Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod TooMooX » pon led 16, 2017 19:11

Ja o to prehrivani V2 cetl jen na tom eshopu nkon.nl, kde na to upozrnovali primo v popisku celovky. Jsem prave myslel, ze to Armytek s tim vykonem prehnal Zebralight u nove celovky zatim pouziva jen slabsi cip cree xhp35 (1300lumenu)

Wawrik:
Nejake stesti na ty vady... Ja mam 2 Zebry (jednu uz urcite z 5 let) + Armytek XML. Vsechny dost pouzivany a bez chybicky !!!
Mel si problem s tim odberem pri tom vysokem vykonu? Pisou, ze baterka 18650 musi mit nad 6A. Nebo mas jen drahe znackove baterky? Ja mam jen cinske zelene panasonicy bez ochrany, ale kdovi co je to zac... Tak jestli by sli pouzit. Kdyz kouknu na nabidku baterek treba tady https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html Tak skoro vsechny maji pres 6A....Ty panasonicy asi 6.7A az 10A dle kapacity....
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon led 16, 2017 19:21

Jo, všetky drahšie značkové čelovky som reklamoval, jednu Zebru dokonca dvakrát :D Ale veľkú vedu z toho nerobím, user support majú tie značky zvládnuté. A lacné čelovky aj baterky jazdia bez problémov :-)

Do Armyteku som špeciálne kvôli vysokému odberu kupoval tú KeepPower 3500 mAh, čo je Sanyo 18650GA ohádzaný elektronikou Seiko, s prúdom 8-10 A. Skúšal som aj iné články, a pri niektorých som už po pár minútach nevedel najsilnejší režim pustiť. Pritom napríklad Imalent 2600 mAh udáva v datasheete maximálny trvalý odber 4A, a aj tak to plne nabité išlo celkom dlho :-k
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 16, 2017 19:36

Pierre111 píše:Otázka je zda vůbec okem pořádně poznáš 1200lm a 1600-1700.

Rozdil v dosvitu 15 - 19% ;-) Mnohem vic se projevi jina sirka kuzele. Tuhle honbu za co nejvetsim poctem lumenu nechapu, od jiste hranice uz nema zvysovani skoro vyznam. Celovku mam proto, abych videl ja a ne abych byl videt na 20 km a oslepil vsechny okolo. U HL20 s uzkym kuzelem mi bohate staci na chozeni 50 lm, nejvyssi rezim temer nepouzivam. Se sirsim kuzelem bude potreba vic, ale do 1000 lm se snad musi vejit vsechno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod TooMooX » pon led 16, 2017 19:57

Vyvoj jde dopredu :D Rezerva se vzdy muze hodit.Navic se diky novym cipum zlepsuje efektivita tj vydrz. Napr ten novy Armytek zvlada pri 400 lumenech coz je komfortni svitivost svitit 4 hodiny \:D/ Jeste az prijde upgrejd v technologii baterii tak nebude duvod klopitat s 50 lumeny aby si setril baterku....
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 16, 2017 20:12

Efektivita se zvysuje, ale projevuje se hlavne pri mensich odberech, ne pri maximalnich. Takze ano, nove cipy jsou urcite fajn, ale ne proto, ze sviti vic, ale protoze pri stejnem sviceni min zerou.

50 lm nepouzivam proto, abych setril baterku, ale protoze mi to na chuzi uplne staci a vic nepotrebuju. Coz je ale dano hlavne celovkou, HL20/21 muze byt pri 50 lm lepsi, nez jina pri 400. Protoze ma kuzel nastaveny tak akorat, ja totiz pri chuzi obvykle potrebuju videt pred sebe a ne okolo sebe.

Mam pocit, ze porad nechapes, ze spotreba roste s lumeny linearne nebo hur, zatimco dosvit jen s odmocninou lumenu. A taky, ze nejde ani tak o absolutni cisla, jako o pomer mezi nimi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » úte led 17, 2017 10:01

TooMooX píše:Jeste az prijde upgrejd v technologii baterii tak nebude duvod klopitat s 50 lumeny aby si setril baterku....
Tam sme IMHO už dnes. 140 lm 12 hodín, 50-60 lm ďaleko cez 30 hodín alebo 30 lm cez 70 hodín - to naozaj s rezervou stačí aj na dlhšie treky.

