Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte čer 30, 2020 9:22

Pierre111 píše:To větší světlo se prostě při lezení ve tmě dost hodí
Hele, ja jsem tady uz vicekrat psal, ze na lezeni a v opravdu narocnem terenu bych si taky sehnal jinou celovku a pouzil silnejsi osvit.
Ale tady nikdo nepsal o lezeni, ale o bezne turistice i kdyz i v (turisticky) slozitejsim terenu. Coz je teda docela rozdil.

A s tou souhoru nahod, atd. - nekomu se nemusi nic takoveho stat ani jednou do konce zivota a nekomu se to stane jednou (taky do konce zivota :twisted:). Co je nejhorsi, zvykne se to stat zrovna kdyz to nejmin cekas a v nejhorsim, jak jsi psal o to Weisshornu.
Tak utirat talire nebo sklenicky taky delas dlouhe roky a neupadne zadna, ale nekdy jo...

@Dromedaro: No tak, ze Petzl je "vubez nejvic nejhorsi volba" pro nektere z principu.
Jak jsem psal, Ty sam si musis zvazit sve priority a podle toho si zvolit, jake svetlo potrebujes. Ale je dobre vedet vyhody i nevyhody obou zakladnich principu a nekoukat se jen na tabulku vykonu a vydrze, ktera je vetsinou ... rekneme, nerekne vsechno.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 30, 2020 9:44

Tak každý to světlo potřebuje na něco jiného. Jak už tu ale bylo napsáno, ze slabé čelovky silnou neuděláš, naopak to jde. já taky nesvítím na max pořád, ale jen když potřebuju zrovna vidět dál kam mám jít.

Nicméně já si myslím, že neregulované čelovky jsou už trochu přežitek a takovou bych si koupil maximálně nějakou záložní čelovku. Jinak bych chtěl určitě regulaci výkonu. Od Petzlu mám mačky a cepíny a ty jsou úplně super, jedny z nejlepších ve své třídě. Čelovky ale podle mě moc neumí. Vymýšlí nějaké pro mě blbosti jako regulace výkonu podle odraženého světla, další čidla, složitost, vyšší cena, jsou to plastáky, menší odolnost proti vodě atd.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Tomas » úte čer 30, 2020 9:49

Dromedaro píše:A jak je to možné, když je Petzl údajně vůbec nejvíc nejhorší volba?

To nevim. Když o tom tak přemýšlím, je to fakt asi jediná věc, kterou jsem za ty roky nevyměnil, protože prostě nebyl důvod.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte čer 30, 2020 13:56

Pierre111 píše:Čelovky ale podle mě moc neumí. Vymýšlí nějaké pro mě blbosti jako regulace výkonu podle odraženého světla, další čidla, složitost, vyšší cena, jsou to plastáky, menší odolnost proti vodě atd.
Uplne bych nerekl, ze celovky moc neumi. Ale s tou druhou vetou souhlas, az na nektere veci.

Jejich jednoduche celovky tech nizsich trid maji totiz jednu obrovskou vyhodu (coz asi potvrzuji zkusenosti Tomase): Pokud je nekde nerozbijes o skalu, tak vydrzi "vecne". Jejich vyhoda je prave v te jednoduchosti. Komu staci jejich prace, tak bude spokojeny. Kdo potrebuje konstatni sviceni, koukne se jinde - ale tam je vice elektroniky, muze to byt vice nachylne.

Davneji jsem se koukal na test, kde testovali Tikku+(starsi verzi, ta je ale trochu "slozitejsi" nez Tikka) a Black Diamond Spot, taky podobne jednoduchy model. Testoval je chlapek nejdrive na vykon, dosvit, vydrz... Ale potom zacal testovat, co vydrzi.
Hazel je na beton - rozsypali se baterie, dali dokopy a svitily.
Hodil na travnik v desti a nechal tam, myslim 15 min - bez problemu svitily.
Hazel je do mlak v bahne, nakonec do rybniku, nechal je vysusit, vymenil baterie - a svitily.
Dal na par hodin do mrazaku - BD svitil, Petzl jen cervene svetlo, potom jeste na pul hodku do trouby - a oba zase svitily v pohode.
Nevim, mozna podobne testoval nekdo i jine celovky, napr. Fenixy a vydrzily stejne. Ale na tak jednoduche celovky a jeste na pohled krehke to spatny vykon rozhodne neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 30, 2020 15:03

Když jednoduchý málo výkonný čelovky umí kde kdo. Pak je to otázka porovnání ještě ceny a kvality. Já mě lv ruce nějaký levný Petzl a moc dobrý dojen to na mě neudělalo. Kolem tlačítka mezera, u boxu baterií mezera a jakési těsnění, mechanizmus zavírání nic moc, tlačítka nic moc. A chtěli za to myslím nějakým cca 700kč. Když vezmu Armytek tak pocitová odolnost je úplně jinde. Kvalitní tlačítko, šroubovací uzávěr s těsněním, materiálem je dural. Kdybych si měl vybrat, co podle mě vydrží víc, mám jasného favorita. Petzl se tu probíral už dávno, na takové to domácí svícení proč ne, ale pokud se o to někdo zajímá, asi si Petzl nekoupí.

Když jsem začal víc jezdit na hory, tak jsem měl nějakou starou čelovku, případně nějakou pujčenou. Potom jsem si koupil Wizarda. Kamarád měl nějakou starší jednodušší Petzl. Docela dlouho odolával a nekoupil si nic nového. Když jsme lezli naší první těžší čtyřku Dufourspitze, tak pro hledání cesty bylo nutné hodně svítit, aby bylo vidět do dálky. Nakonec to dopadlo, tak, že jsem svítil jen já, jelikož nebyl žádný rozdíl, když k tomu svítila nebo nesvítila Petzl čelovka. Když jsme šli několik metrů od sebe, tak prostě čelovku vypnul, nemělo smysl sviti. Po této zkušenosti si taky koupil wizarda.

Edit: kouknul jsem na ten test a nic moc teda. Pokud by to ty čelovky nevydrželi, tak jsou podle mě úplně nepoužitelné. Test osvitu je teda dost tristní. Když se podíváš na youtube, tak je tam spousta videí třeba na Wizarda, kde ho mrazí, zapalují, vaří a přejíždí autem a taky to vydrží.
Naposledy upravil Pierre111 dne úte čer 30, 2020 15:13, celkově upraveno 1
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte čer 30, 2020 15:10

Jj, asi tak. Kdyz to nekomu staci, jeho vec, ale pomer cena/vykon je priserny. To same dostanes od Cinanu za desetinu ceny a nejspis i ve vyssi kvalite.

Pierre111 píše:Kolem tlačítka mezera, u boxu baterií mezera a jakési těsnění, mechanizmus zavírání nic moc, tlačítka nic moc.

Bingo. Obcas nektera vypada v pohode, ale mel jsem v ruce uplne otresne kusy, klidne pul centimetru mezera okolo baterek.

apuka píše: Pokud je nekde nerozbijes o skalu, tak vydrzi "vecne".

Ani nahodou. Tata ma v supliku nekolik rozbitych, pak jsem mu koupil Fenixe a ten drzi. Typicka zavada je ulomeny kryt od baterek. Za 50 Kc dobry, za 700 - 1500 naprosty ulet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 30, 2020 17:25

Koukal jsem na ty Amytek Wizard dnes, ale jen velmi zběžně a musím se v nich ještě trochu zorientovat. Ale celkem mě zaujaly některé typy. Když nevyberu z nich, tak šáhnu po nějaké, co tu píše Mike nebo Dudy, že je s klidem používají. Nějak na to nemám nervy se probírat technickými daty a srovnávat. Ty Petzl, když jsem na ně koukal v outdoor obchodech, tak první, co mě napadlo bylo, že nebudou moc rozbitno-odolné
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Krysha » úte čer 30, 2020 20:21

Má zkušenost (ale jen z jednoho kusu - používal jsem kdysi bludičku Taktiku a krom toho, že nevydržela mechanicky, tak 3xAAA je šílený opruz) s Petzl čelovkami teda spíš odpovídá tomuhle: http://paulkirtley.co.uk/2015/why-i-sto ... headlamps/
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » stř črc 1, 2020 8:48

Já neříkám, že Armytek jsou nejlepší, jen jí mám a jsem spokojený. Pokud armytek na turistiku, tak bych vzal Wizard na 18650 článek.Je to nejlepší poměr hmotnost/velikost výkon. Na nižší režimy to svítí celkem dlouho. Nicméně se podívej na ovládání , ne každému bude vyhovovat. Za mě to totiž není úplně ideální. Mám staršího Wizarda a tam nejslabší mod je pořád dost silný na pohyb třeba po tábořišti a do těch slabších modů to neumím přepnout :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » stř črc 1, 2020 9:59

Tak jsem schválně počítal tak zhruba kolik jsem toho nachodil s čelovkou a vychází mi to něco přes měsíc čistého času. :t:t
Začínal jsem s Petzl myo, svítilo to na tu dobu dobře, než se to pokazilo, rupl nějaký drátek a kontakt a svítit to přestalo. Naštěstí zrovna svítalo. Ale mohl jsem skončit i hůře, protože byly i případy, kdy tenhle model někomu vzplál přímo v batohu.
Po rozebrání se ukázalo, jak je to celý zfušovaný, připájený nakřivo atd.. Celkem jsem se divil, že stejná firma si dovolí vyrábět i horolezecký vybavení. Asi to u Petzlu dělá jiná divize než která dělá čelovky, protože jinak by bylo hodně mrtvých horolezců. :twisted:
Pak jsem měl dlouho Fenix HL21, kde to teda byl od Petzlu obrovský skok nahoru. Svítilo to pořád stejně, bylo to nepromokavé, nemělo to žádný zbytečný drátky, který by se mohly urvat. Na turistiku a dojití za tmy dobré, ale při celonočním provozu bylo potřeba měnit baterku.
Takže po tom, co mi tam upadla krytka na tlačítku, jsem přesedlal na Zebralight a tu mám dodnes. Rozhodoval jsem se mezi Armytekem a Zebralight a nakonec vyhrála Zebra díky silnějšímu středu světla, což jsem měl stejně na Fenix HL21. Váha na hlavě sice trochu větší, ale ani při seběhu neskáče a na 18650 vydrží obstojně svítit celou noc. Vybral jsem model, co svítí spíš do dálky, abych mohl když tak najít značku a taky s teplejším odstínem světla, je to příjemnější na oči.
Jediné co by se ještě hodilo, aby se tam místo jedné 18650 daly případně dát dvě CR123A, které snáší mnohem lépe mráz.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Tomas » stř črc 1, 2020 19:57

Jak říkam, tenhle bazmek od Petzlu maká 15 let. Pro zajímavost jsem to teď zvážil, váha je čistých 76g se třema AAA bateriema, což mi připadne fajn. :D
Přílohy
P1000383.JPG
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř črc 1, 2020 20:12

Hodil jsem na vahu svou 10 let starou HL20 a ma 82 g s jednou AA baterkou. Sviti podstatne lip a za baterky jsem nejspis utratil podstatne min, jelikoz jedna AAA stoji stejne, jako jedna AA a ty potrebujes 3. Druha moznost je, ze ji moc nepouzivas, ja jo.

Neco takoveho jsem mel taky a nechtel bych to znovu ani zadarmo. A to hned po prvni ture s HL20, uplne jiny level.

oodoow píše:Celkem jsem se divil, že stejná firma si dovolí vyrábět i horolezecký vybavení. Asi to u Petzlu dělá jiná divize než která dělá čelovky, protože jinak by bylo hodně mrtvých horolezců.

Presne tak to i je. Nastesti :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Lipon » stř črc 1, 2020 22:22

Petzl Tikku jsem měl taky dlouho, akorát plast pak na asi 2 místech praskl a lepení pomohlo jen na chvíli. Místo ní jsem koupil Armytek a dál neřeším, je to snad ve všem lepší, než Tikka (taky je mezi nima x let vývoje). Světla habakuk, na rozdíl od Tikky to jde použít i na bajka v lese.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Krysha » čtv črc 2, 2020 5:44

Já Taktiku definitivně zahodil cca před 13 lety, když jsem si koupil Fenix L0D (37g včetně 1x AAA) a na dogtreku v noci zjistil, že svítí mnohem lépe.
Od té doby ji nosím na klíčích (nejednou s nimi letěla) a pořád funguje bez problémů.
2020-07-02 Fenix L0D.jpg
Fenix L0D

Později jsem si pořídil Fenix HL20 která taktéž stále slouží.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 2, 2020 8:25

Tomas: no Wizarda by jsi při svícení takto vyfotil asi těžko :), jedině ho přepnout do ultra šetřivého modu. Porovnávat Tiku a podobné čelovky s typem čelovek ala Wizard nejde. Je to úplně jiná kategorie výkonu, kapacity baterie ale i ceny.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv črc 2, 2020 9:42

Pierre111 píše:Porovnávat Tiku a podobné čelovky s typem čelovek ala Wizard nejde. Je to úplně jiná kategorie výkonu, kapacity baterie ale i ceny.
Vsak prave... :twisted: Taky jina kategorie pouzivani. Pro mne /resp. spise pro manzelku) je Tikka ideal pro to co ona pouziva - 2-3-4 hod doslapani z vyletu k autu/ubytovani, velice casto po nejake nejaka lesni/polni cesta nebo slusne siroke stezce, obcas (napr. na tom Speilmannovi) v suti ale stale zretelny a vychozeny chodnik. Ne ledovec, ne lezeni, ne ferata a ne nebezpecny teren. Tam by mela pouzivat neco jineho, kdyby to delala. To same pro nocni terenni beh. Ale to jsme zase u toho, ze to jsou jine kategorie pohybu a pouzivani celovky.

BTW, aby bylo jasne, co jsem psal ja o Tikka, tyka se to verzi 2016, co melo vykon 100/20 lm. Ty nove se mi nelibi ani v nejmensim, hlavne kvuli tomu, ze ty dva mody jsou prakticky plny vykon (ani nevim, ted nejakych 300 nebo 250lm) a snizeny/setrny 100lm. Tech 100lm je na hovno (zase - pri bezne turistice v beznem terenu), je to prilis moc, na chuzi je tech 20 lm tak akurat. Navic jiny kuzel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv črc 2, 2020 15:17

apuka píše:... je Tikka ideal pro to co ona pouziva - 2-3-4 hod doslapani z vyletu k autu/ubytovani, velice casto po nejake nejaka lesni/polni cesta nebo slusne siroke stezce, obcas (napr. na tom Speilmannovi) v suti ale stale zretelny a vychozeny chodnik.

Ideal to neni ani nahodou, takhle nejak vypada vetsina mych pouziti celovky u nas. Tikku nebo neco takoveho jsem na to puvodne pouzival a HL20 je na to same mnohem lepsi. Jeste si matne vybavuju ty konce, kdy jsem s Tikkou videl sotva pod nohy, protoze uz to byla fakt bludicka, ale jelikoz jeste svitila, tak jsem po navratu zapomnel koupit nove baterky a priste to same. Celovka s konstantni regulaci proste zhasne a baterky te vymenit donuti. Navic te nuti nosi nahradni s sebou, takze je vymenis hned.

Ja chapu, ze kdyz ma nekdo starou Petzl celovku, ktera furt nejak funguje, tak nema potrebu ji menit. Zvlast kdyz nic lepsiho nevyzkousel. Ale je to lhani si do kapsy. Neco jako ja s mobilem. Pred cca 10 lety jsem si koupil tehdy spickovy mobil s WM 6.5, ktery mi naprosto vyhovoval, a tak jsem nemel potrebu ho menit. Kdyby mi ho pred dvema lety neukradli, tak ho nejspis mam jeste porad. Jenze ukradli, a tak jsem si musel poridit novy a ten je uplne o necem jinem. To neni jiny level, ale jina kategorie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 2, 2020 16:24

Zaujala mě tato Fenix HM61R Amber :
https://www.svitilny.eu/nabijeci-celovka-fenix-hm61r-amber/prod_1097.html

Má sice 150g, ale z těch váhových údajů u ostatních čelovek je to asi tak na středu. Ale zase nemá ten mně nevyhovující pozvolna klesající výkon, má daleký dosvit a dobrou výdrž. A červené světlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pát črc 3, 2020 16:04

mike píše:Ja chapu, ze kdyz ma nekdo starou Petzl celovku, ktera furt nejak funguje, tak nema potrebu ji menit. Zvlast kdyz nic lepsiho nevyzkousel.
Miku, vzdyt pisu furt, ze manzelka ma Tikku a syn Tebou tak vychvalovaneho Fenixe HL20. Vetsinou slapou po tme spolu, takze oba vedi dobre jak jedna i druha celovka sviti a jak vyhovuje, vypada tak, ze mnohem lip nez Ty :wink: . A vis jak to vetsinou skonci? Tak, ze HL20 se vypne, protoze prilis moc sviti i zezadu a to dost rusi. Proste uz ma moc silne svetlo. Uz se neda prito skoro vubec vnimat nic mimo svetelny kuzel, coz jeste o te Tikky docela jde.
A to kdyz ja si zapnu svoji BD Spot (omlouvam s, predtim jsem se prepsal, ze mam Storm), dam to na siroky kuzel a na co nejslabsi, tak jsem poslany daleko dozadu a jeste i tak se frfle, protoze to je jeste horsi.

Ono tu pekne videt, ze jsi uz ovlivneny pouzitim regulovane cvelovky. Je pravda, ze kdyz pouzivas neregulovanou celovku, tak jde svitivost dole. Ale... Napr. ta Tikka 2016 mela byt tak (pokud si dobre spominam, ted uz se tezko shaneji grafy), ze "za 20 hod se dostane na 20% vykonu" pri sviceni na silny rezim. Tj. zacina na 100, ale za 20 hod jeste bude mit 20 lm. Jak dlouho bude drzet vykon, kdyz zacne na 20 lm, nevim, takovy graf jsem nikdy nikde nenasel, jen vim ze zkusenosti, ze ani na tretim vylete s cca 2,5-3 hod sviceni neni ocima badat zadne slabnuti - samozrejme, to neni presne, mozna je to min, ale oci to neciti. A casem vykon postupne, ale tady uz hodne jemne se snizuje, pokud vubec. V konecnem dusledku mas alespon 20 hod na beznou chuzi v beznem terenu plne "pouzitelneho" osvetleni, plus dalsich nejakych 30-50 hod jesto dostatecneho. HL20 Ti sviti na 50 lm kolik? 5-5,5 hod a potom paff. Vymenis baterku za novou, tak budes mit celkem 11 hod. Kolik baterii si budes sebou vlacit na dvoutydenni trek, kde (jak pises) kazdy den dochazis za tmy? Silnejsiho svetla a staleho, ale tak polovicni cas, pricemz za popisovaneho pouziti je Ti to svetlo navic spise skodlive.

Jeden jeskynar velice presne vyjadril, jak to je a proc je to tak dobre (a to v jeskyni, kde je teren slozitejsi):
"Unregulated lights like Petzl dim slowly enough that you simply don't notice the dimming while caving. You're eyes adjust faster than the lights dim.

Tvoje oci si privikaji tme rychleji nez se snizuje svetlo celovky - ale toto nemas sanci s regulovanym svetlem zjistit. Je to nahodou fakt zajimava zkusenost ze kdyz jdes se silnejsim svetlem, dojdes k autu (na neosvetlenem parkovisti v horach), vypnes svetlo - a jsi nejakou dobu v riti, protoze nevidis ani kde mas auto. Prijdes se slabsim svetlem (ktery jsi zapnul az tehdy, kdyz uz se seserilo tak, ze Ti pomaha), vypnes jej - a nemas sebemensi problem, oci si zavyknou za chvili tak, ze vidis skoro jako s celovkou. I pri minimalnim svetle.

Jeste jedna poznamka na konec - Ty tak ohrnujes nos na "bludickou" Tikka, zes to zahodil, ze uz 10 let pouzivas Feix HL20. Tj. mohls mit rekneme novou Tikku z roku 2009. Vis jake byly tehdy jeji parametry? Svitivost 40 (ctyricet) lumenu, dosvit 29 m... Co k tomu dodat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát črc 3, 2020 16:41

apuka píše:Tak, ze HL20 se vypne, protoze prilis moc sviti i zezadu a to dost rusi. Proste uz ma moc silne svetlo. Uz se neda prito skoro vubec vnimat nic mimo svetelny kuzel, coz jeste o te Tikky docela jde.

Mozna by si meli po 10 letech precist navod. Pise se tam, ze HL20 ma nekolik rezimu, ktere se daji prepinat :twisted: Nejslabsi odpovida peztlovkam po nekolika hodinach sviceni.

apuka píše:Napr. ta Tikka 2016 mela byt tak (pokud si dobre spominam, ted uz se tezko shaneji grafy), ze "za 20 hod se dostane na 20% vykonu" pri sviceni na silny rezim. Tj. zacina na 100, ale za 20 hod jeste bude mit 20 lm.

To je na prvni pohled nesmysl, aniz bych to musel pocitat. Tolik energie proste v 3 AAA neni, ani v tech nejlepsich lithiovych. S nejlepsima diodama, ktere ale Petzl nepouziva, protoze jsou drahe, by mozna regulovana celovka zvladla tech 20 hodin na 20 lm.

apuka píše:HL20 Ti sviti na 50 lm kolik? 5-5,5 hod a potom paff.

9 hodin na lithiove baterky, ktere pouzivam. Maji totiz absolutne nejlepsi pomer vaha/vykon.

apuka píše:Kolik baterii si budes sebou vlacit na dvoutydenni trek, kde (jak pises) kazdy den dochazis za tmy?

Tri. Jednu v celovce v neznamem stavu plus dve nove nahradni. Mam tedy 18 - 27 hodin sviceni, coz mi v pohode staci. Celkem vazi baterky 43.5 gramu (coz je mimochodem min, nez jedna 18650).

apuka píše:Tvoje oci si privikaji tme rychleji nez se snizuje svetlo celovky - ale toto nemas sanci s regulovanym svetlem zjistit.

Ano, za chuze to postupne snizovani nevnimas. Do chvile, nez zjistis, ze nevidis dost. Nebo do pristiho zapnuti, kdy proste nesviti dost. Tohodle jsem si uzil az nad hlavu a dekuji, nikdy vice. Mne se o tom dokonce i zdalo, hodnekrat. Ze nekde jsem nekde ve tme, mam blede modre svetlo a vidim spatne, vlastne skoro vubec. Takova docela neprijemna nocni mura. Mozna bych mel Petzl zazalovat za zpusobene trauma :twisted:

Uz to nejspis bylo receno, ale ja to jeste zopakuju. Regulovanou celovku si prepnes aby ti svitila tak, jak zrovna potrebujes. Jak jsem psal, na vecerni vychazku pouzivam E05 na 8 lm. S neregulovanou celovkou nic neudelas. Ta sviti podle aktualni stavu baterek. Bud moc nebo malo. A kdyz si potrebujes posvitit vic, tak s ni nic neudelas. Zato regulovanou si proste prepnes na vyssi mod. Tak to delam s E05, kdyz treba potkam divocaky. Na 8 lm je fakt nevidim, jen slysim nebo citim, ale na 85 jo.

apuka píše:Jeste jedna poznamka na konec - Ty tak ohrnujes nos na "bludickou" Tikka, zes to zahodil, ze uz 10 let pouzivas Feix HL20. Tj. mohls mit rekneme novou Tikku z roku 2009. Vis jake byly tehdy jeji parametry? Svitivost 40 (ctyricet) lumenu, dosvit 29 m... Co k tomu dodat...

Dodavam, ze s novyma baterkama mi uplne stacila, ale tak prvni pul hodiny. Protoze intentita klesa na zacatku velmi rychle, parabola nebo hyperbola to bude. Takze je v podstate uplne jedno, kolik sviti nova Tikka na zacatku, za par hodin na tom bude stejne spatne, jako ta stara. To je velmi jednoducha fyzika, krivky sice zacinaji v jinem miste, ale velmi rychle se priblizi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pát črc 3, 2020 17:09

mike píše:...Celkem vazi baterky 43.5 gramu (coz je mimochodem min, nez jedna 18650)...


