Stránka 1 z 1

Karpatské hry

PříspěvekNapsal: sob úno 11, 2006 9:51
od Návštěvník
Velmi poeticky psané knihy Miloslava Nevrlého o přírodě jsou k mání na http://www.outdooring.cz
Jeho legendární Karpatské hry se znovu připravují k novému vydání - pravděpodobně koncem roku.

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: sob bře 11, 2006 14:51
od Rujir
Anonymous píše:Velmi poeticky psané knihy Miloslava Nevrlého o přírodě jsou k mání na http://www.outdooring.cz
Jeho legendární Karpatské hry se znovu připravují k novému vydání - pravděpodobně koncem roku.


A ak sa niekto nevie dockat vydania Karpatskych hier, tak par kapitol najde aj tu: http://cestou.host.sk/ *

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 15:27
od Tomík
Rujir píše:A ak sa niekto nevie dockat vydania Karpatskych hier, tak par kapitol najde aj tu: http://cestou.host.sk/ *

A hele, Karpatské hry v elektronické podobě :-)
Přiznávám, že jsem opravdu móóóc rád, že je mám alespoň brožované... A dokonce dvakrát. Ten můj první výtisk byl ještě čistý samizdat, podruhé jsem v prodejně u Junáků nakoupil přesně to vydání, které je tady na obrázku.

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 16:39
od sheriff
precital som si len hru o radostnom rane, ale dostalo ma to... je to genialne dielko... odteraz mojou odpovedou na otazku, co vidis na tom tulani lesmi bude: okrem ineho, karpatske hry :-)

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 16:42
od vašek
Já mám taky brožovaný výtisk, ale jiný než na tom obrázku, takový zelený :)
A později jsem ještě dostal nejnovější výtisk z nakladatelství Vestri, už opravdová knížka a navíc s fotkama, ale stejně mám nejradši ten svůj rozpadlý.

Jinak, karpatské hry jsou :smt023

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 16:53
od Tomík
sheriff píše:... dostalo ma to...

:-)
Já to dostal jako dárek... Někdy tak v devatenácti, dvaceti. Do tý doby jsem Rumunsko znal z jedné vysloveně výzkumné expedice a jednoho pracovně-studijního pobytu - a nijak mně nenadchávalo.
A měl jsem vlastně štěstí, protože se mi to trefilo do pitomého období - po úrazu jsem nemohl moc lézt, o velkejch horách jsem si mohl nechat jen znát (do tý donby měl škraloup jen táta - což se ještě dalo obejít, ale tenkrát jsem něco podepsal už i já, navíc vznikly potíže i s nějakým výletem do "sovětských" hor - někam jsme přešli načerno, a ke všemu se profláklo, že jedno razítko na potřebné bumážce nebylo úplně košér).

Výsledek? Začal jsem jezdit do Rumunska. Obvykle jsem ani neměl mapu - nebo spíš měl, ale tak maximálně tehdy dostupnou automapu. A objevoval to vlastně celý znova.
Byla to bomba.
A i kdybych díky tomu sám (a pro sebe) neobjevil Rumunsko... stejně by mně ta knížka, nebo spíš myšlenky tohoto autora dost oslovily.

Ale, mezi náma... vlastně je to nejlepší co můžeš udělat: strčit do kapsy automapu Rumunska, Nevrlého Karpatské hry, zabalit lehkej batoh bez zbytečnejch krámů a odjet :-)

btw: a taky jsou výborný Chvály Zadní země - jen už podle nich nejde jít... strážci NP jsou v tomto ohledu takoví... nesmlouvaví :-)

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 18:48
od Rujir
Uprimne povedane... Mna tie Karpatske hry az tak nechytili. Je to na mna prilis snove a nostalgicke... Taka mystika, akoby v tom Rumunsku neustale pojedali muchomurky alebo co. Ale zase nemusi sa kazdemu pacit vsetko, vsak ano? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: pon bře 3, 2008 19:01
od vašek
Rujir píše:Taka mystika, akoby v tom Rumunsku neustale pojedali muchomurky
:smt082 :mrgreen:

No, každému sa páčí něco iné. Nevrlého doporučuji kudy chodím, a spoustu mých známých to moc nenadchlo(pokud se jim to vůbec chtělo číst:). Mě si zase Karpatské hry získaly, dostal jsem je když mi bylo asi 14 a nějakou dobu mi jen tak ležely na skříni(a to jsem byl na svůj věk duševně vyspělý :P ). No, pak to ale přišlo, četl jsem je pořád dokola a pořád v nich objevoval nové. Prostě Kniha :D .

V Rumunsku jsem sice ještě nebyl, ale ta knížka je jaksi univerzální. Krásné hory jsou na spoustě míst, že *

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: sob srp 8, 2009 21:43
od Tomík
Karpatské hry pronikly i na Wikipedii:
„Z obsahové stránky je tato kniha zejména autorovým svědectvím o Karpatech. Popisuje 35 pohoří, jejich přírodní krásy, tamní domorodce. Píše subjektivně, popisuje, co zde zažíval, jak se cítil, co bylo nejpůsobivější. Tímto způsobem se na čtenáře přenáší autorovo nadšení pro tento kraj. Čtenáře oslovuje „bratříčku“ a vystupuje zde jako skautský rádce, či kmenový vypravěč navrátivší se z dalekých cest. Mluví k tichému dítěti, které hltá každé slova a chce také navštívit ty kraje, čtenář vnímá každé slovo a sní. Je tam v horách a cítí mateřídoušku, třese se zimou u chladných bystřin a vychutnává si výtečný kousek brambory, kterým ho podaroval starý bača.
Mimo kapitol s názvy pohoří, která popisují, je zde i první bratrské slovo, poslední bratrské slovo a 13 kapitol jiného rázu, jmenují se hry. Jsou uvedeny citátem a nachází se vždy jedna po dvou či třech popisech hor. Jsou to rady, úvahy, doporučení. Například první „Hra na poutníka s lehkým srdcem“ je o způsobech cestování a trávení dovolené, o množství nutných věcí k cestování, o lehkosti a hlavně o svobodě. Další hry jsou například na diamantové zdraví, na hvězdný širák, na hlad, na vlčí dech a gazelí nohy, na pocestnou radost. Na první pohled jsou tyto hry radami, jak cestovat. Po jejich přečtení ovšem čtenář uvažuje rozsáhleji, o přírodě, o potřebách jedince, o svobodě, o štěstí.“


Zdroj: odkaz na cs.wikipedia.org

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2017 0:46
od jenam

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: pát úno 17, 2017 9:21
od Wiking
Nejsem literarni kritik abych soudil tohoto autora. Je to velmi rozporuplny autor..
Ano, je velmi sverazny, takovych jako je on neni mnoho. spis je jen on sam..

Zde maly uryvek z jeho knihy, pokud ji jeste nekdo necetl, tak at si udela alespon trosku nahled do autorovy podivuhodne duse:


Nejkrásnější je, jsi-li na planinách sám. Ulehni na spací pytel nahý. Bezměrná úleva. Slunce zpívá, hedvábný vzduch ovívá, první přítelkyně mouchy na tebe usedají. Neodháněj je, zpívají ti, olizují tě, skýtáš jim rozkoš. Važ si toho, že někomu můžeš skýtat rozkoš, bratříčku, jednou budeš prstíčkem hrabat! Větřík, vítr se zvedá. Bratřík větřík. Vlahý, ale mouchy přesto odlétají. Nádherný neevropský pocit - ležet nahý na pastvinách. Vydán nebi. O mnoho nás připravují hadry, šaty oděvy!
~~
Jdu pak ranní ulicí, rozhlédnu se: liduprázdno. Zatančím tedy jitřní taneček. Zatočím se radostí kolem dokola, zadupu, neumím nic lepšího - je nový den. Ještě liduprázdno. Zamečím proto jako kozlík. Hlasitě. Méééé! Pod jasanem dlouho močí starý prostatický ratlík, pozdravím ho co nejfrrrrancouzštěji: Bon jour, mon ami, ça va?" Stále nádherně liduprázdno.Takze asi tak.. ja fakt nevim co si mam myslet... Tohle bych tak nenapsal ani kdybych otestoval veskere zabavene vzorky ktere maji v narodni protidrogove centrale v Praze..

Re: Karpatské hry

PříspěvekNapsal: pát črc 7, 2017 11:44
od Synura
Koho by to zajímalo, tak nové vydání Karpatských her již spatřilo světlo světa a je k objednání na stránkách nakladatelství! \:D/