Bezpečnost a riziko na skále a ledu II. díl

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bezpečnost a riziko na skále a ledu II. díl

Příspěvekod Minime » pon úno 11, 2008 22:47

Myslím, že tato kniha je biblí většiny lidí (včetně prvního dílu). A je to nedostatkové zboží, takže jsem byl vážně moc rád, že jsem na ní narazil a konečně jsem si jí mohl koupit:

http://www.hanibal.cz/freytag-berndt-bezpecnost-a-riziko-na-skale-a-ledu-ii-dil
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Tomík » pon úno 11, 2008 23:07

@Minime:
1. přesunul jsem ti to do tématu "Outdoorová literatura a časopisy" - téma "Ostatní" je určeno pro ostatní (nezařazený) materiál - výbavu; viz struktura fóra...
2. Dvojka je běžně k sehnání (měla nějaký ten dotisk), narozdíl od jedničky :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Minime » pon úno 11, 2008 23:19

Tomík píše:@Minime:
1. přesunul jsem ti to do tématu "Outdoorová literatura a časopisy" - téma "Ostatní" je určeno pro ostatní (nezařazený) materiál - výbavu; viz struktura fóra...
2. Dvojka je běžně k sehnání (měla nějaký ten dotisk), narozdíl od jedničky :-)

:lol: :lol:
Tak nic. S křížkem po funuse jak se říká...
"ouch....třeba se zastaví o ty špičatý skály!.....tak ne"
Uživatelský avatar
Minime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pon led 14, 2008 18:07
Bydliště: Sever

Příspěvekod Tomík » pon úno 11, 2008 23:26

@Minime: neva :-)
- ostatně máš pravdu, že Pit Schubert patří k základní literatuře - takže občasná zmínka a připomenutí nezaškodí :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod RUMcajs » úte úno 12, 2008 0:02

V cem se mezi sebou lisi prvni a druhy dil?
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Hafi » úte úno 12, 2008 0:11

RUMcajs píše:V cem se mezi sebou lisi prvni a druhy dil?
:(( asi v počtu "I" před tečkou a slovem "díl"... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Vilík » úte úno 12, 2008 0:13

na konci prvniho je klasicke pokracovani priste... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jinak pocktej na Tomika, ten tomu rozumi... :wink: A nebo si porid HA...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod RUMcajs » úte úno 12, 2008 0:24

HA jsem si objednal nekdy v listopadu ci prosinci. Pak jsem objednavku 2x urgoval, kniha neprisla stale. Tak se divam po necem jinem.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod lamaTor » úte úno 12, 2008 0:51

2. díl je zaměřený na jiný typ bezpečnosti (ale taky se v některých věcech kryje). Ona je ta série (má zatím 3 díly) zaměřená hlavně na poukazování chyb, které člověk udělá v praxi. Pit zhodnotí nějaký problém, pak udá spoustu příkladů, které se staly a snaží se na tom vysvětlit, kde se stala chyba. 2. díl je v podstatě to samé, akorát je to svazek jiných případů a snaha o popis ještě jiných problémů a chyb, které může člověk v horách (a nejen tam) udělat.
Rozdílné kapitoly ti sice nevypíšu (nemám knihu u sebe), ale liší se. Pro změnu příklad kapitoly, která je v obou knihách-blesky. Jsem si ale jistý, že rozhodně stojí za přečtení oba díly, nehledě na některé shodné kapitoly (stejně se v nich člověk dozví nové věci).
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Vilík » úte úno 12, 2008 1:59

RUMcajs píše:HA jsem si objednal nekdy v listopadu ci prosinci. Pak jsem objednavku 2x urgoval, kniha neprisla stale. Tak se divam po necem jinem.


Napis SZ Tomikovi...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod ij1 » úte úno 12, 2008 9:11

Můžete tuto knihu doporučit k HA, nebo je v ní obsaženo to samé co v HA a je to zbytečná investice?
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod Klíma » úte úno 12, 2008 9:17

ij1 píše:Můžete tuto knihu doporučit k HA, nebo je v ní obsaženo to samé co v HA a je to zbytečná investice?

HA je neco jineho, nerozebira prusery abych tak rekl :mrgreen: a je v ni vice obecne zamerenych informaci...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Rujir » úte úno 12, 2008 9:45

ij1 píše:Můžete tuto knihu doporučit k HA, nebo je v ní obsaženo to samé co v HA a je to zbytečná investice?


HA je encyklopedia, alebo prirucka. Proste co potrebujes, to si tam najdes. Pit sa tak citat neda. Informacie tam su, ale treba sa k nim prekusat. Ale zase je to zazivnejsie citanie.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vilík » úte úno 12, 2008 9:47

Rujir píše:Ale zase je to zazivnejsie citanie.


Cerna kronika... Tak mi to prislo, kdyz sem tim jednou listoval... Jinak s tim nemam zkusenost...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » úte úno 12, 2008 9:51

Vilík píše:Cerna kronika...


Ved preto je to zazivnejsie. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » úte úno 12, 2008 9:52

Vilík píše:Cerna kronika... Tak mi to prislo, kdyz sem tim jednou listoval... Jinak s tim nemam zkusenost...

Možná, a o to větší poučení z toho plyne :wink: Chyby tam jsou podrobně analyzované a vysvětlené. Dobrá kniha.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod tulak » úte úno 12, 2008 9:54

no já bych skoro doporučoval oba díly uložit hluboko do knihovny a číst je až když už nemůžeš ven a čteš si, co všechno se ti "mohlo stát". slabší jedinci by po přečtení této "základní literatury" mohli ztratit odvahu někam vyrazit ..... :-) :P
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod ij1 » úte úno 12, 2008 10:00

tulak píše:no já bych skoro doporučoval oba díly uložit hluboko do knihovny a číst je až když už nemůžeš ven a čteš si, co všechno se ti "mohlo stát". slabší jedinci by po přečtení této "základní literatury" mohli ztratit odvahu někam vyrazit ..... :-) :P


Z toho mám právě strach. Aby si to náhodou nepřečetla manželka. Byla by mi schopná zrušit zájezd s Adventurou, rozřezat lana, sedák, tkaničky od pohorek atd. atd. :(( :twisted:
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod lamaTor » úte úno 12, 2008 11:52

ij1 píše:Můžete tuto knihu doporučit k HA, nebo je v ní obsaženo to samé co v HA a je to zbytečná investice?

Imo se to vůbec nedá srovnávat (což už ti však ostatní v podstatě napsali).
Jedna kniha zaměřená na teorii před praxí (HA); druhá zaměřená na chyby, které v praxi můžeš udělat (Pit). Rozhodně doporučuji k HA.....
Navíc je Pit hodně čtivý, já černou kroniku rád (ale není to nic fatálního, teda až na pár fotek-aspoň ale člověk vidí, jak pak může vypadat). :smt023
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Hafi » úte úno 12, 2008 12:05

ij1 píše:Z toho mám právě strach. Aby si to náhodou nepřečetla manželka. Byla by mi schopná zrušit zájezd s Adventurou, rozřezat lana, sedák, tkaničky od pohorek atd. atd. :(( :twisted:

to je snad jeste nebezecnejsi lzt s rozrizlym sedakem, ne? :wink:
myslim ze je to lepsi nemit doma....mama by to taky mozna nerada videla :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Tomík » úte úno 12, 2008 16:36

Vilík píše:Cerna kronika... Tak mi to prislo, kdyz sem tim jednou listoval... Jinak s tim nemam zkusenost...

Je to velmi dobrá kniha. Informace v ní jsou v podobě rozborů zcela konkrétních případů. A vždy je u toho i ta teoretická "nadstavba". Jen to prostě není učebnice a ani tak není zamýšlena.
btw: autor pár učebnic (brožur) napsal, jsou také, na svůj rozsah, velmi kvalitní, jen bohužel ne v češtině.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » úte úno 12, 2008 16:41

RUMcajs píše:V cem se mezi sebou lisi prvni a druhy dil?

Pojetí je shodné. Rozdíl je zejména v tom, že v prvním díle jsou rozebírány takové ty opravdu zásadní možné chyby. Prostě to, co ve statistikách pravidelně tvoří významné položky. Ke každému okruhu nehod je teorie - tedy jejich rozbor, možnosti prevence atd.
Druhý díl je prostě pokračování - a mnohdy se, logicky, věnuje těm méně častým příčinám, v některých případech vlastně navazuje na díl první nebo jej rozšiřuje. Osobně si myslím, že ne snad že nemá smysl číst druhý díl bez znalosti toho prvního, ale že to samostatně člověku tolik nemůže dát.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » stř úno 13, 2008 11:08

RUMcajs píše:HA jsem si objednal nekdy v listopadu ci prosinci. Pak jsem objednavku 2x urgoval, kniha neprisla stale. Tak se divam po necem jinem.



V angličtině existuje několik slušných a dostupných titulů. Vřele doporučuju např. MOUNTAINNERING, THE FREEDOM OF THE HILLS.


BTW: k objednávce a urgencím:
1. nevím, kde byla chyba napoprvé – tvá objednávka se v systému neobjevila. Buď ji tedy spolkl počítač (nevylučuju, ale podotýkám, že z tisícovky objednávek jste si stěžovali na totéž dva), nebo jsi ji vyplnil chybně.
2. pokud za urgence považuješ naši korespondenci, pak ano, urgovals – požádal jsem obchodní oddělení nakladatelství, aby na uvedenou adresu byla odeslána kniha při zachování bonusů z předobjednávek (sleva 20% a bez účtování poštovného a balného).
Včera když jsem si to tady přečetl, položil jsem obchodnímu dotaz, proč tedy ještě nemáš knihu a obdržel lakonickou odpověď: „Zásilka byla odeslána 8.1. a následně se vrátila jako nevyzvednutá.“
Podotýkám, že dobírky nejsou zásilkami jen do vlastních rukou, může je vyzvednout (vyplatit na poště) kdokoliv. Pokud bys uvedl adresu, na které někdo zásilku opravdu vyzvedne, možná by to fungovalo.

Opravdu pro doručení neumím víc udělat. Omlouvám se za svoji neschopnost.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » stř úno 13, 2008 14:02

lehce stouchas do rumcajse, s presumpci viny ze je to jeho chyba, mi teda prijde...ja bych se nedivil kdyby byla chyba na strane posty. objednavali jsme pres net na skauty tiskarnu a poslali nam ji postou...kdyz dlouho neprisla tak jsme volali proc ji neposlali a oni odpovedeli, ze ji poslali a po 14 dnech se jim vratila jako nevyzvednuta zasilka. proste posta nedodala listecek... tak ji po dohode odeslali znova (tj. oni za to meli dvakrat naklady na dobirku), vedouci kdyz dlouho neprisla sel na postu...(listecek opet nebyl)...a tam balik normalne lezel.

podobne spatne zkusenosti mam i jinde - babicka si loni na jare objednala sazenice jahod a ze ji je poslou zacatkem zari. mezitim v ty vesnici prejmenovali ulici kde babicka bydli.
Babicka koncem zario volala do toho zahradnictvi, a oni ji servali ze se jim to vratilo uschly a nedoruceny pro neexistujici adresu (posta argumentovala, ze adresa neexistovala....to ze se ta ulice pred tim desitky let jmenovala tak jak bylo napsano je druha vec. z tohoto pohledu vubec nechapu ze nekdy muze dojit pohled do Gottwaldova).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Hafi » stř úno 13, 2008 14:12

a jeste jedna vec (opravte me jestli se mylim): dobirku muze vyplatit kdokoli pokud ti to prinese postacka domu. na postu si proto musi prijit primo adresat. Coz je dalsi z absurdit ceske posty...brachovi prisla z nejakyho net obchodu na dobirku mikina, adresovana na mamu. postacka samozrejme prisla v absurdni dopoledni dobu kdy nikdo nebyl doma. tak tam odpo bracha vyrail. prestoze se jmenuje prijmenim stejne jako mama, a adresa bydliste na obcance souhlasila a byl to ochoten azaplatit, tak mu to nevydali. kdyz proto druhy den sla mama, tak ji to vydali, prestoze mela na obcace uplne jine bydliste....jinymi slovy prumerny Jan Novak muze chodit po postach a vybirat vsem Janum Novakum postu, protoze adresu nikdo nekontroluje :twisted:
Naposledy upravil Hafi dne stř úno 13, 2008 14:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Tomík » stř úno 13, 2008 14:14

@Hafi: jsem si vědom toho, že chyba může být na straně ČP (ostatně, nebylo by to poprvé), ale uznej... Mám-li nějaký podobný problém např. s objednávkou, napřed se zkusím zeptat, kdepak by mohl být problém a teprve pak si jdu stěžovat do fóra :-) Jinak prostě přihrávám na smeč :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » stř úno 13, 2008 14:22

ja bych zase rek ze ho obchodni oddeleni melo kontaktovat okamzite kdyz se jim to vratilo (popripade dat avizo o odeslani...kdyz by pak do tydne posta nic neprinesla, tak by se asi zacal zajimat). ja sem si proste obednal knihu a dokud ji nemam v ruce tak je starost dodavatele aby i ji dodal...bych aspon rek :((
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Tomík » stř úno 13, 2008 14:28

Hafi píše:ja bych zase rek ze ho obchodni oddeleni melo kontaktovat okamzite kdyz se jim to vratilo (popripade dat avizo o odeslani...kdyz by pak do tydne posta nic neprinesla, tak by se asi zacal zajimat). ja sem si proste obednal knihu a dokud ji nemam v ruce tak je starost dodavatele aby i ji dodal...bych aspon rek :((

Obchodní oddělení posílá avíza... Ovšem v případech, že má k dispozici řádnou, potvrzenou objednávku.
Pokud se někomu snažím vyjít vstříc (prostě proto, že objednávka nikdy nebyla doručena), vyjednám mu podmínky shodné s nějakou "bonusovou" nabídkou, a dám obchoďákům jen adresu (protože také nemám objednávku), tak se jim skoro divím, že mi to poštovné nenaúčtovali k úhradě :-(
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » stř úno 13, 2008 14:39

nevim jak funguje ten objednvaci system. byva zvykem ze mu prijde potvrzujici mejl o prijeti. pokud mu v ty puvodni objednavce neprisel, tak bych druhy den bez vahani objednal znova. pokud jo (nebo pokud jste je neposilali a clovek tak nemel sanci zjistit ze objednavka prosla...nebo pokud na to nebyl pri objednavce upozornen ze mu ten email musi prijit), tak je nekde chyba v tom systemu....a opet netusim proc on by se mel nejak nadstadardne starat? ja chapu tvuj postoj, ze tys pro nej udelal neco navic, ale podle me by toto melo udelat obchodi oddeleni automaticky pri zjisteni problemu.

edit: pokud mu to tam napsalo, ze mu ma prijit potvrzujici email, ten mu neprisel a rumcajs ocekaval, ze mu kniha prijde a nic necinil dal, tak je cela tadyta debata zrala na smazani....
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Mařena » stř úno 13, 2008 14:43

Po mých obdobných zkušenostech jako tady uvádí výš Hafi bych řekl, že to na 95% bude na poště, viz jedno nedávné vlákno
Česká pošta [-X :smt070 :smt071
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Outdoorová literatura a časopisy