Jsi tužkovej zpátečník...
Nejenom tužkovej.
Celkovej!
HL20 nemá 1000 lumen, nemá červené světlo, nemá neutral white, není na 18650, nemá čtrnáct režimů ani magnetické dobíjení...
Takovej čelovkovej Tutanchamón...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 3, 2020 19:02

mike píše:Mne se o tom dokonce i zdalo, hodnekrat. Ze nekde jsem nekde ve tme, mam blede modre svetlo a vidim spatne, vlastne skoro vubec. Takova docela neprijemna nocni mura. Mozna bych mel Petzl zazalovat za zpusobene trauma :twisted:


:D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4257
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pát črc 3, 2020 19:36

mike píše:
apuka píše:HL20 se vypne, protoze prilis moc sviti... Proste uz ma moc silne svetlo.
Mozna by si meli po 10 letech precist navod. Pise se tam, ze HL20 ma nekolik rezimu, ktere se daji prepinat :twisted: Nejslabsi odpovida peztlovkam po nekolika hodinach sviceni.
S neregulovanou celovkou nic neudelas. Ta sviti podle aktualni stavu baterek. Bud moc nebo malo. A kdyz si potrebujes posvitit vic, tak s ni nic neudelas. Zato regulovanou si proste prepnes na vyssi mod.
Ty jsi fakt jelito, miku....
HL20 ma 3 mody - 105, 48 a 4 lm. Jak jsem uz psal. skoro 50lm (ktery - jak jsem psal - pouziva syn) je moc, 4 prilis malo, krome uplne tmy po nejake dobe navyknuti oci a to ve snadnem terenu. Mimochodem, Tikka 2016 ma dva mody - 100 a 20 lm :wink: .

BTW, pro ty, co pisou, jak je skvele s detma se silnou celovkou/baterkou, u detske celovky Tikkid pise Petzl hned v prvni vete, ze:
"20 lumens of power in high mode to limit photo-biological risk and protect sensitive young eyes"
Podobne to delaji i jini - a vedi proc.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát črc 3, 2020 20:22

dudy píše:Jsi tužkovej zpátečník...
Nejenom tužkovej.
Celkovej!

Jj, celkovej. Zrovna jsem vyfasoval novy laptop s Win10 a Office 365 a ac ta vec ma vsechny parametry lepsi, nez muj 11 (?) let stary desktop, tak se mi s tim pracuje vyrazne hur. Zvlast ten "moderni" plochy a sedivy Outlook mne fakt stve.

apuka píše:... 4 prilis malo, krome uplne tmy po nejake dobe navyknuti oci a to ve snadnem terenu. Mimochodem, Tikka 2016 ma dva mody - 100 a 20 lm

4 lm bude mit Tikka po nejakych 3 - 5 hodinach sviceni. Ano, ma dva mody, ale temi si nevybiras udane lumeny, ale krivky, ktere zacinaji v udanych bodech, odkud na zacatku prudce padaji. Aktualni svitivost je bod na vybrane krivce dany stavem baterek. Proste si vybiras mezi "sviti blbe" a "nesviti skoro vubec", pricemz po takovych 10 hodinach uz mezi nima nebude skoro rozdil.

apuka píše:BTW, pro ty, co pisou, jak je skvele s detma se silnou celovkou/baterkou, u detske celovky Tikkid pise Petzl hned v prvni vete, ze:
"20 lumens of power in high mode to limit photo-biological risk and protect sensitive young eyes"
Podobne to delaji i jini - a vedi proc.

:roll: vis o tom, ze svitidla doma maji bezne pres 1000 lm? Tohle varovani je kvuli primemu sviceni do oci a je tam ze stejnych duvodu, jako varovani pred susenim kocek v mikrovlnce. Resp. detske celovky jsou omezene i proto, ze deti rady blbnou a ze si budou navzajem svitit do oci se da cekat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát črc 3, 2020 21:37

Jo a jeste jedna vec mne napadla. U pripadneho poskozeni zraku nejsou dulezite lumeny, ale candely. 400 lm rozptylenych do 360 stupnu neudela diteti nic (slaba zarovka), zatimco zaostrenych do uzkeho paprsku znici oko i dospelemu. Kolik myslis, ze maji lumenu domaci laserova ukazovatka? Mam takove na propisce, je tam cedulka s varovanim a jestli to ma 5 lm, tak moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pát črc 3, 2020 23:08

Tady mají ještě IMALENT HR20.
Jedna z nejpovedenějších čelovek co mám.
To by mohlo zdejším lovcům lumenů vyhovovat.
Svítí to jako čert, má to naprosto unikátní kužel a dosvit jako prase a hlavně plynulou regulaci a je to na 18650 včetně dobíjení v čelovce.
Akorát nemá červené světlo.
Ve výkonných čelovkách nemá, i při české cenovce, moc velkou konkurenci.
Kdysi se dala koupit zvenku za 27 USD.
Máme dvě a paradoxně je v reklamaci ta moje z české distribuce a ta z Číny mladýmu furt drží (a to ji máme tak šest let)...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » sob črc 4, 2020 19:39

mike píše:4 lm bude mit Tikka po nejakych 3 - 5 hodinach sviceni. ... Proste si vybiras mezi "sviti blbe" a "nesviti skoro vubec", pricemz po takovych 10 hodinach uz mezi nima nebude skoro rozdil
To Ty urcite dobre vis z vlastni zkusenosti (s tou 10 let starou Tikkou co mela 40 lm) :evil:. Ano je to "bod na krivce", ale kdyz pouzivas mod 20 lm, docela dlouho se drzi na te hodnote nebo tesne pod ni, rekneme do 18 lm. Bohuzel z tohoto rezimu jsem opravdu nevidel zadny graf, ale z me zkusenosti bych rekl, ze se na hodnotu tech (rekneme) 18 lm dostane jeste za delsi dobu nez kdyz zacina na 100lm, na tom vyssim mode. A to neni za hodinu-dve...
Kdyz mne neveris, tak Tomas taky napsal svoji zkusenost, ze "sviti dostatecne" a jednou za "uherak tam vymeni baterky" (my tam mame nabijeci a ty bodijime po max. 2. pouziti, takze problem nemame). To sviceni opravdu neni "sviti blbe nebo nesviti skoro vubec" ale, jak jsem psal, na beznou turistiku v beznem ne moc komplikovanem terenu naprosto dostacujici. A toto naprosto dostacujici osvetleni vydrzi rozhodne o hodne dele nez u F. HL20 tech 48 lm, hoc na Li baterie. Navic potom jeste stale bude videt
Verim tomu, ze kdybys vzal soucasnou Tikku a pouzival na ten nizsi mod (tj. 100lm), za chvili by ses dostal nekam uplne jinam. Ale ja mluvim o te starsi verzi. S tou novou by byla manzelka nestastna - kvuli prilisnemu sviceni :wink:.

S tikkou - uznavam - nesmis zachazet tak prasacky, jak muzes napr. s tim Fenixem. Kdyz se k ni budes chovat trocha slusne (ne chodit po spickach, jen ne prasacky), tak Ti nic neodpadne a vydrzi hodne dlouho. Jenze ona se ani nehraje na superodolni celovku na horolezecky/ledovcove a pod tury.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned črc 5, 2020 2:07

apuka píše:To Ty urcite dobre vis z vlastni zkusenosti (s tou 10 let starou Tikkou co mela 40 lm)

Ta moje byla starsi a mohla mit na zacatku tak 20 - 30 lm. Na tom ale vubec nezalezi, naopak, cim vys zacnes, tim rychleji to pujde dolu a nakonec to vsechno skonci v oblasti, kde to sice bude svitit pres 100 hodin, ale uplne nahouby.

apuka píše:Ano je to "bod na krivce", ale kdyz pouzivas mod 20 lm, docela dlouho se drzi na te hodnote nebo tesne pod ni, rekneme do 18 lm.

:D koukam, ze mas novou superschopnost. Mohli bychom usporadat test? Budeme svitit ruznyma celovkama a ty nam budes rikat, kolik je to lumenu, treba 27.5. Samozrejme to overime pristrojem :twisted:

Nepoznal bys 10 od 20 lm, natoz 18 od 20 :twisted: To by totiz nepoznal nikdo.

Krivka svitivosti zalezi nejvic na pouzitych baterkach a na tom, kde zacnes. Plocha pod krivkou je pro stejnou baterku stejna, takze z vyssiho mista musi klesat rychleji. Plocha zalezi i na efektivite diody, takze dnesni asi bude vetsi, nez stara, ale Petzl zadne spickove diody nepouziva. U baterek jde o krivku poklesu napeti. Nejlip jsou na tom lithiove, jelikoz ty okolo 1.5 V klesaji jen velmi pomalu, takze v podstate simuluji konstantni regulaci. Se vsim vsudy, kdyz maji dost, tak padaji hodne rychle. Akorat maji na zacatku 1.7 V, takze tri AAA 5.1 V, coz by nemusela shitozni Petzl elektronika prezit. U nabijecich zalezi na typu, klasicke NiMH maji jen 1.2 V, takze misto 100 lm budes mit tak 80. Nejhur jsou na tom alkalicke, tam klesa napeti nejrychleji.

Hlavne ale nevim, proc se o tom vubec bavime. To jako chces fakt v roce 2020 obhajovat celovku bez regulace? Kdyby to byl pp, tak nereknu, na nej se musi pomalu, teprve nedavno objevil autentizaci pres SMS :twisted: Petzl proste dela levne mizerne celovky, jake koupis ve stejne nebo lepsi kvalite za par supu u alienu. Akorat ze nejsou levne. Kdyz uz to nekdo ma, tak budiz, ale puvodni otazka byla na novou celovku a proc by progrca kupoval Petzl, kdyz za stejnou nebo mensi cenu muze mit celovku s regulaci? Nabidka je velka, muze si vybrat podle svych potreb. Zrovna HL20 je dost specialni, protoze diky uzkemu kuzelu sviti malym vykonem do dalky, ale naprosta vetsina celovek ma sirsi a hladsi kuzel, coz by vyresilo vas rodinny problem. Mody podobne, kdyz si chces vybrat z mnoha, kup si Zebru a po tydnu intenzivniho skoleni si dokazes nastavit ten pravy. Nebo dudyho Imalent, ktery ma skoro plynulou regulaci, takze si nastavis svych 13.5 lumenu a budes mit optimalni celovku, protoze krivka bude mit obdelnikovy prubeh presne tam, kde to potrebujes. Kdyz z nejakeho nesmyslneho duvodu stojis o postupne zhasinani, kup si treba HM50, kde to aspon klesa linearne. Nebo neco od podvodniku z Nitecore, co ten hnus vymysleli. Atd, atd, Petzl celovky je uplne to posledni, co bych chtel dneska kupovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slash1111 » ned črc 5, 2020 6:44

pojem "krivka svietivosti" vyjadruje tvar svetla (optika atď), to čo Ty myslíš je asi "Životnosť udržiavaného toku"
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » ned črc 5, 2020 18:38

Miku, Ty uz se zase snazis diskuzi obratit na neco uplne jineho... To me fakt nebavi. Takze jen zkratka.
mike píše:Nepoznal bys 10 od 20 lm, natoz 18 od 20 :twisted: To by totiz nepoznal nikdo.
Samozrejme, ze nepoznala. Vsak jsem prave proto tam psal "rekneme 18", ze je to vice-mene jedno. (Ale 10 - polovicni sviceni - uz rozeznas.)
Vsak jde prave o to, cos psal.
mike píše:Plocha pod krivkou je pro stejnou baterku stejna, takze z vyssiho mista musi klesat rychleji.
Prave kvuli tomu jsem psal to "rekneme 18". Protoze ta plocha (no, na toto je pekny a ne moc oblibeny matematicky termin, ze jo? :wink: ) bude stejná. Jenze druha cast Tveho tvrzeni se da obratit - z nizsiho mista bude klesat pomaleji. Presneji, od "rekneme 18" lm bude dal krivka stejna jako kdyby zacala na 100, takze zakonite do tech "rekneme 18" se musi z 20 lm o dost hodin prodlouzit cas, aby celkova plocha zustala stejna.
A to je to, co jsem chtel vyjadrit.
mike píše:To jako chces fakt v roce 2020 obhajovat celovku bez regulace?
Ja ji nechci obhajovat, protoze neni proc.
Od zacatku vysvetluji, ze tady jde o dva koncepty:
1) co nejjednodussi elektronika (tj. co mozno nejmensi problemy s ni) umoznujici co nejdele dostat "vyuzitelne" svetlo (a vydrzici bezudrzbove dlouho)
2) slozitejsi elektronika (tj. vetsi pravdepodobnost jeji poruchy) umoznujici dostat stale stejne silne svetlo (podle volby uzivatele) ale citelne kratsi dobu a potom smitec.
Oba koncepty maji svoje vyhody i nevyhody, to nemusime rozebirat, uz se to tady parkrat udelalo. Ja jsem se snazil popspat, ze je to na kazdem, aby si zvazil svoje priority a podle toho vybral, ktery koncept chce pouzit a az potom vybral celovku.

Viz, je tady na OF jeden clen - dokonce je moderator - ktery zbytecne nesnasi, kdyz se prosazuji nejaky nazor, resp. technicke reseni jako to "jedine dobre, spravne, nejlepsi, atd." Pokud teda si on sam o svem vlastnim presvedceni nemysli, ze je to "jedine dobre, spravne, nejlepsi, atd." :wink:

O tom to cele je. Jinak by urcite nebyli miliony naprosto spokojenych dlouholetych uzivatelu celovek toho prvniho konceptu, napriklad i ty od Petzla (a jednym dychem dodavam stejne tak celovek toho druheho konceptu). A malokdo se stezuje na "shitozni elektroniku" a "mizernost" jejich celovek... I takovych uzivatelu, kteri maji i celovky te druhe koncepce, i ty nejlepsi a pouzivaji je - jen vedi, kdy a na co se jim ktera hodi.
Mimochodem, kdyby Petzly byly tak mizerne kvality a "za par supu se koupis stejne nebo lepsi u alienu", tak by v nekterych hromadnych testech o nich nepsali, ze vzhledem k ne moc vyssi cene a kvalite oproti temto "alienskym" doporucuji koupit Petzl prave kvuli jejich kvalite. Ale, samozrejme, s tim, ze vedi co nabizi a co nenabizi. A, mimochodem, Tikka (alespon verze 2016) primo zakazuje pouzivat Li baterky, prave kvuli te co nejjednodussi elektronice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky