Kartometr

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kartometr

Příspěvekod Ježo » pát led 8, 2010 14:11

Přemýšlím nad výrobou vlastního kartometru - navrhnout na počítači, potom převést do PDF a vytisknout na průhlednou fólii. Ale nerad bych se pouštěl do něčeho, co už je možná udělané, a tak se zeptám: nevíte někdo o nějakém free kartometru ke stažení?

M.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Kartometr

Příspěvekod tesil » pát led 8, 2010 14:52

zkus mrknout k viktorovi kořízkovi, mohlo by to být to, co hledáš
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Kartometr

Příspěvekod Ryba » pát led 8, 2010 15:07

Mapový rastr je nejzákladnější pomůckou pro práci s mapou!!! Bez ní si vůbec nedokážu představit připravit kvalitně plánovanou túru.
Bez mapového rastru, mapy a buzoly si vůbec nedokážu představit vyrazit někam do terénu.


Zbabělec....

Jsem se teď o svátkách byl v Jeseníkách proběhnout a znáte to: pár roklí, kamenných polí, hustníků, obejítých vývratů a byl jsem v kufru. Měl jsem jen výřez z mapy v okruhu 10 km od chajdy, když jsem asi po hodině doběhl k ceduli, že za 2 km jsem v dědině, která už nebyla ma mapě, trochu jsem znervózněl. Naštěstí asi na 5 minut vyšlo slunko pod mraky (než zapadlo), takže jsem se jakeštakeš zorientoval a nemusel nocovat v lese.

S buzolou? Pcha - nuda! :mrgreen:
Naposledy upravil Ryba dne pát led 8, 2010 15:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Kartometr

Příspěvekod rezna » pát led 8, 2010 15:12

OT: stacilo by kdyby ceske KCT zacalo delat poradne mapy :) - slovenske mapy v 1:50 000, maji normlani WGS84 mriz + zakladni 'kartometr' pro 1:50 000 a 1:25 000 - s tim se dokazu najit s takovou presnosti ze vic netreba

ceske maji ale nejakou pochybnou vojenskou sit, ktera navic ani neni rovnobezna s WGS84. a WGS84 udaje jsou pouze po stranach malinkyma znackama - orientovat se s temahle mapama je obcas porod. Na druhou stranu v Jesenikach a Beskydech se asi moc ztratit neda, je to hospoda na hospode, a ne jako slovensko, kde na hrebenu clovek potka hospodu jednou za pul dne
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Kartometr

Příspěvekod Ryba » pát led 8, 2010 15:21

Přesně, jsem párkrát zkoušel odečítat (a naopak) souřadnice z KČT mapy v nadšení ze zakoupené GPSky a vycházely úplné haluze - plus mínus půl kiláku žádná míra.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Kartometr

Příspěvekod vonkreuz » pát led 8, 2010 15:58

Kartometr se pouziva i v letectvi, poptam se Ti, kde to kluci kupuji... :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Kartometr

Příspěvekod Ježo » pát led 8, 2010 16:58

@tesil: je to přesně to, co hledám. Díky moc!
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Kartometr

Příspěvekod tulak » pát led 8, 2010 20:15

kdysi to měli v prodejně AVIATIK v praze, nebo já to dostal od štádlera k GPS.
ty letecké mají většinou jen měřítka 1:200 000 a 1:500 000, od štádlera to zase byl jen grid S-42
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Kartometr

Příspěvekod mike » pát led 8, 2010 20:45

Ryba píše:
Mapový rastr je nejzákladnější pomůckou pro práci s mapou!!! Bez ní si vůbec nedokážu představit připravit kvalitně plánovanou túru.
Bez mapového rastru, mapy a buzoly si vůbec nedokážu představit vyrazit někam do terénu.


Zbabělec....

Ze jo. Mapovy rastr jsem nikdy nemel a kdyz nekam v CR jedu, tak mapu obvykle zapominam a pak se ptam domorodcu "kde to proboha su a jak se z te prdele dostanu" cimz se tura znacne urychli. V Alpach tedy mapu nosim, ale jak jsem zjistil, nez mit v Italii rakouskou mapu, to snad radeji zadnou. Vyjde to nastejno a clovek aspon neztraci cas marnym porovnavanim mapy s terenem.

K cemu rastr? I tu polohu z GPS na mape odectu bez nej. Kdyz teda nemam spatny elipsoid, taky jsem v Italii predpokladal WGS 84 a ono houby a mapa byla mimo o pul kilometru. Coz se pri hledani kterym splazem sejit z ledovce do mlhy pod nim ukazalo jako pomerne zasadni ;-) Propriste vim, ze souradny system mapy neni spatne zjistit predem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kartometr

Příspěvekod jedik » pát led 8, 2010 20:55

mike píše:...a pak se ptam domorodcu "kde to proboha su a jak se z te prdele dostanu" cimz se tura znacne urychli.

Čím tě hnali, vidlema? :finga: :smt077
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Kartometr

Příspěvekod mike » pát led 8, 2010 20:57

Prozretelne jsem si poridil batoh vyztuzeny kevlarem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Kartometr

Příspěvekod Ježo » sob led 9, 2010 9:23

mike píše:K cemu rastr?


Momentálně mi jde zejména o zjištění sklonu svahu při přípravě trasy (v terénu se to dá rychleji odhadnout např. pomocí hůlek, viz. Tomíkova horoabeceda). Ale když už tam bude tohleto, tak proč tam nemít i ty ostatní měrky, že? ;)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno


Zpět na Outdoorová literatura a časopisy