Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod mike » úte čer 16, 2009 21:35

Asi jo. Okolo jsou hory o kilometr az dva vyssi a spousta vodopadu. Prudka bourka nahore by mohla takovou vlnu zpusobit. Nebo kdyby do prehrady na konci udoli zuchla lavina... Coz je sice hezke, ale houby platne, jelikoz neni kam utect. Kdyz uz se to stane, tak si akorat muzes rict -- aha, tak tohle tim mysleli :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Tomáš T. » pon čer 22, 2009 12:08

Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Ježo » pon čer 22, 2009 12:22

a já přidávám jedno varování z Wechsel / Fischbacher Alpen...
Přílohy
IMGP1871s.JPG
varovani
IMGP1871s.JPG (61.63 KiB) Zobrazeno 10213 krát
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Vilík » pon čer 22, 2009 19:09

Já s krávama, ovcema a jinýma zvířatama, co potkávám nemám problém. Psi se bojí hole, ovečky jsou hodný, ale smrdí a krávy koukají jak krávy a ke mě se nikdy nepřiblížily...

Ale je pravda, že loni v Rumunsku za náma šel celej den jeden pes... To už nám docela vadilo...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Sirkka » úte čer 23, 2009 19:16

Vilík píše:Ale je pravda, že loni v Rumunsku za náma šel celej den jeden pes... To už nám docela vadilo...

S náma šel v Rumunsku jeden pes celých 12 dní a druhý asi 10 dní :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Vilík » čtv čer 25, 2009 14:37

Dobře, ale ten nebyl náš... [-X
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Sirkka » čtv čer 25, 2009 14:51

Já to chápu, ti dva psi taky nebyli naši. Prostě se k nám na jedný louce (kempu) připojili a šli s námi...
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Vilík » čtv čer 25, 2009 16:40

Toš to smekám :-)
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod mike » čtv čer 25, 2009 18:43

Sirkka píše:S náma šel v Rumunsku jeden pes celých 12 dní a druhý asi 10 dní :)

Takze po 10 dnech doslo jidlo a po 12 prvni pes? ;-) :twisted:

Koukam, ze jsou horsi veci nez mit stado ovci hodinu v patach :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Sirkka » ned čer 28, 2009 10:30

mike píše:Takze po 10 dnech doslo jidlo a po 12 prvni pes? ;-) :twisted:

Kdepak, jídla bylo dost, a mimo to nás místní zásobovali "plačintama" (nevím, jak se to píše) :)

Ten pes, respektive ta, co s náma šla 10 dní, se přidala až později, a myslím, že toho občas litovala, nechodili jsme zrovna po krásných cestičkách :)
Málem s náma jeden odjel domů, všichni si ho oblíbili, ale nikdo ho nechtěl pašovat v buse :twisted:
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod michal.cieslar » pon čer 29, 2009 5:56

S krávama nemám žádnou špatnou zkušenost, ale jednou jsme s kámošem procházeli Poodřím a začalo nás sledovat hříbě, sledovalo nás asi hodinu a půl a nedalo se ani nijak zahnat, pak už jsme to brali tak, že při nejhorším bude jeden z nás mít koně :D Nakonec to teda hříbě samo otočilo a vrátilo se (snad) zpátky na svou louku.

Pes se k nám taky už přidal, na Rejvízu na jeden den místní labrador, pochodil s námi, vyškemral kus svačiny a následně jsme ho zase dovedli do vesnice, páč jsme tam měli zaparkované auto.

No a jednou na Kysucách se k nám přidal na jedno oko slepý pes, šli jsme ke kámošce na chatu. Psovi jsme začali říkat Žižka, byla to taková malá pouliční směska. Druhý den jsme šli na výlet a Žižka ucítil srnu a přesto, že byl dost malý se za ní pustil, holt instinkt lovce a i když jsme na něj volali, tak už se k nám nevrátil, tuž doufáme, že ho nestřelil nějaký myslivec.
......... tak do toho šlápni, ať vidíš kousek světa ........... ČEST ČEZ :o)
michal.cieslar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte črc 22, 2008 7:16
Bydliště: Bohumín

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » úte črc 14, 2009 18:22

my pro změnu nemáme zážitek s kravami, ale se soby. Přes moje protesty Luboš postavil stan na sobí stezce, Ti pak v noci dorazili, pokoušeli se z jeho předsíne dostat slaninu /nic jiné mě nenapadá, že by tam mohli chtít, zbytek byly nudle/, celou noc musel jednoho plácat po čumáku, někteří pak našich stanových šňůr používali jako prvotřídní drbátko - škrabali se na zádech :finga:
Žádné varování v horách nebylo, jen na silnicích :mrgreen: Obrázek
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Robur » úte črc 14, 2009 18:45

šíp píše: ... celou noc musel jednoho plácat po čumáku ,...

tyo, dobře vy!! :shock: :mrgreen:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » úte črc 14, 2009 18:49

jo, jelikož ten čumák měl sob vražený v Lubošově předsíňce :-..
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Robur » úte črc 14, 2009 18:51

stihli jste ho aspo'n vyfotit?
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » úte črc 14, 2009 18:53

ne. my se báli vylézt ze spacáků :-..
navíc nebyl jeden, ale celé stádo :finga:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod lara » stř črc 15, 2009 9:46

šíp píše:navíc nebyl jeden, ale celé stádo :finga:

ty brďo! :shock: nechtěla bych! [-( :)
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » stř črc 15, 2009 12:06

sobi nejsou nebezpeční, kdežto losi prý ano
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod klavirista » ned črc 19, 2009 22:41

Ahoj, nedá mně to a mosím odepsat.. :-)
V pátek sem sa po pěti týdnech vrátil z rakouska z brigády, kde sem byl u známého, který má na almách v 1600m. hütte a má tam dohromady asi 78 krav. :) 14 dojnic a zbytek Jungfí (nevím jak se to píše) neboli jalovice. A musím říct že krávy (dojnice) nejsou nebezpečné ;) Oni jsou jen trochu blbější, takže když sem jim něco nelíbí tak většinou serou. :D Ale jinak se mně za těch pět týdnů nestlao že by kráva byla nějak agresivní. (A to jsem dojil a dělal všechny takové možné věci :-)) Jo možná jen když se hárá, tak je úplně mimo. Třeba jednou měla jedna něco s kopytem, v tom příšel ten daný čas, ale vůbec jí to nevadilo a běhala jak pitomá a pořád skákala na ostatní jak býk (to ony dělají když se hárají) Tak v tomto případě može byt možná trochu víc agresivní.. Ale jinak ne, jinak to mosí byt býk ;) Můj největší úraz byl to že mně stoupla na nohu. A to ani úraz nebyl, jen to dost bolí :D
Pokud je kravka přes den někde na pastvě, tak většinou spásá, přežvykuje anebo leží, ale moc se nenechává vyrušit - je jí celkem jedno co se děje kolem, takový kliďas. Případně vás može olízat :-)
To samé ty Jungfí, ty se víc zajímají o lidi a o to co se děje kolem :) Ale taky nejsou agresivní.. ;)
A ještě k tomu obrázku s nebezpečím vodní smrště.. Souhlasím s tím že to je určitě po bouřce nebo něčem takovém. Stalo se nám, že příšla bouřka a asi pět minut byly kroupy (velké jak vajíčka, ale fakt, udělalo to důlky na kapotě auta). U chaty se přímo nic nestalo, ale v údolí to smetlo jednu stein a erdlavine (suť, kameny, hlina), která byla fakt celkem velká. Fotky ještě nemám.. zatím je šecko ve foťáku.
Zitre jdu na čundr, tak na případné odpovědi odepíšu pozdějc, mějte sa ;)
klavirista
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 8, 2009 21:43
Bydliště: Louka (Horňácko = Slovácko = Jižní Morava, pod Javořinů ;)), studijně v Praze

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 20, 2009 0:24

klavirista píše:Jo možná jen když se hárá, tak je úplně mimo.
Hárá se fena, kráva se běhá :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » pon črc 20, 2009 21:39

a jak se tomu říká u sobice?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 20, 2009 22:55

Teda šipko, mám u Tebe pivo, ikdyž já samozřejmě nepiji :mrgreen: Teda vodu nepiju [-(

Tak jsem to hledal, skoro jsem volal bratrový ex, která studovala speciální a exotické chovy, pak mě napadl rodinný veterinář, který dělá v ZOO :musher:

Tak jsem zjistil, že v angličtině je to pravděpodobně čistě odborný výraz estral cycle.

V ruštině je to pravděpodobně течка pro samice a гон(а) pro samce...

Pak jsem si uvědomil, že sobi jsou z čeledi jelenovitých, takže bych to viděl na říji. Jeleni jsou tedy v říji a laně jsou říjné :wink:

Tož tak :mrgreen:

A s tím pivem jsem žertoval *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod pripluv » úte črc 21, 2009 5:43

šmane ... ještě to namaluj :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod šíp » úte črc 21, 2009 7:53

jé díky, máš u mě pivo :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Army » úte dub 20, 2010 14:56

Já mám taky s krávama jen dobrý zkušenosti. V Alpách jsem potkal zatím jen samé kamarádské a jen tak tupě zíraly. Sice nám večer tři krávy přišly somrovat ke stanu... sme si tak vařili a najednou divný bučení. Tak vykoukneme ze stanu a tam tři vyhublý (nevím jestli byly vyhublý, nebo je to takový plemeno) obří krávy. Čučely a cpaly se do stanu.. tak jsem vylezl a každá dostala kus slaniny... chvíli ještě prudily a pak daly pokoj :lol:

Horší to bylo na Zakynthosu se psy... tam nás čtyři vypelichaný ratlíci různých velikostí celkem rychle vyprovidi z jedný zapadlí vesničky v olivových polích. No a místí tmavší občané (čti: tmavší než obyčejný řek - tudíš řecký cikán) nás jen pozorovali jak se klackama oháníme vůči psům a zbaběle zdrháme...

EDIT: Foto jako příloha mi sem vložit nejde... nerozumím :(( [-(
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod vonkreuz » pon čer 28, 2010 19:44

Taky jsme teď pod Grossglocknerem potkali kravičky :mrgreen:
Obrázek
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod Dion » čtv led 26, 2012 16:11

Krávy jako takové,pokud nemají telata :-D nebo to nejsou býci, nic nedělaj,sice se rozběhnou,ale jen ze zvědavosti.Taky se bojej :-D
Dion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 23, 2010 22:01

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 12:43

Jsem nejakym zazrakem narazil na tento mikuv hoodne stary prispevek.
mike píše:Jsou horsi veci, nez kravy. Tohle jsem potkal na druhe strane hor pri sestupu do Maltatalu. Kvalita mizerna, foceno mobilem a zdalky (vyrez), ale jeste citelne.
/je tam cedule s napisem "Achtung! Wasserwal", resp. i cesky Pozor! Povodnova vlna"/l

Nikdo to tady jeste nevysvetlil, mozna se to bude hodit i pro jine.

Rakusane maji uz ve skoro vsech vetsich udolych soustavu vodnich nadrzi, ktere jsou ruzne propojena podzemnymi tunely. Nakonec maji nekde (vetsinou uplne mimo tech nadrzi, viz napr. Mayrhofen v Zillertalu, voda se tam taky privadi tunelem) elektrarnu s (vetsinou) podzemni turbinou.
No a vyroba elektriny se dela tak, ze se z vhodne nadrze pusti voda na turbinu - nekdy, ve spicce vyrazne silneji, tj. tehdy se vyrazne zvysi odtok. Druhy pripad je, ze se z te "vhodne nadrze" ve spicce se docela vyprazdni voda a museji ji doplnit z nejake jine nadrze - a tehdy pusti jednym z tunelu docela hodne vody. Nekdy je vyusteni do potoka, ne primo do nadrze. A nekdy se to dela odpoustenim pres normalni vypust. Tehdy se taky vyrazne zvedne hladina.
To jsou ty "povodnove vlny". Bohuzel, nikdo presne dopredu nevi, kdy to prijde, proto jsou tam ty cedule, ze se nema jit blizko tech oblasti.

Ale zase to (vetsinou :-)) neni tak, ze se hladina zvedne o 3-5 metru. Ja jsem videl zvednuti tak o 50-80 cm, max. o metr - a jeste v drtive vetsine se to veslo do koryta. Jen bylo nebezpecne uklouznout a spadnout do potoka nebo se sem-tam mohla vytvorit bocni vlnka jak se to na nejakem vetsim kameni odvede trochu bokem a to se dostalo i mimo koryto. Ono je to hodne podbne rozdilu mezi vcasnym ranem a pozdnim odpolednem v ledovcovych oblastech, kde tyto zadrzne prehrady nemaji a voda z ledovcu primo tece do toku. Rano nizky stav, odpoledne/k veceru klidne i o metr vyssi, podle teploty pres den.

Ja jsem ttyo cedule videl zatim jen v oblastech, kde byla reka/potok prakticky ohrazeny a v civilizaci. Mikova fotka je z mimo civilizace, takze tam je mozny i vyssi stav vody, netusim. Dalo by se to vysledovat na stavu vegetace. Jo, videl jsem podobne upozorneni i kolem ustredni ricky ve Vinschgau (Val Venosta) v Jiznim Tyrolsku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod mike » pát říj 6, 2023 15:51

To mel byt pokus o rekord v necropostingu? ;-)

apuka píše:Nikdo to tady jeste nevysvetlil, mozna se to bude hodit i pro jine.

Jak to, ze ne? Vzdyt je o tom kus diskuse vyse :roll:

Neni tam zadna elektrarna a soustava nadrzi, je to varovani pres vlnou, ktera muze prijit s nahlym destem. Tve "vysvetleni" je tedy uplne mimo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alpské krávy - teď už raději obloukem obejdu

Příspěvekod apuka » pát říj 6, 2023 20:11

mike píše:Jak to, ze ne? Vzdyt je o tom kus diskuse vyse
Ano, "diskuse" tam byla, ale jen o nesmyslnych hloupostech. Vysvetleni veskere zadne.
mike píše:Neni tam zadna elektrarna a soustava nadrzi, je to varovani pres vlnou, ktera muze prijit s nahlym destem. Tve "vysvetleni" je tedy uplne mimo.
Opravdu je mimo? Tak je to u vsech podobnych soustavach - a ano, je tam velka soustava nadrzi a elektrarne, viz popis cele soustavy tady. Mas tam i mapu cele soustavy a az se na to podivas, asi si sednes na zadek, co vsechno netusis...

Ale hlavne, ze moje vysvetleni je uplne mimo. Vem alespon trochu selskeho rozumu do hrsti a premyslej, jestli jsi nekdy nekde videl podobne varovani "pred vlnou, ktera muze prijit z nahlym destem". Pokud Ti to prijde jako neco mozneho, tak potom premyslej, proc to neni v pukce Alp, na mistech, kde "nahle deste" prichazeji vyrazne casteji a moznosti terenu jsou na vznik "vln" nesrovnatelne vetsi.
Ja jsem nikde zadne takove upozorneni nevidel, cedule jako na fotce i s vysvetlenim, o co se jedna na vice mistech. Mimochodem, casto se na druhe strane tabule nebo nekde blizko se nachazi logo spolecnosti provozujici elektrarenskou soustavu a taky nekde kolem samotne elektrarny (tady pod spodni nadrzi) byva informacni tabule se zakladnimi informacemi o cele soustavy, vcetna mapy propojeni nadrzi a elektrarni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda

cron