Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod amigo » stř říj 22, 2008 10:12

také se rád toulám sám, ale musím přiznat, že raději s mapou :D . že přecenil svoje schopnosti, je myslím jasné, mi jen prostě nepřijde, že člověk, který čekal od sebe i od ostatních zřejmě příliš, by měl být šmahem rozmazlený fracek. tak jednoduše věc prostě nestojí.

ale nechci se hádat. osobně pokud se někdy vydám na Aljašku, rozhodně tuhle cestu pojmu zcela jinak než Supertramp :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Vont » stř říj 22, 2008 10:55

jezo píše:.. že ji naplňoval z mého pohledu arogantním způsobem - probůh, proč?


obcas clovek riskuje stejne jako on (i daleko vice).. nezodpovedne jedna casto taky spousta lidi (i daleko starsich lidi).. nedostatek respektu vuci okoli, ve kterem se pohyboval ale rozhodne nepostradal, rekl bych ze o prirode vedel vic nez ty, malokdo by zvladl to co on.. nezapomen na jeho vyborne skolni vysledky..

to co popisujes jako jeho "psychicke problemy" bych oznacil spise jako "rodinne problemy", o kterych se nema smysl bavit, pokud se to primo tebe netyka..

ty vidis jeho chovani jako arogantni a pritom on naopak odsuzoval konzumni spolecnost jen o neco vic nez je z tveho pohledu zdravo :) a to je cele..
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Vont » stř říj 22, 2008 10:58

Rujir píše:..o mrtvych len v dobrom. :roll:


:) si necetl asi pozorne knihu, minimalne jeden clovek onem rekl, ze to byl podivin, blazen..
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Rujir » stř říj 22, 2008 11:26

Vont píše:si necetl asi pozorne knihu, minimalne jeden clovek onem rekl, ze to byl podivin, blazen..


Ja som to myslel vo vseobecnosti. Tu to tak necitit, ale na Zapade vznikol okolo jeho pribehu uplny kult ludi, ktori su uplne uneseni z toho, ze sa niekto rozhodol zit v prirode, aj ked to bol clovek z mesta. A este im to aj pride romanticke, ze dopadol rovnako, ako by dopadla drviva vacsina z nas. Proste mi to pride nepochopitelne. Nieco, ako ked sa niekto rozhodne lietat, vyskoci z budovy, rozplacne sa na chodniku a ludia zacnu hovorit: "Waaauw, on chcel lietat! Coool! No a co ze sa rozplestil rovnako ako ktokolvek iny. Hlavne ze chcel lietat. Waaaauw..." Ehm...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod chonga » stř říj 22, 2008 13:31

zítra bych to měl mít :wink: .....tak uvidím :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod šíp » stř říj 22, 2008 18:18

docela mě tahle diskuze navnadila- kdepak se ke knize a DVD dostanu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod kropt » stř říj 22, 2008 19:27

to šíp: Film třeba tady a knihu zas třeba tady

to jsou legální zdroje, jde i stáhnout... pokud chceš odkazy na rapidshare uložení pošli mi sz
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod -ant- » sob říj 25, 2008 15:36

Tak jsem to právě shlédnul. :-({|= skvělá, příběh :cry: :(( O:) , celkově =D>.

jezo píše:Snažím se nějak dostat do slov, proč tento příběh příběh nemám v oblibě - ale nějak se nedaří.. Jediné, co mě napadlo, je absence jakési pokory. Ještě popřemýšlím.


Každý chce splnit své sny.
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » ned říj 26, 2008 12:32

Knížku jsem před časem četla, docela dobrá. :)
K filmu jsem se zatím nedopracovala, snad někdy.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Menonita » úte říj 28, 2008 15:10

Arogantní?
Spíš pokorný (nebo odevzdaný? - to trochu zavání sebevraždou).
Co když počítal i s tím, že nepřežije (doktora si s sebou nevzal). Vždyť chtěl utéct do divočiny. Žít jako divoká zvěř. A k divočině smrt logicky patří. Koloběh života v přírodě je celkem rychlý. Já sežeru něco a něco jiného zase sežere mě (v tomhle případě divoké "brambory").
Četl jsem cestopisy z Jižní Ameriky, popisy života domorodých indiánů. Smrt je tam na denním pořádku. Ty indiáni nevím jestli jsou s tím smíření, ale v každém případě jsou popisováni jako lidé - co se týče smrti - s otupělými city. Prostě si to moc nepouštějí k tělu - je to pro ně běžná realita.

Nášemu milému filmovému hrdinovi (knihu jsem nečetl) se prostě splnilo po čem toužil. Zakusil život (a žel i smrt) v divočině.
Menonita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř pro 6, 2006 16:49

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Vont » úte říj 28, 2008 15:28

Menonita píše:.. Co když počítal i s tím, že nepřežije ..knihu jsem nečetl ..


to je chyba, vedel bys ze rozhodne nechtel umrit..
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Menonita » úte říj 28, 2008 19:13

V tomto případě byl tedy dost naivní. Když si člověk uvědomí jaké všechny nemoci může chytnout a bez lékařského ošetření ......

Ale knihu bych si rád přečetl. Nemáte někdo link na knihu v elektronické podobě (cz)?
Menonita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř pro 6, 2006 16:49

Re:

Příspěvekod omik » stř říj 29, 2008 14:00

Volovec píše:Film, ktery tady probirate jsem nikdy nevidel. Ale vzdycky kdyz nekde zaregistruju jmeno Krakauer, tak si vzdycky vzpomenu, ze jsem kdysi videl TV slataninu se jmenem Peklo blizko nebe (nebo tak nejak byl ten nazev). Byla to jeho kniha prepracovana do filmove podoby. Pak jsem ale kdesi sehnal knihu Tolji Bukrejeva Vystup. To jsem musel v duchu smeknout. A prave od te doby si o Krakauerovi myslim svoje. Pro pripomenuti oc jde: Everest 1996.


Jj. Johna Krakauera odvtedy tiez nemusim, ale film sa mi vcelku pacil. Mohol byt trosku kratsi :). A jeho smrt bola zbytocna, stacilo trosku rozmyslat, mapa predsa nie je nic, co by degradovalo prezitie v divocine.... Hold, smola. V kazdom pripade, zaujimave...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » stř říj 29, 2008 18:49

to je chyba, vedel bys ze rozhodne nechtel umrit..[/quote]

Podle mě mu bylo jedno. jestli umře. Kdyby ne, tak proč se nezkusil dostat přes řeku někde jinde? Šel zpět cestou kudy přišel, tam byla řeka rozvodněná, tak se vrátil zpět k autobusu. Nechápu, proč nehledal lepší místo pro přechod řeky...
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Vont » stř říj 29, 2008 19:07

Sirkka píše:Knížku jsem před časem četla, docela dobrá. :)
K filmu jsem se zatím nedopracovala, snad někdy.


cetl jsem stejnou knihu? :(( :)
kdyz mas prectenou tu knihu tak proc nechapes, ze nechtel umrit?? nejak ti uniklo, napr. to ze kdyz sel hledat mimo misto toho autobusu potravu tak nechal v autobuse vzkaz (pro nekoho kdo by prochazel kolem toho autobusu v dobe kdyz on byl pryc) ne kterem napsal: ze prosi o pomoc, o zachranu.. v te knize je vic faktu, podle kterych jde snadno pochopit, ze nechtel umrit :wink:
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » stř říj 29, 2008 20:37

Vont píše:
Sirkka píše:Knížku jsem před časem četla, docela dobrá. :)
K filmu jsem se zatím nedopracovala, snad někdy.


cetl jsem stejnou knihu? :(( :)
kdyz mas prectenou tu knihu tak proc nechapes, ze nechtel umrit?? nejak ti uniklo, napr. to ze kdyz sel hledat mimo misto toho autobusu potravu tak nechal v autobuse vzkaz (pro nekoho kdo by prochazel kolem toho autobusu v dobe kdyz on byl pryc) ne kterem napsal: ze prosi o pomoc, o zachranu.. v te knize je vic faktu, podle kterych jde snadno pochopit, ze nechtel umrit :wink:


Že by bylo těch knížek víc? To asi ne :)
Teď si mě špatně pochopil. Myslela jsem, že na konci už mu pak bylo jedno jestli umře, vzdal to (prostě nechápu, proč nehledal jinou cestu přes řeku, to by přece udělal každý, ne?). Když nechával ten vzkaz, že je raněný (údajně otrávený) a šel hledat něco k snědku, to přežít chtěl.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod RUMcajs » ned lis 2, 2008 9:20

Sirkka: S tou rekou je to snadne. Staci par tydnu (ci mesicu) pockat a voda opadne.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » úte lis 4, 2008 7:02

RUMcajs píše:Sirkka: S tou rekou je to snadne. Staci par tydnu (ci mesicu) pockat a voda opadne.

No to je opravdu snadné, ale kdo má kdo má tolik času :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod RUMcajs » úte lis 4, 2008 8:13

Sirkka píše:
RUMcajs píše:Sirkka: S tou rekou je to snadne. Staci par tydnu (ci mesicu) pockat a voda opadne.

No to je opravdu snadné, ale kdo má kdo má tolik času :)


Kazdy kdo opravdu chce a udela si ho. Zivot je otazka priorit.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Jan » úte lis 4, 2008 11:13

šíp píše:docela mě tahle diskuze navnadila- kdepak se ke knize a DVD dostanu?


Tu je niečo v angličtine, ale nepozeral som podrobne, či je to celá knižka alebo nejaká pôvodná poviedka, na základe ktorej bola knižka napísaná ...?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod vašek » úte lis 4, 2008 16:10

To je původní Krakauerův článek do časopisu Outside. Po uveřejnění tohoto článku a po vlně ohlasů se Krakauer začal zajímat o Chrisovu osobnost do hloubky a rozhodl se napsat o jeho příběhu knihu. Článek je takové kratší a starší shrnutí knihy Into the Wild.

Ale v tomto případě(to je výjimka) se mi film asi líbil více než kniha. (Možná je to kamerou, hudbou a idealizovanějším pohledem na skutečnost :ú ). Ale i knížka je gut.
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod radovan01 » čtv lis 6, 2008 16:59

Soundtrack k tomuto filmu od Eddieho Veddera je fakt skvely =D>
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » pát lis 7, 2008 7:14

radovan01 píše:Soundtrack k tomuto filmu od Eddieho Veddera je fakt skvely =D>

Zrovna včera, když jsem seděla v kině a sledovala fiml, jsem nad tím přemýšlela, že ho budu muset sehnat :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Sirkka » pát lis 7, 2008 7:15

RUMcajs píše:
Sirkka píše:
RUMcajs píše:Sirkka: S tou rekou je to snadne. Staci par tydnu (ci mesicu) pockat a voda opadne.

No to je opravdu snadné, ale kdo má kdo má tolik času :)


Kazdy kdo opravdu chce a udela si ho. Zivot je otazka priorit.

S tím nezbývá než souhlasit :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod chonga » ned led 11, 2009 21:56

tak jsem konečně zhlédl film. po delší době pěknej filmařskej počin.
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod martinx » ned srp 9, 2009 12:56

Přečetl jsem si celé téma a nelíbilo se mi jak jej někteří lidí kritizují... On se přeci nechtěl stát nějakým "guru"! Chtěl si jít za svým snem (který narozdíl od mnohých, kteří o něm jen mluví a neodhodlají se k němu, uskutečnil). Nikomu nic nevnucoval. Myslím, že tady není na místě otázka zda byl dost zkušený na cestu, ale zda to měl všechno srovnané v hlavě! A to bezesporu měl! Člověk, který má pevnou vůli jít si za svým má nezměrnou výhodu před ostatními, protože dělá vše se 100% zapálením a je ochoten pro svůj sen udělat vše. Líbí se mi přirovnání od Jana Patočky, který řekl, že člověk je tvor, který dostal dát svému životu smysl a ne jenom žít pro konzum. A pro něj byl jeho smysl života ukrytý v tomhle snu. Není to lepší, než celý život sedět v kanceláři?

Chtěl jsem jen říct, že on Vás svou cestou nechtěl ohromit. Udělali to za něj jiní. Proto si myslím, že bychom se neměli navážet do toho jak naložil se svým životem.
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Rujir » ned srp 9, 2009 13:02

martinx píše:Proto si myslím, že bychom se neměli navážet do toho jak naložil se svým životem.


Preco nie? Obzvlast, ked so svojim zivotom nalozil ako blbec. Jedna vec je ist za svojim snom a druha umriet pri tom. Holt chlapec si to mal asi najskor skusit "nanecisto", ziskat nejake skusenosti a az potom sa odhodlat na to, co spravil. Je to to iste, ako keby som sa ja teraz vybral na K2. Skusenosti a kondicka mi sice chybaju, ale sak co! Ved to je moj sen! Uz to vidim, ako by ma vsetci obdivovali, keby som tam (uplne neprekvapujuco a trapne) exol... :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod martinx » ned srp 9, 2009 13:13

Přirovnání ke K2 je trochu zcestné. I kdyby se připravoval někde jinde, nikdy by se nemohl dostatečně připravit! Navíc, to jak dlouho tam vydržel ukazuje, že zas tak nezkušený nebyl. Už po 2 týdnech musel vědět co a jak má dělat. A právě to že do toho bouchl a jel mi imponuje (říkej si co chceš). Zajímalo by mě jak by lidi komentovali, kdyby tam jel se zkušenostma a stejně tam umřel??.. ;-)
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod Rujir » ned srp 9, 2009 13:27

To prirovnanie je uplne v poriadku. Proste dokazal prezit, kym boli podmienky jednoduche. Akonahle sa pritvrdilo, tak exol. Ja tiez dokazem prezit v "divocine" Nizkych Tatier, ale na K2 by som umrel. To je cele. Kazdopadne mna tvoj nazor nehneva, tak by bolo celkom fajn, keby teba nehneval moj. Proste sa v tomto pripade nezhodneme. No big deal. Peace!
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Útěk do divočiny - Jon Krakauer

Příspěvekod RUMcajs » stř srp 12, 2009 22:17

Matrinx:
Nejake zkusenosti dle knihy mel. Ale ne dost na ziskavani jidla po cely rok.
Rujir se snazil zrejme napsat, ze kdyby tam byl vzdy jedno rocni obdobi, tak tam mohl jet priste na cely rok.
Uz by vedel co ho ceka a co se da jist...
Treba by mel na pristi zimu vyuzene maso atd...

Mimochodem zhubnout tolik, kolik zhubnul on jeste pred tim nez se stacil otravit je zaruka toho, ze by tam
dalsi zimu uz nevydrzel.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

PředchozíDalší

Zpět na Outdoorová literatura a časopisy