Svitilny Fenix

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod lojzmen » úte čer 4, 2024 9:30

To asi víš, LiOn a LiPol je dost choulostivá technologie.

Já tipuji, že to bude na 99,99% vadný článek 18650.
Můj postup s tímto článkem by byl, článek nabít a svítit.
Jestli opětovně bude mít výrazně nižší výkon, než na začátku používání, do kontejneru.

Používej jiný článek 18650 jiné značky a sleduj, zda se historie neopakuje.

Pokud se historie opakuje, je chyba v řetězci nabíječka, uživatel, svítilna.


Článek by se neměl vybíjet pod určité napětí a nabíjet nad určité napětí. Pokud to svítilna nemá dobře ošéfované, ničí články přílišným vybitím. Pokud je nabíječka blbá, taky špatně, nenabije, nebo přebije. I ten článek může být horší kvality, značka neznačka.
Dále se nemá nabíjet při teplotě tuším pod +5°C a nad +40°C.
Taky se často podvádí s kapacitou článku. Do 18650 vleze max. asi 3400, běžné je 2000 až 2400. Nedávno jsem viděl 8800, jasný podvod.

Ještě jedna velmi důležitá věc, kterou málokdo bere v potaz.
Zjednodušeně - čím větší výkon odbíráš z článku, tím menší výkon z něj dostaneš.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1148
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » úte čer 4, 2024 12:22

Já tam mám 18350. Jde i RCR, ale 18350 vychází lépe.
Používá se stejně, jako všechny ostatní. Ve svítilně s IP68, má ochranu proti přebití a nadměrnýmu vybití (ta baterie). Když skladuju delší dobu bez použití, tak nabito cca na 60%. Žádný teplotní extrémy. Nabíjí se stejnou nabíječkou, jako nabíjím dva RCR do jiný svítilny (s nimi problém není a to je používám častěji)..

Udělala to už podruhý. To teda vydržela pěkný hovno, holt blbej kus. Takže objednat novou.

Máte někdo doporučení na opravdu kvalitní 18350? Úplně tu nejlepší na světě :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8379
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod lojzmen » úte čer 4, 2024 17:14

Tak sorry, přehlédl jsem, že máš poloviční.
Zacházíš s ním správně, správně jsi vyzkoušel, zda nejde o náhodu.
Bohužel, jiná rada není, vyhodit.
Můžeš úplně vybitý rozřezat, nebo rozebrat štípačkama, a pokud svitek elektrod nezabírá celý vnitřní prostor, podvedli tě.
Je to potenciálně nebezpečné, chemie a požár, předem si tohle rozmysli.
Mne by to bavilo a nic se mi dosud nestalo arm4
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1148
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod mike » úte čer 4, 2024 22:22

lojzmen píše:Můžeš úplně vybitý rozřezat, nebo rozebrat štípačkama, a pokud svitek elektrod nezabírá celý vnitřní prostor, podvedli tě.

Tohle by se projevilo uz driv tj. mela by nizkou kapacitu od zacatku. Tady to opravdu vypada, ze odesla. Dobry indikator je to rychle nabiti. Teda, tam muze byt jeste problem v nabijecce nebo indikaci, mozna by stalo za to zkusit jinou nebo zmerit napeti pote, co ma byt plne nabita.

lojzmen píše:Je to potenciálně nebezpečné, chemie a požár, předem si tohle rozmysli.

Nedelal bych to. Psal, ze ma ochranu proti nadmernemu vybiti, takze tam neco zustane a o zbytek uz se postara Murphy ;-)

lojzmen píše:Mne by to bavilo a nic se mi dosud nestalo

Last famous words ;-)

edit:
Etheric píše:Koupená je před rokem a čtvrt (nová, ne ležák), reklamovat tedy už asi ne..

Kdes ji koupil? Jestli v Kroniu, tak bych jim napsal, co oni na to. Treba se na ni budou chtit aspon podivat. Reklamaci si jisty nejsem, ale minimalni vydrz by mela byt aspon 400 cyklu pri poklesu kapacity na 80 %.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49792
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Svitilny Fenix

Příspěvekod Etheric » stř čer 5, 2024 7:04

mike píše:mela by nizkou kapacitu od zacatku. Tady to opravdu vypada, ze odesla. Dobry indikator je to rychle nabiti. Teda, tam muze byt jeste problem v nabijecce nebo indikaci, mozna by stalo za to zkusit jinou nebo zmerit napeti pote, co ma byt plne nabita.

Fungovala normálně, tj podveden jsem nebyl.
Nabíjení na tý samý nabíječce jít teď trvá polovinu času.

Podívej
IMG_20240605_074828.jpg

Tohle je vše, co mám. Nějaká úplně obyč (totálně pomalá) "univerzální" nabíječka bez ničeho (krom ochrany přebití, ale to má i baterie). Jiný zařízení k bateriím nemám. Už delší dobu zvažuju nějakou "chytrou" nabíječku, která ukáže všechno. Jak se tomu říká, diagnostika baterie? Máš ty konkrétně (nebo někdo jiný) zkušenosti s nějakou nabíječkou, která umí to všechno a ne jen nabíjet? Když už, tak ať to ale pojme i 21700. Samozřejmě nabíječka musí být takový kvality, aby se těm číslům, co z toho lezou, dalo věřit. Pokračovat můžeme klidně v jiným vlákně.

Koupil jsem ji v kuřáckých potřebách. Na Kroniu zrovna neměli. Baterie je zaručeně pravá.
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8379
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Předchozí

Zpět na Světla a čelovky

cron