Tatranskí nosiči - Panoráma.sk

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tatranskí nosiči - Panoráma.sk

Příspěvekod -ant- » úte čer 17, 2008 15:58

Obrázek
Panoráma.sk vydává další knihu z horolezeckého prostředí. Tentokrát je to kniha o nosičích. Knihu doplnil svými ilustracemi i Ivan Bajo. Více si lze přečíst zde.

Dnes se začíná kniha distribuovat. Tak neváhejte. Protože jsem nedočkavý, tak už ji mám objednanou :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod šíp » úte čer 17, 2008 17:50

já debil tu hnihu viděla prodávat na Zamkovského chatě ve VT tento víkend :cry: :cry: :cry: a nekoupila si ji bo se mi to nechtělo tahat :oops: :oops: :oops:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod neon » úte čer 17, 2008 18:07

A nemate nekdo informace jaka je sance, ze si clovek muze zkusit delat nosice, podminky a odmena?
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Příspěvekod Kimit » úte čer 17, 2008 18:19

Pro začátek stačí, když třeba na chatu pod rysmi vyneseš něco z toho, co mají složené u popradského plesa.... odměna čaj a dobrý pocit... :mrgreen:

Kamarád několik sezón dělal nosiče a tak od něj zjistím co a jak. Ale třeba mě tady někdo v tomto předběhne. :wink:
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » úte čer 17, 2008 18:21

Kimit píše:Pro začátek stačí, když třeba na chatu pod rysmi vyneseš něco z toho, co mají složené u popradského plesa.... odměna čaj a dobrý pocit... :mrgreen:

Kamarád několik sezón dělal nosiče a tak od něj zjistím co a jak. Ale třeba mě tady někdo v tomto předběhne. :wink:


v sobotu tam měli naskládané ty jejich dřevěné konstrukce a na tom polena, a velké plynové bomby. k tomu měli připevněné cedule že je to jen pro silné a váží to 30kg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod -ant- » úte čer 17, 2008 18:37

Kimit píše:...odměna čaj a dobrý pocit... :mrgreen:


Když jsem tam byl loni já, tak to byl čaj s rumem :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod šíp » úte čer 17, 2008 18:39

-ant- píše:
Kimit píše:...odměna čaj a dobrý pocit... :mrgreen:


Když jsem tam byl loni já, tak to byl čaj s rumem :wink:


pravdu máte oba, za lehčí 5-10kg náklady je čaj, za těžší 30kg čaj s rumem
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod neon » úte čer 17, 2008 19:00

Jo, ty tasky a pytle si pamatuju.. to ma jen tu nevyhodu, ze ten 30+ kg naklad si musi clovek nejak pripevnit/vyvazit na zadech. Zatimco profesionalni nosic na to ma uz nejake udelatko :)
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Příspěvekod Yoseph » úte čer 17, 2008 19:16

Nosit v podstatě může každý, není třeba žádných zkušeností, známostí, členství nebo nevím čeho. Chce se vždy dohodnout s chatařem a je to. Záleží však zda to zrovna potřebují. Záleží na sezóně , množství turistů, práce a hlavně na potřebě nosičů. Někdy mají až moc zájemců, tak by odmítli jindy jsou rádi za každého. Přednost asi dají ověřeným co je chataři znají ale těch také nemusí být vždy dost. Já jsem nosil týden na Chatu pod Rysmi, dohodli jsme se s chatařem, Viktorem. Fakt fajn chlapík. Tak trošku namakaný :-) zatímco on to vyběhne s 90kg skoro v normálním čase dle ukazatelů, my to šli s 45kg asi 7-8 hod :-) Vždy obden se nosilo a obden pomáhalo na chatě. Za ubytování a jídlo, za peníze ne. Ale chalani co jsou tam celou sezonu a jedou od rána do večera to mají určitě za mzdu ..... Byly to pro mne jedny z nejlepších dnů na horách, pohoda, žádné honění po hřebenech, hledání místa na spaní a plánování aby jsme stihli to a to, ale pohodička v supr prostředí. Skvěle jsme si odpočinuli. Psychycky :-) PS ne že by mi honění po hřebenech vadilo :-)
Uživatelský avatar
Yoseph
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned zář 16, 2007 15:49

Příspěvekod neon » úte čer 17, 2008 19:25

Takze jsi to za den vysel jednou s tim 45kg nakladem?
neon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: úte úno 26, 2008 7:37

Příspěvekod Yoseph » úte čer 17, 2008 19:32

neon píše:Takze jsi to za den vysel jednou s tim 45kg nakladem?

Přesně tak. V podstatě se to běžně dělá jednou za den. Ty co na Rysech dělají celou sezonu tak většinou sejdou večer dolů, dole se osprchují atd. co za týden nahoře nemohli :-) udělají nákupy zařídí potřebné a ráno vyráží s vynáškou, po obědě jsou na chatě a tam makají až do večera. Točí se třeba každé tři dny. Tak nějak orientačně vysvětleno co jsem vysledoval. Dvakrát by to šlo dát, ale bylo by to i pro zkušeného celkem makačka. Vem si, že nahoru je to cca 4hod a dolů cca 2 hod. tj. i s přestávkou nahoře do 7 hod. x2 = 14hod a to jsou časy bez vanášky připočítej k tomu 50 - 80 kg - tak to by byl masakr :-)
Uživatelský avatar
Yoseph
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned zář 16, 2007 15:49

Příspěvekod šíp » úte čer 17, 2008 19:59

neon píše:Jo, ty tasky a pytle si pamatuju.. to ma jen tu nevyhodu, ze ten 30+ kg naklad si musi clovek nejak pripevnit/vyvazit na zadech. Zatimco profesionalni nosic na to ma uz nejake udelatko :)


ale ne, oni ty náklady tam už na těch udělátkách měli nachystané. ale ty nosičské krosny vypadaly že už hoooodně pamatují :ú
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » úte čer 17, 2008 21:20

neon píše:Jo, ty tasky a pytle si pamatuju.. to ma jen tu nevyhodu, ze ten 30+ kg naklad si musi clovek nejak pripevnit/vyvazit na zadech. Zatimco profesionalni nosic na to ma uz nejake udelatko :)


když jsem to tam zkoušel, ale jenom kousek tak ten špalek byl normálně na tý konstrukci připraven k nesení :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod strider » úte čer 17, 2008 21:22

co ja vim, tak se tam bez "znamosti" nebo vylozene nouze o nosice dostat neda...
zkousel jsem to jedno leto, mluvil jsem skoro se vsema a bylo plno, nebo chteli nekoho kdo to uz delal, ale mozna je to jen moje spatna zkusenost

myslim ale, ze zalezi vazne na spouste okolnostech

hlavne je to jak pise Yoseph spis o te pohode a totalnim vymazani mysli :) nez vydelku, co jsem pochopil od lidi co to delaji...
Uživatelský avatar
strider
účastník
účastník
 
Příspěvky: 463
Registrován: pát úno 3, 2006 21:21
Bydliště: Nové Město na Moravě, Brno

Příspěvekod -ant- » pát čer 27, 2008 18:54

Tak, kniha dočtena. Je to taková populárně-vědecká práce o nosičích v Tatrách. Kniha obsahuje spoustu fotografií (včetně hooodně starých). Je to dobré čtení o tom jací nosiči jsou a byli, jak jejich řemeslo vzniklo a o co jde, jaké jsou vynáškové rekordy a tak. Myslím, že po přečtení se najde hodně lidí, kteří zatouží si to vyzkoušet.

Taky je tam o soutěžích nosičů Sherpa rallye.

Někdy se tam budu muset zajet podívat na Lady ralley. Spoře oděná děvčata s 20kg na zádech funí do kopce :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.


Zpět na Outdoorová literatura a časopisy