Fotografická kniha Trampové

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 1, 2020 20:30

Pokud by to někoho také zajímalo, přikládám odkaz na připravovanou knihu, putovní výstavu a dokument Trampové, která mapuje československý fenomen trampingu.
https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/414226-trampove!
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 2, 2020 8:22

vim, ze se to dslo podporit i na startovaci
https://www.hithit.com/cs/project/7194/ ... a-trampove
osobje bych brala prispet treba i jen kilem "proste proto" nez si za 500 koupit knizku, kterou bych si tak max rada prohlidla... nebo mit treba moznost elektronicke verze s fotakama.za.250... jako projekt super, je fajn, ze nasbirali dost.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv dub 2, 2020 11:11

Jo, já bych taky rád věci zadarmo, ale vem si, že ta cena je na fotografickou knihu ještě dost nízká. On ten kvalitní tisk taky něco stojí. O času (pět let) a úsilí a talentu fotografa ani nemluvě :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 2, 2020 11:19

ja sem psala, ze tu knihu NECHCI a ze je skoda, ze nemaji zadnou formu podpory ala 50 nebo 100kc s tim, ze dostanes treba mailem fotku. proste rada prispeju na zajimavou vec, ale dat 550 za neco, co nechci a jen bych to rada podporila kilem nebo dvema...

dost casto podporim tyhle akce, kdyz je to cca do 150kc proste "jen tak bez odmeny" a myslim, ze by to udelalo hodne lidi.

takze jedinej smysl.myho prispevku byl ten, ze sem.je chtela podporit kilem nebo dvema, jen tak, protoze si myslim, ze to ma smysl, ale protoze o takovy castky nestojej a 550 je pro me proste moc, na neco co nechci, tak sem neposlala nic.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv dub 2, 2020 11:40

Jo, tak to prosím promiň, možná má odpověď vyzněla až příliš útočně vůči tobě - nebylo to tak myšleno :)
A máš pravdu, nějaká menší částka třeba za pohlednici nebo hezké slovo by tam byla taky fajn.
Chtěl jsem jen zdůraznit, že takhle kvalitní fotografická kniha od dobrýho autora (jeho práci znám a patří mezi hodně dobrý český fotografy) je za pětikilo docela za hubičku.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 2, 2020 11:48

jo, takhle souhlasim - objektivne vzato by mohla byt i drazsi, pro zajemce o tema by si to obhajilo tu cenu snadno.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 2, 2020 12:30

V tom textu je odkaz i na ten hit hit. Ale nijak jsem to nezkoumal, takže je divný, že tam nemají menší částky třeba tu stovku. Ale ta cena je dobrá. Já jinak také fotografické knihy už nekupuji. Dřív jsem je kupoval,ale dát 1500kč za něco, co jen prohlédnu a pak to dám do knihovny se mi už nechce. Ale ta cena tady je dobrá. Jinak je dobře, že to někdo zmapoval, protože Češi jsou v tom trampování, sběrem hub, zahrádkáření a celkově pobytem v přírodě v Evropě unikátní. Prý se nám přezdívá evropští indiáni :-)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Etheric » sob dub 4, 2020 8:14

Kde se nám prý předzdívá evropští indiáni? Tohle by mě fakt zajímalo :D

Proč tu knihu progrca neudělali v pdfku za stovku, dvě? To bych si na prohlídnutí koupil, a myslím že mnohem víc lidí. Navíc by ušetřili zbytečnou zátěž pro životní prostředí - papír, tisk, distribuce... V PC to stejně musí nejdřív udělat tak či onak, mohli si tisk ušetřit, nebo nabídnout tištěnou i digitální verzi..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 4, 2020 10:36

Nevím, zaslechl jsem to v přednášce Petra Knotka, ale myslím, že to nějak konkrétně nespecifikoval.

Zase asi vědí, proč to nemají v elektronické verzi. Lidi by si to bez placení rozšířili mezi sebou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 4, 2020 12:25

etheric
tak hlavne fotokniha ma smysl predevsim jako fotokniha... jakoze knihy na cteni si hodne kupuju do ctecky ale fotoknihu bych si proste v elektronicke verzi nekoupila, uz proto, ze na tisku na vhodnym papire to proste vypada fakt hezky a v pc to neni ono...

a tohle nebude proste knizka, ale rekla bych takovej odkaz modernich trampu a k tomu se to hodi mit fyzicky.

jasne, u el. verze je ta sance taky, ale jestli nekomu poslu pdfko nebo mu na dva mesice pujcim knizku? jakej v tom je rozdil? navic... bud to chces podporit, tak si to koupis, protoze komunita, atd, nebo si to pujcis na prohlidnuti (kamarad pujci pdf) nemyslim, ze by zrovna v tomhle bujelo tak moc ze si to koupi jeden a 60x preposle...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 4, 2020 14:52

Protože, když mu půjčíš knihu, tak ji má dva měsíce on a nikdo další.Ani ty ne. Takhle můžeš elektronicky rozesílat x knih komukoliv nebo to dát na net volně ke stažení nebo zaheslované. Prostě ta elektronická forma je pro to hromadné sdílení bez placení ideální na rozdíl od knihy.

Edit: U dokumentárního filmu Z temnoty duše světlo to měli pořešené tak, že film byl přístupný i elektronicky. Autoři to nahráli na net, ty jsi jim zaplatila a oni ti po připsání částky na účet poslali unikátní heslo. Podle toho, kolik jsi zaplatila, tak dlouho jsi si to mohla přehrát. Myslím, že 100Kč bylo na tři dny, 150Kč týden. Ty ceny teď ale plácám z hlavy. Po tu dobu jsi si to mohla s tím kodem přehrát. Po uplynutí této doby už to heslo bylo nefunkční a film se ti nespustil po zadání hesla. To mi přišlo dobrý. Vyšlo to o hodně levněji než DVD nebo samotné promítání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » sob dub 4, 2020 18:44

pokud se tady bavime konkretne o trampske komunite, tak ackoli muj nazor na ne je, ze to je vesmes banda pivaru a vysedavacu v putyce, nemyslim, ze to je zrovna komunita, kde by se tohle nejak ve velkym delo a pripadne zase nekdo koupi el. knizku a da ji dobrymu kamaradovi, kterej se o tom nebude sirit... ale to je mozna jenom moje naivita.

ono stejne si tu knizku prohlidnes a pak si ji znova prohlidnes za rok, tak to je fuk ze ji ma nekdo chvili pujcenou, proste jeden kus ma 10 lidi a koupi si ho tak jen 1. jestli u el. si ho koupi stejnej jeden ale pak to ma treba 13 lidi... je pro vydavatele sumak, protoze ten pocet kupcu se tim nesnizuje. Proste lidi bud chteji koupit a koupi nebo nechteji a nekoupi. nebo koupi a prodaji, takze ten 1 vytisk stejne vystrida vosum majitelu... takze je to vcelku asi fuj.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Dromedaro » ned dub 5, 2020 16:26

Ano, TRAMP IS DEAD

Většina dnešních trampů má vyvalená břicha,schází se v maskáčích někde v hospodách a kultůrácích, kde hrají na kytary, chlastaj škopky a rum Božkov. Nebo maximálně sednou do auta, zajedou s igelitkama naplněnýma špekáčky a plnotučnou hořčicí v půlkilovém plastovém kelímku někam na louku nebo okraj lesa, tam taky chlastaj, hrajou na kytary, dojímají se jací jsou to trampové a ráno ještě se zbytkáčem nasednou do auta a jedou zpět domů.

Přesto ještě pár posledních romantiků na cestách potkávám. Ale je to vymírající subkultura.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Mawenzi » ned dub 5, 2020 17:41

dromedaro
ja to asi takhle uplne rict nechtela, spis pointa byla, ze ackoli mi trampovani neni sympaticky, ale je to mozna dany i tim, ze sou to hodne starsi lidi nebo naopak s malinkyma detma, kde byt na osade, mit pestrej program (hry, bojovky a tak), ohen, kamaradstvi... ze do tehle komunity to kradeni proste nepatri. spis takova solidarita. mnohem vic si dovedu predstavit, ze tremp trempovi nez turista turistovi :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografická kniha Trampové

Příspěvekod Zzz » ned pro 3, 2023 1:25

Jen můj čistě osobní názor k věci, jak jsem tu četl diskusi:

A to co z toho vidím jako ukázku mě tedy moc neoslovilo, spíš se mi to nelibí.
Mám zkušenost z některé novější "literatury", že mnohá tématicky podobná česká díla jsou abych tak řekl aktivistická a kýčovitá.
Tohle mi dle ukázky připadá jako typický příklad toho kýče.

Dál, dávat 550 Kč za knihu mi taky přijde přehnané, ještě i dnes. Přiznám se, že knihy vlastně moc nekupuji, protože jich čtu fakt hodně, tak si je půjčuju z knihovny. Je to samozřejmě nesrovnatelně levnější, to se nedá porovnat, ale jde předně i o to, že bych je prostě ani neměl kam dávat. Abych si knihu koupil, musela by mě fakt zaujmout a buď by ji v knihovně vůbec nesměly mít, nebo bych ji musel chtít tak, že bych ji chtěl mít opravdu doma a vracet se k ní (pár takových mám) + skutečně autorovi dát férově vydělat (problém je ovšem tehdy, když je autor už dávno po smrti, což je celkem časté). Jak tu někdo npsal, dát X Kč za něco, co jen prohlédnu a pak to dám do knihovny se mi ale také nechce.

Jestli je ta cena dobrá nebo ne, nevím. Ale přijde mi, že to záleží jen na objemu nákladu. Pokud to srovnám s tím, kolik stojí, když si člověk pořídí vlastních pár exemplářů fotoknihy s rodinými fotkami, tak mi to přijde přehnané. To jsou samozřejmě jen náklady a malý zisk pro tiskaře. Pokud jde o autora a jeho odměnu, také se mi to nezdá - jeden můj bývalý kolega z práce napsal 400 stránkou knihu o určitém tématu z historie. Je pravda, že tam neměl tolik fotek a jen pár obrázků, takže náklady na tisk byly menší. Ale zase na druhou stranu lezl v různých achivech a mluvil s pamětníky, dával to dohromady několik let, snad asi pět. Měl s tím zatraceně hodně práce. A ta kniha pak stála o dost méně než 550 Kč.

Zkrátka, mě osobně to vůbec neoslovilo.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58


Zpět na Outdoorová literatura a časopisy