Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Tomík » čtv led 31, 2008 4:43

Rujir píše:Potom poreferuj, aka je... :wink:

Osobně se mi líbí :D
Na tvém místě bych do ní šel taky...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 7:22

jasne, kup si knizku. Budes moct citat. Ja zas radsej idem niekde medzi kopce. :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod tuso » čtv led 31, 2008 7:50

Polky píše:jasne, kup si knizku. Budes moct citat. Ja zas radsej idem niekde medzi kopce. :mrgreen:


Kniha je niečo, čo sa číta. Kopec je niečo, na čo sa lezie /event. ide/. Kde tu vidíš podobnosť? Nie každý je literárny barbar.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 8:01

ked niekto cita o skialpinizme neznamena ze nie je literarny barbar. Jedine ze by to bral ako beletriu, to je jina! :P
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod bobo » čtv led 31, 2008 10:58

mne osobne vadia tie stylisticke a gramaticke chyby a celkovo trochu nesysytematicke clenenie resp. neclenenie textu, vsetko je v kope, kludne vysvetluje tri veci v jednom odstavci....no a najviac mi vadi, ze vybavu popisuje naozaj velmi strucne a v podstate moc neporadi co je lepsie a comu sa vyhnut, horolezecku pasaz a vystroj odbil jednym odstavcekom....ale inak je to pisane prakticky a vecne, nieco sa tam dozvediet da :) este som len v polovici, tak sa snad polepsi....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 11:02

Příspěvek smazán pro porušování pravidel
Zdravím,
Tom
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » čtv led 31, 2008 11:15

@Bobo: hm. Mohu souhlasit, ale jen do jisté míry.

Především, ta knížka není určená pokročilým. Jde o prvotní seznámení s problematikou - alespoň tak jsem to od začátku chápal a možná i proto tak přijímal.
Proto naprosto chápu, že se autor (a jeho spolupracovníci) snažili být maximálně stručnými (možná místy na úkor přehlednosti - ale to mi nijak nevadilo).
Nevýhodou, tedy vlastně limitem, od počátku byl právě možný únosný rozsah - tím myslím to, že když se autor a realizátor (nakladatel, v tomto případě James) rozhodli pro celobarevnou publikaci, věděli, že to bude celkem drahé, a aby udrželi ještě rozumnou cenu, museli tedy nutně redukovat obsah. Na druhé straně chápu přesně proč šli touto cestou; vybrat z archívu, případně nafotit potřebné obrázky byla nepochybně nejschůdnější cesta (čb fotky ne vždy vyhovují potřebě metodických obrázků, a kreslená ilustrace vyžaduje odhadem půlroční práci zručného ilustrátora, který má alespoň trochu povědomí o problematice - a kde ho najít, že?).

Pokud to shrnu: myslím, že je výborné, že tato knížka vyšla. Něco podobného (v češtině či slovenštině) chybělo - a postarší překlady u nás běhající to prostě nenahradily.
A nepochybně, má i mouchy. Nějaké bych tam také viděl. Stylistiku a gramatiku ve slovenštině nejsem schopen ocenit - ale zcela subjektivně, nečte se mi to zle.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 11:24

tomik - no do p.ci hlavne ze si to tu pred chvilou doneba vychvaloval - to asi z nejakej solidarity alebo co...
Ale ještě jsem ji pořádně nepřečetl. První dojmy jsou však víc než pozitivní. Opravdu dobře udělaná učebnice. Líbí se mi i to celobarevné provedení, které knížku sice prodražilo, ale na druhou stranu zjednodušilo autorům práci (čb fotky nejsou tak přehledné, a mnohdy se musí o to víc malovat - a to se musí sehnat ilustrátor). Podle mých informací už je náklad rozebraný a chystají dotisk.

P.S. Sáňky z neprovrtaných lyží jsou výbornej nápad. Určitě je lepší tahat s sebou dvě karabiny vhodné velikosti, než dělat do lyží díry Ale i na tuto alternativu je třeba být připravený - tedy včas si ozkoušet které karabiny na které lyže budou to pravé
_________________

Toto tu fakt chybalo, nic take podobne nevyslo, len nejaky Winter co mu to Pala rozsekal v Outdooore - mozno ste to niekto citali. Taketo tu ani dalej vychadzat nemusia lebo tu nechybaju.
(Tusim clovek ma byt radsej samouk lebo ked si precita nejake hovadiny tak sa este kdesi dokalici...)
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » čtv led 31, 2008 11:35

@Polky: vždyť já ji vychvaluju dál. Jen říkám, že
1. když se šlo na celobarevné provedení, všichni věděli, že to zvýší cenu, a pokud to nemělo jít v pevné vazbě, tak i redukuje rozsah. Prostě tím byl nastaven jeden z limitů (a když jsem tu knihu četl, neměl jsem pocit, že by to nebylo uděláno s rozmyslem)
2. a že v knížce není všechno? No prostě nemůže být - už kvůli rozsahu (vracíme se - viz výše). Knížka je především pro začátečníky (ale nemyslím, že by v tom zkušení nenašli spoustu skvělých věcí). Tak byla evidentně zamýšlená, koncipovaná a já ji proto považuju za dobrou učebnici.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 11:42

ale musim priznat, ze jedno plus ta kniha ma: neni tam ani slovo o speleoskialpinizme! :P * :P

(aj ked musim skromne priznat, ze kedysi som na inom mieste niekoho na nieco take navadzal... Keby ste pri turistickej prehliadke Dobsinskej ladovej jaskyne cirou nahodou videli na cenculi primrznuteho jaskyniara v kompletnej lyziarskej vystroji, tak to je moje dielo!) :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Hafi » čtv led 31, 2008 11:54

Polky píše:ale musim priznat, ze jedno plus ta kniha ma: neni tam ani slovo o speleoskialpinizme! :P * :P
mozna ze v jeskynich byva vetsinou jeste o neco mene snehu nez letos a loni na nasich horach?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Tomík » čtv led 31, 2008 12:36

@Polky:

1. s tím jeskyňařením jsi OT, ale budiž (jen na okraj, většina expedic do opravdu velkých vertikál začíná výstupem do značné nadmořské výšky a potom odstraněním sněhu nebo firnu v ústích propastí - jo, a velmi často se materiál dopravuje pomocí skialpinistických technik - tedy na lyžích).

2. zpět ke knížce: jak jsem už psal, považuju ji za dobrou (a hlavně účel perfektně plnící). S Bobom souhlasím jak jsem psal "do jisté míry". Zejména v té stručnosti u vybavení. Chtělo by to víc rozebrat (ale chápu, že na to neby dostatečný prostor), mnohdy mi trochu chybí podrobnější vysvětlení.
A že jsem na to našel mouchy? No jasně, chybku najdeš všude. Třeba názor, že se ABS batoh není běžný a jde spíše o okrajovou raritu - to se v poslední době ale dost mění (možná byla uzávěrka některých kapitol už před časem), např. HZS SR je začíná právě v posledních letech používat jako součást standardního vybavení. Jenže v tomto případě nejde o vážnou metodickou chybu, jen o nepřesnost.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 31, 2008 12:59

Si ma celkom nepochopil ako som to myslel, ale to je ok. Ja som pred par rokmi zistoval, ci by niekto nemal zaujem urobit prvozjazd Dobsinskej ladovej jaskyne.

Ku knihe - mne sa zas nepaci napad rozoberat hardver v knizke, ci je lepsi dynafit alebo diamir a ci sa lame silvreta, lebo to je prva cast knihy ktora zacne zastaravat. To sa za par rokov zmeni, ale ostatne je platne viac menej permanentne. Ako ked chytim do ruky prve vydanie Prochazku, vsetko je ok len tie obrazky s matrosom vyzeraju ako muzealne exponaty :mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod bobo » čtv led 31, 2008 13:27

njn, ja som zaciatocnik co sa tyka skialpu v tom smere, ze som na tom este nestal, ale teoriu ovladam uz z predchadzajucich inych zdrojov a rozpravani a pozorovani :) ...ta kniha je urcite prinosom pre niekoho kto s tym chce zacat a tak je aj pisana, v tom je dobra, inak to nie je ziadna encyklopedia skialpinizmu, len prirucka....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Tomík » úte bře 11, 2008 19:16

Sakva, sakva ta citace z HI se mi nějako nedaří...

Recenze na Skialpinismus:
[url=http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2008030013&nazevclanku=skialpinizmus-–horske-lyzovanie]Horyinfo.cz[/url]
Hiking.sk
Lezec.sk
Paličův sněhoblog
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pavproch » stř črc 23, 2008 19:58

Dobrá zpráva pro ty, na teré se poprvé nedostalo. Bude druhe vydanie.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod poldík » stř črc 23, 2008 20:42

Super přikůpíme :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod Tomík » pát črc 25, 2008 0:41

pavproch píše:Dobrá zpráva pro ty, na teré se poprvé nedostalo. Bude druhe vydanie.

Hej. a také se (zatím poněkud opatrně) jedná o českém překladu, páč to v ČR moc lidí nekoupilo a přitom je předpoklad, že by i koupili ;-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pavproch » sob zář 13, 2008 19:29

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu

Příspěvekod pavproch » pát led 16, 2009 21:19

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu

Příspěvekod pavproch » pát led 16, 2009 21:22

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod pavproch » pát úno 20, 2009 9:00

[url=http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2009020007&nazevclanku=skialpinisticke-toulky-xv-–-val-ferret]Vodsloň už zase nadatloval pár písmenek....[/url]

křřřřasssa! :skialp:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod zbuddy » pát úno 20, 2009 13:20

pavproch píše:[url=http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2009020007&nazevclanku=skialpinisticke-toulky-xv-–-val-ferret]Vodsloň už zase nadatloval pár písmenek....[/url]
křřřřasssa! :skialp:

Co takhle naučit se citace? :twisted: :D
zbuddy píše:Val Ferret
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod pavproch » pát úno 20, 2009 13:29

citace umim, akorát sem to po siobě ezkontroloval.... :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod zbuddy » pát úno 20, 2009 13:31

pavproch píše:citace umim, akorát sem to po siobě ezkontroloval.... :ú

vidím :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod pavproch » pát úno 20, 2009 13:32

ty woe... :mrgreen:

dyž sem to datlil, taxem u ucha držel kecálka a datlil sem to levou..... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod mike » pát úno 20, 2009 18:41

Stěnu prostoupíme viz obrázek. Teda, ja vim, jak fotka z tohodle uhlu klame, ale stejne. Ty woe! :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod poldík » čtv úno 26, 2009 17:55

hele měl by k tomu to tématu dotaz na tomíka jak to vypadá s vydáním HA 2. díl "HORY A SNÍH" :wink:

díky :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod Tomík » pát úno 27, 2009 10:11

poldík píše:dotaz na tomíka jak to vypadá s vydáním HA 2. díl "HORY A SNÍH"

Je v "redakci" a částečně ve studiu. Komplet obrázky dostalo studio až v lednu, takže to zatím není zlomené. A to nemluvím o korekturách (zejména autorských), takže tak ještě měsíc. Hm. Tak.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Učebnice skialpinismu a jiná literatura k tématu

Příspěvekod tuso » pát úno 27, 2009 10:15

Až jí budete křtít, tak tohle si už /snad/ nenechám ujít. Posledně jsem nemohl, protože jsem sloužil lidu.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Outdoorová literatura a časopisy

cron