Inak som sa pristihol, že pri pochode v noci v otvorenej krajine (hrebeňovky, VHT atď.) najviac používam režimy okolo 2 lumenov. Je to dostatočné svetlo na to, aby som si aj bez Mesiaca videl pod nohy a nezakopával o hrboly a kamene, pritom ma ani trochu neoslňuje a nočným videním rozoznávam celú krajinu. Na to je skvelý ten armytekovský difúzny kužeľ. Len keď sa rozhliadam a hľadám v diaľke miesto na tábor, tak si prisvietim turbom - to už Wizard dosť oslňuje, ale pár sekúnd je OK.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod venkov4ever » sob led 21, 2017 9:04

Otázka, která tady asi (z logiky věci) několikrát padla: Jak řešíte možnost, že čelovka během "aktivní služby" chcípne z důvodu poruchy, kterou nelze opravit na místě? Máte s sebou druhou čelovku, baterku, nebo snad milujete adroš? Dík. #-o
"Šéfe, jestli mně nepřidáte, řeknu ostatním, že jste mně přidal."
Uživatelský avatar
venkov4ever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř čer 1, 2016 19:01
Bydliště: okres Litoměřice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod oodoow » sob led 21, 2017 9:38

Na kritické akce, kde na tom opravdu záleží (třeba do jeskyně) bych si vzal dvě, jinak spoléhám na to, že šance na poruchu je malá a případně bych si posvítil mobilem.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod venkov4ever » sob led 21, 2017 10:01

oodoow píše:spoléhám na to, že...bych si posvítil mobilem.


Já mám hloupý telefon, asi deset let starý. Vydává jen slabý modrý svit. Nový nechci. Takže si zřejmě pořídím nějaké nouzové mikro, třeba tohle. :-k
"Šéfe, jestli mně nepřidáte, řeknu ostatním, že jste mně přidal."
Uživatelský avatar
venkov4ever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř čer 1, 2016 19:01
Bydliště: okres Litoměřice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob led 21, 2017 21:48

Tu mam a nosim ji v kapse na nocni prochazky. Na stredni rezim se da v pohode jit, nejvyssi temer nepouzivam. Pripadne se da jeste lehci tahle a navic je nabijeci. Akorat rezimy nema tak dobre. Sam nosim jako nouzovou HL05, ta je ale spis na taboreni, ma maly dosvit, ale zas ma cervenou blikacku, kterou obcas pouzivam.

Jinak to vidim jako oodoow a doufam, ze se mi celovka nerozbije.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod sobb » ned led 22, 2017 22:53

Osobně mám jako zálohu parťáka s čelovkou, téměř identickou s mojí, jen o něco novější (holt milovníci Zeber :) ). Předpokládám, že obě se na nás najednou nevybodnou. Ale kdybych chodila sama, tak si nějakou drobnou zálohu z těch zmiňovaných asi pořídím.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 8:43

venkov4ever: Milujeme adroš :D Ako píše oodoow, ak by malo ísť o niečo kritické, kde bez nej hrozí zranenie, zoberiem záložnú. Ale ja osobne nepovažujem zlyhanie čelovky za životu nebezpečné ani na 3-5-týždňových trekoch.

Inak je zaujímavé, že sú ľudia, ktorí kvôli zlyhaniu batérie do čelovky (čím sa nemyslí vybitie) nosia batériu náhradnú, ale čelovku nie. Pritom je zlyhanie čelovky rádovo pravdepodobnejšie :((
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod booze » pon led 23, 2017 8:49

wawrik píše:Pritom je zlyhanie čelovky rádovo pravdepodobnejšie

Ano, nejvic vede Petzl s kablikem proto jsem presel na Fenixe a ted na Armytek. Pokud nemas 100% duveru ve sve vybaveni, tak musis vse zalohovat, tim se zvedne vaha...
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 9:02

booze píše:Pokud nemas 100% duveru ve sve vybaveni, tak musis vse zalohovat, tim se zvedne vaha...
To si úplne u čelovky nemyslím, zálohovať treba kritické veci. Čelovku - pri mojom spôsobe používania - nepovažujem za nutnú „na prežitie“. Polovicu mojich čeloviek som reklamoval, vrátane Zebry či Armyteku. Zlyhanie Fenixu HL21 som videl dvakrát v priamom prenose, keď parťákovi na treku zrazu nešla po rokoch používania zapnúť. A potom ani nová. Čelovky sa jednoducho kazia, a keď si bez nej nevieš alebo nechceš poradiť, treba zálohovať. Mne to za to nestojí.

Pred náročnejšími trekmi dám čelovku s nabitou baterkou ráno do mrazničky a večer ju vyskúšam, čím vychytám základné možnosti zlyhania - studené spoje atď. To je tak všetko, čo som pre spoľahlivosť čelovky ochotný robiť. Jo, a občas ešte plánujem treky tak, aby tá najodľahlejšia časť vychádzala zhruba na spln Mesiaca, lebo ma krajina v splne baví. Ako bonus to prináša (teda okrem toho, že sa poriadne nevyspím :D ), že tá funkčná čelovka nie je až tak nutná.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod venkov4ever » pon led 23, 2017 15:36

wawrik píše:plánujem treky...na spln Mesiaca, lebo ma krajina v splne baví.


Mě moc ne. Šel jsem s čelovkou 14. listopadu a přírodní světlo mně lezlo na nervy. Na otevřeném úseku jsem rezignoval a svítilnu vypnul. Párkrát jsem si všiml, že to (u mě) tak funguje: Buď světlo denní, nebo z čelovky. Když je silné šero - těsně před úplným setměním - a zapnu čelovku, mozek se bouří. Chce jedno nebo druhé. Oči obtížně zaměřují. Že by se oba světelné zdroje vzájemně doplňovaly, o tom nemůže být ani řeči. Na každý pád jsem si už u Kronia objednal tu mikrobaterku. Mike má recht, na krátkou noční procházku bude lepší, vejde se do náprsní kapsy. =D>
"Šéfe, jestli mně nepřidáte, řeknu ostatním, že jste mně přidal."
Uživatelský avatar
venkov4ever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř čer 1, 2016 19:01
Bydliště: okres Litoměřice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon led 23, 2017 15:51

Jo, v šere aj ja idem radšej bez čelovky. Zapínam ju, až keď je úplne tma a nevidím si terén pod nohami. Aj to si radšej iba slabo prisvecujem, ak to terén dovoľuje.

Že sú ľudia, čo aj pri splne Mesiaca svietia radšej čelovkou, je jasné. Ďalšia z vecí, čo má každý inak. Ja tú tajuplnú atmosféru mám jednoducho rád.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 15:58

@venkov4ever: akorat bacha na to, ze ma, stejne jako jine Fenixy regulaci vykonu, takze sviti porad stejne a pak najednou chcipne. Nekdy je to fakt rychle, zvlast kdyz je zima, nekolik sekund. Takze to bud chce vedet, v jakem je baterka stavu nebo nosit nahradni.

S videnim za sera to ma kazdy jinak, nekdo s tim ma tezky problem, protoze ma seroslepost. Ja si normalne za tmy svitim, ale ted, jak je snih, tak pri prochazkach za mestem ne, odraz od mraku nebo mesic na snehu staci. Na ten superuplnek si pamatuju, to jsem taky chodil par dni beze svetla, svitil fakt poradne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 23, 2017 16:11

wawrik píše:Inak je zaujímavé, že sú ľudia, ktorí kvôli zlyhaniu batérie do čelovky (čím sa nemyslí vybitie) nosia batériu náhradnú, ale čelovku nie.

Jenze o vybiti prave jde. Zapomenu zajistit celovku proti zapnuti, v batohu se zapne a vecer je po baterce. Nestava se mi to casto, ale jednou za par let jo. Kdyz to celovka nema sama od sebe a je potreba neco udelat, tak je jen otazka casu, kdy clovek udela chybu. Kdyz uz se to stane a mam nahradni, tak si pak davam nejaky cas pozor a opakovani nehrozi.

Taky se mi stalo, ze jsem si vzal nahradni baterku do mobilu, pred odjezdem ji nabil, zabalil do sacku a kdyz ji po tydnu chtel pouzit, tak byla uplne mrtva. Po nabiti pak normalne fungovala, nevim, co se stalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod fps » pon led 23, 2017 19:33

venkov4ever píše:Jak řešíte možnost, že čelovka během "aktivní služby" chcípne z důvodu poruchy, kterou nelze opravit na místě?

já mám náhradní baterku na odolným Samsung Xcover 271, a dá se jako nouzovka použít
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon led 23, 2017 22:40

nosím záložní zebru h30
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod venkov4ever » úte led 24, 2017 7:44

wawrik píše:Ja tú tajuplnú atmosféru mám jednoducho rád.


Osobně preferuji nov a nulovou oblačnost, protože rád pozoruji hvězdný koberec nad sebou, čemuž úplněk moc nesvědčí. Najít místo s co nejnižším světelným smogem, vypnout svítilnu a zaklonit dýni, to je ono. Jinak proti úplňku nic nemám, ani 14. listopadu se ze mě lykantrop nestal. Ačkoliv mohu potvrdit, že zvěř docela vyváděla. :shock:
"Šéfe, jestli mně nepřidáte, řeknu ostatním, že jste mně přidal."
Uživatelský avatar
venkov4ever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř čer 1, 2016 19:01
Bydliště: okres Litoměřice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte led 24, 2017 15:56

@venkov4ever: byls nekdy v noci v Alpach, kdyz bylo chladno a jasno? Najednou je tech hvezd radove vic nez u nas a dokonce ani mesic moc nevadi. Neni ani potreba byt nejak moc vysoko, staci nejakych 1500 m, ale nad 3000 je to jeste lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod venkov4ever » úte led 24, 2017 19:42

mike píše:byls nekdy v noci v Alpach...


Ne, držím se v naší kotlině. Před chvílí jsem si z Kronia přivezl tu mikrobaterku. V reálu vypadá mnohem lépe než na netu. Dokonce k ní byla přibalena jedna jednorázová AAA no name značky Pairdeer Industrial. Jsem zvědav, jak dlouho baterka vydrží - vzhledem ke způsobu spínání. Neustálé kroucení závitem...no uvidím, nebudu předbíhat. Ty jsi s ní každopádně spokojen. :-k
"Šéfe, jestli mně nepřidáte, řeknu ostatním, že jste mně přidal."
Uživatelský avatar
venkov4ever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř čer 1, 2016 19:01
Bydliště: okres Litoměřice

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte led 24, 2017 20:10

Jo. Mam ji asi rok, pouzivam celkem casto a zadny problem se zavitem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod paldo » ned úno 12, 2017 15:57

Black Diamond Spot aktuálnej generácie niekto používa?
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod fps » ned úno 12, 2017 20:53

už jenom kvůli těm třem AAA batériím bych jí nekoupil
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » pát úno 24, 2017 12:23

Tak se objevila nová Fenix HL26. V podstatě ekvivalent Nitecore NU30 od Fenixu s lepšími režimy. Tj. místo 36lm a 180lm, kde rychle klesal výkon tam jsou i režimy 70lm a 130lm. Oproti Nitecoru je ale dražší, chybí červené světlo a pro případné nabíjení za chůze je horší umístění konektoru (dolů) a při nabíjení umí jen 30lm režim.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát úno 24, 2017 17:23

O te uz jsme se prece bavili: viewtopic.php?p=468147#p468147 :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mitau » pát úno 24, 2017 17:27

No vidíš, mě přišlo, že jsem tu čelovku už přece viděl. Nějak mě to zaujalo v newsletteru od Fenixu a na candlepowerforums, tak jsem to sem automaticky napsal.
Naposledy upravil mitau dne pát úno 24, 2017 17:50, celkově upraveno 1
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát úno 24, 2017 17:29

:) si ji pamatuju, protoze mne zaujala uz tenkrat. Myslim, ze je to krok spravnym smerem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky