nehádaly

:D nesmis hned myslet na nejhorsi. Treba byl jen na vylete v Cernobylu a ty hlavicky narostly jemu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky