Ochrana prirody na Slovensku - peticie

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ochrana prirody na Slovensku - peticie

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 16:47

Chcel by som Vam dat do pozornosti peticie, ktore mozu napomoct ochrane prirody na Slovensku:

Podporte hromadnú pripomienku k návrhu zákona o poľovníctve!

Stromy, o ktoré sa nemusíme báť

Rozhodnutie je samozrejme na Vas.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Indy » stř dub 30, 2008 17:12

tohle je korektni a legitimni zadost, ovsem jen pro obcany SR a rezidenty.

popasujete se nejak i s tim silenym zakonem co odsoudil bikery a turisty na znacene cesty?

at se vam dari...
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 17:32

Ja osobne vnimam situaciu okolo ochrany prirody na Slovensku za zhorsujucu. Do vedenia v statnych organoch sa dostali ludia, ktori nie su ochrane prirody nakloneni. A ti, ktori mali protichodne nazory boli za svoje nazory vyhodeni. Takze ide skor o to co sa este vobec podari zachranit a nie o to co sa da vylepsit. Cyklisticky zakon je len jeden z nezmyslov, ktory sa prijal za sucasnej vlady. Pritom sa po hrebenoch hor hufne a beztrestne prehanaju motorky a stvorkolky.

Priroda Slovenska skutocne potrebuje pomoc. Ak si pozorne precitate text tych peticii velmi rychlo pochopite.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Indy » stř dub 30, 2008 18:01

lek na tyhle 4kolky a motorkare existuje.

v CZ se prodava pod nazvem slackline set (singing rock).

navod na spravne pouziti je v kazde prirucce pro guerillove valecniky:))

tohle je vtip, ne nabadani k trestnemu cinu ve smyslu § 165 trestního zákona.
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 18:27

Nieco k teme, co prave vyslo na blogu SME:
http://jurajsmatana.blog.sme.sk/c/14573 ... vnici.html

Mimochodom prave som zachytil v spravach, ze na vlade sa prejednaval navrh zakona, ktory by povazoval jazdu lesom za trestny cin s moznym trestom odnatia slobody az na 3 roky.

To Indy:
Ano, tieto vtipky aj niektore podobne uz poznam. :-)
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Indy » stř dub 30, 2008 18:36

jizdu lesem na cem?

kun? kolo? motorka?
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 18:43

Motorovym vozidlom.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Indy » stř dub 30, 2008 18:55

pokud se to dobre pouzije, proc ne.
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 19:02

Opat nieco k teme:

Starostlivosť o penisovú kosť medveďa

Trosku sa tie clanky vyrojili. Podla informacii, ktore mam, problem je totiz v tom, ze dostatok podpisov sa musi vyzbierat do dnesnej polnoci a cas sa rapidne krati.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Borek » stř dub 30, 2008 20:14

Je toto skutočne vec otdoorfora, alebo tu chce niekto zasa vtiahnuť ludí do nejakej viacej-menej politickej akcie??? Nakoniec, nebolo by to poprvé, kedy by boli účastnící tohto fóra zneužití. Čo tak, keby sme sa držali naších tém a vylúčili takéto debaty z tohoto fóra?
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Příspěvekod radovan01 » stř dub 30, 2008 20:49

Indy píše:lek na tyhle 4kolky a motorkare existuje.

v CZ se prodava pod nazvem slackline set (singing rock).

navod na spravne pouziti je v kazde prirucce pro guerillove valecniky:))

tohle je vtip, ne nabadani k trestnemu cinu ve smyslu § 165 trestního zákona.


Za posledne dva tri roky som bol obcas az sokovany kde vsade som na Slovensku stretol 4kolky. Fakt uzasne, a to mozem byt asi rad ze ma nezrazili.
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod Vlci » stř dub 30, 2008 20:55

radovan01 píše:Za posledne dva tri roky som bol obcas az sokovany kde vsade som na Slovensku stretol 4kolky. Fakt uzasne, a to mozem byt asi rad ze ma nezrazili.


Chodievam fotit zvierata do prirody. Mam celu zbierku fotografii motorkarov a vesiam si ich na steny namiesto zvierat. :-)

Seriozne, obcas mam obavy, ze mi niektory z nich vyskoci niekde na chrbat.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod bajkal » stř dub 30, 2008 21:46

Borek píše:Je toto skutočne vec otdoorfora, alebo tu chce niekto zasa vtiahnuť ludí do nejakej viacej-menej politickej akcie??? Nakoniec, nebolo by to poprvé, kedy by boli účastnící tohto fóra zneužití. Čo tak, keby sme sa držali naších tém a vylúčili takéto debaty z tohoto fóra?



chlapce drz sa temy
povazujes ochranu prirody za politiku?je to priroda z ktorej pochadzas ,co zijes,a kam smerujes,,,inde a inak sa ani neda..len nie kazdy to este vie....
tak mozno az budes sediet niekde v divocine,ked vobec,tak dakuj ze ju este mame
bajkal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: stř bře 7, 2007 17:03

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 8:53

este by som to podporil kvoli tym motorkam a stvorkolkam, ale tie blogy o regulovanych odstreloch, to je mne osobne teda hodne proti srsti. Sa pozri len na zamkovskeho chatu, kde sa chodi krmit cela medvedia rodina a nevyzenie ich ani kraval. je len otazkou casu, kedy tam tie medvede niekomu ublizia. A klast pravo zvierata nad ochranu ludkseho zivota je podla mna nezmysel... To iste plati o tych plotoch pri dialniciach. Niekot v tych blogoch pisal o tom, ze ploty treba zakazat, lebo "ako chces zabezpecit migraciu zvierat". Zelene mosty. To je pre slovenskych ochranarov neznamy pojem? Opat dalsi priklad povysenia zvierata nad ludsky zivot,pritom nejde ani o zabitie toho zvierata, len o zabranenie jeho pristupu na dialnicu.

Toto mna osobne strasne se*ie na iniciativach zdruzeni typu Vlci a vselijake ine ochranarske spolky. Na moj vkus su vacsinou moc radikalne a aj ked prirodu mam rad a chodim do nej, tak taketo iniciativy zo zasady nepodporujem (presne kvoli tomu radikalizmu).
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Vlci » čtv kvě 1, 2008 9:02

To omik:

Zavadzas.
Skus si precitat napr.:
http://milanhrasko.blog.sme.sk/c/125990 ... licia.html
alebo
http://milanhrasko.blog.sme.sk/c/141409 ... dvede.html

a pochopis, ze problem nie je mnozstvo ale navyky medvedov. A ked si pozries http://www.medvede.sk tak pochopis, ze ochranari su v prvej linii, ktori nieco na Slovensku robia preto, aby sa zabranilo synantropizacii (navyku na ludi) medvedov.

Na ostatne nemam uz cas reagovat, padam do prirody. Pekny den!
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 9:07

Vlci píše:To omik:

Zavadzas.
Skus si precitat napr.:
http://milanhrasko.blog.sme.sk/c/125990 ... licia.html
alebo
http://milanhrasko.blog.sme.sk/c/141409 ... dvede.html

a pochopis, ze problem nie je mnozstvo ale navyky medvedov. A ked si pozries http://www.medvede.sk tak pochopis, ze ochranari su v prvej linii, ktori nieco na Slovensku robia preto, aby sa zabranilo synantropizacii (navyku na ludi) medvedov.

Na ostatne nemam uz cas reagovat, padam do prirody. Pekny den!


pre mna je dolezity efekt, nie snaha. A efekt je taky, ze medvedov je vela a chodia do ludskych obydli (podhorie Malej Fatry) a chodia ku chatam. Tieto medvede uz su zvyknute a ich odstrel by bol riesenim....

Ku ostatnemu sa nevyjadrujes... skoda.
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 9:17

podla mna zavadzas ty.
k Medvedej policii:
autor pise o odchyte medveda do nejakej klietky na tom mieste, kde chodi k ludom, kde ho nechas vyhladovat a potom ho pustis. Vraj sa na to miesto uz nevrati. Pouzite v kanade na polarne medvede.... Metoda predpoklada, ze kym je medved zavrety, tak k nemu nechodia ziadny ludia. Pre medveda to ma byt obrovsky stres (je v klietke a zatvoreny) a uz sa nikdy nevrati.

No a teraz to prevedme na slovenske pomery. Na zahradku vcelarovi pride medved. Ten ho chyti do klietky a niekolko dni ho tam necha. Otazka 1: preco prisiel medved az k chate/do zahradky? Nie preto,ze z jeho teritoria ho vyhnal iny medved?
Ak ano a medveda chytim, ako pri tej chate zabezpecim, ze k nemu nepojdu ludia? A hlavne, kam pojde ten medved, ked ho vypustim? Ak pripustime, ze bol zo svojho teritoria vytlaceny a jeho teritoriom sa stal okraj lesa, tak co tomu medvedovi zostava? Ked vypustim takto vyhladoveneho medveda do parku, v ktorom sa v sezone pohybuju desiatky az stovky ludi, tak ako zarucis, ze takto vystresovany a hladny medved niekoho nenapadne?
To co sa da aplikovat v kanade v arktickych oblastiach s rozlohou asi tak odhadom 50x vacsou ako je slovensko sa moze dat v slovenskych parkoch aplikovat len tazko....

krmitka pre medvede:

ok, v tomto jednom pripade ma autor mozno pravdu. ale je to parkovisko a smetiskovy kos. Preco ide medved az na parkovisko pri ceste pre auta, kde je hluk, smrad, ludia...? Je to naozaj len kvoli lahko pristupnej potrave? Nemoze to byt aj preto, ze bol opat tento jedinec vytlaceny zo svojho prirodzeneho teritoria, ktore je o niekolko kilometrov dalej od civilizacie? A opat sa vratime k teme vcelarov, horskych chat a podobne... Co chces spravit s tym vcelim ulom? Zavriet ho do zeleznej klietky?

Co sa tyka stranky medvede.sk, tak samotny autor tejto stranky v diskusii k clanku krmitka pre medvede uznava, ze nevie posudit objektivnost informacii, ktore tam zverejnuje, takze by som to ako relevantny zdroj pravdy nebral....
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod mifr » čtv kvě 1, 2008 10:29

medvedi v SR jsou premnozeni a regulace je nutna...a to rikam jako clovek,ktery ma prirodu rad...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Yopo » čtv kvě 1, 2008 10:56

to mifr:

Videl si nejakého na vlastne oči priamo v horách? Ja ešte nie, zato som videl stopy 50m od miesta kde som nocoval a to som do lesa s výskytom medveďov chodil často. Povedomie o premnožení medveďov rozširujú média a poľovníci. Hororové bájky v časopisoch, novinách a televízii podporujú dobrý biznis (cca 100 000 SK za maca je dobrých pre každé poľovné združenie). Strašenie ľudí medveďom, aby nechodili do lesov a nevstupovali do porastov, kde sa nezákonne ťaží drevo je tiež výhodné, najme pre súčasných politikov, drevárske spoločnosti a developrov, ktorý potrebujú prekategorizovať pozemky v Tatrách, aby mohli stavať lyžiarské strediská a zábavne parky.

Premnoženie medveďa na Slovensku je blud a stojí za tým politika a peniaze.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 11:17

Yopo píše:to mifr:

Videl si nejakého na vlastne oči priamo v horách? Ja ešte nie, zato som videl stopy 50m od miesta kde som nocoval a to som do lesa s výskytom medveďov chodil často. Povedomie o premnožení medveďov rozširujú média a poľovníci. Hororové bájky v časopisoch, novinách a televízii podporujú dobrý biznis (cca 100 000 SK za maca je dobrých pre každé poľovné združenie). Strašenie ľudí medveďom, aby nechodili do lesov a nevstupovali do porastov, kde sa nezákonne ťaží drevo je tiež výhodné, najme pre súčasných politikov, drevárske spoločnosti a developrov, ktorý potrebujú prekategorizovať pozemky v Tatrách, aby mohli stavať lyžiarské strediská a zábavne parky.

Premnoženie medveďa na Slovensku je blud a stojí za tým politika a peniaze.


a zdroj informacii???
ja uz som ich v normalnych lesoch volne pristupnych turistom videl 2x... v chatovych oblastiach na bystricke pri MT a v turcianskych klacanoch ich je vidno pravidelne....
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Yopo » čtv kvě 1, 2008 12:38

omik píše:a zdroj informacii???
ja uz som ich v normalnych lesoch volne pristupnych turistom videl 2x... v chatovych oblastiach na bystricke pri MT a v turcianskych klacanoch ich je vidno pravidelne....


Aký zdroj informácií máš na mysli?
Podľa mňa sa na horách premnožili ľudia a tý ich vytláčajú z lesov.
Tým že je na horách veľa ľudí, je tam aj bordel a odpadky a medvede to láka, zvykajú si na ľudí a to je problém. treba riešiť zabezpečenie odpadkov ap. a nie medvede strieľať.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 13:04

zdroj k tomu, ze medvede nie su premnozene. Napriklad by ma presvedcil nejaky link na vyvoj poctu medvedov v jednotlivych lokalitach alebo nieco podobne, z coho by bolo vidiet, ze podla nejakeho scitania je pocet medvedov priblizne konstatntny alebo klesajuci....pripadne este prepocitane na meter stvorcovy zivotneho priestoru pre ne.

Pretoze ak je v nejakej lokalite o rozlohe dajme tomu (pre ilustraciu) 10km2 10 medvedov a postavi sa tam nova usadlost (dovody vystavby su teraz irelevantne) na 5km2, tak zrazu je pre tie medvede 2krat menej zivotneho priestoru a na tych 5km2 su uz premnozene. Ja nevravim, ze takato situacia by bola dobra, ale mozno je to realita. A potom nepomoze tie medvede napr. vyhladovat a nechat ich niekam "odist". Oni by totizto nemali kam odist.... Takze v takejto situacii, akokolvek je to smutne, prichadzaju do uvahy dve riesenia. Bud tych 5 medvedov z 10 zastrelit, alebo ich presidlit. Ale zatvarat oci a snazit sa naucit tie medvede zit na (v tomto pripade) 2x mensom uzemi v tom istom pocte je podla mojho nazoru blbost....

ono to totizto nie je len o tych odpadkoch. Ten medved pride kludne do obyvanej oblasti, kde odpadky nie su. Zvalovat to len na odpadky je podla mna znacne zuzovanie pohladu. Takisto povedat, ze je moc ludi v lesoch. Zakazeme ludom chodit do lesov kvoli medvedom? Preco potom nemoze majitel lesa zakazat vstup do svojho lesa tiez? Proste mi z toho ci chcem ci nie vychadza, ze riesenim je ako vzdy urcity kompromis. A zakazat kontrolovany odstrel je pre mna prilis radikalne riesenie, nekontrolovane rozmnozovanie by k nicomu neviedlo...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 13:21

Pecital som si tu peticiu. V niektorych bodoch tam urcite mate pravdu. Zajimalo by ma ale, ako je to s tym uplnym odstranenim niektorych druhov zo zoznamu lovnej zvery. Co presne znamena uplne odstranenie? Nemoznost lovit ani na zaklade vynimky?
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Yopo » čtv kvě 1, 2008 14:26

Dôveryhodná štatistika o počte medveďov v SR nie je. Niekde sa uvádza 400 ks, nikde 600-800 ks a poľovníci často uvádzajú viac ako 1000 medveďov. Pokiaľ viem tak seriózne sčítanie medveďov sa plánuje na tento rok tuším. Inak na Poľane prebehlo teraz v zime sčítanie, ale to bolo iba lokálne a ťažko z toho vyvodzovať koľko ich žije na celom Slovensku. Preto je blbosť tvrdiť, že sú premnožené.

Ako píšeš, problém nie je len v odpadkoch a ja to viem. Tato problematika je široká a ja som napísal len stručne čo si myslím. A myslím si, že je to treba riešiť, ale nie odstrelom.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Vlci » čtv kvě 1, 2008 15:46

Precital som si tuto diskusiu, ale odznelo tu tolko nicim nepodlozenych dohadov, ze by sme tu stravili tyzden vysvetlovanim a hadanim sa a nakoniec by to aj tak nikam neviedlo.

S kym urcite suhlasim je Yopo. Problematika je ovela sirsia a netyka sa iba odpadkov. A odstrel nie je riesenim.

Odhaduje sa, ze na Slovensku je cca 800 medvedov, to je cca presne tolko ako v 80-tych rokoch. Ale scitanie prebehne az tento rok, kedy by sa mal odhad upresnit. Udaje o premnozeni siria polovnici, ale tieto udaje nie su nicim podlozene. Je to jeden z dovodov preco na sude prehravaju jeden spor za druhym.

To omik:
Dost zle si cital tie clanky. Skus este raz. A trosku menej fantaziruj.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Vlci » čtv kvě 1, 2008 16:50

Este aspon narychlo zareagujem.
Na uvod zdoraznujem, ze nie som odbornik. Medvede (ich problematika) su len taktrosku mojim konickom. Preto neberte moje riadky ako vyjadrenia odbornikov.

omik píše:podla mna zavadzas ty.
k Medvedej policii:
autor pise o odchyte medveda do nejakej klietky na tom mieste, kde chodi k ludom, kde ho nechas vyhladovat a potom ho pustis. Vraj sa na to miesto uz nevrati. Pouzite v kanade na polarne medvede.... Metoda predpoklada, ze kym je medved zavrety, tak k nemu nechodia ziadny ludia. Pre medveda to ma byt obrovsky stres (je v klietke a zatvoreny) a uz sa nikdy nevrati.


Je to metoda, ktora sa pouziva iba v krajnych pripadoch, to tam bolo napisane. Este odcitujem: "Ako mi v diskusii o medveďoch prezradil znalec medveďov Erik Baláž, veľmi účinným spôsobom pre odnaučenie medveďa je metóda vyhladovaním."

Povazujes sa za znalca na medvede, ze to spochybnujes? Na rozdiel od teba sa Erik Balaz stretol s medvedmi viac ako 250x a i v tomto case je s nimi.

omik píše:No a teraz to prevedme na slovenske pomery. Na zahradku vcelarovi pride medved. Ten ho chyti do klietky a niekolko dni ho tam necha. Otazka 1: preco prisiel medved az k chate/do zahradky? Nie preto,ze z jeho teritoria ho vyhnal iny medved?


Si sa s nim rozpraval, ze vies tak isto, ze ho odtial vytlacil iny medved? Jednym z problemov medvedej populacie je prave to, ze je relativne malo velkych samcov. Vies napr. to, ze medvede za urcitych podmienok mozu zdielat rovnake teritorium? A ze teritorialne sa spravaju viac samce a najviac pocas ruje? A ze nie je nic vynimocne vidiet 10-13 medvedov na jednom mieste? Skus si precitat napr: http://www.vlci.sk/forum/viewtopic.php?f=14&t=5&st=0&sk=t&sd=a&start=10

omik píše:Ak ano a medveda chytim, ako pri tej chate zabezpecim, ze k nemu nepojdu ludia? A hlavne, kam pojde ten medved, ked ho vypustim? Ak pripustime, ze bol zo svojho teritoria vytlaceny a jeho teritoriom sa stal okraj lesa, tak co tomu medvedovi zostava? Ked vypustim takto vyhladoveneho medveda do parku, v ktorom sa v sezone pohybuju desiatky az stovky ludi, tak ako zarucis, ze takto vystresovany a hladny medved niekoho nenapadne?
To co sa da aplikovat v kanade v arktickych oblastiach s rozlohou asi tak odhadom 50x vacsou ako je slovensko sa moze dat v slovenskych parkoch aplikovat len tazko....


Vyplod fantazie. Mozes svoje spekulacie dolozit faktom? Vies dokazat svoje tvrdenie, ze hladny a vystresovany medved zautoci na cloveka? Ja som sa este nestretol s takym pripadom, ze by ako dovod utoku na cloveka bol uvadzany hlad a stres. Nevylucujem, ze k takemu utoku nemoze dojst. Je to jeden z moznych faktorov. Ale v praxi ja osobne taky pripad nepoznam, kde by to bolo preukazane ako dovod utoku.

Mimochodom, neviem kde si precital, ze mas medveda chytat ty? Clanok ma nazov: "Medvedia policia". Mal by to robit vyskoleny tim ludi.

omik píše:krmitka pre medvede:

ok, v tomto jednom pripade ma autor mozno pravdu. ale je to parkovisko a smetiskovy kos. Preco ide medved az na parkovisko pri ceste pre auta, kde je hluk, smrad, ludia...? Je to naozaj len kvoli lahko pristupnej potrave? Nemoze to byt aj preto, ze bol opat tento jedinec vytlaceny zo svojho prirodzeneho teritoria, ktore je o niekolko kilometrov dalej od civilizacie? A opat sa vratime k teme vcelarov, horskych chat a podobne... Co chces spravit s tym vcelim ulom? Zavriet ho do zeleznej klietky?


Opat tvrdis nieco co nevies dolozit. Su to len spekulacie. Si sa spytal toho medveda, ze ci ho niekto vytlacil? A kam ho mal vlastne vytlacit? Vsade okolo toho kosa je les. Cesta a les a nic viac. Naviac v noci tam nejazdia takmer ziadne auta. Ty by si sa nesiel najest keby si bol hladny a niekto by pred teba prestrel plny stol? Presne tak funguju odpadkove kose, zahrady, polia, vceliny a salase na medvede.

Ten medved sa zivi rovnako ako ine medvede: http://www.vlci.sk/forum/viewtopic.php?f=16&t=173 ale preco by nevyuzil prilezitost, ked mu tam niekto podstrci odpadkovy kos?

omik píše:Co sa tyka stranky medvede.sk, tak samotny autor tejto stranky v diskusii k clanku krmitka pre medvede uznava, ze nevie posudit objektivnost informacii, ktore tam zverejnuje, takze by som to ako relevantny zdroj pravdy nebral....


Citujem z diskusie:
Quend:
toto samo o sebe by az tak nevadilo keby tieto svoje tvrdenia nevydavali za 'objektivne' a 'vedecke' informacie.

autor:
Ano, suhlasim s tym, ze ich propagujem. Nie som odbornikom, aby som dokazal posudit ich mieru odbornosti. Ale jedno je iste, su jedini, o ktorych viem, ktori ponukaju moznosti riesenia problemovych medvedov a zaroven poskytuju ucelenejsi pohlad na problematiku medvedov popularnou formou.

Sudenie odbornosti prenecham odbornikom.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 17:14

Yopo píše:Dôveryhodná štatistika o počte medveďov v SR nie je. Niekde sa uvádza 400 ks, nikde 600-800 ks a poľovníci často uvádzajú viac ako 1000 medveďov. Pokiaľ viem tak seriózne sčítanie medveďov sa plánuje na tento rok tuším. Inak na Poľane prebehlo teraz v zime sčítanie, ale to bolo iba lokálne a ťažko z toho vyvodzovať koľko ich žije na celom Slovensku. Preto je blbosť tvrdiť, že sú premnožené.

Ako píšeš, problém nie je len v odpadkoch a ja to viem. Tato problematika je široká a ja som napísal len stručne čo si myslím. A myslím si, že je to treba riešiť, ale nie odstrelom.


sam pises, ze seriozna statistika nie je a zaroven tvrdis, ze je blbost tvrdit, ze su premnozene? to si trochu odporujes, nie? Tvrdit ze nie su premnozene je v takomto pripade rovnaka blbost ako tvrdit, ze su premnozene, nemyslis?
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 17:21

2 Vlci: pozor, zle citas ty. nikde som nepovedal, ze to co si myslim uvadzam ako fakt. vsade to kladiem ako otazku. alternativu k povodnej myslienke autora clankov, ktory sam vravi, ze v clankoch su publikovane jeho nazory.
Takze fantazirujes ty. Nemam rad debaty, kde su ludia obvinovany z niecoho, co nerobia. Preco miesas radoby invektivy s odpovedami na polozene otazky fakt nechapem.


Povazujes sa za znalca na medvede, ze to spochybnujes? Na rozdiel od teba sa Erik Balaz stretol s medvedmi viac ako 250x a i v tomto case je s nimi.

nepovazujem sa za znalca, ale snazim sa pri citani faktov aj trochu o nich uvazovat, preto kladiem otazku, ci je tato metoda aplikovatelna aj v nasich podmienkach. Ak je odpoved na nu to, ze odbornik Erik Balaz tvrdi ze ano, tak si mozem vybrat ci mu verit budem alebo nie. V historii uz kopec odbornikov tvrdilo kopec veci, ktore sa nakoniec ukazali ako nepouzitelne....

Ked uz sme pri tom, ty si sa (ani nikto iny) toho medveda tiez nikdy nepytal, preco robi to co robi... A vyskum v tejto a podobnych oblastiach nikdy nie je nieco exaktne, co by ktokolvek mohol dokazat. Vsetky dokazy, nezavisle od toho kto ich prezentuje, su empiricke a ako k takym k nim treba pristupovat.
Naposledy upravil omik dne čtv kvě 1, 2008 17:27, celkově upraveno 1
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod omik » čtv kvě 1, 2008 17:23

a este jeden prispevok a asi s touto debatou koncim, lebo si to vystihol, nema to zmysel...

ladove medvede dokazatelne utocia v pripade ze su hladne aj na cloveka... viem, ze ladove medvede u nas neziju, ale je to zviera ako zviera...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod jonza » čtv kvě 1, 2008 17:24

Nechci se hadat o premnozeni, ale na muj vkus byl spatren nejak moc casto :(
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Člověk a příroda