Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pipe » úte bře 14, 2017 17:18

Moje zkušenosti.
S Fenixem HP11 jsem nadmíru spokojen, jako fotograf nepotřebuju celou noc trajdat na čelovce, ale když už du, potřebuju hodně dobrý výkon.
U HP11 se mi líbila možnost sklopit difuzer a dostat opravdu brutální dosvit, ale zase mě štve provoz na AA baterky, daj se koupit všude, ale váha a množství a furt je kupuju . No a nemá červené světlo.
A taky bych někdy potřeboval výkon bez difuzoru s difuzorem. Ten difuzor světlo rozptýlí, ale kapánek sníží jeho intenzitu.
Tak nějak se loučím s možností dálkové/difuzor (někdy se hodilo vidět daleko, někdy kolem sebe).

Jako logická náhrada pomalu dosluhující HP11 mi vyplývá o něco menší a lehčí HL60R+ 2x3500mAh baterie (váha jako 4xAA, kapacita jako 8xAA) s kterými by měla mít stejné časy jako HL55.

Líbí se mi na ní:
- možnost USB nabíjení tzn. lehčí nabíječka a navíc jedna na 3 věci (mobil, fotoaparát a čelovka, třeba IKEA KOPPLA :shock: :finga: ), případně nabíjení ze solárního panelu podle potřeby
- červené světla, když nechci přijít o adaptaci očí na tmu anebo nechci být nápadný
- je lehčí, má větší výkon.

Pro mě nejvíce směrodatné jsou výkony 150 a 400 lmn, kdy vesměs 150 na běžnou chůzi stačí (ok kolikrát stačí i 50, když du kde to znám), a 400 když budu potřebovat víc vidět. 950 beru jako možnost, i když podle videjí to nevypadá na nějak brutální boost z 400 na 950.
pipe
nováček
nováček

Příspěvekod mike » úte bře 14, 2017 21:09

pipe píše:Tak nějak se loučím s možností dálkové/difuzor (někdy se hodilo vidět daleko, někdy kolem sebe).

Vsiml sis celovek se dvema reflektory? Na dalku a na blizko? Od Fenixe HP25R a HL26R. Nabijet pres USB se daji obe.

pipe píše:kdy vesměs 150 na běžnou chůzi stačí (ok kolikrát stačí i 50, když du kde to znám)

Mne teda 50 lm staci na beznou chuzi vzdycky (ovsem s uzsim kuzelem...) a ve znamem terenu pouzivam denne 25 lm a nekdy jen 8 lm. Jsou tu lidi, co jim staci tech 8 lm na vsechno nebo to aspon tvrdi ;-)

Vetsi vykony se hodi, kdyz si clovek potrebuje posvitit do dalky, treba kdyz hleda cestu.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod @Martin@ » stř bře 15, 2017 20:51

pipe píše:Jako logická náhrada pomalu dosluhující HP11 mi vyplývá o něco menší a lehčí HL60R+ 2x3500mAh baterie (váha jako 4xAA, kapacita jako 8xAA) s kterými by měla mít stejné časy jako HL55.

Nevypadá špatně. Jako hlavní nedostatek oproti HP 11 vidím malý dosvit. Osobně se mi nelíbí, že má sice 400 až dokonce 950 lumenů, ale max. dosvit jen 116 m. Osobně moc nechápu, proč nové čelovky ženou do takových světelných toků, když dosvit je pak menší, než u čelovek, které mají nejvyšší světelný tok méně než poloviční,...
@Martin@
nováček
nováček

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 21:52

Väčšina ľudí na dosvit dosť prdí... Navyše je 116 metrov na čelovku celkom dostatočné vo väčšine situácií.
wawrik
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod booze » stř bře 15, 2017 21:59

Souhlas na takovou vzdalenost stejne pri umelem osvetleni nic nevidis. V Alpach jsem parkrat narazil na hole se znackou a odrazkou, tam by ten dosvit smysl mel.
booze
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2017 22:27

Uz jsem je videl i u nas :) Nesmi se to prehnat, kdyby byla kazda, tak by mi to vadilo, ale obcas v neprehlednych usecich se to hodi.

@Martin@ píše:Osobně moc nechápu, proč nové čelovky ženou do takových světelných toků, když dosvit je pak menší, než u čelovek, které mají nejvyšší světelný tok méně než poloviční,...

Protoze v mode je siroky kuzel a zavislost je kvadraticka...
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pipe » stř bře 15, 2017 23:24

Tak kdyby mi tak hořel dostit, vemu nějakou malou ruční Fenix s brutálním dosvitem, červený filtr a bud malou čelovku na nouzovky nebo hlavový popruh že... což když nad tím tak uvažuju....
Ne, bohužel je to o kompromisech, něco za něco.
pipe
nováček
nováček

Příspěvekod @Martin@ » čtv bře 23, 2017 22:55

Móda je vrtkavá :) Třeba do ní zase někdy přijde i dosvit :supz: Mám taky moc náročné požadavky a je možné, že nejdou jednoduše technicky splnit. Rád bych, aby byla možnost ty lumeny usměrňovat dle potřeby (zoom). Kouzlo jménem optika má také limity,..
@Martin@
nováček
nováček

Příspěvekod wawrik » pát bře 24, 2017 6:33

To predsa nie je vec módy, ale praktického použitia. Keď potrebuješ mať svetlo na čele, zrejme chceš mať voľné ruky - a preto pre 99 % ľudí má väčší zmysel optika na blízke a stredné vzdialenosti. Uzučký kužeľ s ďalekým dosvitom je nepraktický, síce vidíš ďaleko, ale pármetrová šírka svetla v stometrovej vzdialenosti ti veľa informácií o teréne nedáva. A na blízko oslňuje; difuzér je ľahko ulomiteľný krám navyše, ani homogenita nie je žiadna hitparáda.

Btw, oveľa praktickejšie využitie ako zoom má - podľa mňa - dobrá a rýchla plynulá regulácia výkonu. To je iný svet. Odkedy mám Imalent HR20, iné čelovky beriem na treky už len vtedy, keď ju v rýchlosti neviem nájsť :D

Zmysel dávajú dve optiky - dlhá a široká. Na CPF sa už objavilo zopár DYI projektov, ktoré ich na telá typu Zebra dávajú. Len ešte treba k tomu urobiť zmysluplné ovládanie, niečo ako zapnúť dlhý kužeľ na plný výkon jediným stlačením sólo tlačidla, trebárs...

Inak, ak chceš zoom, predám ti moju Led Lenser SEO 5 za čojaviem 15 €. Na to, aby si zistil, že ten zoom nie je až taký zázrak ako sa zdá, a odložil ju do šuflíka, to je primeraná cena :-) V praxi aj tak skončíš s tým, že máš stále široký koniec, a na dlhý pretočíš len občas, keď niečo v diaľke hľadáš. Plus zároveň musíš zapnúť vyšší výkon, aby si niečo videl.
wawrik
inventář fóra
inventář fóra

Předchozí

Zpět na Světla a čelovky