Vyroba provazu

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyroba provazu

Příspěvekod KamikazeCZ » stř pro 23, 2009 17:22

Zdravim, hledal jsem to dlouho, ale nic jsem nenasel: jak se da ciste z prirodnich materialu, bez nastroju, vyrobit provaz/snura, nebo nejaka nahrada?
Proste si predstavte, ze vas vysadim nekde v typickem stredoevropskem lese mimo civilizaci, mate jenom nuz a potrebujete provaz. Co udelate?
Vim, ze se da vyrabet ze zvirecich slach - vi nekdo, jak? Kdyz uz nahodou nejakyho toho kralika ulovim, jak z nej ziskat provaz :lol:
Nebo i jine zpusoby, jeste mne napada treba spletenim vlasu... ale to bych musel mit sakra dlouhy vlasy :shock:
...jsem ryba...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned srp 30, 2009 17:51
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod kromax » stř pro 23, 2009 17:38

tak ze zvirecich slach se pouzivaly slachy z nohou, kde jsou hodne dlouhy...musely se upnout na zacatku a na konci, protoze pri vysouseni maji tendenci se smrstovat, jakmile uschyly, stocily se jako klasickej provaz nebo lano...nesmely navlhnout, protoze pri vysouseni se zase smrstovaly...

z prirodnich rostlinnych materialu ti muzu doporucit lianovite rostliny (napr. divoky chmel atd, jsou to takovy ty potvurky, co rostou na kerich a neda se do nich dostat)...taky se z nich da vyrobit kratsi provaz smotavanim, je to hodne pracny a v navazovanych mistech se to rado trha...
... doživotní amatér...
Uživatelský avatar
kromax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: stř pro 23, 2009 14:20
Bydliště: kósek od Štatlu :)

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Ryba » stř pro 23, 2009 17:38

Jediné, co mi jakžtakž fungovalo, byly pletence z tenoučkých smrkových kořínků. Musí se to opatrně naplétat (napojovat) aby to drželo pohromadě. Ale na nějaké slaňování to teda není! :shock:
Takové ty recepty ze "srvajvlových" knížek o zpracovávání starých kopřiv a pod. jsou podle mě celkem haluz, to by zabralo dny.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod KamikazeCZ » stř pro 23, 2009 17:41

Konkretne jsem myslel na to, jak udelat tetivu na luk. Zvireci slacha by snad sla, ale mozna bude moc kratka(?), svazany chmel by se urcite pretrhl... no a korinky asi moc v uvahu nepripadaji :lol:
...jsem ryba...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned srp 30, 2009 17:51
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod kromax » stř pro 23, 2009 17:45

aha...tak na tetivy na luk se vylucne kdysi pouzivaly slachy...doporucuju najit si nekde na netu. Urcite minimalne najdes skupinku lidi, kteri se snazi zit jako kdysi,nekde sem na to narazil...ti ti urcite podaji informaci...a nebo to zkus v nejakym westernovym mestecku, tam jak si hraji na indiany, tak taky tusim sem tam neco predvadi...ti ti poradi urcite...

jinak ty "survajvlovy" knizky a porady jsou tezce na nic...nechapu, jak to muze nekdo brat vazne...
... doživotní amatér...
Uživatelský avatar
kromax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: stř pro 23, 2009 14:20
Bydliště: kósek od Štatlu :)

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod KamikazeCZ » stř pro 23, 2009 18:04

No a pro zajimavost, co by to muselo byt za zvire, aby melo dost dlouhou slachu? Mam pocit, ze k tomu bych potreboval minimalne jelena... i kdyz treba tri svazany kralici slachy by taky mohly jit...
...jsem ryba...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned srp 30, 2009 17:51
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod kromax » stř pro 23, 2009 18:15

tak to ti neporadim, asi podle toho, jak mas velkej luk :)
no, pokud sezenes z jelena, tim lip...a neni jednodussi si koupit tenkou pevnou snuru a nebo silnej silon - napr 2mm v prumeru? :) tehdy se to asi z mensich zvirat nez z jelenu nedelalo...
... doživotní amatér...
Uživatelský avatar
kromax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: stř pro 23, 2009 14:20
Bydliště: kósek od Štatlu :)

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Ježo » stř pro 23, 2009 18:20

Naposledy upravil Ježo dne stř pro 23, 2009 18:28, celkově upraveno 1
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod bibi » stř pro 23, 2009 18:23

...tak toto by ma nikdy nenapadlo (že by som si musela vyrobiť povraz...). Každopádne ma napadlo...črievka (střeva) by sa nedali použiť? Nie sú dosť elastické alebo pevné? Je ich viac než šliach :)
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod kromax » stř pro 23, 2009 18:28

co vim z toho, co jsem zatim vyvrhoval, tak ty by sly taky =D> vlastne, kdyz si vzpomenu na sva mlada leta, kdyz jsem cetl Storcha jednim dechem, tak vlastne sili strivkama :ú
... doživotní amatér...
Uživatelský avatar
kromax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: stř pro 23, 2009 14:20
Bydliště: kósek od Štatlu :)

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod KamikazeCZ » stř pro 23, 2009 21:20

No, to jsou zajimavy odpovedi!
A k tomu videu: no pokud na tom korenu vazne i slanoval, tak na luk to stacit bude :)
...jsem ryba...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned srp 30, 2009 17:51
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Schnappi » čtv pro 24, 2009 0:58

Na provaz je dobré i kroucené lýko, keře mívají dost dlouhé větve. Ale dobře jim to nedělá. Pokud jde o délku šlach na tětivu - zajoch na to bude určitě malý. Ta střeva by ale možná šla, u takové tětivy pružnost nehraje hlavní roli, tu má obstarávat luk...
Jen bych ještě podotknul, že pytlačení je trestný čin, takže se o ulovení nějakého zvířete bez patřičného papírování bavíme jen v teoretické rovině.
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod DAV » pát pro 25, 2009 20:50

Tak jsem si to tu přečet a jen tak bokem. V ČR i s papírem, nemůžeš na lov s lukem, pistolí, sportovní zbraní atd.. Ale pokud vím, tak jedinou povolenou zbraní a bez papíru je auto, motorka snad kolo. :P
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod bibi » pát pro 25, 2009 21:09

Kamikaze predpokladá, že ho vyhodia niekde v stredoeurópskom hustom lese, kde nebude v blízkosti civilizácia (hostinec). V čiernočiernom lese by asi nerišil nejaké papiere :twisted:
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Cvrk » pát pro 25, 2009 22:20

No, :(( než bych chytil nějakou dlouhonohou srnku a pak z ní doloval šlachy, tak to mám fakt rychleji provaz z lýka. No a kdyby se zadařilo, tak najdu nějakou mršinu a provaz ukroutím z pruhů kůže... :wink:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod KamikazeCZ » sob pro 26, 2009 1:12

Presne tak, predpokladam podminky, kdy by mi ten papir byl dobrej tak na podpal :)

Slo by to teda nejak rozvest s tim lykem? :oops:
...jsem ryba...
Uživatelský avatar
KamikazeCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: ned srp 30, 2009 17:51
Bydliště: Brno

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Cvrk » sob pro 26, 2009 1:28

No nejdřív se zbaví té vrchní vrstvy kůry a pak předpokládám, že se musí namáčet a zároveň pořádně příčně na vlákna naklepávat...a furt dokola, až jakoby zhadrovatí. Tak bych to udělal já. Jenom nevím, jestli je lepší "plést" lano zamokra nebo zasucha...To by se asi muselo vyzkoušet.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Schnappi » sob pro 26, 2009 1:36

DAV píše:Tak jsem si to tu přečet a jen tak bokem. V ČR i s papírem, nemůžeš na lov s lukem, pistolí, sportovní zbraní atd..
Můžeš, ale nesmíš s nimi lovit - jen se bránit v případě ohrožení života (ale ne jako v South Park - "Útočí na nás!!!" :mrgreen:). Tím papírováním jsem však měl na mysli spíš lovecký lístek a povolenku k lovu...

Lýčený provaz bych asi taky vyráběl tak, že bych lýko namočil a pak podélně naškubal na co nejtenčí pruhy. Obouchání kamenem pro zlepšení ohebnosti je dobrý nápad, možná by se dalo i válečkovat polenem. No a nakonec ty pruhy jedním koncem zaklesnout do naštípnutého pařezu nebo klacku, vzít druhý konec a kroutit, dokud to nebude vypadat trochu k světu... Možná radši za sucha.
Ale to je spíš jen takový nápad od stolu, třeba by to v praxi žádalo nějaké úpravy. Navíc si myslím, že zákon zakazuje i škubání lýka z haluzí keřů a stromů. :-k
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod kromax » pon pro 28, 2009 15:27

DAV píše:Tak jsem si to tu přečet a jen tak bokem. V ČR i s papírem, nemůžeš na lov s lukem, pistolí, sportovní zbraní atd.. Ale pokud vím, tak jedinou povolenou zbraní a bez papíru je auto, motorka snad kolo. :P


nn, bohuzel, ani ´pokud srazis nejaky zviratko a nechas si ho, je to pytlactvi...stejne tak, jako kdyz najdes paruzek v lese a vezmes si jej :? to jsou proste na hlavu postaveny cesky zakony :evil:
... doživotní amatér...
Uživatelský avatar
kromax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: stř pro 23, 2009 14:20
Bydliště: kósek od Štatlu :)

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod vonkreuz » pon pro 28, 2009 16:16

Co si tak pamatuji z prace s konopnymi lany v realnem provozu v zemedelstvi, tak ta byla delana stylem, ze vezmes vlakna, tenci provazky, cokoliv a na jednom konci to upevnis do pevneho bodu, na druhem konci ci pripevnis neco, co Ti umozni lepe a snadneji kroutit volny koncem a kroutis a tocis a kroutis a tocis... po nejake dobe, kdy je "provaz" zkrouceny, prilozis volny konec k upevnenemu konci a diky tomu, ze jsi predtim kroutil se lano do sebe jakoby zamota... a mas skoro hotovo... V miste prehnute pulky se Ti vytvori samovolne ocko, na druhe strane musis prameny zajistit, aby se nerozpletly, idealne tak, ze je opletes...

Tenhle zpusob tedy znamena, ze z urcite delky zakladniho matrose udelas provaz mene nez polovicni...

Muzete si to zkusit doma na kozene tkanicce, nebo cemkoliv podobnem :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Indy » pon pro 28, 2009 21:17

relativne pouzitelny vlakna jsou z kopriv. delka = necela vyska rostliny.

stoneks se mirne drti ohybem - tahanim pres hranu. nic na tom neni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod YOGI » čtv dub 15, 2010 12:46

Tu něco o výrobě "přírodního lana" je i s popisem výroby... :wink: Ale jen v english verzi.
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: Vyroba provazu

Příspěvekod Indy » čtv dub 15, 2010 13:44

good news everyone, nasi zakonodarci ve sve nekonecne moudrosti rozhodli takto:

pytlaceni je prestupek, hradi se zpusobena skoda. takze proste cenik a jedu.

:) forek. tak trochu...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin


Zpět na Člověk a příroda