Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 21:01

ntz píše:moje celovka je "rybarska" celovka ktera se mnou zazila ze vsech mejch celovek asi nejvic outdooru na svete a slouzila 10+ let a prezila uplne vsechno .. se spolehlivosti neni s touhle celovkou nejmensi problem .. nevim co bys potreboval vic ..

Potreboval bych neco, co nevypada jako detska hracka a co se nerozbije pri prvnim padu na skalu. Taky neco, co ma definovanou vodeodolnost a prachotesnost (treba IP68). V horach muze na celovce zaviset zivot a na tomhle bych fakt zaviset nechtel ;-)

Jinak tva HL40 ma pri maximalnim zaostreni a 600 lm dosvit 147 m (pisou tam AZ ;-)). Baterka v ni ma 7.2 Wh a AA lithiova baterka ma 4.5 Wh. Takze mas o 60 % vetsi kapacitu a pokud veris Fenixu (ja jo), tak ta cisla u celovky vyse vypadaji v poradku. Nebo co se ti konkretne nelibi a proc?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 21:01

mike píše:ale jeji nejvetsi vyhoda muze byt zaroven nejvetsi nevyhoda. Nevis, kolik svitis a jak rychle ti to sezere baterku.
Jj, tohle je mi jasný. Zase na druhou stranu při vícedenních akcích, kdy je potřeba šetřit baterii, svítím tolik, kolik mi stačí, ne víc. I když u režimů se samozřejmě musím přizpůsobit, takže někdy svítím míň, než bych chtěla, jindy zas víc. Pokud by ten plynule nastavitelný výkon dobře fungoval, tak mi to přijde jako slušné plus. Už jen proto, že u Fenixu mi vždycky nějaký ten režim chybí. V tom je zas dokonalá ta výše zmiňovaná Zebra, i přes na pohled složité ovládání.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 21:07

Prave u vicedennich akci bych se bal nejvic. Protoze nebudes mit vubec predstavu o stavu baterky (je tam nejaka indikace)? U Fenixu vim, ze mi na stredni vykon vydrzi baterka 9 hodin a jine vetsinou nepouzivam. Takze beru tri a to v pohode pokryje tyden na podzim i s pripadou nouzovou situaci. Tady bych nevedel. Problem je v lidskem oku, vnimani svetla neni linearni a odhadout, jak zrovna svitis, je tezke. Navic si zvyka, takze zapnes celovku za sera a trochu pridas, protoze se ti bude zdat, ze svitis malo a za tmy uz u toho zustanes, protoze uz bude oko zvykle.

S rezimama souhlasim, mne by se nejvic libila programovatelna celovka, kde bych si rezimy nastavil podle sebe. Doma pres pocitac a v terenu jen prepinal. Proc uz to vlastne neni? Mame rok 2022, sakra :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 21:20

Já to takhle spočítaný nemám a svítím podle potřeby, takže z mýho pohledu tam zas tak velký rozdíl není.

Teda HL60R základní indikaci má, u této o ní nic nepíší, takže ji pravděpodobně nemá. U Zebry (a vlastně i Fenixu) zbývající kapacitu baterie odhaduju celkem jednoduše dle toho, na jaký režim je ještě ochotná se rozsvítit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 21:26

Tohle treba u me nefunguje, zvlada vsechny az skoro do konce a pak chcipne. Tady to nebude fungovat uz vubec :) Cim ji vlastne hodlas napajet?

Plynulou regulaci vykonu by asi bylo nejlepsi vyzkouset, si ji objednej a mas 14 dnu na pripadne vraceni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » pon kvě 2, 2022 21:39

@mike ... ok, fair ..

psal jsem to kvuli tomu, ze ta mnou zminovana rybarska celovka ma co tyce bodoveho svetelneho vykonu (eg projekce kuzele x max. dosvit) zdaleka nejlepsi vykon kterej je vyznamne lepsi i nez 5x drazsi HL40

referoval jsem o ni jako mozna o zajimavosti co nikoho nezruinuje a zaroven ma jiste unikatni kvality .. nazval jsi ji, ze vypada jako detska hracka ze to neni "skutecna" outdoor celovka, ze tahle je dobra jenom na chalupu.. uprimne, nechapu, co te k tomu vedlo .. mame doma asi 15 celovek, tuhle celovku jsem samozrejme hodnotil ve srovnani s ostatnima

ja se zase na druhou stranu vysmal te jednobaterkove celovce s nastavitelnym vykonem, coz byla chyba .. ta jednobaterkova celovka je fakt pekna a nestoji moc a pokud ma alespon z poloviny parametry s tim 14500 akumulatorem jake tam pisou, tak je urcite fajn ... beru zpet kritiku tyhle celovky kterou neznam
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 21:53

Jasne, ze kdyz ma takovy "objektiv", tak asi muze udelat hodne uzky kuzel a ten pak dosviti hodne daleko. Jenze od outdoorove celovky chci dalsi veci, ktere minimalne v popisu chybi. Ruzne mody sviceni a u kazdeho zmerenou dobu. Konstantni regulaci vykonu. LEDku solidni znacky s dobrou ucinnosti. Odolnost proti desti a prachu aspon IP66, IP68 je lepsi. No a v neposledni rade solidniho vyrobce, ktery muze vsechno tohle garantovat.

Takze pro tve pouziti muze byt klidne OK, ale na hory bych ji nevzal. Protoze bych musel vzit jeste jednu a na vaze zalezi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » pon kvě 2, 2022 22:07

mike píše:Takze pro tve pouziti muze byt klidne OK, ale na hory bych ji nevzal. Protoze bych musel vzit jeste jednu a na vaze zalezi.


jasny, chapu .. fair .. nechci se hadat a ani nijak nerozporuju co rikas .. trosku mi to pripomelo vlakno ktery tady zalozil ten kluk co foti a resil tam ty hodinky s tou gps mapu .. padlo tam, ze driv zadne vychytavky nebyly a ze vsichni fungovali i bez toho a bylo to ok ..

tohle nejen ze plati i s celovkama, bylo by ale napr. fair to rozsirit na to, ze do hor do tezkyho terenu (treba na lezeni) potrebujes bodovou celovku s dosvitem takze tam by bylo urcite vhodnejsi vzit si takovouhle celovku za 350 pokud opravdu dobre sviti do dalky radsi nez jinou supermoderni celovku co umi 10x vic ale do dalky nesviti dobre (coz zcela ultimatne delaji vsechny nebodove/ne-zoom celovky ktery jsou dobry na sviceni si max. pod nohy nebo abys videl na eroticke hratky ve stanu ...)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 22:16

mike píše:Tohle treba u me nefunguje, zvlada vsechny az skoro do konce a pak chcipne. Tady to nebude fungovat uz vubec :) Cim ji vlastne hodlas napajet?
Aha, tak to je zajímavý. Naše čelovky na ztrátu kapacity reagují právě okamžitým přepnutím do nižšího režimu, v tom vyšším maximálně zabliknou a ztlumí. Tady to samozřejmě fungovat nemůže, jen je to v mém případě tak, jak zmiňuji výše, takže rozdíl asi takřka minimální.
Jestli ji koupím, tak na vejletech nejspíš klasickýma univerzálníma AA lithiovkama. Ale zatím se rozhoduju mezi touto a tím Fenixem.

mike píše:Plynulou regulaci vykonu by asi bylo nejlepsi vyzkouset, si ji objednej a mas 14 dnu na pripadne vraceni.
Do toho se mi právě moc nechce, proto se ptám tady.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 22:25

ntz píše:(coz zcela ultimatne delaji vsechny nebodove/ne-zoom celovky ktery jsou dobry na sviceni si max. pod nohy nebo abys videl na eroticke hratky ve stanu ...)

Vsechny ne. Proto stale pouzivam starou HL20, ktera ma opravdu dlouhy dosvit a k nemu difuzor, aby fungovala i do blizka. Tyhle dva mody mi maximane vyhovuji, kompromisni rezim, ktery ma vetsina a o kterem pises, naopak ne. Nektere Fenixy tohle resi dvema sadama diod, na dalku a na blizko, to mi prijde rozumne. Pak jsou tu treba Lucifery, ktere maji diody dve a muzes si vybrat sirku kuzelu, doporucena je kombinace 13 a 29 stupnu, coz by melo pokryt dalku i blizko.

ntz píše:o hor do tezkyho terenu (treba na lezeni) potrebujes bodovou celovku s dosvitem

V tezkem terenu, a zvlast kdyz se za tmy potrebuju nekde splhat po skale, naopak pouzivam difuzor, protoze potrebuju videt okolo sebe a hlavne pod nohy, na to funguje skvele. Dlouhy kuzel spis na hledani cesty v neznamem terenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 22:32

sobb píše:Naše čelovky na ztrátu kapacity reagují právě okamžitým přepnutím do nižšího režimu, v tom vyšším maximálně zabliknou a ztlumí.

Tohle zalezi na kombinaci celovky a baterky. Moje HL20 je myslim prvni model na AA baterky a tam je konstantni regulace dotazena do konce tj. prepina az kdyz to jinak nejde. Tohle pozdeji zmenili a novejsi celovky prepinaji driv. Zaroven do ni pouzivam lithiove baterky, ktere maji hodne plochou vybijeci krivku a kdyz uz zacne napeti klesat, tak moc kapacity nezbyva a klesa rychle. No a ty mody reaguji prave na pokles napeti.

Ultimatni je kombinace regulace ve svitilne i akumulatoru. To mam v E05 a nabijecim AA clanku, kde je lithiova baterka regulovana na 1.5 V. To proste jede az do konce beze zmeny a pak to bez varovani zhasne :)

sobb píše:Do toho se mi právě moc nechce, proto se ptám tady.

Proc? Je to idealni zpusob, muzes si ji osahat sama. Tipuju, ze vetsina lidi ji ted videla poprve :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » pon kvě 2, 2022 22:39

U nás to dělá i Zebra, též je to už celkem starý model, používaná na lithiovky. Ale asi tam měli jiný způsob konstantní regulace.

Většina asi jo, ale tahle čelovka tu už zmíněna byla, takže je šance, že se třeba někdo vyjádří :wink:
Nechce se mi objednávat a případně zas vracet. Zvlášť když nejsem rozhodnuta, jestli chci tuhle nebo HM51R od Fenixe. A ne, obě ne! :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 22:45

Aha, tak to jsem asi nejak minul. Tak to pak jo, za zeptani nic nedas ;-) Ale tohle bych si stejne chtel vyzkouset sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2022 8:28

ntz píše:do hor do tezkyho terenu (treba na lezeni) potrebujes bodovou celovku s dosvitem takze tam by bylo urcite vhodnejsi vzit si takovouhle celovku za 350 pokud opravdu dobre sviti do dalky radsi nez jinou supermoderni celovku co umi 10x vic ale do dalky nesviti dobre
Tak to s Tebou vyrazne nesouhlasim.

a) Jak uz Ti i mika napsal, pri lezeni/splnahi po skalach potrebujes dobre osvitit prave hodne blizke okoli, protoze potrebujes najit chyt/stup a ne se koukat 100 m od/nad/pod sebe.
b) "Do dalky" potrebujes pouze na par metru, abys videl, ze jdes spravnym smerem a ze tam neni nic neprelezitelneho, resp. abys to vcas dokazal obejit a ne az kdyz do toho vrazis.
c) (Hlavne) Cestu na lezeni si ve vyssi stene (rekneme nad 15-20m) si rozhodne nevybiras na miste po tme s celovkou. Na nizsi Ti s dosvitem plne postaci bezne celovky. Kdyz tam vyrazis nadranem, mel bys mit bud obhlednuty teren za dne a svetla nebo mit alespon prostudovany nejaky popis vystupu a ze kde na cestu nastoupit, resp. kudy vede. Vyjimky z toho se najdou spise v prvoprelezech nekde v odlehlych koncinach, ale tam se taky nejdrive "studuje skala" a premysli, jak vest cestu a na miste se resi skoro vylucne jenom "lokalni problemy", tj. v uzkem okruhu, kde fakt nepotrebujes videt na 150m.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod ntz » úte kvě 3, 2022 9:26

ja to rekl blbe ... nepotrebujes uplne bod aka kuzel v prumeru metr projektovanej 50m od mista kde jsi a kolem tma ... potrebujes ale celovku, co ti umozni osvitit (na vyzadani) perimetr treba 30-40m .. Tohle se deje napr. pri sestupu .. Jako v horach jsem moc nelezl (v zime vubec), ale napriklad v Tatrach jsem nekolikrat sestupoval za svitu celovky .. nebo naopak kdyz jdes k nastupu hodne brzo rano ..

je to davno, vzpominky splivaji, mel jsem ale tenkrat nejakou obyc celovku (myslim, ze to byla prvni generace tikky) a svoji prvni "horskou" lepsi celovku (@Etheric by omdlel pac byla alespon 300g bez baterek s takovou tou krabickou na 4xAA vzadu na hlavu na pogumovanem kabilku) jsem kupoval na svuj asi druhej zajezd do tater, kdyz mi kluci, co v tech horach lezli primnarne rikali "kamo, kup si normalni celovku, jinej sedak, par zamkovejch karabin, smice, helmu ti pucim ..." .. Ja jako skalkar mel pouze jedinou zamkovou karabinu a potom uz jen expresky a tikku abych nasel zip od spacaku a vic jsem nepotreboval .. Kdyz jsem mel za par dalsich let me zapaleni pro lov ryb, kdy jsem hodne chytal i v noci a pohyboval se venku v noci v lese kolem vody, tak jsem opet zacal potrebovat vykonou bodovou celovku

ja osobne preferuju zoom celovku (je to zvyk) a staci mi na ni 3-4 predprogramovane intenzity sviceni radsi nez ne-zoom celovku, kde si mohu intenzitu plynuje nastavit ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2022 9:55

No prave, ze "perimetr 30-40 m" Ti osvetli dostatecne (i ve slozitejsim sutovo-kamenitem terenu) i obycejna 100 lm celovka, napr. v soucasnosti Petzl Tikkina (to je slabsi verze Tikky). Mozna pred xx lety to bylo jine, to tech lumenu tolik nebylo...

Ale jinak jasne, nejlepsi je prepinaci celovka s dvema diodami, zoomovaci je uz tezsi a mechanicky slozitejsi, tj. drive neco muze odejit. Taky je jasne, ja sice tady casto rikam, ze celovky typu Petzl Tikka jsou pro beznou turistiku plne dostacujici a kvuli jejich vlastnostem (napr. s oblibou kritizovane neregulovani vykonu, zato dlouha vydrz pri prijatelne svetelnosti - na moje potreby), ale na lezeni nebo nastup na nejakou VHT turu v noci s prvni slezenou skalou jeste po tme bych si vzal jinou celovku a Tikka (nebo pod.) by zustala v batohu jako zaloha. Ale nebylo by to kvuli dosvitu a tak ale prave kvuli stale stejnemu vykonu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte kvě 3, 2022 14:27

Zatímco se nemůžu rozhodnout jestli si pro sebe koupit Fenixe HM51R anebo tu výše linkovanou Acebeam H40 (už jsem se dostala i do fáze, kdy jsem si na porovnání spočítala váhu včetně náhradních baterií :D ), tak vybírám taky světýlko - čelovku pro mý rodiče. Přece jen když odjedem a vezmem si slušný světýlka s sebou, tak jim tu zbydou jen samé prastaré čelovky.

Hlavním kandidátem byl Fenix HL18R-T, protože jsem si chtěla odzkoušet to jejich snižování výkonu, ale teď se naň blíže koukám a narazila jsem na toto: "Hlavní reflektor se vždy zapne do režimu 200 lumenů" :evil: Tfuj, to je blbej nápad, obzvláště když HL18R se způsobně zapíná do nejnižšího režimu.

Já snad budu muset koupit něco od výrobce, jehož jméno se tu nesmí vyslovovat ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Víťa » úte kvě 3, 2022 15:39

Já teď řadu let neměl nic jiného než Fenix, ale sháněl jsem teď co nejlehčí čelovku s USB C a skončil jsem u gp xplor phr 16. Svítí dobře. Jen ta udávaná váha 44 gramů je teda jen pro čelovku bez hlavového pásku, ale ten jsem nahradil lehčí verzí.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 17:29

sobb píše:Hlavním kandidátem byl Fenix HL18R-T, protože jsem si chtěla odzkoušet to jejich snižování výkonu, ale teď se naň blíže koukám a narazila jsem na toto: "Hlavní reflektor se vždy zapne do režimu 200 lumenů" :evil: Tfuj, to je blbej nápad, obzvláště když HL18R se způsobně zapíná do nejnižšího režimu.

:shock: #-o showstopper. Normalne zacinam mit pocit, ze u Fenixu maji specialni oddeleni, ktere vezme navrh celovky a vymysli neco, cim ho pokazi. Protoze snad kazda ma nejakou takovou blbost. Pritom to vsechno umeji spravne a kdyby chteli, tak muzou udelat dokonalou celovku... treba pamet na posledni rezim uz umi ma stara HL20 a prijde mi to tak nejak samozrejme. A kdyz uz z nejakych duvodu ne, tak zacit od nejnizsiho je snad jedina pouzitelna moznost.

Taky jsem ji zvazoval z podobnych duvodu, ale tohle proste ne. Zvlast v kombinaci se snizovanim vykonu je to na zabiti, protoze to se da resetnout vypnutim a zapnutim.

sobb píše:Já snad budu muset koupit něco od výrobce, jehož jméno se tu nesmí vyslovovat ...

Tak zle to snad jeste neni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 17:42

apuka píše:Ale jinak jasne, nejlepsi je prepinaci celovka s dvema diodami

Popravde, mne prijde nejlepsi difuzor. Sice ma silene ztraty, ale zato osvetli v podstate 360 stupnu, udela kolem tebe svetelnou kouli. A kdyz lezes po skale, tak nepotrebujes nejaky dosvit, par metru ti staci. Plus je rychle a snadne prepnuti mezi normalnim modem a svetelnou kouli, jen zvednes ruku a prehodis ho. Sahat na vypinac je slozitejsi. Ma sve nevyhody, takze chapu, proc od nej upustili. Hlavne mechanickou odolnost, zvlast u sundavaciho. Prvni jsem ztratil a druhy holt k celovce prilepil a od te doby zadny problem :)

V podstate je to duvod, proc stale zustavam u stare HL20, maximalne mi to vyhovuje. Dvoje diody by to snad resit mohly, ale celkem pochybuju, ze budou tak dobre tj. 360 stupnu nedaji. Navic celovky s nima az tak daleky dosvit na hlavni diodu nemaji, vsechny maji sirsi kuzel, nez HL20. Zajimave jsou ty Lucifery, ale na mne jsou moc tezkotonazni. Mozna si jednu casem pujcim na vyzkouseni.

ntz píše:ja osobne preferuju zoom celovku (je to zvyk)

Zvyk je podstatny. U zoomovaci bych se ale bal mechanickych problemu a (ne)snadnosti prepinani. Zvladnes to jednou rukou nebo potrebujes dve? Na skale se vetsinou chci aspon jednou drzet ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte kvě 3, 2022 18:12

mike píše:Tak zle to snad jeste neni ;-)
V podstatě je. Od Fenixu pak připadá v úvahu asi jen HL18R a to už můžu sáhnout i po konkurenci, koukám se teď na jejich stránky, co vlastně umí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 18:18

Tim jsem myslel, ze neni jen Fenix a ten, jehoz jmeno se nesmi vyslovovat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte kvě 3, 2022 18:21

To sice ano, ale na stránkách "toho, jehož jméno se nesmí vyslovovat" právě pátrám 8-[
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 20:02

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Bossinko » úte kvě 3, 2022 20:12

sobb píše:Zatímco se nemůžu rozhodnout jestli si pro sebe koupit Fenixe HM51R anebo tu výše linkovanou Acebeam H40

Ahoj, H40 mám, kupoval som dokonca dve. Myslím, že stála cca do 25 Eur. Papierovo vyzerá super, ale nie to pre mňa to pravé
+High CRI
+možnosť použitia Li-ion
-na ovládanie je malé tlačidlo
-natáčanie v držiaku nie je veľmi pohodlné

Mám ju ako rezervnú čelovku (s lítiovou jednorázovou) alebo na menej náročný terén.
Stále sa držím starej HP25R, veľa krát som ju chcel vymeniť, ale zostáva. Doteraz ľutujem, že som daroval HL21ku. To bola čelovka, perfektne využiteľná a aj tých 100lm stačilo.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 20:33

Jj, moje HL20 je uz teda hodne jeta, difuzor prilepeny, drzak ulomeny na obou stranach a ovazany repkou, ale stale jsem za ni nenasel adekvatni nahradu. Smula, kdyz udelaji nejlepsi celovky uplne na zacatku a vsem novejsim neco zasadniho chybi :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » úte kvě 3, 2022 21:02

Bossinko píše:Ahoj, H40 mám, kupoval som dokonca dve.

Skvělý že ses ozval :)

Mohu-li Tě trochu vyzpovídat
- Jak moc je uživatelsky příjemná či nepříjemná ta plynulá regulace výkonu?
- To ovládací tlačítko - jde mačkat dobře? Nejsem na ovládání zvrchu už zvyklá.
- Co je za problém s natáčením v držáku? Jde moc ztuha nebo je tam jiný problém?
- A ještě k popruhu - jde oddělat ten vrchní popruh přes hlavu, aniž by jej člověk zničil?
- Vlastně ještě jeden dotaz - jaká je váha kompletu? Tedy čelovka + popruh? Sedí ten údaj 34 + 45 g?

Dík!
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Bossinko » stř kvě 4, 2022 5:21

Plynulé ovládanie výkonu znie, ako super vychytávka, ale v praxi na prt. Nastavenie trvá dlhšie ako prepnutie režimu a aj tak neviem "ako silno" svieti a teda koľko cca vydrží. 4 režimy výkonu by boli X-krát lepšie.
Umiestnenie tlačidla je OK, je, ale malé a ide ťažšie.
Čelovka je v gumovom držiaku, ide otáčať ťažšie.
Vrchný popruh sa dá v pohode oddeliť, bez neho 69g.

Za mňa to nie je user friendly čelovka hory/cestovanie.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » stř kvě 4, 2022 14:25

Děkuji :prayer:

Co je tedy za problém s tou plynulou regulací výkonu? Jestli jsem to správně pochopila z popisu, tak se ovládá pouhým přidržením tlačítka a pro změnu směru jen uvolněním a zas stisknutím, což vypadá poměrně jednoduše a rychle.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř kvě 4, 2022 14:55

Dovedu si predstavit, ze bych po par pokusech hodil celovku ze skaly ;-) Zalezi, jak je to udelane tj. jak rychle se to meni a jak tezko jde tlacitko. Jestli jde tezko, jak Bossinko pise, a zaroven se to meni bud hodne pomalu nebo rychle, tak to muze byt o nervy (pro mne takove veci vetsinou jsou). Zrovna u tohodle zalezi, jak to sedne konkretne tobe, proto jsem navrhoval objednat a ve 14 denni lhute vyzkouset.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky