Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 0:55

Při použití jednorázových baterií konstatní regulaci nemá (ani vyšší výkon), což je při delších cestách, kde se jednorázovky používají, dost problém.

Nemám HL50 a o Zebru H51 jsem už před lety přišla.
Teď mám už nějakou dobu Fenix HL60R, což je skvělá čelovka, obzvláště do zimních podmínek, nicméně na nezimní a vícedenní výlety je zbytečně těžká.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 1:06

Aha, toho jsem si nevsiml... Nedava mi to smysl. Jednorazova baterka ma vetsi kapacitu a to skoro dvojnasobne. Ono to tam teda neni nijak vysvetlene, mozna se jich zkus zeptat, co to presne znamena. Taky by to mohlo byt tim, ze ty lithiove baterky maji tak plochou vybijeci krivku, ze regulaci ani moc nepotrebuji. Ale i tak, ta baterka ma nizsi napeti, takze menic tam byt musi a proc zrovna neudelat regulaci, kdyz uz tam ten obvod je?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 1:20

Netuším, vycházím z toho, co tam píší.
Ostatně chybí mi tam na jednorázovku i vyšší výkon, i kdyby měl být krátkodobý. A jak píšu i váha je už o trochu víc, než bych chtěla (ale těch pár gramů by se dejme tomu zkousnout dalo).

V hledáčku tyhle dva Fenixy nicméně jsou, ovšem nebráním se i jiným značkám, pokud by lépe splňovaly požadavky. Škoda, že Kronium už nedováží Zebru, tam by možná něco k výběru být mohlo (nekoukala jsem).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 1:25

Vsak pisu, at se jich zeptas, mam pocit, ze byli celkem komunikativni (Kronium).

Popravde, taky jsem uvazoval o nove celovce, ale chtel bych nabijeci s konstantni regulaci. Na jednodenni akce. A ta druha podminka je u Fenixu asi nesplnitelna :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod MT7 » úte dub 26, 2022 4:03

Nj chřipečka a všichni na houm ofisu.Tak toho moc nevyrobí.
Holandsku měli celý sortiment Zebry a je tam....ale mrkni na jiné značky třeba něco najdeš.
https://eu.nkon.nl/
Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » úte dub 26, 2022 4:20

@sobb: nosíš kšiltovku? Pokud ano, můžeš si pořídit "předčelovku". Mini baterka od Fenix, co se dá uchytit na kšilt. Baterie RCR či předražený CR123A. Su s tím maximálně spokojen. Ale kdo kšiltovku nenosí, jako čelovku to nevyužije
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 12:53

Etheric: Kšiltovku sice nosím, ale ne pořád, každopádně z různých důvodů potřebuju klasickou čelovku s popruhem. Vím, že sis tohle řešení pochvaloval a určitě to pro někoho může být zajímavá varianta.

MT7: díky, ale jak píšeš, Zebry nemají. Navíc chci koupit v ČR.

mike píše:Vsak pisu, at se jich zeptas
Vzhledem k tomu, že to není jediná výhrada, tak není zatím třeba se ptát. Že v případě použití jednorázové baterie, chybí konstatní regulace, zdůrazňují i v textu, takže znát to asi bude. Pokud nepřijdu na nic lépe splňujícího požadavky, tak stejně jednoho z těch dvou Fenixů budu muset vybrat.

mike píše:ale chtel bych nabijeci s konstantni regulaci.
však to splňuje právě ta HM51R Ruby ne?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 16:53

sobb píše:však to splňuje právě ta HM51R Ruby ne?

Myslel jsem s vestavenym akumulatorem, ze celovku proste pripojis na USB nabijecku. Bral bych HL18R-T, kdyby nemela stupidni snizovani vykonu :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte dub 26, 2022 17:03

mike píše:Myslel jsem s vestavenym akumulatorem, ze celovku proste pripojis na USB nabijecku.
Hm... A v cem to sobbem spominana celovka nesplnuje? Nebo Ty vyslovene chces vyslovene nevymenitelny akumulator???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 17:05

Ano.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 17:20

Jeste dodam, ze bych rad celovku s diodama na dalku a na blizko, coz HL18 splnuje. Nemit to debilni snizovani vykonu, tak neni co resit. HM51R ma jeden kuzel na vsechno, coz mi moc nefunguje, jsem zvylky na starou HL20 s difuzorem, ktera ma uzky kuzel do dalky a difuzor na blizko a to je pro mne idealni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 17:29

Kdybys při pátrání po své vysněné čelovce náhodou narazil na nějakou, co splňuje moje požadavky, tak dej vědět :wink:

Já už z Fenixů nejspíš vyřadila i tu HM23, protože krom snižování výkonu asi neskousnu posloupnost a malé množství režimů, ze 4 na 70 lumenů je dost velkej skok.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte dub 26, 2022 18:09

mike píše:Bral bych HL18R-T, kdyby nemela stupidni snizovani vykonu
mike píše:
apuka píše:Ty vyslovene chces vyslovene nevymenitelny akumulator???
Ano.

Kromium píše:Akumulátor je možné vyjmout a v nouzi nahradit třemi běžnými bateriemi AAA
:(( :(( :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 19:04

No dobre, puvodne jsem si nevsiml, ze u HM51 se da nabijet primo v celovce, jelikoz ten akumulator je standardni a ma nabijeci konektor. Tj. nevadi az tolik, ze se da vyndat, vadilo by, kdyby se vyndavat kvuli nabijeni musel.

Furt je tu ale ten druhy pozadavek na dvoje diody. Navic i tvarove a celkove se mi HL18 libi vic. Jen nemit to nesmyslne snizovani vykonu...

sobb píše:Já už z Fenixů nejspíš vyřadila i tu HM23, protože krom snižování výkonu asi neskousnu posloupnost a malé množství režimů, ze 4 na 70 lumenů je dost velkej skok.

Jj, Fenixove maji spoustu celovek, nektere docela zajimave, ale zabiji to nejakou blbosti tohodle typu. Idealni by bylo, kdyby se vsechny jejich celovky daly prepinat mezi snizovanim vykonu a konstantni regulaci, technicky by to nemel byt problem. Navic by to mohl vyuzit marketing, ze jejich celovky maji eko mod. Problem je to prepinani, ale klidne by to mohli mit jako u Zeber a rad bych vytukal morseovkou "fuck off eco mode" ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 22:39

Jo tak, a já myslela, že chceš vestavěný akumulátor z nějakého technického důvodu, kterému bych stejně nerozumněla. Jsem netušila, že jen nevíš, jak to mají řešené. Ostatně i ta moje HL60R se nabíjí přímo :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 22:47

Maly duvod to ma, vestaveny akumulator se muze prizpusobit tvaru celovky a ne naopak. Mne se celovky tohodle typu nelibi, kulate telo a svetlo na konci tj. neni vycentrovane. Ale neni to nijak silny duvod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte dub 26, 2022 22:50

Světlo na konci má i ta Zebra, kterou jsem měla a Laďa ji stále má. Při svícení ta nevycentrovanost nebyla vůbec poznat. Poprvé mi to došlo až po několika letech, kdy jsem na sebe omylem zasvítila do zrcadla :D
Výhoda tohoto typu čelovek zase je, že se dají jedoduše postavit jako svítilna.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte dub 26, 2022 22:51

Ale jo, je to spis esteticke hledisko ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob dub 30, 2022 23:02

Vcera mne trochu vypekla ma Fenix E05 XP E2. Sel jsem lesem, svitil a ona znicehonic trochu silneji blikla a zhasla. Myslel jsem, ze dosla baterka, a tak jsem ji vymenil a furt nic. Prislo mi, ze hlava zevnitr trochu smrdi spaleninou a myslel jsem, ze tam neco shorelo. Doma se ovsem s novou baterkou rozvitila a s tou, co jsem mel, pak taky. Ta puvodni byla opravdu vybita, ale po nabiti zas funguje.

Hmm, rekl bych, ze tam neco odchazi. Mam ji asi 3 roky, nosim v kapse denne a pouzivam docela casto, zvlast v zime. Ale i tak mi to neprijde moc... Kazdopadne koukam po nahrade. Maji novou E05R, ktera se mi docela libi. Proti me puvodni ma nejake plusy i minusy. Ze je nabijeci beru jako plus, ale chybi mi indikace stavu baterky. Ma trochu jinak rezimy, ted chodim na 8 lm, ale rikam si, ze 3 lm by mohly stacit, stejne potrebuju svitit akorat pod nohy a kdyz bude neco potreba, tak pridam. Mate ji nekdo? Pripadne napada nekoho dalsi minus? Nebo jina moznost, ktera by tu mou puvodni nahradila? Jde mi o lehkou svitilnu do kapsy, ktera se dobre drzi v ruce, proto nemuze byt moc kratka (takze treba Fenix E02R ne)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod MT7 » ned kvě 1, 2022 4:12

Jestli ji bereš jako spotřebak... To je to co by mi vadilo (integrovaná baterie)
Po dvou letech intenzivního používání seš na 50 procentech kapacity. Po 4 letech ji uz ani nerožneš. Spotřebak jako telefón. Jen ten za tu dobu zastará takže to nezamrzi.
Baterie dávají 1000 nabíjecích cyklů pak to s nima jde z kopce. Hlavně v chladu se začne vypínat.
Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Bossinko » ned kvě 1, 2022 10:39

Integrovaná batéria je výhoda kvôli veľkosti celej čelovky, napr. Nitecore NU25. Má to, ale aj úskalia.

Túto zimu som používal 5 ročnú Fenix HP25R, aj keď bola nabitá, na silné režimy už proste nešla. Bol tam ešte originál Fenix 2600mAh. Akumulátor som vymenil (Molicel M35A 3500mAh), výrazne som zvýšil kapacitu a čelovku môžem používať ďalej. Toto s integrovanou/nevymeniteľnou batériou nespravíš.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » ned kvě 1, 2022 11:56

MT7 píše:Po dvou letech intenzivního používání seš na 50 procentech kapacity. Po 4 letech ji uz ani nerožneš.
Jo, navic casto se dlouho tvari, ze je vsechno OK a pak "zniceho nic" najednou vydrzi misto, rekneme 10 hod jenom hodinu. Samozrejme, nejcasteji v pripadech, kdy funkcnost opravdu potrebujes :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 1:16

MT7 píše:Po dvou letech intenzivního používání seš na 50 procentech kapacity. Po 4 letech ji uz ani nerožneš.

Moje pouziti je hodina denne a to hlavne v zime, takze rekneme 180 dni v roce. Planuju pouzivat nejnizsi rezim, na ktery to bezi 30 hodin, coz da 6 nabiti za rok a kdyz budu pocitat, ze baterka vydrzi aspon 500 plnych cyklu, tak mi to dava 83 let a takovy optimista ve svem veku fakt nejsem ;-) Ale i kdyz budu pocitat stredni rezim, ten ma 5 hodin, takze 36 nabiti za rok a skoro 14 let. S tim nemam problem.

Realne ta svitilna odejde na necem jinem. Prvni E05 jsem ztratil, vypadla mi nekde z kapsy a tohle riziko se neda uplne eliminovat. Druha po 3 letech odchazi nejspis mechanicky, jelikoz rezimy se prepinaji pootocenim hlavy a zrejme se tam uz neco podelalo. Baterku pouzivam celou dobu tuhle, coz je cinsky sunt, ktery nema realnou kapacitu ani polovicni, co ma ta nova E05R a i tak mi furt funguje.

Jinymi slovy, neni to problem, vsak jsem uz na zacatku psal, ze to povazuju za vyhodu. Jediny problem je chybejici indikace stavu baterky.

MT7 píše:Spotřebak jako telefón. Jen ten za tu dobu zastará takže to nezamrzi.

Mam telefon uz skoro 4 roky a teprve nedavno jsem zacal pozorovat klesajici kapacitu baterky. Pri beznem (ne)pouzivani uz nevydrzi 4 dny, ale jen 3 a pul, pokles tak o 10 - 15 %.

apuka píše:casto se dlouho tvari, ze je vsechno OK a pak "zniceho nic" najednou vydrzi misto, rekneme 10 hod jenom hodinu.

No to asi ne, ze... Pokles na konci zivotnosti je rychlejsi, ale rozhodne neni skokovy. Pokud se ta baterka nenafoukne, coz se sice stat muze, ale urcite to neni casto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 1:17

Ale co jsem chtel rict... nereste baterku, tu mam vyresenou. Ocenil bych jine pripominky nebo tip na neco lepsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 19:18

Má někdo nebo aspoň měl v ruce čelovku Acebeam H40? Docela by mě zajímalo, jak funguje ten plynule nastavitelný výkon mezi 15 a 230 lumenů, jestli to mají dobře vymyšleno, nebo je to spíš k zlosti.

Případně kdyby někdo věděl, kolik váží popruh, a zda jde bez zničení oddělat jeho vrchní páska. Všude uvádí jen váhu samotné čelovky - 34 g a ne celkovou váhu. Našla jsem zatím jen jednu recenzi, podle níž by s NiMH baterií i popruhem měla vážit 112 g. S lithiovou AA by to pak bylo 94 g a po oddělání vrchního popruhu by už se váha mohla blížit mému druhému kandidátu, což je Fenix HM51R.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » pon kvě 2, 2022 20:16

ja tuhle celovku nemam, nicmene kdyz tam vidim ty predlozky typu "az" a srovnam to s celovkama ktery mam, tak se tomu fakt smeju co tam o ni pisou ..

pokud muzu neco prihodit, doporucuju tuhle celovku ... nejlepsi zoom celovka jakou jsem kdy mel .. Mam ji 2x od dvou ruznych firem (vzor kopie made in china) ale fakt funguje .. Mam ji kovovou i plastovou, obe jsou "jakoby" od jine firmy ale formicka je uplne stejna ..

na te "original" se mi ale rozbil (po dlouhe dobe - mel jsem 10+ let a intenzivni pouzivani) ten plast .. fenixe HL40R jsem koupil kvuli tomu, ze je zoom a ja mam zoom celovky na pohyb venku radsi .. funguje ok, ale tahle celovka je jednoduse lepsi, vyrazne lip sviti (ma uzsi kuzel a svit lip do dalky), je lehounka .. Mohu smele doporucit, za ty prachy uplne super-kauf ..

fenixe pouzivam tedka spis z pohodlnosti ze je nabijeci a nemusim do nej kupovat baterky (nejsem priznivec kupovani a vyhazovani baterek) .. budu si muset koupit dobijeci AAA .. tahle stoji 250kc .. doporucuju, kupte si ji, treba na chalupu, nebo na hausbot, nebo jako zalozni .. nebudete zklamani ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 20:24

Díky za reakci, i když asi úplně nerozumím čemu se vlastně směješ :wink:

Jinak napájení na tři AAA je snad ještě větší zlo než regulace výkonu jeho postupným snižováním.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 20:29

Spravne, 3 AAA je zlo nejvetsi a muze za nej Petzl :twisted: Ta celovka vypada zajimave, ale jeji nejvetsi vyhoda muze byt zaroven nejvetsi nevyhoda. Nevis, kolik svitis a jak rychle ti to sezere baterku. Pricemz rozdil muze byt i radovy.

@ntz: taky jsem nepochopil, cemu se smejes, ale prijde mi, zes neco nepochopil ty ;-) Jinak je tu obvykle rec o outdooru a ta tva celovka je fakt dobra tak leda na chalupu. Od outdoorove cekame mj. nejakou spolehlivost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » pon kvě 2, 2022 20:33

reaguju na ty proklamace typu 1050 lumenu a dosvit 117 ... ty cisla si snad vycucali z prstu :D ... a na obycejnou baterku to ma pry "az" 270 lumenu .. uz jen kvuli tomuhle bych si ji nekoupil ani nahodou .. Me tri mody na fenixovi bohate staci (fenix lstive pise 600 lumenu a 147 metru)

kdyz si ctu ten popis te celovky, jezi se mi chlupy na hrbete ruky ... brrr

edit:

@mike, moje celovka je "rybarska" celovka ktera se mnou zazila ze vsech mejch celovek asi nejvic outdooru na svete a slouzila 10+ let a prezila uplne vsechno .. se spolehlivosti neni s touhle celovkou nejmensi problem .. nevim co bys potreboval vic .. narozdil od Petzla co stoji min 2x vic ma napriklad gumovy tesneni kolem celyho tela zevnitr ;)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 20:38

Proc by si je meli cucat z prstu? Tohle jsou docela normalni cisla u dnesnich LEDek. Koukals nekdy na specifikace Fenixu?

To "az" u 270 lm znamena pri maximalnim nastavenem vykonu, ktery je plynule regulovatelny. Takze to slovo je tam naprosto spravne.

BTW, moje 12 let stara Fenix HL20 ma 97 lm a dosvit 93 m. Opravdu ma a pritom je na jednu AA baterku. On totiz dosvit zalezi hlavne na sirce kuzelu a tahle ho ma uzky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49432
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky