Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » sob pro 13, 2014 12:15

A co oželet mechanický zoom a použít řešení s difuzorem, které nabízí Fenix?
Je tam jak širokej, tak úzkej kužel s dosvitem z jedný lampy a nezasahuje to do konstrukce svítilny na úkor odolnosti.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » sob pro 13, 2014 12:20

hele dudy promin, nemyslel jsem to nijak zle
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned pro 14, 2014 3:24

dudy píše:A co oželet mechanický zoom a použít řešení s difuzorem, které nabízí Fenix?
Je tam jak širokej, tak úzkej kužel s dosvitem z jedný lampy a nezasahuje to do konstrukce svítilny na úkor odolnosti.

Nebo celovku se dvemi nezavislymi reflektory jako Fenix HP25. Jestli je potreba videt okolo sebe a obcas se rychle kouknout do dalky, tak by mohla byt i lepsi, nez zoom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » ned pro 14, 2014 3:33

tam bych cekal vetsi merny vykon za optikou - obe optiky budou urcitym zpusobem optimalizovany a za sebe bych volil radeji tuhlle variantu
u zoom LED predpokladam prilis velky kompromisy (po strance ucinnosti optiky)
prave proto jsem se ptal, jestli ma Lieti zkusenost se zoomovaci LED celovkou
ale nechtel jsem do zadani kibicovat, bylo celkem jednoznacny a pokud vi co chce a jasne to definuje, predpokladam, ze je rozhodnuty
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Příspěvekod Lieti » ned pro 14, 2014 6:19

Ono tie požiadavky naozaj vychádzali zo skúsenosti s predchádzajúcich sezón tam. Trocha ma prekvapilo že sa nič zodpovedajúce nedá nájsť, ale fakt začínam mať dojem že odolné outdoorové vybavenie začína ustupovať trendom ultralight a sofistikovanosti, aj tam kde naozaj nie je treba.

Zatiaľ to vyzerá tak že buď sa rozhodnem pre cestu drahšej čelovky s dvoma nezávislými reflektormi aj keď je to kompromis voči zoom optike. Láka ma veru ten Fenix HP25, ale ten externý battery pack ma fakt irituje, jednak je to neskladné - čelovka cez deň nie je v púzdre a batohu, ale väčšinou niekde v kapse nohavíc a hlavne náchylné na poškodenie.

Alebo vyskúšam lacnú plastovú cestu a zoberiem si tam jednak odporúčané LedLenser SEO5, ktorú by som nebyť kritiky odolnosti pokladal za ideálnu. A za ušetrené peniaze ešte pribalím na otestovanie Alpkit Manta ktorú som vypátral na zahraničných portáloch. Síce pôsobí primerane cene, ale má prekvapivo dobré hodnotenia a parametre.
Každopádne ďakujem za odporučenia, snáď po návrate spíšem dojmy. Ale ak by ste medzitým ešte o niečom použiteľnom vedeli dajte vedieť :)
Uživatelský avatar
Lieti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: čtv dub 2, 2009 13:23

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon pro 15, 2014 9:48

Google funguje spolehlivě ... tuhle jsem si pustil asi 2 videa o zoomovatelny celovce a dneska na mne vyskocilo z youtube toto http://youtu.be/d5pP6A9pHVY

Asi to bude nějakej noname, ale za shlidnuti jako inspiracka to taky muze stat.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Wolfi » pon pro 15, 2014 12:30

Je to nějaká Čína, navíc údaj o světelném toku je taky čínská nadsazenost, reálně jestli to bud mít těch 800lm tak je to úspěch.
Ono 1800Lm je nad možnosti jednoho čipu, pokud se bavíme o XM-L.
Ale chápu že uživatel starejch petzlovek a podobně musí být z jejího výkonu v šoku :-)
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Kterou čelovku?

Příspěvekod pochodvestinu » ned pro 21, 2014 11:48

Zdravím. Potřebuji poradit při výběru čelovky, vyhodnotit plusy a mínusy. Zvažuji koupi čelovky pro zimní pochody. Je škoda túry limitovat čtvrtou hodinou večerní, či spíše odpolední. Předpokládané využití čelovky je pouze v tuzemsku, na lehčích trasách v nižších nadmořských polohách. Pochod zhruba čtyři hodiny ve tmě. Kašlu na cenu, preferuji kvalitu. Čelovky mě zaujaly dvě, obě od fy Fenix: HP 30 a HP 25. Kterou považujete za vhodnější a proč...také bych potřeboval vědět, zda mohou nastat nějaké potíže při upevňování; mám totiž gigakvěták na hranici makrocefalie. Díky moc, pochodu zdar! pvs
Jediný, koho zde respektuji, je Vojtos.
pochodvestinu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 21, 2014 11:39

Re: Kterou čelovku?

Příspěvekod dudy » ned pro 21, 2014 12:22

A co to zkusit takhle:
viewtopic.php?f=36&t=10064&hilit=v%C3%BDb%C4%9Br+%C4%8Delovky
viewtopic.php?f=36&t=10879&hilit=fenix
search.php?keywords=%C4%8Delovka&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat
pochodvestinu píše:.....využití čelovky je pouze v tuzemsku, na lehčích trasách v nižších nadmořských polohách......

V tom případě jsou vybrané modely, podle mě, přehnané.
Obé sou vysoce výkonné čelovky vhodné spíš pro záchranáře, jeskyňáře, profesionály, na lezení, VHT, kolo, pro mašéry....
Navíc jsou i dost těžké a v případě HP30 navíc na akumulátory.
Na obyčejnou turistiku bych volil menší, lehčí lampu na široce dostupné baterie, s vyším dosvitem (hledání značky atd.).
Když Fenix, tak HL50, HL22 (poř. sehnat starší HL21), nebo HP 01 či 05.
Nebo Zebru, Led Lenser, Spark....
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon pro 22, 2014 1:00

Slouceno s existujicim vlaknem. Nejdriv hledej, pak pis a az naposled zakladej nova vlakna.

S tech dvou urcite HP25, ale jak pise Dudy, obe jsou pro tve pouziti overkill. Mam to podobne, obvykle u nas nekoncim pred devatou vecer, a tak v zime ty 4 a vice hodin s celovkou jdu. V pohode mi na to staci Fenix HL20 (predchudce HL21) na stredni mod tj. pod 50 lumenu. Staci mi vetsinou i v Alpach, kde jsou tereny podstatne narocnejsi, ale tam uz se mi pakrat stalo, ze bych ocenil vyssi vykon resp. vetsi dosvit.

HL21 se uz bohuzel neprodava. Problem novejsich celovek (nejen) od Fenixu je, ze maji sirsi kuzel a tudiz mensi dosvit. S tim se sice prijemneji jde, ale nemusi to vzdycky stacit na hledani znacek. V tom je konstrukce HP25 skvela, k dispozici jsou obe moznosti a to bud samostatne nebo i zaroven. Coz je hlavni duvod pro ni, clovek obcas potrebuje jak velky dosvit, tak videt okolo sebe. U HL20/21 to resi difuzor, ostatni maji kompromisni sirsi kuzel a kompromisy jsou na houby.

Co se tyce velke hlavy, zajdi si do Kronia celovku vyzkouset. Nemusel by ti stacit popruh. U Fenixu mi prisly kratsi, nez jsem byl zvykly od jinych znacek a na mou celkem normalni hlavu chybi do maxima jen par cm.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Čelovka na lehčí túry

Příspěvekod pochodvestinu » pon pro 22, 2014 10:39

Včera jsem se ptal na vhodnou čelovku pro tuzemské túry během zimních večerů a nějakým způsobem se to ocitlo tady. Možná by (kolegou včera doporučovaná) svítilna Fenix HP 05 skutečně stačila. Snad i ještě levnější model HP 01. Přes zimu chodím jen po známých trasách, na značky svítit netřeba, v podstatě jde o to nešlápnout do hovna nebo zakopnout o nějaký výčnělek. Nebo také občas posvítit kancům do očí...ještě se na to mrknu a zvážím rozdíly. :-k
Jediný, koho zde respektuji, je Vojtos.
pochodvestinu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 21, 2014 11:39

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod slezacekm » pon pro 22, 2014 11:07

tak jsem nakonec pořídil Zebru H52 a musím říct, že je to opravdu jiná liga (oproti mojí staré čelovce). Zpracování vypadá opravdu velmi bytelné. Režimy jsou pro mě dostatečné, na ovládání si člověk musí trošku zvykat, ale problém v něm nevidím. Musím ještě vyzkoušet maximální dosvit, ale myslím, že to bude dostatečné. Líbí se mi jak je maličká a skladná.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Čelovka na lehčí túry

Příspěvekod mike » pon pro 22, 2014 16:43

pochodvestinu píše:Včera jsem se ptal na vhodnou čelovku pro tuzemské túry během zimních večerů a nějakým způsobem se to ocitlo tady.

Vzdyt jsem to psal o kousek vys #-o
mike píše:Slouceno s existujicim vlaknem. Nejdriv hledej, pak pis a az naposled zakladej nova vlakna.

Nechceme tu mit separatni vlakno na kazdy podobny dotaz a tohle se na tvuj hodilo. Priste si prosim vhodne vlakno najdi sam.

pochodvestinu píše:Možná by (kolegou včera doporučovaná) svítilna Fenix HP 05 skutečně stačila. Snad i ještě levnější model HP 01. Přes zimu chodím jen po známých trasách, na značky svítit netřeba, v podstatě jde o to nešlápnout do hovna nebo zakopnout o nějaký výčnělek. Nebo také občas posvítit kancům do očí...ještě se na to mrknu a zvážím rozdíly. :-k

Na tohle ti staci libovolna z HL celovek. Klidne ta nejmensi HL22. Akorat kanci (i jina zver) celovky naprosto ignoruji, vyzkouseno. Vymekl jsem driv a vycouval ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Čelovka na lehčí túry

Příspěvekod pochodvestinu » pon pro 22, 2014 16:52

4 mike: V pohodě, už jsem v obraze. Koupím si HP 01. Mrknul jsem se na recenzi a zjistil, že mé světelné potřeby pokryje i pouhých 45 lumenů. =D>
Naposledy upravil pochodvestinu dne úte pro 23, 2014 10:29, celkově upraveno 1
Jediný, koho zde respektuji, je Vojtos.
pochodvestinu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 21, 2014 11:39

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon pro 22, 2014 16:58

Jo, to je i moje zkusenost, jak uz jsem psal. Ma HL20 ma na stredni mod priblizne stejne a skoro z nej neprepinam. Kdyz tak po zime napis, jak se ti osvedcila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pochodvestinu » pon pro 22, 2014 20:33

mike píše:Kdyz tak po zime napis, jak se ti osvedcila.


Stopro se podělím. 8-[
Jediný, koho zde respektuji, je Vojtos.
pochodvestinu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 21, 2014 11:39

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod @Martin@ » pon led 5, 2015 0:00

Petzl určitě ne. Petzl je "mrtvý". Jestli Led Lenser, tak stojí za úvahu H 14. Ale stejně bych uvažoval spíš o nějakém Fenix řady HP. Minimálně HP11.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon led 5, 2015 7:17

HP11 mi leží už několik let ve skříni a beru ji jen do děr. Na turistiku bych si jí už nevzal.
Tam nosím HL21, či HL50.
Maximálně.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon led 5, 2015 16:24

Proc? Protoze je velka a tezka? Na turistiku bych si ji neporidil, ale kdyz uz ji mas...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon led 5, 2015 16:47

Jo, je to hovado olbřímí (i když oprot Petzl Duo...) a potřebuje to štyry baterky a ve hvozdu či na kopci dosvit půldruhasta metrů nepotřebuju.
To nejni jen ta lampa. Když pak jedeš na dýl tak táhnout 4 až 8 rezervních baterek, nebo 1 až 3 je taky rozdíl.
Původně sem jí do děr kupoval, pak sem z ní byl tak nadšenej, že Petzl letěl do temného kouta na nejzasrtrčenější polici ve skříni a bral sem óbrfénixku i na tůristikování. Nicméně pak se do nekritického nadšení začal zakusovat červík praktického uvažování a do rodiny přibyla i menší čelovka na míň baterek s dostačujícím výkonem a u toho už zůstalo.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pát led 9, 2015 10:00

Sa mi podarilo asi deň používať Nitecore HC-90. To naozaj nie je čelovka na turistiku... Príšerne veľká, príšerne ťažká, tretí pruh cez stred hlavy to nijako nezachráni, pri každom prudšom pohybe (napríklad aj razantnejšom došľape) dostane človek ranu do nosa :-)

Ale svieti parádne, to zas jo. Skvelý kužeľ, skvelý dosvit, skvelé ovládanie posuvným jazdcom... Otázka je, či ten jazdec nemá nejaký vplyv na vodeodolnosť alebo životnosť. V najvyššom a turbo móde celkom slušne hreje, dokázala v stane zodvihnúť teplotu asi o dva stupne :-) Takže možno na tú turistiku predsalen vhodná je, ako prenosný radiátor :twisted:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát led 9, 2015 15:56

Vsak i jako radiator vypada :)

Do nosu? Jak? Si to nejak nedovedu predstavit. Celkove zvlastni, jelikoz zas tak tezka neni resp. jsou i tezsi (HP rada od Fenixu). Cekal bych, ze treti popruh to vyresi. Vahove odpovida HL55 od Fenixu a o te jsem predpokladal, ze pouzitelna bude...

Chapu spravne, ze ten jezdec plynule meni jas? To je na prvni podhled skvele, ale na druhy uz tak moc ne, jelikoz pak nemas odhad, jak dlouho baterka vydrzi. Jako idealni by mi prislo mit moznost si prednastavit vlastni rezimy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pát led 9, 2015 19:43

mike píše:...Chapu spravne, ze ten jezdec plynule meni jas? To je na prvni podhled skvele, ale na druhy uz tak moc ne, jelikoz pak nemas odhad, jak dlouho baterka vydrzi. Jako idealni by mi prislo mit moznost si prednastavit vlastni rezimy.


Bude to o zkusenosti - znat sve vybaveni.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát led 9, 2015 19:50

Ten jezdec meni na nekolika centimetrech svitivost z 0.2 lm na 530 a vydrz z 200 hodin na 2 (viz ctvrty obrazek z letaku). Chci te videt, jak se trefis do spravne polohy, kdyz treba budes potrebovat 20 hodin sviceni a 10 by byl prusvih.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod budo » sob led 10, 2015 2:24

Ne svitivost, ale svetelny tok. A dovedu si predstavit, ze pokud bych takovou celovku vlastnil a uznal to za potrebne, nekam bych si udelal rysku. Spise dve az tri. Vic by mi vadily 3 popruhy a skutečnost, ze pada do oci.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod pochodar » ned led 11, 2015 13:44

Zdravím,
zvažuji koupi čelovky, která by měla hlavně sloužit na turistiku. Organizované 24 hodinové pochody (i v tuzemských horách). Občasný šlapání přes noc při vlastních akcích atd. Z diskuze jsem vytušil, že teď jsou v kurzu čelovky Fenix... myslíte že by mi na uvedené činnosti stačila HL50? Jde mi o to, aby se dalo posvítit i při hledání značek v neznámém terénu ale zároveň, aby čelovka nebyla příliš těžká a dalo se s ní kratší úseky popoběhnout.
pochodar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned led 11, 2015 13:37

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod scinkk » ned led 11, 2015 14:29

Bez osobnich zkusenosti, ale myslim ze urcite a dobre by poslouzila i HL22 ale HL50 je trochu zajimavejsi kousek.
Asi nejlepsi by byla HL21 :) Btw na ebay se da stale sehnat, ale diky postovnemu to vyjde tak na 50 ecek, ale pri nejaky hromadnejsi objednavce uz to muze byt zajimavejsi :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » ned led 11, 2015 16:42

Na Alíkovi je za necelejch 44,-$ i s počtou.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod scinkk » ned led 11, 2015 16:54

jj taky jsem to pak nasel, to uz je lepsi cena, no budu doufat, ze tu svou dlouho neztratim :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Příspěvekod budo » ned led 11, 2015 19:24

Ja ji kdysi koupil asi za 800 a je skvela. Jen zene spadla a ulomila se jedna packa drzaku. Vyresil jsem to gumickou.

~tapatalked~
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky