Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » ned čer 28, 2020 20:32

Kedlubna píše:Aku 18650 neberu v úvahu kvůli velikosti.

18650 má v sobě tolik energie, že stejný množství šťávy v AA bateriích vyjde co do velikosti ještě hůř. Taky se pořádně nic na tužkovky nedělá, jako zdroj pro čelovky to není zrovna ideální
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned čer 28, 2020 20:59

To jo, ale ne kazdemu se to chce tahat na hlave. Celovky na AA baterky maji vyhodu, ze je v pripade nouze koupis vsude. Nejake se jeste najdou, treba ta HL50 je fajn. No a ja furt nosim starou HL20 (10 let, to uz je pravek), protoze pro mne ma pomerne zasadni vyhody, ktere na novejsich celovkach nenachazim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » ned čer 28, 2020 22:17

Zas ten úzus, že jedině 18650...
To je jako s tím Tyvekem, liháčem, Inov8...
](*,)

No tak třeba Fenix dělá na AA 5 čelovek a dvě na AAA.
LedLenser dvě a asi tři na mikrotružky.
Acebeam dva kusy na AA.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 28, 2020 22:27

Já mám s tím českým značením ten problém, že nedodržuje nějaké pravidelné intervaly ve vzdálenostech toho značení. Viz. výše. A taky, že potkávám různá rozcestí nebo odbočky, kde to není značené po které se vydat dál. A značku člověk kolikrát nenajde ani sto dvě stě metrů za rozcestím nějaké z cest. Ale ono to nemusí být o tom, že je chyba ve značení, ale já prostě neudržím neustálou pozornost na značkách. Že se zamyslím nebo zahledím a moc ty značky nevnímám. Spíš tak nějak periferně a pak si třeba uvědomím, že už jsem dlouho žádnou neviděl. A pak mám problém s tou nepravidelností ve vzdálenostech značení. Že pokračuji v cestě ale nevidím žádnou značku a pak nevím, jestli je to jen nějaká další větší mezera ve značení nebo už jsem na špatné cestě. Na tom Slovensku mi přijde, že ty intervaly v rozestupech jsou pravidelné a ty rozestupy malé. Takže už jsem pak věděl, jestli jdu mimo trasu. Takže já to značení nehodnotím jako celek, ale konkrétně tyto věci. Jak celý systém značení to může patřit k nejlepším, to zase nerozporuji.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned čer 28, 2020 23:02

@dudy: 18650 ma nejlepsi pomer vaha/vykon, ale je uz moc velka a celovky moc tezke. Za mne je idealni jako powerbanka. 13 Wh na 50 g je slusne.

Co je s Inov8? Ja je pouzivam, ale rikam jim Inov-smejd a rekl bych, ze opravnene ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 6:00

dudy píše:Zas ten úzus, že jedině 18650...

Nikdo netvrdí, že to je jedinej použitelnej zdroj.
AA jsou na tom dost špatně, hlavně pro světlo vyššího výkonu.
Znovu říkám, že je rok 2020, tak proč nevyužít možnosti, jež se nabízí. Pokud ale někdo chce svítit petrolejkou a chodit v kanadách a s usárnou, prosim. Já radši zvolím vyspělejší techniku, když je ta možnost
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon čer 29, 2020 7:55

@Dromedaro: Na Slovensku je stejny zpusob znaceni (myslim, dokonce, ze i stejne normy) jako v CR. Ale, co vim, ta norma nepise nic konkretniho o intervalech. Hlavne bych byl osobne hodne opatrny napsat, ze na SK jsou intervaly (ve vseobecnosti) kratsi. Jak kde a jak kdy.

Uvedom si taky, znaceni se nedala (priklad) trikrat rocne, ale "jednou za cas", kdyz jsou penize, lidi a vule. Klidne i jednou za 10-15 let.
Nejvetsim problemem ale je, ze i kdyz se naznackuje skvele, strom muze vyrust i zarust vegetaci, kamen/skala taky, hlavne na zemi, stromy se kaceji a padaji - a najednou zjistis, ze ta puvodne skvele znacena stezka ma na peti kilometrech dve znacky... No a nekdy neni mozne na co umistnit znacku - potom jsou ty napisy, co spominal dudy, "500 m podel krovi a na konci doleva" a "primo pres pole a u lesa vpravo". Proste na krovi nebo travu je tezke malovat trvalou znacku.
Jinak je toto fakt i mistnich podminkach - kdekoliv najdes stezky, kde budes bloudit na kazdem desatem kroku i takovou, ze mas na 150 metrech jednoznacne vychozene stezky 45 znacek :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 9:24

mike píše:idealni jako powerbanka. 13 Wh na 50 g je slusne.

A zkoušel jsi to? Není to powerbanka, ta baterie je dělaná pro potřeby čelovky, ne pro nabíjení dalších zařízení
... a jestli neumřeli, nabíjí ten telefon dodnes
3500mAh + nějaká ta ztráta mi dobije telefon do poloviny. Za půl dne "na nabíječe" v režimu letadlo... Celkem k ničemu ne?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon čer 29, 2020 9:39

A co myslíš, že je v powerbance?
18650...

Ty jsou běžně v baterii k notebooku, akumulátorech k nářadí...

Jo a jen technická:
Ještě líp vychází 21700.
Na tu má čelovky Acebeam...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » pon čer 29, 2020 9:57

Já mám třeba Armytek Wizard pro a normálně s ní běhám a vůbec mi nepřijde těžká. Na trek a pobyt v přírodě mi přijde čelovka s baterkou 18650 jako velmi vhodná.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 10:57

dudy píše:A co myslíš, že je v powerbance?

Nejde vůbec o to, co tam je, ale jakej to má output. S 3,7V nabiješ kulový, můžeš s tím to zařízení maximálně udržovat při životě. Fenix 18650 je akumulátor pro svítilny, nikoliv powerbanka. Právě díky tomu výstupnímu napětí.

Technická: v powerbance nemůže být 18650. 18650 je označení konkrétního rozměru baterie. V powerbance je buď li-on, případně /v těch lepších/ li-pol článek
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon čer 29, 2020 16:50

Jeste bych k te potrebe pouzit celovku s cim vyssim vykonem (myslim ted ne jeaky "burst"/max. vykon na par vterin ale staly vykon).

Vloni na konci zari manzelka a syn vzali otce/dedecka a jeho zenu (oba narozeni, myslim 1947 nebo o rok drive) ukazat jim Alpy, kde byli prvnikrat v zivote. Starici, ale chodi po ceskych hajich a luzich, predtim i v Tatrach, ale uz prece maji svoje roky. Navic ona ma problemy s chuzi. resp. s vyrovnanim pripadnych ukouznuti, atd., proste kdyz ji jen mirne ujede noha, jen roztahne ruce a padne jak vrece.
Vzali je autem na Grossglockner Hochalpenstrasse a aby si uzili, nakonec ze je vezmou na Spielmanna z Hochtoru, at maji svoji prvni (a asi i posledni) tritisicovku, pokud se jim tam povede dojit. Museli je vsak (hlavne pani) nejdrive naucit, jak se v tech vysokych horach ma chodit. Navic museli obchazet neproslapane snehove pole na svahu nejstrmejsi cast, protoze nemeli ani nesmeky a jen takova "na ceske haje" boty. Tj. trihodinova cesta na vrchol se protahla na vice nez dvojnasobek, takze nahore byli nekdy po pate odpoledne, po zapade slunka. Zpet se pani moc nechtelo, mela velky strach z toho snehoveho pole a jeste za tmy, takze sestoupili bocnym hrebenem na parkoviste Hochmais do cca 1850 m. Jenze auto bylo na Hochtoru, takze manzelka sla sama zpatky a syn sel s nima dolu. Jeste podotykam, nikdo z nich nikdy tam nebyl, cestu neznali jen na mape.
Celovky mel jen syn (Fenix HL20) a manzelka (Petzl Tikka 2016). Manzelka zaparkovala na Hochmaisu a sla jim naproti. U auta byli vsichni nekdy po druhe v noci.
Ta cesta neni nijak extremne slozita, ale pro neznaleho v takovem terenu hodne obtizna. S tou Fenix HL20 syn svitil pod nohy trem lidem tema 50-lm. A bezpecne se setkali s manzelkou nekde na pulceste. Potom je vedla ona - s Petzlem na 20lm (!) a to jeste s tim postupnym stmivanim (nevim, jestli a jak se to projevilo). Takze celkove cca 6-6,5 hod sviceni Fenixem na nabijeci Ni-Mh tuzkovku, manzelka cca 5,5-6 hod s tim Petzlem. Navic den predtim je taky vecer pouzivali asi 1 hod a nanabijeli (necekali takovy nocni sestup). A v pohode to na bezpecny sestup i tech starych lidi, z toho jednoho hodne nejisteho, kteremu se ukazoval skoro kazdy krok stacilo. Samozrejme, parkrat syn i manzelka si na chvili posvicili dopredu, spise at pripravi ty dva, co je ceka.

Tim jsem chtel jen dat priklad, ze vubec neni treba se hnat za extremne velkym vykonem celovky. Nakonec clovek stejne zjisti, ze ten nejvyssi vykon pouzije vyjimecne - a kdyby mel celovku mozna s polovicnim max. vykonem, mozna by si z hlediska uzitecnosti ani nevsiml rozdilu.

No a ted mi to uplne neda - kdyby dosla stava Fenixu (podle tabulek by na 50 lm mel s beznou baterkou vydrzet 5,5 hod), v momente jsou ve tme. Nahradni baterii sice syn mel, ale kdyby mu nahodou vypadla krytka z ruky mezi ty cca stejne velke kaminky, tak je v haji. Ano, mohl by si vyhrabat mobil a posvitit si.
Manzelce s Petzlem by celovka svitila postupne slabeji, ale stale svitila. Jeste nekolik dnu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 17:04

apuka píše:Manzelce s Petzlem by celovka svitila postupne slabeji, ale stale svitila. Jeste nekolik dnu...[/size]

Ano, tak na špičku nosu by několik dní svítila.
Prostě čelovka s velkým výkonem může běžet na malej, naopak to nefunguje..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon čer 29, 2020 17:05

18650 je původně průmyslový článek, používaný do zdrojů (a powerbanka je zdroj).
Myslíš, že si výrobci powerbank vyrábějí vlastní lithiové články?
Prdlajs, vezmou průmyslové 18650, pospájej je dohromady, přismrknou řídícího brouka a powerbanka je na světě.
Zkus si schválně nějakou slušnou kuchnout, co bude mít v bříšku...

Takové ty ultratenké používají Li-Pol akumulátory podobné jako jsou používány u airsoftových zbraní a modelů. Ale tam je poměr váha / objem / výkon horší.

Nejlepší průmyslové články v současnosti jsou 21700 a právě 18650.

Jo a 5V z 3,7V obstarává elektronický měnič, popř, například u zdrojů k akunářadí, zapojení článků do série...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon čer 29, 2020 17:53

Dudy, jeste jsi zapomel dodat, ze rychle nabiti nebude z vetsiho napeti, ale s kombinace napeti a proudu. A rychlonabijecky na nejvyssi napeti maji pomerne maly proud.
Proste se pocitaji VA (VoltAmpery).
Etheric píše:čelovka s velkým výkonem může běžet na malej, naopak to nefunguje
Ne, nefunguje. Ale ani to, co popisujes.
Vezmi napr. Fenix HM50R a koukni se na krivky sviceni.
1) Ma 500lm max. Jak dlouho vydrzi svitit takto? Ne deklarovanych 2,5 hod. Podle krivky dve minuty? Mozna tri? A potom za nejakych max. 15-20 minut rychle klesne na 200lm, potom klesa pomaleji az na cca 130lm a dosviti.
2) Dalsi stupen je 130 lm - na bezne sviceni v noci hrozne moc, dalsi postupny stupen je 30 lm, ktery zase pro mnoho lidi uz muze byt za hranici pouzitelnosti na bezpecnou chuzi, navic po nejakych 2,5 hod je to uz kolem 20 lm, mozna i min. A posledny stupen 4lm je tak na nalezeni neceho ve stanu a nalezeni latriny vedle.

Dalsi zajimavosti je, ze HM50R ma 500 lm, ale dosvit na tento rezim 80 m, na 130 lm 42 m, stara Petzl Tikka (2016) ma 100 lm a dosvit na to 55 m (a fakt tam dosviti). Dej to dokopy s dobou sviceni na 500 lm a jsem zvedavy, k cemu dojdes.

Mel bys odhodit svuj odpor vuci znacce Petzl (nevim, na zaklade ceho to mas. etzl vyrabi spoustu veci, nejenom celovky a mnoho z jeho veci je na absolutni spicce). Co jsem napsal neni o Petzlu a Fenixu (muzes tam klidne dosadit i jine vyrobce) ale jen ukazka, ze neni vse tak jednoduche, jak se na prvni pohled zda. Kazdy si musi najit svoje priority a celovku, ktera tem prioritam vyhovi nejvic.
A taky pravda, ze se technologie i ledky nahrazuji novejsimi, co nemusi byt vzdy ve vsem k lepsimu - viz zrovna u Petzlu, nove Tikka maji uz i 300lm, ale dosvit jen nejakych 65 m, na 100 lm jen 40 m. Proste jina LEDka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon čer 29, 2020 18:10

@Etheric: je to jak pise dudy. Dodam, ze na 18650 jezdi i elektromobily. Tesla (nejaka) ma v sobe 8256 clanku. Tady si muzes jednu baterku ze 444 clanku koupit.

Samozrejme jsem nemyslel nabijet z 18650 primo. Chce to malou nabijecku na jeden 18650 clanek, ktera zaroven umi fungovat jako powerbanka. Ma standardni USB vystup (pres menic, na napeti baterky opravdu nezalezi). Vazi se vsim vsudy okolo 30 g, pred lety tu na tohle tema byla delsi diskuse a jsou tu lidi, co to bezne pouzivaji. Vyhoda je, ze mas jednu mininabijecku + libovolny pocet clanku podle potreby tj. podle delky akce. Dokonce muzes clanky dobit i nekde v prubehu akce, kdyz potkas zasuvku. Cele je to pekne UL reseni.

dudy píše:Ještě líp vychází 21700.

Co jsem koukal, tak kapacita na vahu vychazi nastejno, ale mozna jsem nenasel nejlepsi 21700. 18650 ma ale pod 50 g, zatimco 21700 okolo 70, takze efektivneji poskladas 18650. Na prodlouzeny vikend v pohode staci jedna. Usetris aspon 20 g, coz je nekolik urezanych zubnich kartacku :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 18:16

@mike: tak to jsem jen blbě pochopil, já myslel nabíjet to přímo z toho Fenix článku, to mi právě přišlo jako ptákovina.
Ta mini nabíječka by se mi vyplatila, když je to jak říkáš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon čer 29, 2020 18:17

apuka píše:No a ted mi to uplne neda - kdyby dosla stava Fenixu (podle tabulek by na 50 lm mel s beznou baterkou vydrzet 5,5 hod), v momente jsou ve tme. Nahradni baterii sice syn mel, ale kdyby mu nahodou vypadla krytka z ruky mezi ty cca stejne velke kaminky, tak je v haji. Ano, mohl by si vyhrabat mobil a posvitit si.

A kdyby mu spadnul na hlavu meteorit, tak uz je uplne v haji :twisted: Popsanou situaci uz jsem zazil mnohokrat, v podstate pokazde, kdyz mi dojde baterka. Krytka mi nikdy nevypadla a kdyby se to nahodou stalo, tak mam mobil, nahradni minicelovku, diodu na powerbance, pripadne zapalovac nebo sirky.

Jeste horsi, nez menit baterku v HL20, je v E05, tam je AAA a dily jsou mensi. Nahradni nosim v minipenezence a nemivam s sebou vubec nic jineho, takze kdyby mi neco spadlo, tezko to budu hledat. Presto zadny problem a taky uz jsem to takhle menil mnohokrat (nosim tam nabijeci AAA s malou kapacitou a nahradni mam lithiovou).

apuka píše:Manzelce s Petzlem by celovka svitila postupne slabeji, ale stale svitila. Jeste nekolik dnu...

Jj, to byla ma uplne prvni celovka v dobach, kdy jine nebyly, a prisel jsem o ni tak, ze jsem ji ztratil. Asi uz svitila tak slabe, ze jsem ji nevidel :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon čer 29, 2020 18:25

@Etheric: vsak to taky ptakovina je ;-) Ani bych si nedovolil to takhle pripojit, v nejhorsim pripade by to mohlo bouchnout. Plne nabita 18650 pripojena na skoro vybitou jinou baterku, to by se taky mohlo chovat jako zkrat.

Zkus si dohledat tu diskusi, pouziva to mj. scinkk.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon čer 29, 2020 18:37

Tvl, za svitu miničelovky hledat v minipeněžence mikrotužkovku do minisvítilny...
Ty si koleduješ...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon čer 29, 2020 18:42

Maximalne za svitu mesice, minicelovku v tehle situaci nenosim ;-)

Proste to vsechno v pohode zvladnu po hmatu a apukovy katastroficke scenare mne ani nenapadnou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon čer 29, 2020 19:54

No jo, apukove katastroficke scenare casto nenastanou, ale kdyz uz ano (a any nastavaji!), tak je pruser...
mike píše:opsanou situaci uz jsem zazil mnohokrat, v podstate pokazde, kdyz mi dojde baterka. Krytka mi nikdy nevypadla a kdyby se to nahodou stalo, tak mam mobil, nahradni minicelovku, diodu na powerbance, pripadne zapalovac nebo sirky.
No jo, Ty to trenujes, vypada to tak, skoro na kazdem vyletu :wink:. Jenze neco jineho je, kdyz se Ti to stane prvnikrat, kdyz to necekas, bo nepocitas s tak dlouhym svicenim, navic myslis si, ze budete dva s celovkou, takze na to uvidis, nemas to natrenovane. A ted Ti to zhasne v sutovisku, kde kdyz Ti krytka zapadne mezi kameny, uz ji nenajdes. Jsi v tom nezkuseny, mas za zady dva stare lidi, kteri se v tom terenu neumi poradne hybat. Z vyse popsaneho nemas sirky, zapalovac, powerbanku, jen mobil. Vypnuty, nekde zalozeny v ruksaku.
Proste situace je naprosto odlisna od Tve. A taky, kdyz mas zodpovednost za dalsi lidi, kteri jsou na Tebe plne zavisli, je to neco jineho (i v hlave) nez kdyz slapes pouze sam.
Navic zase pokud mas stale stejne usporadany ruksak, presne vis, kam mas sahnout abys nasel, co potrebujes je neco jineho nez kdyz mas na kazdy vylet jine veci, jedno skoro nic, jindy je naplneny a to ruznyma vecma, ani nepouzivas rune sacky anebo drysacky na rozliseni, navic kdyz si to veci jeste rozdelis s nekym, abys toho mel co nejmene, tak je to zase jina situace. Tecka.

Bud rad, ze se Ti jeste nic takoveho nestalo a doufej, ze se taky nikdy nestane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Etheric » pon čer 29, 2020 20:51

apuka píše: mas za zady dva stare lidi, kteri se v tom terenu neumi poradne hybat. Z vyse popsaneho nemas sirky, zapalovac, powerbanku, jen mobil. Vypnuty, nekde zalozeny v ruksaku.

To ale není chyba techniky, nýbrž lidského faktoru.
Já třeba beru na výlety autistický děti, když jdu s nimi na dvoudenní výlet, nesu svítilnu + dvě plně nabitý 18650. Jedna ve svítilně, druhá v batohu. Děcka nesou taky světlo, jeden led lucernu, ostatní maj nějakou malou čelovku nebo aspoň ty telefony při nejhorším..
Pokud jdu na výlet s lidmi, o který se musím postarat, nemůžu podcenit nic. Světlo už vůbec ne. Něco jinýho je jít sám, /relativně/ zkušenej výletník, něco jinýho když máš odpovědnost za celou skupinu. Tam prostě je často potřeba větší osvit/dosvit, protože se všichni chceme rozhlédnout po krajině, nejen kvůli hledání místa na spaní. Ten mega osvit se hodí, když jim chceš ukázat druhou stranu břehu, aby si prohlídli ty skály, koukli se, jestli by tam bylo fajn místo k noclehu..
Hledat místo na spaní po tmě je super dobrodružství, jen pro to musím mít všechno potřebný, jinak bych ty děcka vystavil akorát stresu a zážitek z výletu by byl ta tam...
Hlavně za ně mám odpovědnost, takže řešit gramy navíc v tomto případě fakt nejde, ať už je to čelovka a baterie, nebo lékárnička atd
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon čer 29, 2020 21:49

Etheric píše:Pokud jdu na výlet s lidmi, o který se musím postarat, nemůžu podcenit nic.
Ale neco podcenis, protoze nepocitas se vsim. Jen vetsinou to, s cim nepocitas nenastane.

V mnou popisovanem pripade se taky pocitalo "skoro se vsim" - byli dva "vedouci" oba meli svetla i nahradni baterky. Vylet mel byt jen za svetla, max. posledni usek, rel. jednoduchy za sera. Z to bude trvat dele naz pro bezne tursity, se pocitalo, i kdyz ne s dvaapulnasobkem casu. Ale nepocitalo se vubec s tim, ze spatky se bude muset jit jinou, delsi cestou kvuli panicke hruze z toho svahu (ono to bylo totiz "vylepsene" tim, ze tam ve snehu byla stopa jednoho cloveka, jen pres ni byly dva pekne "skluzavky", jak se tam kousek pred nima sklouzlo par skalek, nektere tak velikosti mensiho os. auta a ta "skluzavka" byla tehdy opravdu pekne kluzka (na ty jejich boty), pani se broste bala, ze na ni spadnou dalsi balvany. Na fotce (zpetny pohled) je videt, jak manzelka s ni musela obchazet zespodu ty spadle balvany, kdyz ji vedla (doslova a do pismene) za ruku, proto jsou tam soubezne stopy.:
Spman.JPG

Takze situace vznikla ne neresenim neceho ale prave resenim necekane situace, aby se problem bezpecne vyresil. Bohuzel nastala situace, ze i kdyz se myslelo na vsechno, co oba "vedouci" (a vzdalene i mne) napadlo, tak s touto eventualitou se nepocitalo. Nic vic a nic min.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon čer 29, 2020 21:56

Právě jsem chtěl něco v tom duchu napsat.
Vždyť Apuka popisuje, jak vyvázli z ošemetrné situace bez ztráty kytičky a to za pomoci třicetilumenových bludiček...
A ne nějakou tragédii v temnotě, bez jediné kandely...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon čer 29, 2020 22:58

apuka píše:Jenze neco jineho je, kdyz se Ti to stane prvnikrat, kdyz to necekas...

A jak myslis, ze se mi to stalo poprve? Ze jsem snad cekal, ze celovka proste bez varovani zhasne? Tenkrat byla uplne nova, byla prvni z tehle kategorie s regulaci vykonu a nebyly s tim zadne zkusenosti. Takze mi proste nekde ve tme zhasla a musel jsem si poradit.

dudy píše:A ne nějakou tragédii v temnotě, bez jediné kandely...

Kdyz jsem pred mnoha lety zacal jezdit se svou drahou do Alp, tak jsme parkrat zatmeli. Celovku jsme nemeli, mobily jeste nebyly, takze zadne svetlo. Nejak jsme to zvladli :) Vzpominam si, ze nam na jedne chate, kde jsme se stavili na veceri, protoze jsme po celem dni umirali hlady a mezitim padla uplna tma, davali na cestu svicku :)

Jeste tohle jsem si vzpomnel:
apuka píše:A taky pravda, ze se technologie i ledky nahrazuji novejsimi, co nemusi byt vzdy ve vsem k lepsimu - viz zrovna u Petzlu, nove Tikka maji uz i 300lm, ale dosvit jen nejakych 65 m, na 100 lm jen 40 m. Proste jina LEDka.

To neni jina LEDka, ale jiny reflektor resp. jinak siroky kuzel (furt o tom tady pisu). Kdyz mas 300 lm, tak vubec nezalezi, co je to za LEDku, proste sviti 300 lm, takze je ekvivalentni. Akorat ze lumeny neurcuji dosvit. Leda pri stejnem vyzarovacim uhlu a ten se prave dost lisi. Dosvit zalezi na candelach, ale to uz jsem psal. Proto stara HL20 sviti na 50 lm dal, nez supermoderni celovka s 500 lm, ale nesmyslne sirokym kuzelem. A ze takovych je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » úte čer 30, 2020 6:35

mike píše:Kdyz jsem pred mnoha lety zacal jezdit se svou drahou do Alp, tak jsme parkrat zatmeli. Celovku jsme nemeli, mobily jeste nebyly, takze zadne svetlo. Nejak jsme to zvladli :)...


To víš, časy se mění: Dneska jezdíš sám, ale zase s čelovkou a mobilem a zvládáš to taky...
:twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Pierre111 » úte čer 30, 2020 8:47

To jsou zase moc pěkný pohádky od Apuky :D nic ve zlém, ale když to čteš, tak ti to přijde fakt trochu vtipné. Co všechno se stane, jaká souhra náhod, co všechno nemáš nebo ti selže, krytka upadne atd. Jak jsem psal, mám Wizarda a vyhovuje mi. To větší světlo se prostě při lezení ve tmě dost hodí. Vždy s sebou nosím náhradní plně nabitý článek 18650. Zatím se mi stalo, že mě čelovka trochu vypekla jednou. Bylo to při výstupu na Weishorn, kdy startuješ myslím ve dvě v noci, takže úplná tma. Věděl jsem, že článek co mám v čelovce už není úplně fit, měl jsem tedy náhradní. Po nějakých 2 hodinách výstupu mi baterka najednou úplně zhasla. Bylo to zrovna při nalezení do žlabu, takže na skále. Sundal jsem batoh a z lékárničky vytáhnul náhradní článek a normálně ho vyměnil. Žádné drama. Wizard se myslím po vybití má přepnout do nízkého režimu, což je snad 2lm a v tom svítit do úplného konce. Bohužel poškozený starý článek v kombinaci se zimou asi udělal své. Nicméně to není důvod si pořídit Petzl, co nemá regulátor výkonu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Tomas » úte čer 30, 2020 9:06

mike píše:No a ja furt nosim starou HL20 (10 let, to uz je pravek)

Já nosim asi tak 15 let starou Petzl Tikkina. Nic to neváží, svítí dostatečně a jednou za uherák v tom vyměnim baterky, když už svítí slabě. Mě to připadne jako prakticky bezůdržbová, nerozbitná věc.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 30, 2020 9:12

Tomas: A jak je to možné, když je Petzl údajně vůbec nejvíc nejhorší volba?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky