Bouřka

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod tulak » čtv srp 14, 2008 14:48

trochu "světla zboku". a co takhle do toho všeho zahrnout informaci, že elektrický výboj se šíří po povrchu :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod jedik » ned srp 17, 2008 10:48

Psal jsem HUDY ohledne toho "zhodnoceni dychani + obehu" a pokud to nekoho zajima, tady je odpoved:
Vysvětlení:
Jak správně píšete v článku je uvedeno "zhodnoťte dýchání + oběh". Ono zhodnocení oběhu ve vás asi evokovalo kontrolu pulzu pohmatem na velké tepně, která již v současnosti skutečně není laikům doporučována (nikoli zakazována). Dle Guidelines 2005 ERC (Evropská rada pro resuscitaci) a jejich dodatkových aktualizací z r. 2008 se za hlavní projevy funkčního oběhu (z hlediska laiků) považuje fakt, že pacient normálně dýchá. Vycházíme-li z této skutečnosti, pak formulace "zkontrolujte dýchání + oběh" pro laika znamená kontrolu dýchání (podrobnosti jsou v článku o první pomoci v předchozím Info@hudy). Nicméně, článek není určen pouze laikům. Pro osoby vzdělané v oblasti resuscitace toto znamená, mimo jiné, i provedení kontroly pulzu pohmatem na karotidě.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Klíma » pon srp 18, 2008 12:51

sobb píše:myslím, že je to trochu odlišné - mokrý strom a pod ním stojící mokrý člověk se bočnímu výboji vcelku nabízí .... v té budce je situace trošku jiná - člověk je suchý, obklopen suchým dřevem ... bací nebo nebací? :mrgreen:

myslim ze pokud jde o budku tak je tahle teorie trochu idealisticka, uvedomme is o jake energie jde...
IMHO se ta trocha vody stejne odpari, boudicka shori a z osubky je skvarecek :mrgreen:
viz hromosvod :wink: teda bleskosvod na baraku - kdyz baci do nej stejne to rozhazi strechu a odejdou el. spotrebice v baraku - teda vetsinou...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod jonza » stř srp 20, 2008 18:10

tulak píše:trochu "světla zboku". a co takhle do toho všeho zahrnout informaci, že elektrický výboj se šíří po povrchu :-)


Nezalezi nahodou na frekvenci a intenzite proudu :) ?

- karimatka urcite neni dostatecny izolant proti blesku
- stan neni farradayova klec
- blesk ma tak velkou intenzitu proudu, ze zalezi na stesti jestli se do chaty dostane nebo ne
- u blesku moc nezalezi co ma jak veliky odpor, proudu je tam tolik, ze i kdyz mate 1000x vetsi odpor nez okoli, stejne vami muze projit smrtelna davka proudu


Ja bych zustal v drevene chatce, proud me zasahnout muze, ale aspon na me neprsi a neni mi zima.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Bouřka

Příspěvekod Ježo » stř čer 24, 2009 7:22

Sice to s bouřkou souvisí jen okrajově, ale nedá mi to neodkázat: Zárodky tornád na Moravě.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Bouřka

Příspěvekod Ježo » pon čer 29, 2009 12:37

S bouřkou související pouze okrajově, nicméně odkaz na zajímavé mraky... (1, 2)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Bouřka

Příspěvekod jedik » pon čer 29, 2009 18:09

jezo píše:S bouřkou související pouze okrajově, nicméně odkaz na zajímavé mraky... (1, 2)

Krasavci. Pro zájemce doplním, že se nazývají Mammatus a i u nás jsou zřídka k vidění.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Stanování v bouřkovém počasí

Příspěvekod krtenek » pon črc 11, 2011 19:31

Potřeboval bych radu ohledně stanování v bouřkovém počasí. Hlavně kam umístit stan, jak daleko od stromů atd.

sloučeno s již existujícím bouřkovým tématem, ať se furt neopakujem :wink:
sobb
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: Stanování v bouřkovém počasí

Příspěvekod DAV » pon črc 11, 2011 19:52

No obecně platí, hledat úkryt v údolí a poblíž nějakého houští, nízkých stromů které na tebe nespadlou. Co se blesků týče, tak zahodit vše kovové, vypnout telefon. Realita je ovšem taková, že nás bouřka přepadne vždy, když se rozhodneme spát na kopci, pod samostatně stojící lípou, abychom se ráno kochali. :oops:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Stanování v bouřkovém počasí

Příspěvekod Tomas » pon črc 11, 2011 21:18

Tahle otazka to je vzdycky na hrane, absolutne spravna odpoved neexistuje, pripadne se vsude mozne ruzni. Co jsem si zapamatoval a dodrzuji ( zatim bez umrti ), je:

1) Dal od velkych vodnich ploch
2) Dal od vodpadu, potoku nebo cehokoliv co tece po skalach
3) Pryc z planiny, lepsi dolik
4) Pryc od osamocenych stromu, skalek, nebo cehokoliv co vycniva
5) Pokud jsi v jeskyni, dal od sten
6) Les je taky na prd, pokud je bourka se silnym vetrem (riziko padu stromu, vetvi)
7) Pokud jsi nekde nahore na hrebeni nebo exponovanem miste, tak co nejrychleji sestoupit

Takze rozumny mi pripada nizsi housti, krovi, nebo cokoliv podobneho, sednout si na batoh, karimatku,
nebo si to alespon ve stanu dat pod sebe. Izolace od zeme, to jsou body navrch.

Tot vse co me takhle z hlavy napada.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Stanování v bouřkovém počasí

Příspěvekod pripluv » úte črc 12, 2011 5:50

8) nebivakovat na kletersteigu
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Stanování v bouřkovém počasí

Příspěvekod l.best96 » úte črc 12, 2011 11:35

Dostal som velmi dobru radu, ked zacne burka tak strom ta dokaze uchranit aj ohrozit. Ty si musis zvolit len strednu cestu a dufat ze to funguje. Ked su na luke stromy tak od nich neutekaj so najdalej pretoze sam sa mozes stat najvyzsim tercom a vtedy to do teba praskne ani nechod pod strom, to vis.

Dobre si je zvolit vzdialenost od stromu podla jeho vysky, cize trom ma 15 metrov tak od neho budem stat vo vzdialeosti okolo 10-20 metrov. Blizsie ta moze ohrozit blesk ked udre do stromu a elektrina ktora sa ako keby rozleje po zemi a dalej od stromu ta moze prave teba trafit blesk. Ked udrie do toho stromu vedla tak je to taka rana ze na mieste mozes ohluchnut. Uz som o tom dost slisel a nieje to prijemne.

Dalsia rada bola taka ze do jaskyne neliest nikdy pocas burky. Radsej vyliest na luku, pripadne sa chovat podla rady c.1

Ako sa chovat pocas burky hadam poznas,vyliezt zo stanu, dalej si od neho cupnut na bagel, karimatku, daco co ta odizoluje od zeme, uz sa to tu pisalo..

Dalsia rada znela ale neviem ci je to pravda, este to nik neskusal a kdo ano, tak uz nemusi byt medzi zivimi je - pred uderom blesku do zeme pocut zvlastne bzucanie, mozno par sekund, podobne ako pod dratmi vysoleho napatia
Ty tu budeš len veľmi málo ale tvoje skutky sa budú pamätať naveky...
l.best96
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob dub 2, 2011 21:53
Bydliště: Nekde pod tatrama :)

Re: Bouřka

Příspěvekod sobb » úte črc 12, 2011 19:56

sloučila jsem vlákna ...

myslím, že o pachu ozónu ve vzduchu, bzučení skal a vlasech stojících na hlavě (a to nejen hrůzou :mrgreen: ) nám bude vyprávět mike až se vrátí z GP :) ... jestli teda přežije to, co tam předpovídaj na zítřek [-o<
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Bouřka

Příspěvekod l.best96 » úte črc 12, 2011 21:09

Ja neviem ci by som neaku tu burku prezil pretoze vsude zo sebov berem do hory kudlak Gerber LMF 2 :(( a to je uz poradny kus zeleza :lol:
Ty tu budeš len veľmi málo ale tvoje skutky sa budú pamätať naveky...
l.best96
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob dub 2, 2011 21:53
Bydliště: Nekde pod tatrama :)

Re: Bouřka

Příspěvekod Sirah » stř črc 13, 2011 21:23

nedavno jsme si na rabstejne "uzili" peknou bourku...
kdo byl lozit na malem rablu a vi, kde se tam stanuje, tak chape, ze moznosti jsou omezene a to presne: v udoli vedle reky pod vzrostlyma stromama, kousek od skalni steny...jak to ctu, idealni pro zasah blesku...

u me je to jak kdy...doma, kdyz se citim bezpecne, tak bourky miluju, fascinuje me zar a barva blesku a ohlusujici rany k tomu :) Ovsem o vikendu na rablu jsem mela pocit trosku jiny :smt100

Probudilo me vzdalene hrmeni, ktere pusobilo vcelku klidne...ovsem vedomi toho, ze stanujeme pod vzrostlym vysokym stromem mi klidu moc nepridavalo (ono ale fakt neni jina moznost)...najednou se zvedl vitr a spustil se lijak...pres platno pinguina svitila chvilkama zare blesku a hrmeni zesililo.../vzpomnela jsem si na to, jak jsme tu pred dvema lety sedeli s lidmi z OFka v lehkem destiku a grilovali maso, kdyz se ozvala rana a asi tricet metru od nas letaly ze skaly jiskry/...jako naschval se ozvala poradna sleha (muselo to prasknout nekde blizko) a ja mela pocit, ze jsem citila, jak se zachvela zem...

Tak jsem s uctou milou bourku poprosila, jestli by nemohla o kousek dal, nakonec si dala rict...ale i tech par minut v takove bource muze predstavovat "peklo". Ty rany jsou v tech skalach daleko silnejsi nez nekde na poli v nizine :)

Doufam, ze jsem Kropta nevystrasila :) prezili jsme preci bez ujmy :)

O ferrate v raxu s roburem, darinou a terkou nekdy jindy :finga:
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: Bouřka

Příspěvekod oton » stř kvě 18, 2016 18:35

Zdovolením obnovím toto téma.
Jelikož bych chtěl stanovat nad lesních oblastech. Tak jsem narazil při pročítání fóra na toto téma.
A je fakt , že na tenhle problém jsem zapoměl. :-k
Co jsem tak pochytil, tak v malém turistickém stanu v bouřce není moc bezpečno.
Nebo je nějaký fígl jak být ve stanu v bezpečí?
Ono se počasí v nízkých taurách a myslím že kdekoli v horách může měnit skoro z hodiny na hodinu.Aspon co jsem zažil.Nebo se pletu?
20150607_102527.jpg

20150607_102530.jpg

Tady asi teda nestanovat
Naše galerie na rajčeti

...sori sa chibi a hrupki ...
Uživatelský avatar
oton
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv dub 14, 2016 11:40

Vysokohorská turistika a bouřky

Příspěvekod Jonzik007 » pon dub 10, 2017 22:57

Dobrý den, letos v Červenci se chystáme poprvé na rumunský Fagaraš. Chtěl bych se Vás zeptat, zda má někdo zkušenost s bouřkami v této oblasti, případně i v jiné horské oblasti? A když nás např. na hřebeni nějaká bouřka přepadne, tak co vlastně dělat? Moc se tam těšíme, ale z z toho, že tam zažijeme bouřku máme obavy, aby se někomu něco nestalo. Děkuji moc všem za rady a odpovědi!
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod mike » úte dub 11, 2017 0:26

Slouceno. Precti si vlakno, nejake rady tam najdes.

Zkusenosti s bourkami mam hlavne v Alpach, vic, nez jsem kdy chtel ;-) Nekde jsem je tu i popisoval. Chce to hlavne sledovat vyvoj pocasi a kdyz to vypada na bourku, tak se podle toho zaridit zavcas, kdyz uz prijde, tak je pozde a je to velmi rychle. V takove chvili je dobre nebyt na hrebeni a kdyz uz jsi na hrebeni, tak nebyt na nejvyssim vrcholku v okoli a pokud mozno na zadnem vrcholku. Rozumne je slezt pod hreben na zavetrnou stranu, ale nezdrhat bezhlave, nekde jsem cetl, ze je vic obeti uteku pred bourkou nez bourek samych. Kdyby tam nekde byla ferata nebo retezy, tak pryc od nich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 8:29

Děkuji moc za odpověď! Podle toho co jsem se dočetl na internetu je hlavni sezóna bouřek na horách Červenec a Srpen. Je tedy lepší vyrazit na hory raději v Červnu a v Září? Jinak nejlepší tedy bude si prostudovat vývoj bouřky a jak ji poznat zavčas podle mraků a podle toho se pak přizpůsobit.
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod fps » úte dub 11, 2017 9:20

bouřky jsou jeden z důvodů proč v létě nechodím po horách, a bývají většinou po poledni, dělají se z tepla, bývají i jarní bouřky, ty ale nebývají tak často, a taky nejsou tak intenzivní jako v létě, dle mě je nejlepší podzim, to bývají bouřky jen výjimečně, a taky intenzita je malá, já chodím po horách cca v půlce května, června, záři, října
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 10:03

Dobře děkuji, můžete mi prosím ještě doporučit nějakou knihu či webové stránky, kde bych se dočetl jak poznat vznik bouřky na horách nebo jak to pvůbec poznat, že se blíží bouřka? Na internetu jsem našel pouze vznik bouřky obecně, ale myslím, že na horách to bude asi trochu jiné nebo ne? Děkuji!
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod pickard » úte dub 11, 2017 10:25

Počasí na horách - Karl Gabl

Jinak se to ale pozná podle hodinek. Je odpoledne? Bude bouřka :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 11:02

Děkuji, takže nejlepší je vlastně toho nejvíce ujít dopoledne a čast odpoledne, poté spíše sejít z hřebe a utábořit se na bezpečném místě.
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod booze » úte dub 11, 2017 11:16

Meteorologie pro instruktory horolezectví ČHS
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Bouřka

Příspěvekod apuka » úte dub 11, 2017 12:42

Nejlepsi je vyrazit za rozbresku a v poledne uz byt na "nocovisti". Na druhe strane se spolehat na to neda, frontalni bourka Te muze chytit kdykoliv. Ale tu na hrebeni uvidis, ze se blizi.
Jinak postavit si stan na uplnem spodku nejakeho doliku/dolinky, hlavne takove "bez odtoku" taky neni uplne dobry napad. Stejne tak, kdyz je nekde na dne jezirko, odtok maly, kolem same velke svahy, tak radeji o dobrych par metru nad hladinou.
V Pyrenejich nam rikali, jak rok pred nama si postavili stan par metru nad jezerem, v noci prisel lijak a jezero se zvedlo o nejakych 5-6m a oni i se stanem zacali plavat... Proste odtok to nestihal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bouřka

Příspěvekod Chmeld4 » úte dub 11, 2017 13:02

Já bych tedy ty bouřky zase tolik nehrotil. Z Fagaraše se povětšinou "utíká" do údolí dost špatně. Minimalizovat jakákoliv nebezpečí je sice metodicky správné, ale kde je pak to dobrodrůžo? Dole stejně čekaj na sváču medvědi :twisted:
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 13:32

Dobře děkuji Vám moc za cenné rady! Doufám, že se letošní pokoření Fagaraše vydaří a to i bez úrazů :)
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod apuka » úte dub 11, 2017 14:54

Chmeld4 píše:Já bych tedy ty bouřky zase tolik nehrotil. ... kde je pak to dobrodrůžo? Dole stejně čekaj na sváču medvědi :twisted:
Toto byla velice spravna pripominka, na nutnost prikrmovani fauny nesmime zapominat :wink: :D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bouřka

Příspěvekod Jonzik007 » úte dub 11, 2017 18:27

Dobře :D a máme počítat ještě s nečím nepříjemným mimo těch zmiňovaných bouřek na tom Fagaraši? Např. něco na co si dát ještě pozor apod.?
Jonzik007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon pro 12, 2016 18:00

Re: Bouřka

Příspěvekod pickard » úte dub 11, 2017 20:05

čokli?
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda